Zivot u stranoj zemlji

Teme koje nisu vezane za druge podforume ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
bosman
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2316
Pridružen/a: 10 Nov 2007 02:00
Lokacija: Germany-München

#46 Post Postao/la bosman »

IM_ex je napisao/la:hjooj, sabinM
tesko je to za objasniti, bona, a da se ostane shvaceno.
Znas kakav je forum i mahalanje ... eh, dijaspora ti je xxxxxxxxx puta gora.
Imam jako veliki krug poznanika, kako ovdje gdje "zivim", tako i po drugim drzavama, cak i drugim kontinentima (mozes biti ubijedjena da govorim istinu, znas vec na sta ciljam, zar ne ??) i veeeeeelika vecina njih spadaju u kategoriju mojih istomisljenika, prazna nam srca/dusa ostade tamo.

Kazem, masa je primjera koji se ocituju kao negativnost nastala "zahvaljujuci" tudzini i tom haosu od brzine zivota u njoj.
Mislis da je savjesnom roditelju svejedno kad ga rodjeno dijete bruka neznanjem maternjeg jezika kako u porodici, isto tako kad se ode u svoju domovinu??
Sad ce se naci pametnjakovici koji ce reci:" Pa, nauci to dijete maternjem jeziku AKO ti je bitno".
A ja cu reci da je nemoguce, jer dijete najvise poprima znanje u skoli, najvecu paznju tamo tome posvecuje, a tamo se ni ne pominje nasa zemlja sem mozda ako se pomene period 92-95, rat u BiH.
Najbolji drugovi dolaze iz porodica raznih drzava ... najmanje, skoro pa nikako iz BiH. Djeca se i kroz druzenje/igre u parku ili dvoranama oglasavaju jezikom koji uce u skoli ... u porodici, u razgovoru ubacuju vise te ovozemaljske rijeci no rijeci maternjeg jezika (a dosta od tog je i iskrivljeno/netacno - maternji).
Djeca o tudzoj kulturi i obicajima znaju vise no o kulturi i obicajima drzave ciji jesu drzavljani (BiH)
Posto odrastaju u takvoj sredini i posto poprimaju to sto poprimaju - sve to, ujedno, negativno se odrazava kada je porodica i familija u pitanju - otudjuju seeeeeee .... ne znam dal je i ovo vrijedilo pominjati a da me se shvati na sta ukazujem.
A to, na zalost, nije sve.
Da, jos bih, svakako, da pomenem drogerase i kriminalce ... poznatih mjesta u jednoj metropoli poput ove je toliko mnogo "aktivnih", da to smatram najvecom brukom dicne metropole.
Nije li logicno da se radja i mori strah da se dijete ne uvuce u takvo sto, a ??
Sad ce opet mnogi pomisliti:" Ah, to, pa toga ima svud pa i u BiH".
Ma, hajte, molim vas ... nije li lakse kad ti dijete odrasta u sredini u kojoj te zna vecina mjestana, gdje je veca mogucnost da na vrijeme saznas ako ti se dijete nadje u losem drustvu u odnosu na tudzinu ??
Ovdje, dok ti iza coska zgrade zamakne, nemas pojma gdje je, s kim je, dal ga neko zavodi (u negativnom smislu), mami na nesto, zlostavlja ... kad se desi ono najgore, tad je kasno, tad ti policija koja dodje na vrata da bi se oglasila sa "Zao nam je, ali ..." postane u isti mah ujedno i najveci krivac za sve.
Znam, obicno se nadje neko ko kaze: "Kad ti je toliko ruzno, sto se ne vratis?" i to mi je toliko postala mrska fraza da mi se sve povraca od nje.
Kazem, radiiiiiiiiiiiim na tome ... na neke situacije je nemoguce zauzeti stav kao makazama presjeci vrpcu. [-(
Pa u neku ruku samo se slazem sa tobom. Drzi ti do tvog porijekla, ali jedan primjer: a to je bosman. Rodjen u Njemackoj, isao u skolu u Njemackoj, zivi i dalje u Njemackoj i prva ljubav u Njemackoj i tako dosta toga jos u Njemackoj. Ali ja sam ti BOSANAC od srca. A zasto? E to pitaj moju mamu i tatu. :wave:

Avatar
bosman
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2316
Pridružen/a: 10 Nov 2007 02:00
Lokacija: Germany-München

#47 Post Postao/la bosman »

Da, zaboravio sam reci da se otudjio nisam. I da imam prijatelja i ivdje i dole, a mislim da i nas jezik prilicno dobro baratam. Ili???? Moj sin kojem mu mama nije nasa (njemica) prica nas perfektno i ide redovno u Bosnu i svi ga znaju i ako ima samo 8 godina. Sve je kako se ti postavis prema svojoj djeci

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#49 Post Postao/la im_ex »

cyrus_the_virus je napisao/la:
Zato ne sakati svoju djecu dovodeæi ih ovamo, nego pazi na njih i uèi ih kolkio mo¾e¹, mada se od kulture i maternjeg jezika ba¹ ne¹to i ne ¾ivi.
U pravu si kad kazes da *se od kulture i maternjeg jezika ba¹ ne¹to i ne ¾ivi* ... na zalost, u pravu si.
Pazim na njih i ucim ih koliko god sam to u stanju, uticem na njih do iznemoglosti ... da ne budem pogresno shvacena jer uocavam da neki misle da sam se vec podobro uhvatila za glavu od razocarenja djecom, odnosno, njihovim skretanjem s pravog puta - hvala dragom Bogu, nije tako ... ovo sto pominjem samo je odraz s kojim se susrecem svakodnevno tu gdje zivim, na osnovu vidjenog, a, odrastanje u nezdravoj okolini zna se sta za krajnji "produkt", obicno, moze imati.
Imam strah gdje mi djeca odrastaju - najkrace

@bosman
pokusavas da me "ubodes", da mi "spustis" ... nije to fer od tebe.
To ti ga otprilike dodje kao KAD BIH ja tebi rekla: " Lako je tvom djetetu kad odrasta uz dedu i nanu" - zar ne :P

Avatar
bosman
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2316
Pridružen/a: 10 Nov 2007 02:00
Lokacija: Germany-München

#51 Post Postao/la bosman »

IM_ex je napisao/la:



@bosman
pokusavas da me "ubodes", da mi "spustis" ... nije to fer od tebe.
To ti ga otprilike dodje kao KAD BIH ja tebi rekla: " Lako je tvom djetetu kad odrasta uz dedu i nanu" - zar ne :P


Bilo bi tako da su moji ovdje =D> . Ali nisu [-X . Moji su u penziji i odselili se iz Njemacke prije 6 godina!!!! To znaci moj mali ne odrasta uz nanu i dida i jos na to sve, ja sam rastavljen IM_ex :wave: . Mali je kod mene i ex: pola pola! :) :wave:

Avatar
sredovjecni_33
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 473
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#52 Post Postao/la sredovjecni_33 »

:-k :-k :-k , ne znam kako je to u stranoj zemlji, jer tamo nikad i nisam zivio :D :D
-samo lagano i opu¹teno-

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#54 Post Postao/la im_ex »

Ama, cyrus_the_virus, ne tvrdim ja da uopce nema primjernih porodica/djece ... pricala sam o vecini koja se susrece s istim problemima, koju muce ista strahovanja ... pricala sam o nama "malim smrtnicima".
Normalno je da ce neko ko je imao ili ima odskocnu dasku u inostranstvu lakse doseci neki pozitivniji stepen.
Noramlno je da mu djecica nece ostajati sama po par sati dok on /i obavljaju radne obaveze jer ce moci podnijeti placanje obdanista ili dadilju ... normalno je da ce moci placati privatno date casove, pa samim tim sebe postediti od stresova ... ne pricam ja o tom nekom visem rangu.

"Mali" smrtnik u inostranstvu je prisiljen raditi najmizernije kao i najteze vrste poslova, uglavnom, najcesce one vrste poslova na koje njihovi drzavljani (al rodjeni) gledaju kao na smrdljiv sir, a prisiljen je da bi mogao placati rezije, zivjeti iole neki zivot (sad ne pricah o osobama koje imaju pretenziju uzdici se iznad ostalih).
Te vrste poslova ne rade svi zato sto nemaju obrazovanje, ne, vecina ima zavrsenu strucnu spremu ali ta nije priznata u drzavi u kojoj si.
Za osobe bez strucnog obrazovanja me jos i ne cudi, ali, i te osobe se suocavaju sa svim problemima o kojima pricah.

Neki, opet, postaju tako naivni da se za svako malo zalijecu na kredit (kupovina stana, kuce, auta, mijenjanje namjestaja, gradnja kuce u BiH itd.) pa nemaju mirne noci ... valjda svjesni da je toliko daleko dan da mognu reci da nisu duzni da se plase da ga nece ni dozivjeti.

Ponavljam - znam da ima slucajeva gdje je zivot u tudzini doprinio boljitku, ali, da, ali ... ali, takvi slucajevi su rijetkost u odnosu na vecinu o kojoj pricam.

Ovo je neiscrpna tema ... no, iako na prvu, izreka: "Sit se gladnu ne vjeruje" ne odgovara ovoj diskusiji, naprotiv, odgovara, itekako.

Volim reci:
"Da sam ja neko, otvorila bih sve granice ... neka jurnu svi oni koji misle da je u tudzini "zagrabiti keeka", pa im ne dati da odu kuci bar 2-3 godine ... dodijeliti im boravnu vizu u trajanju od 3-5 mjeseci, a za radnu dozvolu sami da se pobrinu i da ju uspiju ispostovati (godinu dana moras trpiti sve u prvoj firmi, pa kad bi crknuo ... u protivnom, gubis radnu dozvolu pa te sve ceka iznova - trazenje firme koja je voljna primiti te za radnika, navikavanje na personal, rad gdje i opet dajes maximum od sebe da bi te neko od glavesina zapazio kao iole vrijednog ... i tako godinu dana do prava produzetka radne dozvole) ... eh, jos, ako ne znaju jezik kojim ce morati da nabadaju u toj zemlji - robijooooooo, pukni zemljo da me nema - bilo bi.
Ha, sta mislis koja bi masa po isteku te 2-3 godine jurila al u suprotnom pravcu, jurila svojoj kuci, svojoj domovini ??

Glava me zabolje od ove teme ... sad moram malo pratiti lagane teme :P :)

Avatar
Sabinam
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 867
Pridružen/a: 06 Sep 2007 02:00
Lokacija: Croatia

#56 Post Postao/la Sabinam »

Laganini Im_ex znam da se trudis koliko mozes ali sve je to li-la...iskustva su razlicita...ali ima istine i u tome sto bosman kaze...znam da ima dosta djece koja su zainteresirana za svoju domovinu ima onih koje nije nimalo briga... ti tu nista ne mozes (znam curu kojoj su roditelji iz BiH...i koja jezik uci prko foruma...izvrsno pise ali kaze da slabo govori..to je stvar osobe) ti se ne mozes ubiti ako toga u djetetu nema... ako tebi dusa dole osta ne mora i njima....a to sto se tice kriminala, droge, zlostavljanja i kojecega loseg...vjeruj mi tu smo vec odavno u Europi i mozda cak prednjacimo...tako da to vise nije to... ja ne znam koliko si Tamo gore....ali tu se mnogo toga promjenilo od rata na ovamo

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#57 Post Postao/la im_ex »

Znaaaaaaaaam da se promijenilo dosta toga ... sad hocu da se opustim, psssssstttt :P

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#60 Post Postao/la im_ex »

cyrus_the_virus je napisao/la:
IM_ex je napisao/la:Znaaaaaaaaam da se promijenilo dosta toga ... sad hocu da se opustim, psssssstttt :P
=D> =D> =D> TAKO I TREBA!!! =D> =D> =D>
uh, dobro je ... mislila sam da me neko uznemirava :P

:)

Odgovori