Komentar dana

Teme koje nisu vezane za druge podforume ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Komentar dana

#1 Post Postao/la beca »

Pročitah jedan članak, baš mi se svidio, nego nisam znala gdje da ga podijelim sa vama...


Da, mi nećemo



Postoji pretpostavka, u medijma i dijelu međunarodne zajednice, da stanovnici Bosne i Hercegovine žele da žive bolje. Međutim, kada ispitamo dominantne osobine društva u BiH, moguće je izvesti sedam dokaza koji obaraju tu pretpostavku. Ima nešto skoro mistično u životnom stilu većine bh. građana.
Piše: Haris Pašović
Broj sedam ima svoju mitsku povijest: kršćanstvo tvrdi da je Bog stvorio zemlju za sedam dana, govori se o sedam smrtnih grijehova; islam i judaizm govore o sedam nebesa. U Bosni i Hercegovini možemo govoriti o sedam stanja društvenog duha zbog kojih nam je ovako kako nam je. Ovi dokazi su izvedeni iz društvene prakse. Prva tri dokaza spadaju u sferu političkog mišljenja:

1. «Dobro je, samo nek ne puca!» - Mir se u BiH shvata kao odsustvo rata. Sve dok te neko ne ubija, ili tebe ne tjera da ubijaš – život je dobar. Mir se ne shvata kao napredak, kreativnost i inventivnost. Mir se shvata isključivo kao odsustvo fizičke prinude.

2. «Izdržao je Mujo i gore!» - Ovaj pricip herojstva u trpnji obezbjeđuje da nema želje za bilo kakvim individualnim ili društvenim napretkom. Kapacitet Muje da trpi je neograničen.

3. «Ne talasaj» - Ukoliko neki pojedinac i poželi da akcijom provede promjenu, aktivira se društveni princip «ne talasaj». Društveno okruženje se obrušava na pojedinca, demontira njegovu ili njenu akciju koja vodi promjeni i teži da pojedinca vrati u mediokritetsku ravan poznatu pod imenom «Dobro jutro, čaršijo, na sve četiri strane».

Slijedeći dokaz pripada sferi duhovnosti:

4. «Ako bog da» - Primjena uzrečice «ako bog da» u svakodnevnom jeziku poprimila je razmjere pandemije. «Ako bog da» pokriva sve od ekonomskog prosperiteta do seksa. Polaganje ispita na fakultetu, zakazana kafa za sutra popodne, politički napredak, sportska kladionica, izgradnja auto-puta – zapravo sve - zavisi od božije volje.

Ovaj komotni determinizam oslobađa odgovornosti za bilo koju akciju. Sve je u božjim rukama, pa tako nema potrebe za bilo kakvim planom, strukturom, ili, ne daj bože, zalaganjem. Prebacujući na Boga da se brine da li će im zagorjeti ručak, da li će im dijete postati narkoman ili da li će vlada povećati porez, Bosanci i Hercegovci su uspješno skinuli sa sebe svaku odgovornost za vlastiti život.

Slijedeća dva dokaza su iz domena ekonomskog razvoja:

5. «Ne mogu oni mene malo platit koliko ja mogu malo radit.» - Ova drevna bosansko-hercegovačka izreka opisuje ekonomsku mudrost stanovnika jedne od tri najsiromašnije zemlje Evrope. Nije poznato da se ovakva ekonomska misao pojavljuje i u jednom drugom svjetskom jeziku, osim u bosanskom, srpskom i hrvatskom.

6. «Nemam ja vremena da radim» - Moderna business misao u BiH bilježi još jedan doprinos svjetskim ekonomskim teorijama. Ovaj misaoni dijamant, koji transcendira logiku i fiziku, uspješno devastira svaku do sada poznatu ekonomsku doktrinu. Princip «Nemam ja vremena da radim» nastao je krajem 20. stoljeća u BiH kao progresivni bh. pogled na tranziciju ka slobodnom tržištu. U svakodnevnoj praksi očituje se u i u slijedećim formulama: «Daj meni i daj odmah!», «Pare dolaze same, samo treba skontat kako!» i «Previše sam ja pametan/a da bih radio/la.»

Sedmi dokaz je iz domena fizike i oslanja se na Opću teoriju relativnosti:

7. «Ma» - Početak rečenice sa «Ma, ...» omogućava dosljedno rušenje svakog struktuiranog napora . «Ma,..» obezvrjeđuje svaki rad, odluku, svaki konstruktivni pokušaj i svaki izniman rezultat. «Ma, daj, šta on ima doktorirat, a ja išo s njim u školu?»; «Ma, hajde popi, ba, jaro!» (npr. upućeno liječenom alkoholičaru); «Ma, ne mogu se ja njoj zamjerat...», i mnogi drugi primjeri uvijek su u funkciji relativizianja svakog individualnog ili kolektivnog napora. Riječ «Ma» je riječ-zločinac i morala bi biti stavljena izvan zakona.

Žalosno je što Evropa nikako da prihvati fatalnu privlačnost ovih sedam stupnjeva duhovnog razvitka u BiH. To je ista ona Evropa koja radi od jutra do mraka, a i vikendom, ta anti-neradnička, racionalna, bosnofobična Evropa! Ta Evropa koja njeguje svoju demokratiju, svoju nauku i umjetnost, koja ima auto-putove, parkove, bazene i sportska igrališta. Mi u takvu Evropu nećemo!
Zadnja izmjena: beca, dana/u 23 Dec 2009 11:00, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Komentar dana

#2 Post Postao/la srebrni »

beca_jovi je napisao/la:Pročitah jedan članak, baš mi se svidio, nego nisam znala gdje da ga odijelim sa vama...

dakle, na ovoj temi možete postavljati tekstove, ili rečenice koje su vam se učinile jako pametnim [Happy.gif]


Da, mi nećemo



Postoji pretpostavka, u medijma i dijelu međunarodne zajednice, da stanovnici Bosne i Hercegovine žele da žive bolje. Međutim, kada ispitamo dominantne osobine društva u BiH, moguće je izvesti sedam dokaza koji obaraju tu pretpostavku. Ima nešto skoro mistično u životnom stilu većine bh. građana.
Piše: Haris Pašović
Broj sedam ima svoju mitsku povijest: kršćanstvo tvrdi da je Bog stvorio zemlju za sedam dana, govori se o sedam smrtnih grijehova; islam i judaizm govore o sedam nebesa. U Bosni i Hercegovini možemo govoriti o sedam stanja društvenog duha zbog kojih nam je ovako kako nam je. Ovi dokazi su izvedeni iz društvene prakse. Prva tri dokaza spadaju u sferu političkog mišljenja:

1. «Dobro je, samo nek ne puca!» - Mir se u BiH shvata kao odsustvo rata. Sve dok te neko ne ubija, ili tebe ne tjera da ubijaš – život je dobar. Mir se ne shvata kao napredak, kreativnost i inventivnost. Mir se shvata isključivo kao odsustvo fizičke prinude.

2. «Izdržao je Mujo i gore!» - Ovaj pricip herojstva u trpnji obezbjeđuje da nema želje za bilo kakvim individualnim ili društvenim napretkom. Kapacitet Muje da trpi je neograničen.

3. «Ne talasaj» - Ukoliko neki pojedinac i poželi da akcijom provede promjenu, aktivira se društveni princip «ne talasaj». Društveno okruženje se obrušava na pojedinca, demontira njegovu ili njenu akciju koja vodi promjeni i teži da pojedinca vrati u mediokritetsku ravan poznatu pod imenom «Dobro jutro, čaršijo, na sve četiri strane».

Slijedeći dokaz pripada sferi duhovnosti:

4. «Ako bog da» - Primjena uzrečice «ako bog da» u svakodnevnom jeziku poprimila je razmjere pandemije. «Ako bog da» pokriva sve od ekonomskog prosperiteta do seksa. Polaganje ispita na fakultetu, zakazana kafa za sutra popodne, politički napredak, sportska kladionica, izgradnja auto-puta – zapravo sve - zavisi od božije volje.

Ovaj komotni determinizam oslobađa odgovornosti za bilo koju akciju. Sve je u božjim rukama, pa tako nema potrebe za bilo kakvim planom, strukturom, ili, ne daj bože, zalaganjem. Prebacujući na Boga da se brine da li će im zagorjeti ručak, da li će im dijete postati narkoman ili da li će vlada povećati porez, Bosanci i Hercegovci su uspješno skinuli sa sebe svaku odgovornost za vlastiti život.

Slijedeća dva dokaza su iz domena ekonomskog razvoja:

5. «Ne mogu oni mene malo platit koliko ja mogu malo radit.» - Ova drevna bosansko-hercegovačka izreka opisuje ekonomsku mudrost stanovnika jedne od tri najsiromašnije zemlje Evrope. Nije poznato da se ovakva ekonomska misao pojavljuje i u jednom drugom svjetskom jeziku, osim u bosanskom, srpskom i hrvatskom.

6. «Nemam ja vremena da radim» - Moderna business misao u BiH bilježi još jedan doprinos svjetskim ekonomskim teorijama. Ovaj misaoni dijamant, koji transcendira logiku i fiziku, uspješno devastira svaku do sada poznatu ekonomsku doktrinu. Princip «Nemam ja vremena da radim» nastao je krajem 20. stoljeća u BiH kao progresivni bh. pogled na tranziciju ka slobodnom tržištu. U svakodnevnoj praksi očituje se u i u slijedećim formulama: «Daj meni i daj odmah!», «Pare dolaze same, samo treba skontat kako!» i «Previše sam ja pametan/a da bih radio/la.»

Sedmi dokaz je iz domena fizike i oslanja se na Opću teoriju relativnosti:

7. «Ma» - Početak rečenice sa «Ma, ...» omogućava dosljedno rušenje svakog struktuiranog napora . «Ma,..» obezvrjeđuje svaki rad, odluku, svaki konstruktivni pokušaj i svaki izniman rezultat. «Ma, daj, šta on ima doktorirat, a ja išo s njim u školu?»; «Ma, hajde popi, ba, jaro!» (npr. upućeno liječenom alkoholičaru); «Ma, ne mogu se ja njoj zamjerat...», i mnogi drugi primjeri uvijek su u funkciji relativizianja svakog individualnog ili kolektivnog napora. Riječ «Ma» je riječ-zločinac i morala bi biti stavljena izvan zakona.

Žalosno je što Evropa nikako da prihvati fatalnu privlačnost ovih sedam stupnjeva duhovnog razvitka u BiH. To je ista ona Evropa koja radi od jutra do mraka, a i vikendom, ta anti-neradnička, racionalna, bosnofobična Evropa! Ta Evropa koja njeguje svoju demokratiju, svoju nauku i umjetnost, koja ima auto-putove, parkove, bazene i sportska igrališta. Mi u takvu Evropu nećemo!

ja mislim da ga je pisac - novinar malo "prepametovao" u svom clanku...ne znam odakle bih poceo al iz iskustva vezano za prijasnje stanje u BiH i ovog koje sada imam na zapadu u mnogo cemu nije posten u pisanju
recimo:
5. «Ne mogu oni mene malo platit koliko ja mogu malo radit.» - Ova drevna bosansko-hercegovačka izreka opisuje ekonomsku mudrost stanovnika jedne od tri najsiromašnije zemlje Evrope. Nije poznato da se ovakva ekonomska misao pojavljuje i u jednom drugom svjetskom jeziku, osim u bosanskom, srpskom i hrvatskom.

nasi ljudi su jako vrijedni ljudi i jedni od najcjnjenijih radnika na zapadu..
a radilo se Bogami bar kod mene u firmi mnogo vise nego ovdje sto to cine u puno boljim uslovima...i ovdje ima izreka al malo mudrija...."alles mit dem Ruhe" tj sve pola ili sve u miru ( prevedeno, nisam lud da se naprezem)

1. «Dobro je, samo nek ne puca!» - Mir se u BiH shvata kao odsustvo rata. Sve dok te neko ne ubija, ili tebe ne tjera da ubijaš – život je dobar. Mir se ne shvata kao napredak, kreativnost i inventivnost. Mir se shvata isključivo kao odsustvo fizičke prinude.

je li kod nas stvarni mir ako se samo ne puca???? narod se vrlo malo pita i toliko je u strahu da da je normalno bar djelomicno sretan sto nema granata...mrtvih na hiljade...a miris baruta nije nikad ni otisao iz vazduha...naravno da se mora zivjeti , al to ne lezi na sirotinji( narodu, nadam se da se nece neko uvrijediti )

2. «Izdržao je Mujo i gore!» - Ovaj pricip herojstva u trpnji obezbjeđuje da nema želje za bilo kakvim individualnim ili društvenim napretkom. Kapacitet Muje da trpi je neograničen.

nije tacno...nasi ljudi su koliko imaju mogucnosti veoma sposobni...dokaz je mnogo uspjesnih i priznatih doktora..pronalazaca...studenata sirom svijeta..
mala smo zemlja i to nije zanemarljivo
a tacno je da trpimo stoljecima...rodjeni na pogresnom mjestu...izmedju interesa istoka i zapada...takva nam je sudbina

4. «Ako bog da» - Primjena uzrečice «ako bog da» u svakodnevnom jeziku poprimila je razmjere pandemije. «Ako bog da» pokriva sve od ekonomskog prosperiteta do seksa. Polaganje ispita na fakultetu, zakazana kafa za sutra popodne, politički napredak, sportska kladionica, izgradnja auto-puta – zapravo sve - zavisi od božije volje.

normalno Ako Bog da.........ko imalo vjeruje u Boga reci ce tako...nije dovoljno biti sposoban ili nesposoban pa nesto uciniti ili ne uciniti , uvjek se treba uzdat uz Bozju pomoc ( sam nisam veliki vjernik al vjerujem u nesto vece od mene samog), kroz zivot pa i juce sam se uvjerio da ima Boga i sudbina...mislim i da sam pisac teksta kaze to isto



6. «Nemam ja vremena da radim» - Moderna business misao u BiH bilježi još jedan doprinos svjetskim ekonomskim teorijama. Ovaj misaoni dijamant, koji transcendira logiku i fiziku, uspješno devastira svaku do sada poznatu ekonomsku doktrinu. Princip «Nemam ja vremena da radim» nastao je krajem 20. stoljeća u BiH kao progresivni bh. pogled na tranziciju ka slobodnom tržištu. U svakodnevnoj praksi očituje se u i u slijedećim formulama: «Daj meni i daj odmah!», «Pare dolaze same, samo treba skontat kako!» i «Previše sam ja pametan/a da bih radio/la.»

iskreno ovo jos nisam cuo
moguce da neko kaze al, taj vjerovatno ne zna sta ce od para....obicno ljudi traze bilo sta da rade....fakultetski obrazovani ljudi igraju se portira...i slicno...sretni su da imaju posao

3. «Ne talasaj» - Ukoliko neki pojedinac i poželi da akcijom provede promjenu, aktivira se društveni princip «ne talasaj». Društveno okruženje se obrušava na pojedinca, demontira njegovu ili njenu akciju koja vodi promjeni i teži da pojedinca vrati u mediokritetsku ravan poznatu pod imenom «Dobro jutro, čaršijo, na sve četiri strane».

haj da i o ovome nesta kazem...to nisam cuo od vremena KPJ komunisticke partije jugoslavije....mogu da se negdje i cuje al to je vjerovatno na medjupartijskim sastancima...a pisac vjerovatno cesto sa istima


neko cem me nazvat ....."kontrasem"...al mislim da sam pisac sebi trazi posla...al nazalost preko ledja svoga naroda...kojeg kudi kroz tekst..valjda ce se oglasiti nekad i necim ljepsim..intresantno je za procitat al i za analizirat

ja bih volio da se malo drugi oglase na ovaj clanak...jako je intresantan..znam da ce biti pro i kontra i to je dobro
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Komentar dana

#3 Post Postao/la beca »

čovjek je tačno i eksplicitno opisao fraze našeg naroda..DANAŠNJE, POSLIJERATNE. I to mogu shvatiti samo oni koji žive u BiH, jer ih svakodnevno mogu čuti....možda se čini da je pretjerano, ali svaka fraza se svakodnevno u narodu koristi...

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Komentar dana

#4 Post Postao/la srebrni »

beca_jovi je napisao/la:čovjek je tačno i eksplicitno opisao fraze našeg naroda..DANAŠNJE, POSLIJERATNE. I to mogu shvatiti samo oni koji žive u BiH, jer ih svakodnevno mogu čuti....možda se čini da je pretjerano, ali svaka fraza se svakodnevno u narodu koristi...
slazem se da se koristi al objasnjene moze biti samo njegovo vlastito misljenje...nei sviju nas

akosam ja trenutno na zapdu ne znaci da ne znam nas narod...i da nemam radnog iskustva...mozda cak bolje nego mnogi dole

nisu to izreke danasnje poslijeratne....decenijama se to moze cuti kod nas u bivsoj Jugi.....
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Komentar dana

#5 Post Postao/la beca »

srebrni je napisao/la:
beca_jovi je napisao/la:čovjek je tačno i eksplicitno opisao fraze našeg naroda..DANAŠNJE, POSLIJERATNE. I to mogu shvatiti samo oni koji žive u BiH, jer ih svakodnevno mogu čuti....možda se čini da je pretjerano, ali svaka fraza se svakodnevno u narodu koristi...
slazem se da se koristi al objasnjene moze biti samo njegovo vlastito misljenje...nei sviju nas

akosam ja trenutno na zapdu ne znaci da ne znam nas narod...i da nemam radnog iskustva...mozda cak bolje nego mnogi dole

nisu to izreke danasnje poslijeratne....decenijama se to moze cuti kod nas u bivsoj Jugi.....
vjerovatno te zaboljelo to što hoće reći da su naši ljudi neradnici...
koliko mogu shvatiti, ustvari se i obraća neradnicima, a i u pravu je...
u Sa danas svi kukaju kako nema posla, svi bi da se uvale odmah u fotelju, ima posla za onog ko hoće raditi, stvar je u tome što naši ljudi neće da rade bilo kakav posao...da im treba hljeba radili bi sve...

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Komentar dana

#6 Post Postao/la srebrni »

beca_jovi je napisao/la:
srebrni je napisao/la:
beca_jovi je napisao/la:čovjek je tačno i eksplicitno opisao fraze našeg naroda..DANAŠNJE, POSLIJERATNE. I to mogu shvatiti samo oni koji žive u BiH, jer ih svakodnevno mogu čuti....možda se čini da je pretjerano, ali svaka fraza se svakodnevno u narodu koristi...
slazem se da se koristi al objasnjene moze biti samo njegovo vlastito misljenje...nei sviju nas

akosam ja trenutno na zapdu ne znaci da ne znam nas narod...i da nemam radnog iskustva...mozda cak bolje nego mnogi dole

nisu to izreke danasnje poslijeratne....decenijama se to moze cuti kod nas u bivsoj Jugi.....
vjerovatno te zaboljelo to što hoće reći da su naši ljudi neradnici...
koliko mogu shvatiti, ustvari se i obraća neradnicima, a i u pravu je...
u Sa danas svi kukaju kako nema posla, svi bi da se uvale odmah u fotelju, ima posla za onog ko hoće raditi, stvar je u tome što naši ljudi neće da rade bilo kakav posao...da im treba hljeba radili bi sve...
dat cu ti ja imena par ljudi hajde im nadji posao kad ga ima...ljudi ne biraju sta bi radili...normalno neces zene na gradjevinu slati....
mislimo naravno na STALNI posao...ne onaj 20-30 dana i gazda te sutne na ulicu...nema posla...
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Komentar dana

#7 Post Postao/la beca »

ja sam u prilici da "zaposlim" ženske osobe koje u torbici žele nositi katalog, tj. knjižicu od stotinjak stranica, tešku oko 200 grama....sav je posao u tome da kaže osobama koje poznaje da je počela raditi sa tim, sve ostalo je osigurano....ime kompanije, ugled, kvalitet proivoda i sl. procenat je 30 posto...radnog vremena NEMA...narudžba se pošalje sms porukom ili netom - nema hodanja- dostave ti na kućnu adresu narudžbu....možeš zaraditi komotno 300 km mjesečno, ali i više, a radnica u prodavnici radi 8 sati dnevno, bez pauze za taj novac

dakle, imam na stotine poznanica koje se žale da nema posla, nemaju za kafu, a neće to da rade...ne može se puno zaraditi, ali ja sam u toku studija imala solidan džeparac od te zarade, od dana kad sam završila srednju, NIKAD, ALI NIKAD, od roditelja nisam tražila marku, sama sam sebi kupovala i odjeću i obuću i sve što mi je trebalo....a nikad još nisam bila u radnom odnosu...

zašto ja kao profesor radim promocije, ankete, nosim katalog u torbi gdje god da krenem.......jel trebam sjediti kući i čekati kad će se neko smilovati i primiti me u stalni radni odnos - onaj za koji sam se školovala - pojedini ljudi nikako da shvate neke stvari...

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Komentar dana

#8 Post Postao/la srebrni »

beca_jovi je napisao/la:ja sam u prilici da "zaposlim" ženske osobe koje u torbici žele nositi katalog, tj. knjižicu od stotinjak stranica, tešku oko 200 grama....sav je posao u tome da kaže osobama koje poznaje da je počela raditi sa tim, sve ostalo je osigurano....ime kompanije, ugled, kvalitet proivoda i sl. procenat je 30 posto...radnog vremena NEMA...narudžba se pošalje sms porukom ili netom - nema hodanja- dostave ti na kućnu adresu narudžbu....možeš zaraditi komotno 300 km mjesečno, ali i više, a radnica u prodavnici radi 8 sati dnevno, bez pauze za taj novac

dakle, imam na stotine poznanica koje se žale da nema posla, nemaju za kafu, a neće to da rade...ne može se puno zaraditi, ali ja sam u toku studija imala solidan džeparac od te zarade, od dana kad sam završila srednju, NIKAD, ALI NIKAD, od roditelja nisam tražila marku, sama sam sebi kupovala i odjeću i obuću i sve što mi je trebalo....a nikad još nisam bila u radnom odnosu...

zašto ja kao profesor radim promocije, ankete, nosim katalog u torbi gdje god da krenem.......jel trebam sjediti kući i čekati kad će se neko smilovati i primiti me u stalni radni odnos - onaj za koji sam se školovala - pojedini ljudi nikako da shvate neke stvari...
znam ja sta ti radis....al eto necu vise o tome ja sam svoj komentar dao...i ocekujem druge da to ucine ili ne ucine

lijep pozdrav komsinici
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Komentar dana

#9 Post Postao/la beca »

srebrni je napisao/la: znam ja sta ti radis....al eto necu vise o tome ja sam svoj komentar dao...i ocekujem druge da to ucine ili ne ucine

lijep pozdrav komsinici

eto, neću ni ja, skrenusmo sa teme

samo, zaključimo: posla zastalno nema baš na izbor, ali zaraditi se može....

[evojele9.gif] komšija

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Komentar dana

#10 Post Postao/la nella26 »

Da i ja iznesem svoje mišljenje [Happy.gif]
Kod nas je narod malo pasivan i ove gore izreke i imaju smisla jer je narod takav da sve prihvata, odnosno pomire se sa svojom sudbinom i čekaju da im bolji da ni dođu pa tako izreka "izdržao je Mujo i gore" potpuno se uklapa u sistem našeg društva.
A što se tiče posla, pa tu se ne bih u potpunosti složila da neće ljudi raditi, ima ih puno koji zaista neće, ili hoće ali da rade kakav kancelarijski posao.
A posla kao nekad nema, ove godine je znatno porasla stopa nezaposlenosti jer je puno ljudi dobilo otkaz a onaj ko traži posao sad ga je najteže naći, jer više nema ni oglasa za posao i konkursa kao što je bilo.
Evo ja tražim posao pola godine i ne mogu ga naći a ne biram sad da kažem da to mora biti posao za koji sam se školovala.
U ovih pola godine sam bar 300 aplikacija poslala i par njih se udostojilo uopšte da se javi.
Ali u međuvremenu sam opet radila neke promocije, akcije i slične honorarne poslove tek da bilo šta zaradim i ne sjedim bezveze kući.
I definitivno je teško naći posao, pa ovdje se u prodavnici bez štele ne možeš zaposliti [huh.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Komentar dana

#12 Post Postao/la andro »

Izvještaj Ujedinjenih nacija: Kokainski put ide preko BiH

Dok u drugim državama obavještajne i druge nadležne službe pažljivo analiziraju najnoviji izvještaj Kancelarije Ujedinjenih nacija za borbu protiv droge i kriminala, u BiH se o tome uglavnom šuti.

A u izvještaju se naša zemlja spominje i čak potencira. Naime, krajem februara objavljen je izvještaj o putevima droge u svijetu u prošloj godini i u njemu se kaže da kokainske i heroinske rute ide i preko Bosne i Hercegovine prema zapadnoevropskim državama, navodi San.

"Kokain dolazi u Evropu uglavnom brodovima. Povećani broj pošiljki kokaina iz Južne Amerike u zemlje istočne Evrope održava novi razoj u krijumčarenju. Ta droga se u zapadnu Evropu najčešće krijumčari preko balkanske rute", kaže se u izvještaju Ujedinjenih nacija.

Posebno se ističe da se ilegalno tržište droge u istočnoj Evropi nastavilo širiti.

"Droga koja dolazi u Albaniju najčešće se krijumčari kopnenom rutom preko Makedonije i Bugarske u Tursku i drugom rutom koja ide preko Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Hrvatske za Sloveniju i zemlje u zapadnoj Evropi", kaže se u izvještaju.

Treba dodati da se novi izvještaj Kancelarije Ujedinjenih nacija za borbu protiv droge i kriminala u potpunosti poklapa sa informacijama koje ima i koje je objavio i Interpol.

Zanimljiv je detalj da su od svih zemalja istočne i srednje Evrope najveće zapljene heroina prijavljene u Albaniji, Bugarskoj, grčkoj, Rumuniji, Sloveniji i Bosni i Hercegovini. Kada je riječ o našoj zemlji, treba naglasiti da u borbi protiv narko-mafije prednjači MUP Kantona Sarajevo. Nedavno su njegovi pripadnici samo u jednoj akciji u Sarajevu zaplijenili više od 50 kilograma heroina.

Prema izvještajima međunarodnih nadležnih službi, godišnje se preko balkanske rute prokrijumčari čak 80 tona heroina iz srednje Azije.

Upućeni kažu da u Crnoj Gori, BiH i Srbiji postoje tajna skladišta heroina i kokaina i da narko-klanovi iz te tri države, koji su izuzetno dobro uvezani, uvijek mogu bilo gdje isporučiti koliko treba heroina i kokaina.

Stejt department je u jednom svoj izvještaju saopštio da je balkanska ruta najkraći koridor za trgovinu drogom od istoka do zapadne Evrope.

U izvještaju se podvlači da je to i najopasniji kokainski i heorinski koridor u Evropi.

Prema procjenama stručnjaka za borbu protiv krijumčarenja droge, otkrije se tek deset odsto švercovanog heorina, kokaina i ostalih droga.

Vodeći narko-klan iz BiH ima potpuno razrađen sistem po kojem funkcioniše. Kada stigne pošiljka kokaina ili heorina, odmah se "tranžira" na manje količine i potom se "drugoj ruci" daje najviše po kilogram. "Druga ruka" tu drogu prepakira u kesice od po najviše pet ili deset grama i daje dilerima koji ih prodaju po ulicama.
slika
slika

Odgovori