Zivot u stranoj zemlji

Teme koje nisu vezane za druge podforume ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Bjezba
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 Sep 2000 02:00
Lokacija: Norway

#16 Post Postao/la Bjezba »

Dobro. Shvatam tu nostalgiju i taj zal za domovinom. Ali , ako je tolika tuga , zasto jednostavno ne spakovati kofere i vratiti se nazad???
Evo zasto: Tu, gdje je vecina dijasporaca sada im je bolje, odu u Bosnu na godisnji, malo se profoliraju(kao oni imaju para) , malo zayebavaju dolje narod koji jedva sastavlja kraj s krajem i jos im pri tome sole pamet kako je, eto, na zapadu vrlo tesko. Kako nas diskriminisu , kako se tesko radi i ostale gluposti. Da su ekonomski uslovi zivota slicni onim bosanskim , odavno bi se vratila velika vecina. Ovako , svake godine se nabavi nova limuzina , ode se dolje da se pokaze ''raji'' kako se uspjelo, nabace se i neke bolje krpice i vec negdje na pola odmora se racuna kako ce se to sve vracati sa debelim kamatama. Naravno , cast izuzecima, na njih se ovo ne odnosi.
Nije da ja sada nekog nesto kritikujem , ali stvarno poznajem moje zemljake koji zive upravo tako .Ovdje upravo takvi rade najteze poslove(gradjevinari, cistaci ribe, a boga mi i po koji javni WC se pocisti). Interesantno je to sto kada odu u Bosnu ponasaju se kao sto sam gore opisao. Vjerovatno su i neki od vas primjetili ovu odvratnu pojavu. Bilo bi mozda lijepo za promjenu diskutirati kako promjeniti taj nas malogradjanski mentalitet. Kako tim i takvima koji sramote kompletnu dijasporu pokazati na neki nacin da to sto rade nije uopste cool , nego seljacki i retrogradno.
Eto , dragi moji forumasi , nadam se da se niko od vas nije prepoznao u ovome, ja sam samo morao nesto nabaciti na ovu temu.

Avatar
bosanka100
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1007
Pridružen/a: 01 Feb 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#17 Post Postao/la bosanka100 »

Proud_muslim je napisao/la:lijepa pjesma, ko je nju napisao?
To pjeva ©emsa Suljakovic. A ima jo¹ dobrih pjesama na forumu - pjesme o BiH.

Avatar
Alyssa_
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1199
Pridružen/a: 30 Nov 2000 02:00
Lokacija: ** U svom svijetu tame,ususkana u kolevci samoce i neostvarenih zelja,izgubljena u sopstvenom zivotu

#20 Post Postao/la Alyssa_ »

vidovita_dzemila je napisao/la:najgore je bilo poslije rata kad su se ljudi vraæali iz inostranstva. sjednu u kafiæ, izvade na sto mobitel i kljuèeve od auta pa poènu baljezgati o tome kako je njima bilo te¹ko, kako je grozno bilo ¾ivjeti bez svog naroda, kako su dan i noæ radili, kako su se mje¹tani lo¹e odnosili prema njima, pa onda kako su im izbjeglice devastirale rodnu kuæu...aman...a kad im poène¹ prièati kako je bilo nama koji su u ratu ostali u bih, kad im poène¹ prièati o gladi, granatama, protjerivanju, poginulim prijateljima i roðacima ne slu¹aju te nikako, èak te ni u oèi ne gledaju nego negdje preko ramena.
ja se sa tobom potpuno slazem...ja ovdje nemam puno nashe raje, bash iz tog razloga, pushu se vala i misle da su neko i neshto...ako ti dodju u goste gledaju shta imash pa da i oni sebi nabave al josh bolje...bosanci koji barem ovdje zive, misle da su neko i neshto a fakticki nisu niko i nishta, eto kolika je kome vecha plata i ko bolje auto ima a za mobitele da negovorim...ma bljak kratko receno i nish vishe...

Avatar
Bebuskaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 382
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00
Lokacija: Usa & Krajina...

#21 Post Postao/la Bebuskaa »

Alyssa_ je napisao/la:
vidovita_dzemila je napisao/la:najgore je bilo poslije rata kad su se ljudi vraæali iz inostranstva. sjednu u kafiæ, izvade na sto mobitel i kljuèeve od auta pa poènu baljezgati o tome kako je njima bilo te¹ko, kako je grozno bilo ¾ivjeti bez svog naroda, kako su dan i noæ radili, kako su se mje¹tani lo¹e odnosili prema njima, pa onda kako su im izbjeglice devastirale rodnu kuæu...aman...a kad im poène¹ prièati kako je bilo nama koji su u ratu ostali u bih, kad im poène¹ prièati o gladi, granatama, protjerivanju, poginulim prijateljima i roðacima ne slu¹aju te nikako, èak te ni u oèi ne gledaju nego negdje preko ramena.
ja se sa tobom potpuno slazem...ja ovdje nemam puno nashe raje, bash iz tog razloga, pushu se vala i misle da su neko i neshto...ako ti dodju u goste gledaju shta imash pa da i oni sebi nabave al josh bolje...bosanci koji barem ovdje zive, misle da su neko i neshto a fakticki nisu niko i nishta, eto kolika je kome vecha plata i ko bolje auto ima a za mobitele da negovorim...ma bljak kratko receno i nish vishe...


Alyssa..tako ti je isto i u Americi na zalost.....ne svi Ali pojedini se nadmecu sto vise tako da nisu na dnu ,sredini vec na vrhu...sto se tice auta,kuce i svega..i mnogi koje ja licno znam rade po fabrikama i teske poslove imaju kuce auta na kredit i moraju da rade po dva posla da bih to mogli izdrzava i placati...ali kad odu u Bosnu oni su najbolji i razbacuju se dok su tamo ali kad ovamo dodju ici je na posao 12 sati dnevno i ni ne spavas kako treba u tim kucama za koje rintas ko konj...et....opet ne kazem da su svi takvi ali vecina ih je..... :huh:

Avatar
Columbo
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 466
Pridružen/a: 13 Apr 2007 02:00
Lokacija: Germany

#22 Post Postao/la Columbo »

...mogucnosti su vece...ali stranac ostaje stranac

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Zivot u stranoj zemlji

#24 Post Postao/la mrki62 »

Alyssa_ je napisao/la:Kakvo misljenje imate o zivotu u stranoj zemlji, sta vam se svidja a sta vam smeta ili fali...

....ja sam prezadovoljna, imam puno vishe mogucnosti ovdje nego sto bi imala u rodnom kraju, ali ipak Bosna mi je u srcu djaba sve..djaba i pare, i stan ili kuca ili auto itd..kad je ljeto i sunce przi nemas onaj osjecaj, trava nema onaj miris ko u rodnom kraju i tako te slicnosti, drvo nije isto......kad ja nisam u svojoj Bosni...a ja i mislim da se mozda neki samnom i slazu..

pa hajde da vas cujem shta imate da kazete... :P
Ja vam mogu reæi iz iskustva ( ovdje sam dobrih 25 godina ) i vrijeme èini svoje - strana zemlja se s vremenom mijenja,...... polako se postaje domaæin u toj stranoj zemlji a dole kad se ode , ode se u goste ,na odmor , poslovno ,.... i tamo se polako postaje stranac :ballbounce:
Eh , sad ko to hoæe prihvatiti kao zdravu èinjenicu a ko ne , prilika æe mu kad tad to i dokazati :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Psihoanaliza
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 39
Pridružen/a: 08 Jan 2008 02:00
Lokacija: USA

#27 Post Postao/la Psihoanaliza »

bjezBa je napisao/la:Dobro. Shvatam tu nostalgiju i taj zal za domovinom. Ali , ako je tolika tuga , zasto jednostavno ne spakovati kofere i vratiti se nazad???
Evo zasto: Tu, gdje je vecina dijasporaca sada im je bolje, odu u Bosnu na godisnji, malo se profoliraju(kao oni imaju para) , malo zayebavaju dolje narod koji jedva sastavlja kraj s krajem i jos im pri tome sole pamet kako je, eto, na zapadu vrlo tesko. Kako nas diskriminisu , kako se tesko radi i ostale gluposti. Da su ekonomski uslovi zivota slicni onim bosanskim , odavno bi se vratila velika vecina. Ovako , svake godine se nabavi nova limuzina , ode se dolje da se pokaze ''raji'' kako se uspjelo, nabace se i neke bolje krpice i vec negdje na pola odmora se racuna kako ce se to sve vracati sa debelim kamatama. Naravno , cast izuzecima, na njih se ovo ne odnosi.
Nije da ja sada nekog nesto kritikujem , ali stvarno poznajem moje zemljake koji zive upravo tako .Ovdje upravo takvi rade najteze poslove(gradjevinari, cistaci ribe, a boga mi i po koji javni WC se pocisti). Interesantno je to sto kada odu u Bosnu ponasaju se kao sto sam gore opisao. Vjerovatno su i neki od vas primjetili ovu odvratnu pojavu. Bilo bi mozda lijepo za promjenu diskutirati kako promjeniti taj nas malogradjanski mentalitet. Kako tim i takvima koji sramote kompletnu dijasporu pokazati na neki nacin da to sto rade nije uopste cool , nego seljacki i retrogradno.
Eto , dragi moji forumasi , nadam se da se niko od vas nije prepoznao u ovome, ja sam samo morao nesto nabaciti na ovu temu.
ev sad cuti ja ukratko odgovoriti na to tvoje''pametovanje'' ja sam od '98 godine van Bosne, otisla sma jer sam htjela, poslje rata kad sam vidjela ko mi''vlada;; gradom roditelji i brat su mi jos uvijek dole, naime, radila sma dva posla kad sma dosla ,(nebitno) slala sam cak i dajdzinoj kcerci, kontam hajde curetak,neradi,nema se posla,iako sam ja dok sam bila dolje radila, cak i prekovremeno,koja me nikad nije nazvala da upita kako sam cak ni poslije teske operacije, vec jedino kad zatreba love, i ja koja sma crncila i nisam nigdje isla na odmor 4 godine, cak ni u grad, da bi kad sma konacno otisla dolje i vidjela tu istu moju rodicu kojoj sam znala poslati pozamasne sume novca,uskracujuci sebi dosta toga ,sto sam zeljlela, kontajuci njoj vise treba,ta ista moja rodica se nosi puno,puno bolje nego ja, cak 2x ide za isto ljeto na more,sa jaranicama, kao ove tu iz Beverly Hills-a, imala je tada i mobitel, a ja ga nisam imala jer sam smatrala da je luksuz,bolje da posaljem njima, koja je uvijek kukala i kad je nasla posao da cuva djecu,eto kako je to njoj iz ponizenja da cuva tudju djecu, al eto,a meni nije bilo iz ponizenja kad sam tek dosla i da cistim u hotelu ,sto su mi sponzori nasli...e tad sam rekla nikad vise, uvijek je kukala nema nema, a ispostavilo se da je imala vise ona koja nije radila, nego ja koja sam radila dva posla da bi i njoj poslala.. prema tome nemoj da pricas kako mi ;;dijasporci''pametujemo, a sve te limuzine sto pricas, i ako imam auto imam , nisam ukrala vec JA zaradila.. pa sto da ne!!! a nebo ko nebo svugdje isto,, sad vi protumacite zasto to kazem..i mozete me slobodno''staviti na zid srama i kamenovati'' ak vam volja:) meni sasvim sve jedno :D cheers!!!

Avatar
Sabinam
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 867
Pridružen/a: 06 Sep 2007 02:00
Lokacija: Croatia

#29 Post Postao/la Sabinam »

cyrus_the_virus je napisao/la:Zivim u Bosni i mislim da odavdje treba iæi.
Hehehehe nisam znala da i u Bosni ima Bermuda (ne mislim da odjevni predmet) :-k

Odgovori