Mediji i njihov uticaj na vas

Teme koje nisu vezane za druge podforume ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Mediji i njihov uticaj na vas

#1 Post Postao/la andro »

Uz sva desavanja sirom svijeta koja pratimo na raznim medijima svjetska kriza ili ti da bi nam valjda lakse bilo to prevazici i odbaciti od sebe rijec je o recesiji , pa ratovi bilo u pravom smislu te rijeci ili ratovi koji se vode upravo putem raznih medija tzv tihi ratovi ,nasilja,ubistva,pljacke,sport itd. da ne nabrajam a znamo da svaka tv stanica ili novinska kuca ne prezentuje realno stanje , u ovisnosti o podloznosti politike ili drugih vanjskih uticaja , koliko stvarno vjerujete tom silnom dotoku informacija i koliko to sve ima uticaja na vas , vase razmisljanje i promjene misljenja o nekim ranijim stavovima.
slika
slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Mediji i njihov uticaj na vas

#4 Post Postao/la nella26 »

Pa mediji su jako bitni za narod jer tim putem narod je informisan o svim dešavanjima, i naravno da medij vrše jak uticaj na sviju nas, dosta toga nismo ni svjesni.
Međutim danas je veći problem što je masa neprofesionalaca zaposlena u istim; često možete pročitati članak recimo u novinama koji izmišlja dosta detalja vjerovatno zbog čitanosti ili pročitate naslov a tekst jako malo veze sa naslovom ima.
Opet masa je medija i svi su jedni drugima konkirenti ali se niko ne trudi biti malo orginalniji ako pogledate recimo jedan dnevnik ne morate uopšte prebacivati kanale i tražiti drugi niti čitati novine jer su svi isti.
Na mene imaju uticaj razne zabavne emisije, kad vidim kako voditelj/ica ne zna rečenice sastaviti ili pravi nedopustive greške, bitno je da su one manekenke da se hoče skinuti, a to što ne znaju pričati nema veze.
To me jako nervira jer to dođe kao ponižavanje od strane jedne medijske kuće naroda.
Smatraju i narod nepismenim i glupim kao što su im vodietelji pa kao narod neće primjetiti kakve se gluposti valjaju.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Mediji i njihov uticaj na vas

#5 Post Postao/la nnejra »

Mediji naravno utiču na formiranje javnog mjenja. Pisani i elektronski mediji su ti koji najviše utiču na mišljenje. Uzmite samo koliko ljudi čita Dnevni avaz ili Dnevni list, odnosno koliko ljudi gleda emisije poput 60 minuta ili pak Telering i sl. Zato mislim da novinari koji pišu tekstove ili pak rade priloge za ovakve emisije bi trebalo da su objektivni i da nisu u službi nijedne političke stranke ili pak nekog lobija. Nažalost, to nije tako. Danas je jako puno novinara plaćenika koji pišu po narudžbi , pa danas napadaju jednu stranku , za 2-3 mjeseca drugu i sve tako u krug. Ja se trudim da ipak između redova čitam, tj.ne vjerujem baš svemu što pročitam ili gledam na tv, nastojim da nešto i sama zaključim. Posebna je priča što su nam novinari tj.oni koji se predstavljaju kao takvi poprilično neobrazovani, pa tako npr. imamo voditeljice koje pričaju " kroz nos " , u jednoj složenoj rečenici kažu više puta ova i sl. A da su sa gramatikom "posvađani " to je već uobičajeno. Nadam se da dolaze bolja vremena za naše medije i da će se malo više profesionalizirati. Ipak u BiH ima i pismenih i obrazovanih stanovnika i oni zaslužuju malo bolje medije.

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Mediji i njihov uticaj na vas

#7 Post Postao/la sabinax »

Ima nesto slicno...ali nije bitno.
Mediji su vrlo jak nacin kako da se utjece na covjekovu svijest, ja znam da trebamo biti informirani o događanjima u svijeu i blize, ali svjesna sam da negativne vijesti nekad samo truju moju svijest... ponekad pozelim da postoji emisija koja bi se zvala "Samo dobre vijesti" u kojoj bi culi i pozitivne stvari...negativnosti, katastrofe i crna kronika prodaje novine i postize gledanost...nekad nas zaista bombardiraju losim vjestima. Iskreno ne vjerujem bas svakoj informaciji koja se ponudi i volim dublje razmislti o svemu sto nam se nudi na ekranima i u tiskovinama.
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Mediji i njihov uticaj na vas

#8 Post Postao/la ra-ja »

Treba biti informisan..ali ja licno sam izgubila povjerenje..kroz medije dole u Bosni..

Moje licno misljenje ..da treba uvijek svaku vijest dobro provjeriti..jer pisac teksta zna dobro naduvavati stvar , sve je za moj pojam mac sa dvije ostrice...
Dok sam bila dole ..dok slusam dnevnik ,ja vec znam da li je vijest tacna ili ne....
Takav medij ,koliko ce uticati na svijest pojedinca. ili koliko ce taj pojedinac prihvatiti to kao puno vazno...zavisi od njega samog..

Ovdje se puno neopterecujem sa tim... :!:

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Mediji i njihov uticaj na vas

#9 Post Postao/la beca »

ne opterećujem se i ne pratim previše ništa posebno, tako da taj uticaj u mom slučaju ne postoji...

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Mediji i njihov uticaj na vas

#10 Post Postao/la andro »

Građani više vjeruju medijima nego političarima
Mediji koji izvještavaju o korupciji izloženi napadima svih vrsta...


Srđan Blagovčanin iz nevladine organizacije Transparency International /TI/ BiH tvrdi da mediji u BiH imaju dvostruko veće povjerenje nego predstavnici vlasti, što je značajan potencijal za stvaranje medijskih sloboda.

Učestvujući u radu konferencije pod nazivom "Kako izvještavati o korupciji?", Blagovčanin je naveo da razna istraživanja govore da je u BiH posljednjih godina došlo do pogoršanja ljudskih prava, a stanje u medijima je djelimično slobodno.

Prema njegovom mišljenju, mediji koji izvještavaju o korupciji su izloženi napadima svih vrsta.

Ekonomista Damir Miljević rekao je da se mediji uglavnom bave posljedicama korupcije, navodeći da osnovni izvor korupcije leži u diskrecionim mjestima odlučivanja koja se stvaraju zakonima i podzakonskim aktima, kada loši zakoni i niži akti daju priliku ulaska u korupciju.

U borbu protiv korupcije, smatra Miljević, na teren treba da izađe šest igrača - vlast i institucije sistema, civilni sektor, građani, poslodavci, mediji i opozicija.

Organizatori današnje konferencije su nevladina organizacija TI BiH i Fondacija "Fridrih Ebert".
slika
slika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Mediji i njihov uticaj na vas

#12 Post Postao/la beca »

vidovita_dzemila je napisao/la:najbolji primjer manipulacije medija masom je ovo što se dešava trenutno oko vedrana puljića


nema šta se sve ne piše, a sve ljudi vjeruju tj vjeruju jer žele da je tako
slažem se, svako vjeruje u ono što mu odgovara...

Odgovori