Zanimljivosti !!!

Teme koje nisu vezane za druge podforume ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Zanimljivosti !!!

#439 Post Postao/la paparaci »

najveci televizor na svijetu se nalazi u Leverkuzenu (Leverkusen) u Njemackoj. visok 120m, sirok 70m - sa 5,6 miliona dioda [thumbup.gif] jos nije sasvim gotov, ali je stvarno boli glava [thumbup.gif]

ta je zgrada bila nekadasnja centrala farmaceutske fabrike "Bayer" u kojoj je radilo preko 2000 osoba.


:arrow:slika


:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=7sS6FbTDDuo
Zadnja izmjena: paparaci, dana/u 08 Nov 2009 14:45, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Zanimljivosti !!!

#440 Post Postao/la beca »

Najinteresantnija imena u BiH

Sarajlija nazvan 'Sinan Sakić Sulejmanović'

Rođenje djeteta je najsretniji dan roditelja, no sve mame i tate su na 'malim, slatkim mukama' kada se trebaju odlučiti koje ime da odaberu. Ajla, Sara, Milica, Nikola, Edin, Amar, Luka su neka od najpopularnijih imena u Bosni i Hercegovini, no nerijetko se roditelji odlučuju i za neka veoma neobična imena. Mandolina je jedno od njih.

U vrijeme kada naši sportaši, glumci, redatelji, pjevači dosežu svjetske uspjehe roditelji djeci veoma često daju njihova imena. Tako je prije nekoliko godina veoma popularno bilo ime Danis, dok je sad jedno od najpopularnijih muških imena Vedad, zahvaljujući našem slavnom nogometašu Vedadu Ibiševiću.

Kako saznajemo od nadležnih osoba iz Općine Centar u Sarajevu, roditelji se sve češće vraćaju tradicionalnim imenima, pa je tako sve više Aida, Ajši, Umihana, Milica, Iva, Petri, Lara, a od muških imena veoma su česta imena Davud, Harun, Isak i Daris.

U Tuzli jedno od najpopularnijih ženskih imena je Sara, a zatim Ajla, Nejla, Hana, Lamija, Uma, Iman dok od muških i dalje najčešća imena su Mirza, Amar, Iman i Bakir.

U Mostaru jedna od najčešćih imena su Merima, Amar, Luka dok su u Banjoj Luci i dalje u modi tradicionalna imena kao što su Nikola, Milica, Ivana, Jelena, Sara, Aleksandra.

No, osim tradicionalnih i uobičajenih imena ima i onih veoma neobičnih. Roditelji nastoje djeci dati moderna imena, a neka od njih su jako zanimljiva i dosta neuobičajena na našim prostorima.

Neka od tih imena su Sarisa, Butrint, Mandolina, Anđela Starr, Esja, Arza, Nasr, Ajmona, Sad Haja, Ilderin, Lukman, Sija Nina i Nudžejma, Lučijano.

Prije nekoliko godina među romskom populacijom na našim prostorima veoma popularna imena su bila Esmeralda, Ronaldo, Šeherzada, Sandokan, Tarzan, dok sada Romi se nerijetko odlučuju djeci dati ime prema robnim markama, pa tako se djeca nazivaju Rolex, Samsung ili pak imena dobiju po folk pjevačima, pa je nedavno u Sarajevu dijete nazvano Sinan Sakić Sulejmanović.

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Zanimljivosti !!!

#441 Post Postao/la beca »

beca_jovi je napisao/la: Prije nekoliko godina među romskom populacijom na našim prostorima veoma popularna imena su bila Esmeralda, Ronaldo, Šeherzada, Sandokan, Tarzan, dok sada Romi se nerijetko odlučuju djeci dati ime prema robnim markama, pa tako se djeca nazivaju Rolex, Samsung ili pak imena dobiju po folk pjevačima, pa je nedavno u Sarajevu dijete nazvano Sinan Sakić Sulejmanović.
[To funny.gif] [To funny.gif] [To funny.gif] [To funny.gif]

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Zanimljivosti !!!

#443 Post Postao/la andro »

Prevodilac "Malik"

Sportske novinare na nedavnoj utakmici nogometne reprezentacije BiH protiv Španije u Zenici vidno je iznenadio izgledom prevodilac španskog tima, još dječačić, koji je perfektno govorio španski. Osamnaestogodišnji maturant zeničke Prve gimnazije Malik Ejubović prije svih oduševio je i španski tim, upravu i selektora Vinsenta Del Boskea, koji mu se i javno zahvalio za sjajan prijevod i asistenciju tokom boravka u BiH.
Ipak, to nije ni izbliza sve. Malik govori aktivno engleski, njemački i španski, kako stidljivo kaže, malo manje italijanski, portugalski i turski. I namjerava započeti učiti francuski.
- Što se tiče ljubavi prema jezicima, to je nekako samo došlo, moji roditelji su iz one generacije gdje se nije mnogo potenciralo učenje stranih jezika, ali su zato meni i sestri uvijek govorili da učimo jezike, tako da smo sestra, a i ja uz nju, već kao mali počeli učiti engleski učiti. Nastavilo se kroz školu i na kursevima, ali uglavnom sam, pa i kroz serije, filmove, kaže nam Malik. Dok je kurseve njemačkog i turskog Malik imao u Zenici, jedino usavršavanje van granica BiH je imao za njemački, kada je u organizaciji Gete (Goethe) instituta boravio dvadeset dana u Bielefildu.
- Kroz taj boravak sam usavršio i engleski i španski, jer su mi cimeri bili Argentinac i Amerikanac, kaže ovaj mladić. Osim što je tri dana bio uz Špance, već ranije je bio "desna ruka" dok je u Nogometnom klubu Čelik igrao Argentinac Kristijan Hernan Revanijera (Cristian Hernan Revainera). Iako se "šuška" da bi Malik trebao sa našom reprezentacijom u Portugaal, on samo odmahuje rukom, kazavši da "ništa nije zvanično". Ovaj svestrani mladić na pragu punoljetstva ima još nekoliko ljubavi. Izvrsno svira harmoniku, aktivno prati sve sportove, a piše i knjigu, koju, kako kaže, namjerava uskoro objaviti.
- Pišem historijski pregled razvoja borbenih brodova, aviona i tenkova od najranijih pa sve naovamo. To mi je sada glavna preokupacija, kaže Malik, koji pored svega toga ima sve petice tokom cijelog školovanja.
slika
slika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Zanimljivosti !!!

#445 Post Postao/la beca »

Neuspjeli intervju

Kako je Kusturica izbacio Stankovića

Emir Kusturica vratio je kasete koje je uzeo HTV-ovoj ekipi Aleksandra Stankovića koja je za emisiju Nedjeljom u dva s Kusturicom snimala intervju prije pet dana u Mokroj gori.
Nakon dvadesetak minuta emisije, iznerviran Stankovićevim pitanjima, poznati je redatelj ustao sa stolice i napustio snimanje.

Snimanje i razgovor voditelja i urednika s redateljem trajalo je 22 minute kada je Kusturica, iznerviran postavljenim pitanjima, demonstrativno ustao i ne birajući riječi, naredio HTV-ovoj ekipi da napusti selo te da mu preda snimljeni materijal. Vrijeđanje i maltretiranje trajalo je oko 45 minuta kada je ekipa popustila i predala kasetu Kusturici. Potom je ekipa napustila selo.

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Zanimljivosti !!!

#446 Post Postao/la andro »

Gledajte porod uživo na internetu

Lynsee, mlada učiteljica iz Minneapolisa, bit će prva žena čiji će se porod moći pratiti uživo putem interneta. Kao mnoge majke, ona dokumentuje svaki trenutak svoje trudnoće na internetu. Za ovaj korak se odlučila na nagovor stranice Moms Like Me. "Htjeli smo dokumentirati trudnoću i stvoriti jedinstvenu uspomenu koju će naše dijete imati zauvijek", rekla je Lynsee. "Gledaoci će moći vidjeti neke od posjeta doktoru, kao i cijeli porod."

Ovime je stranica Moms Like Me željela potaknuti stare članove na veću interakciju sa stranicom, te privući nove čitaoce. Na streamanje poroda pristalo je 12 članica, a Lynseejin termin, 19. novembra, je najbliži.

Gledaoci neće vidjeti nikakve neukusne scene jer u projektu učestvuju iskusni kamermani.

"Ovo je tako čudesno i posebno jer je svako rođenje drugačije. Da sam u učionici, sad bih učila učenike o razvoju djeteta, tako da se osjećam kao da koristim sebe kao udžbenik koji druge podučava o trudnoći i porodu", rekla je ova dvadesettrogodišnja učiteljica porodičnih nauka. "Znam da ću imati svu podršku drugih mama na stranici dok budem rađala. Sama činjenica da su uz mene online mi puno znači."
slika
slika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Zanimljivosti !!!

#447 Post Postao/la beca »

svaka joj čast na hrabrosti
ja ovo ne bih ni za kakve pare...ni humane svrhe

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Zanimljivosti !!!

#449 Post Postao/la andro »

MEDICINSKI FENOMEN
Peruanac pojeo kilu čavala i kovanica

Kirurzi u bolnici Cajamarca, na sjeveru Perua, izvadili su gotovo kilu čavala, kovanica i drugih željeznih komadića iz želuca 34-godišnjeg muškarca, hospitaliziranog zbog jakih bolova u abdomenu, priopćeno je u srijedu iz bolnice
Duševno bolesni muškarac primljen je u bolnicu s 'oštrim bolovima u trbuhu'. 'Nakon pregleda, uvidjeli smo da ima više stotina čavala u želucu', izjavio je liječnik Carlos Delgado.

Nakon dvosatne operacije Delgado i njegovi asistenti izvadili su iz želuca Requelmea Abanta Alvarada više od 900 grama čavala, kovanica različite veličine, komadića željezne žice i mali nož. 'Nikad nisam imao sličan slučaj. Operirao sam puno toga, ali toliko stvari u želucu je doista neobično', izjavio je kirurg.

Pacijent je stabilno, oporavlja se, ali ga uskoro očekuje pregled kod psihijatra.
slika
slika

Swabooo
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 451
Pridružen/a: 09 Okt 2009 02:12
Lokacija: ZLATNA DOLINA

Re: Zanimljivosti !!!

#450 Post Postao/la Swabooo »

zanimljiva ova tema pravo samo nevalja sto ima puno slova u postovima [huh.gif]
tesko je biti glup budi pametan kao . . .#

KO OVDJE NE POLUDI . . . . TAJ NIJE NORMALAN

Odgovori