Zivot u stranoj zemlji

Teme koje nisu vezane za druge podforume ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#152 Post Postao/la mrki62 »

EdeLa67_ je napisao/la:
Kako to nevazno gdje se nalazim? Zar nije nekom ko je u Australiji sam, nigdje Bosanca, pite i turske kafe teze
nego nekom ko je u austriji, ima cijelu rodbinu tu, svoju pitu, svoju kafu i jos ekstra ima i prela i feste.

A dalje jos:
Jest istina sto govorim, samo ostaje cinjenica da to nije u redu?
Pa sto se tice drugih to mozda nije u redu, ali za mene je to licno normalna stvar -> da mene vuce moja domovina,
i to ne zemlja u kojoj se trenutno nalazim, vec zemlja u kojoj cu biti za sedmicu dana :wave:
Dragi mrki, doci ce taj dan kada ces se ti sjetiti ove diskusije sa edelicom :D

Neva¾no je gdje se nalazi¹ - va¾no je kakva se politika provodi !

Da ti bude jasnije ; Kako je muslimanu u Banjaluci ili Srbinu u Sarajevu .
Politika onemoguæava ( sputava ) normalizaciju odnosa a samim tim prisiljava èovjeka da se osjeæa strancem - pa ma gdje on bio .
Ti si jo¹ mlada i u tebi se je probudio onaj Bosanski prkos i inat , kad uðe¹ u moje godine , shvatit æe¹ neva¾nost te rijeèi domovina .
Pa svi su se borci borili za domovinu ,.......... pitaj ih jesul se borili za BA© ovakvu domovinu i ¹ta bi ti isti borci dali da su na tvom mjestu ,.............. pitaj ih , kad veæ uskoro ide¹ za BiH , pitaj ih da li bi ZAUVIJEK napustili to domovinu i kad èuje¹ razne prièe, shvatit æe¹ da je domovina jedno velika velika praznina.

PS. ne zaboravi da sam ja ovdje u Sloveniji veæ dobrih 26 godina i dobro znam ¹ta je i nostalgija a i èinjenièno stanje :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#153 Post Postao/la vornevljev »

Jednom je neko rekao:

"Patriotizam je utoèi¹te za budale."

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#156 Post Postao/la vornevljev »

EdeLa67_ je napisao/la:
vornevljev je napisao/la:Jednom je neko rekao:

"Patriotizam je utoèi¹te za budale."
Da, i oni sto su vodili Francusku Revoluciju (iz kojeg je nasa demokracija nastala) su budale.

"Demokratija" koju ima¹ danas u Francuskoj i SAD,mislim stvarno......


p.s.samo sam èekao kad æe¹ da me poklopi¹...... :wave:

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#158 Post Postao/la vornevljev »

ekranka1 je napisao/la:ma ne komlicirajte ,jedno je jasno

vecina je ,a to je veliki postatak ,nesretna u dijaspori :P

Da,ali jaèe ne¹to od njih ima,a znamo i ¹ta pa se gotovo niko ko jednom ode ne vrati ovamo zauvijek.

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#161 Post Postao/la vornevljev »

EdeLa67_ je napisao/la:
vornevljev je napisao/la:
ekranka1 je napisao/la:ma ne komlicirajte ,jedno je jasno

vecina je ,a to je veliki postatak ,nesretna u dijaspori :P

Da,ali jaèe ne¹to od njih ima,a znamo i ¹ta pa se gotovo niko ko jednom ode ne vrati ovamo zauvijek.
Za mozda jedno 20 godina, kada budu izbori u BiH, cuti cete za mene i moju DDS (Drugu Demokratsku Stranku) :D


@ vornevljev
Ti se izgleda volis igrati sa mnom ha? :lol:
da,pa zasto da ne,ali nisam znao da ima¹ afiniteta prema politici :-k

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#163 Post Postao/la vornevljev »

EdeLa67_ je napisao/la:
vornevljev je napisao/la: da,pa zasto da ne,ali nisam znao da ima¹ afiniteta prema politici :-k
Pa mozda, nikad se nezna :D

Vodim i tebe sa sobom :lol:

mo¾e,ja bih s tobom do pakla i nazad,pa i u politiku :)
Zadnja izmjena: vornevljev, dana/u 06 Jul 2008 01:35, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#164 Post Postao/la mrki62 »

EdeLa67_ je napisao/la: Pa sta ti mislis, dali bi oni napustili tu domovinu zauvijek?
Ima ih koji bi napustili a ima ih koji su VEÆ napustili ( poznajem ih podosta ) , pa èak ima par njih i sa foruma - npr. pa¹a74 .
EdeLa67_ je napisao/la:
Naravno, ima tu i sto si ti stariji nego ja, imas vec i djecu i sve, nemozemo tako lahko imati isto mishlenje.. Nemam ni ja sto se tice bosne isto misljenje kao moji roditelji, i to je sasvim ok.
Ali trebas i da razumijes da je tebi drugacije nego onima koji su npr u Njemackoj, to je do politike, ali i do drugih stvari..
Zapad ipak ima drugi stav prema strancima - jugoslovencima!- nego Slovenija.
Ne zaboravi , kakav æe ko imati stav do tebe , je odvisno od tebe same a nikako od toga ODAKLE SI:
Pona¹anje je za zapad va¾no i pona¹anje stvara simpatije ili apatije .
Jer na zapadu nije rijetkost da se brat sa bratom ne mo¾e, kom¹ija sa kom¹ijom ,................... a to sve zbog pona¹anja a nikako zbog domovinskih ambicija .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Zivot u stranoj zemlji

#165 Post Postao/la beca »

Procitala sam samo uvod u temu, da se zna...

Ja nikada nisam bila u inostranstvu, zivim u Saraajevu od rodjenja...Ponekad sam zavidjela ljudima koji su u inostranstvu i zive tamo, vodeci se idejom da oni tamo imaju sve sto pozele, ali sam vremenom shvatila da to nije tako, da mozda oni rade duplo vise od ljudi u Bosni, imaju doduse duple i troduple plate, ali su im zato standardi dupli i trodupli, tako da je u sustini to to, ali imaju i prednosti sto se tice ostalih epiteta, u odnosu na ljude koji su u Bosni...

Međutim, koliko god pomislila na ono lijepo sto se desava tim ljudima, nikako se ne mogu oteti misli da oni nikad u potpunosti nisu sretni...znam x ljudi koji imaju u inostranstvu sve, sve sto pomisle i pozele, ali nemaju rodbinu, miris Bosne, nemaju sa kime kahvu popiti i ispricati se...zivot im se svodi na posao i na kucu...

Cinjenica je da nigdje nije idealno, i ja sam za to da je bolje biti nezadovoljan u u inostranstvu nego u Bosni, ali zadovoljan u Bosni nego u inostranstvu....

Odgovori