Svaki dan nesto novo naučim

Teme koje nisu vezane za druge podforume ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Svaki dan nesto novo naučim

#62 Post Postao/la beca »

vidovita_dzemila je napisao/la:super beco za zavjese [eusa_clap.gif]

ja inače to s tepihom radim

u posudu uspem vode i omekšivača pa kvasim spužvu i prelazim po tepihu jer su ovo novi "moderniji" tepisi jako osjetljivi

lijepi oni Å¡areni [laugh.gif]
[thumbup.gif]

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Svaki dan nesto novo naučim

#63 Post Postao/la andro »

Odgovori na 25 životnih pitanja [eusa_think.gif]

Da li ljubav može da traje vječno? Zašto bračni parovi počinju da liče jedni na druge? Kada djeca stvarno postaju odrasle osobe? Da li je novac izvor svih zala? Zašto je red u kome čekate uvek najsporiji? Ove misterije sada su riješene.

Na ta i niz drugih pitanja konačno je odgovoreno.

1. Može li ljubav da traje vječno?

Apsolutno – ukoliko radite na svojoj vezi. Tim naučnika nedavno je otkrio da romantična ljubav uključuje hemijske promjene u mozgu, koje traju 12 do 18 mjeseci. Nakon toga, sve je na vama. Veze zahtjevaju održavanje.

2. Zašto bračni parovi počinju da liče jedni na druge?

Posmatrajte bilo koji par dok razgovaraju. Jedan se nasmije, nasmije se i onaj drugi. Jedan podigne obrvu, podigne je i drugi. Lica su poput melodije sa prirodnim nagonom da budu usklađena. Pomnožite te pokrete sa nekoliko decenija bračnog života i eto odgovora.

3. Može li brak da preživi prevaru?

Da. Za to je potrebno mnogo rada i vremena, ali stručnjaci su prilično sigurni da je to moguće. Pegi Vogan u svojoj knjizi "Mit o monogamiji" procjenjuje da će 60 posto muževa i 40 posto žena imati aferu u određenom trenutku tokom braka. Prognoza za oporavak od iste je, međutim, dobra. Prevareni partner mora da odluči da oprosti i da nauči da živi sa sjećanjem koje ne može da se izbriše. Prevara se ne zaboravlja, ali može da se oprosti.

4. Zašto ljeto prođe za tren, a zima traje vječno?

Zato što sadržaj definiše iskustvo. Naučnik Albert Ajnštajn je jednom rekao: "Kada ste sa lijepom djevojkom, sat djeluje kao sekunda. Kada sjedite na vrelom uglju, sekunda djeluje kao sat".

5. Da li životinje imaju šesto čulo?

Kutijasta, ili kockasta meduza ima 24 oka, a čulo mirisa kod psa je do 100.000 puta veće nego kod ljudi. Najbolje je reći da životinje gledaju na svijet totalno drugačije od nas.

6. Zašto je red u kome čekate uvijek najsporiji?

Zato što kasnite na predstavu vašeg djeteta, proklinjete svoju lošu sreću i zavidite onima koji dolaze na red. Kada ste u brzom redu, neopterećeni, ni ne primjećujete jadnike u sporom nizu. Na dobru sreću ne obraća se toliko pažnje koliko na lošu.

7. U kojim godinama bi trebalo da se zna šta ćete biti u životu?

Bilo kojim. Ovo je nekada bilo pitanje koje su postavljala djeca. Sada ga sve češće postavljaju i odrasli. Mudrost govori da nema šta da se radi u životu osim da se živi. Kako je istakao Gandi: "Skoro sve šta radite je beznačajno – ali je veoma važno da to uradite".

8. Zašto dolazi do zastoja u saobraćaju?

Neki naučnici smatraju da na ritam saobraćaja utiču iste ciklične sile koje uzrokuju talase u okeanu. Najbolji odgovor je – prenatrpanost. Postoji previše ljudi koji pokušavaju da urade istu stvar u isto vrijeme. Kako to izbjeći? Kupite novine, slušajte muziku na vašem MP3 uređaju i vozite se gradskim prevozom.

9. Kada je vaša budućnost iza vas?

Kad prestanete da sljedite svoj san.

10. Morate li da volite svoj posao?

Ne. Volite svoju djecu, ženu i zemlju, roditelje, komšije i psa. Ljubav je previše vrijedna da bi je trošili na način na koji zarađujete. U redu je, naravno, da težite zadovoljavajućem poslu.

11. Mogu li muškarci i žene da budu samo prijatelji?

Možda na kratke staze. Da bi to prijateljstvo potrajalo, trebalo bi da ste odbojni jedno drugom. Sretno!

12. Kada uzeti dedi ključeve od automobila?

Stariji vozači imaju lošiji vid, sluh i slične probleme. Ako vam se učini da vaš deda postaje opasnost na putu, recite mu da više ne vozi. Budite čvrsti, ali ga ne tretirajte kao dijete. Ostavite mu njegovo dostojanstvo. Ponudite mu vožnju.

13. Da li se braća i sestre koji se tuku na kraju zavole?

Da. Sva braća i sestre se svađaju i tuku u detinjstvu, a stručnjaci ističu da je to normalno. Ključno je kako roditelji reaguju na to. Najbolje je da ne zauzimaju strane i da ne ulaze u diskusiju ko je počeo svađu i šta je fer. Prekinite svađu ili tuču, djeca će vrlo brzo zaboraviti i zašto su se sukobila.

14. Kada okončati prijateljstvo?

Kada počnete da osjećate da ga nikada nije ni bilo.

15. Zašto se pretvorimo u svoje roditelje iako smo se zakleli da nećemo?

Zato što im se na kraju, kad je sve rečeno i učinjeno, u stvari divimo.

16. Može li emotivno poluprazna osoba da postane polupuna?

Ljudi imaju određeni emotivni stav. Neki su prosto sretniji od drugih. Pesimisti će uvijek vidjeti loše vijesti, vjerovati da nema smisla ništa što radite, oni nikada neće biti sretni. Optimisti će uvijek vidjeti nadu. Sreća je više pitanje kako tumačite svoje životno iskustvo nego šta se stvarno dogodilo.

17. Kada djeca stvarno postaju odrasle osobe?

Biološki, to se događa ranije, emotivno – mnogo kasnije. Današnje generacije poslije fakulteta dolaze kući roditeljima očekujući od njih pomoć u obavljanju kućnih poslova i slično.

18. Može li majka biti prijatelj svojoj kćerki tinejdžerki?

Ne. Većina tinejdžera nije spremna na bilo šta što je blisko zrelom prijateljskom odnosu. To i nije u ničijem interesu jer tinejdžeri trebaju da oforme svoj identitet, a za to im trebaju privatnost, čak i tajnost.

19. Može li novac da kupi sreću?

Ne. Zato što sreća nije na prodaju.

20. Mogu li trošadžije i štedljivci da ostanu u braku?

Naravno, čak im neće ponestati stvari o kojima mogu da pričaju. Neslaganja oko novca su vodeći uzrok razvoda, pa stručnjaci savjetuju mnogo rada na tom problemu, što uključuje priču o "našem", a ne o "mojem". Štedljivcima treba biti omogućeno da rukovode budžetom, a trošadžijama da organizuju odmore, proslave i slično.

21. Da li je novac izvor svih zala?

Ne, ali pohlepa jeste. Elvis Prisli je jednom rekao: "Davanje novca je ono Å¡to mu daje vrijednost".

22. Šta uraditi kada vidite roditelja da tuče dijete?

Duboko udahnite. Ako mislite da možete pomoći, priđite sa simpatijama, a ne optužbama ili kao policajac. Saosjećajte sa roditeljem pod stresom. Sugerišite i njemu da duboko udahne.

23. Zašto je tako teško priznati da ste pogriješili?

Zato što to najčešće uključuje izvinjenje, što je još teže za reći. Ljudima je uvijek bilo lakše da prekinu da pričaju jedni sa drugima, da se sukobljavaju, tuku i ubijaju, umjesto da se izvine.

24. Kada otkriti tajnu koju ste obećali da ćete čuvati?

Zavisi od posljedica. Ukoliko je osoba koja vam je povjerila tajnu u nekoj opasnosti i to bi je spasilo, intervenišite. U drugom slučaju, zatvorite usta.

25. Da li hljeb uvijek pada na namazanu stranu?

Istraživači su izrezali hljeb i namazali svako parče, zatim ih bacali sa različitih visina na pod. Otkrili su da nikada ne pada na ivicu.
slika
slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Svaki dan nesto novo naučim

#64 Post Postao/la ra-ja »

@andro...mnogo toga sam znala...slazem se skoro pa po svim napisam klauzulama...

osim 11. mogu li muskarac i zena da budu samo prijatelji...

Mozda na kratke staze da bi prijateljstvo potrajalo..trebali bi da ste odbojni jedno drugom...

Moj najbolji druga je iz srednje skole..Nenad M...Zajedno smo posli i zajedno zavrsili skolu...Bio mi je pravi drug.mozda bolje nego i jedna moja drugarica...Moja sestra je bila prijateljica snjegovom mamom...to sam tek kasnije saznala...Kada mi je trebalo drustvo da izadjem prosetati ili naci se sa mojim drugaricama on je uvijek bio tu da mi izadje u susret.
Njegovi roditelji su me cijenili .Ostala sam u vezi sniima sve do smrti...
Nenad se ozenio ima jednog sina..U toku rata je ostao u Tuzli...
Nasi drugarski odnosi se nisu nikada pokvarili...Rado ga se sjecam kao mog najboljeg druga.. [icon_flower.gif]
Vjerovatno ima jos ljudi koji imaju slicne primjere... :!:

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Svaki dan nesto novo naučim

#65 Post Postao/la im_ex »

Godinama "pecem" bosansku kafu ( u Evropi poznatiju kao tursku), cija priprema je:
samljevena kafa zaspe se u vec malo zagrijanu dzezvu. Kljucalom vodom se zatim zalije (ali se ne prepuni), dobro promijesa i vrati na vatru da se "digne" do vrha dzezve, no, ne smije prekipjeti.

pa ... :oops:
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Svaki dan nesto novo naučim

#66 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

svaki dan novo iskustvo [smile.gif]
slikaslikaslika

Odgovori