10 najromanticnijih fenomena socijalizma ex Jugoslavije

Teme koje nisu vezane za druge podforume ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#16 Post Postao/la sabinax »

cekaj indeks ja tek stigla do sladoleda....ja to gustam pomalo....pravi sam jugonostalgicar.....hehhehhe
jedino mi te Zepe nisu jasne :-k ...toga kod nas nije bilo, ili smo to drugacije zvali
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#17 Post Postao/la indeks »

Zepe su one crne pape,platnene,cohane :lol: :lol: :lol: ,na kopcanje s prijeda............ja ne znam da ih je omladina koristila,ja ih vidjala samo na starim bakama....... :D :D

A prisjeticu se i ja necega jos,sigurno...........ovo je bilo u naletu prisjecanja,ovako na `prvu`........ :lol: :lol: :lol:

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#18 Post Postao/la sabinax »

a znam...moja nona je imala takve...ali nisu mladi to nosili [-X
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: 10 najromanticnijih fenomena socijalizma ex Jugoslavije

#19 Post Postao/la sabinax »

indeks je napisao/la: Pikule
Gdje su ti divni dani kad je fraza gracka placovina imala svoju magijsku snagu. Ono, pikula¹ se sa svojim pacifistièki nastrojenim frendovima, doðe kvartovski frajer najvi¹e godinu dana stariji, stane se negdje oko jumpe (jamice), ka¾e 'gracka placovina' i pokupi sve porculanke, troperke, koraljke, naftalinke, obiènjaèe, bajse i japanke koje su se nevino zatekle na tlu.
Ajme… suze, jauk, plaè i ¹krgut zubi. Tako su face popaljivale pikule. U mirnodopskim periodima bi se pak nastavljalo s vjekovnim poretkom: igralo se 'za istaè' ili 'za ¹alac', obo¾avali bismo kad bi nam se netko 'nalaco', i svako malo bismo isfuravali 'arte prelaz' i 'arte turjen'.

Gumi gumi
Nismo ba¹ ultra lumeni po pitanju ove neobièno komplicirane igre. Barem je tako izgledala iz mu¹kog rakursa pikulanja. Koliko nas slu¾e endemski povijesni izvori, veliku bi gumu razmaknule dvije frendice, a treæa je izvodila toèku.

Sa svakim uspje¹no odigranim nivoom, gumica se podizala te su talenti gipkosti i spretnosti sve vi¹e dolazili na vidjelo. Pitanje stoljeæa, je li gumi gumi imao kraj? Tj. je li itko pro¹ao sve gumene scile i haribde i ako jest, ¹to se onda radilo? Osim ¹to se prestalo biti frendica s dotiènom.

Tapkanje
Igra gdje si mogao izgubiti smisao ¾ivota u pola sata. Doðe¹ van sa stotinjak slièica a vrati¹ se tek s lijepim sjeæanjem i Sartrovskom egzistencijalnom muèninom. Tapkanje (ili kokanje) bio je duel jedan na jedan, gdje se dvije slièice okretnim lupkanjem trebalo preokrenuti. Kome je od suprotstavljenih strana to prvom po¹lo za dlanom, pobrao bi obje.

Postoji i grupna varijanta gubljenja slièki: kvrcnule bi se izmeðu dva prsta da odlete ¹to dalje. Najbolji bi ih pokupio s poda. Koliki su samo ostavili svoje iluzije da ¾ive u najboljem od svih moguæih svjetova na povr¹ini ¹kolske klupe ili obli¾njeg ravnog kamena, prpa nas je i pomisliti.
Hajde da se osvrnem malo na ove igre

Pikule...ili ¹pekule kako se kod nas kaze...nisam pretjerano igrala osim znam da sam nekako skupljala staklene kuglice i divila se njihovim ¹arama i bojama

gumi-gumi sto ti kazes to je kod nas lastik...svasta smo na to igrale raznih je igara bilo od brojeva 1-10 pa do raznih drugih "Balerina rokoko dize noge visoko, vide joj se gacice na crvene tackice :lol: "...a igrali smo igru Olimpijada gdje zapetljas lastik tako da se protivnicka ekipa mora provlaciti a da ne dotakne lastik

Slicice...uh, svasta smo skupljali od Sandokan slicica do Sarah Kay...a tapkalo se ili peljkalo kako se kod nas kaze, izbacivalo ko ce dalje...ili jednostavno skupljalo i razmetalo duplima za razmjenu

Uh sto volim to svoje djetinjstvo :)
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Odgovori