Ovisnici - pozdrav :)

Upoznajmo se
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Ovisnici - pozdrav :)

#1 Post Postao/la im_ex »

Da, da, tema o ovisnicima tehnologije 8)

slika
slika
slika
slika

Struènjak, John O'Neill, direktor odjela za ovisnosti na klinici u Hustonu tvrdi da postoji ovisnost o tehnologiji te da je ista jednako opasna kao i ovisnost o alkoholu i drogama.

Ka¾e da kod svojih pacijenata primjeæuje ovisnost o mobilnim telefonima, Internetu i e-mailovima.


"Ljudi ovisni o tehnologiji imaju dosta podudarnih taèaka kada je njihovo pona¹anje u pitanju sa ljudima koji su ovisni o drogama i alkoholu.
Ti ljudi jednostavno ne mogu napustiti svoje male ureðaje pa èak i ako æe njihova upotreba ugroziti njihovo zdravlje“, kazao je O'Neill

O'Neill je naglasio da su prvi znakovi da osoba nema zdrav odnos prema tehnologiji kori¹tenje SMS poruka, komunikacija chat-om ili e-mailom iako je direktna komunikacija po¾eljna i stalno sjedenje ispred raèunara koje prethodi izbjegavanju prijatelja i porodice kako bi se provodilo vrijeme ispred raèunar.

O'Neillove tvrdnje podr¾ava i odreðeni broj psihologa koji smatraju da je ovisnost o tehnologiji poremeæaj koji mo¾e ugroziti dru¹tveni i poslovni ¾ivot u jednakoj mjeri kao i alkoholizam i ovisnost o drogama.

Imajuci u vidu opce poznatu cinjenicu da je ljudstvo cudna sorta, te da, gledavsi osobno, tesko pada priznavanje sopstvene ovisnosti, nemoci, mana, gresaka itd., nece me bas cuditi ako ova tema bude gladna iskrenih upisa.
Nismo djeca ... ma sta da kaze bilo ko od nas, nekako, izmedju redova, moze se naslutiti iskrenost ma kako dobro da je upakovana.
Ne zgrozavajmo se nad slikovitim prizorom (vidi fotke, a obavezno imaj u vidu i pomenuto poredjenje strucnjaka)), kol'ko tol'ko, ali, slicnosti imamo, slozicete se.
Kolko to priznamo - pokusajmo otvoriti dusu!

Kao Autor ove teme ... krajnje iskreno:

Da, podrzavam misljenje doticnog strucnjaka.
Sjetih se dana kad se samo polemisalo o prijavljivanju za Internet, nekad ... nisam bila ZA.
No, gledavsi sa aspekta da nemam pravo da otupljujem mladje generacije, dadoh ipak zeleno svjetlo.
Sad sam tu gdje jesam, za racunarom ... dosta korisnog odradim zahvalivsi Internetu.
Info iz moje carsije, iz moje BiH, iz svijeta, crpim putem Interneta.
TV, sto se mene tice, skoro pa i da ne mora da imam.
Putem Interneta, pruzam jedan od medijskih vidova podrske znanom vec Projektu vezanom za moju BiH.
Upoznala sam mnogo osoba zahvaljujuci internetu, od kojih sam se s nekima imala cast i sresti i ostati u stalnom kontaktu, kako putem interneta, isto tako i u reali ... i tako ostaje i dalje - kontaktiram, prosirujem poznanstvo, sticem nove prijatelje ...
Ali, sagledavsi sve te prednosti, priznajem da mnogo stosta, iz domena zivotnih obaveza, ispasta zbog Interneta.
Ne, nije kriv Internet - kriva sam ja.
Pomenuh na nekoj od tema da je "hladjenju" odnosa s familijom/prijateljima (po mom misljenju) najcesce upravo taj razlog sto nam je pc s internetom postao za kratko vrijeme jedna od nama najdrazih "igracki"

Iskreno se nadam da ce u skorije vrijeme uslijediti promjena u mom slucaju. Od juce zasnovana nada danas je potvrdjena kao definitivna odluka - dakle, u susretu s novom obavezom koja ce uslijediti za par dana, necu biti u prilici da se nadjem za racunarom te to smatram jako dobrom prilikom da se "hladim".

Ja o sebi rekoh krajnje iskreno.
A ti - hoces li i ti biti iskren/a ??

Avatar
Sabinam
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 867
Pridružen/a: 06 Sep 2007 02:00
Lokacija: Croatia

#2 Post Postao/la Sabinam »

jako dobra tema Im_ex....sve sto si gore napisala je tocno, a navedene slike vise su nego grozne....zasto smo ovisnici...jednostavno zbog cega i svi ostali ovisnici...zbog ugode koju imamo dok sjedimo za PC-em a jednostavno nemamo volje ni zelje da stanemo...
Prvi simptom imam i ja....otudenje od obitelji....Rijesiti to mi dosta pomaze suprug koji me (ne prisilno...ali glasnim otpuhivanjem) tjera od kompjutera...na jedan nacin je i on ovisnik ali ne o netu vec o kompjuterskim igricama...tako da pokusavamo napraviti neki kompromis kada smo oboje kuæi, trudimo se (ne kazem da nam uvijek uspije) gasiti PC.....
Jako mi je zao kada se ulovim da zbog neta odbijem neki poziv za posjetu, ¹etnju ili druzenje sa sebi bliskim osobama....
Trudim se...stvarno se trudim... sebi zadati vrijeme koje ne zelim biti na netu ali tada stvarno PC mora biti ugasen....jer ako sjednem ne mogu se ustati...
najvise me brine sto mi na poslu PC stalno mora biti upaljen i ne mogu se kontrolirati da ne zavirim na sebi drage stranice....ali i tu pokusavam sebi zadati zadatke koje taj dan moram zavrsiti na poslu pa i na ustrb neta...
Moj razlog boravka na netu je iskljucivo druzenje....i bez toga ne mogu.
Im_ex....postujem tvoju zelju da smanjis boravak na netu, ali se usrdno nadam da ces naci granicu i da ces ipak ponekad naci vremena da se druzimo

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#4 Post Postao/la belly_dancer »

kako sam kad kake volje..ako imam sta pametno za radit,ucit cuvat klince,ic se nac s nekim i tako onda me danima nema..(sta nije slucaj u zadnje vrijeme)..

nisam osoba koja stalno negdje izlazi,nit su mi izlasci tolko potrebni..pa et na ovaj nacin nekako ispunjavam dnevnu kvotu druzenja :D
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#5 Post Postao/la im_ex »

sabinaM je napisao/la:jako dobra tema Im_ex....

Im_ex....postujem tvoju zelju da smanjis boravak na netu, ali se usrdno nadam da ces naci granicu i da ces ipak ponekad naci vremena da se druzimo
Zahvaljujem na pohvali teme, znaci mi, itekako 8)

ljubneeee keeeka [smilie=heart fill with love.gif]

Zahvaljujem i na posebno iskrenom odgovoru, drug si, ev' je :poz:

Da, naravno da cu nalaziti vremena da se i ubuduce druzimo, ludice jedna maJa :)


hjjoooj, eno mog zelenog :stupid: :D

LAFF-e, pusa za ovaj korak [smilie=heart fill with love.gif]

Evo malocas (uh, vraga malocas, potrajalo je to oho-hoo), otvorivsi ovu temu, odjavih se s bol-a.
Ne, nisam ugasila comp (ti sabinaM i znas zasto nisam, jelde 8) ), ustala sam iza compa da bih obavila nesto posve licno i istog trena zvoni mi tel. pri cemu je uslijedilo ono:"Jesi li nagodna za goste?".
Kazem, naravno da jesam, iako ama bas nikako nisam bila spremna ni nagodna, al, eto.
Ne znam ni sama sta sve istovremeno nisam uradila ... prosto da sam se sama sebi divila.
Znala sam da gosti ne mogu stici tako brzo, ali, sem sto dosta vremena ostadoh pripremajuci se za gotivu koju cu im pruziti, bilo je tu i kucnih obaveza, svasta nesta trebalo je utedaruciti, iako sam znala da to mogu zavrsiti DO njihova dolaska, zurila sam vise da bih dobila na vremenu da kolko tolko sjedem za pc i da virnem na omiljene stranice. Opci haos, :baa:

Gosti mogu sad vec da stignu svakog trena ... nebitno je.
Jedino, bilo bi mi malo vise nezgodno da me zateknu ovako sjedeci za compom, tipkajuci po forumu ili msn-u (iako znaju za moju strast), pa, malo sebe tjesim da ce haustorska vrata biti zatvorena, odnosno, da nece moci uci u zgradu dok mi ne pozvone (zamisli onaj smajlic sto se srami)

LAFF_eeeeeeeeee, hajd budi srce pa i njeg nabaci skupa s onim sto ima podnosljiv lijep osmijeh za razliku od ovog " :lol: " :D

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#6 Post Postao/la belly_dancer »

et ja se spremam vec par sati za ples,jer ako se pocnem spremat tik prije neg mi bus ide cu zakasnit,a ovako sam 3 u 1..
nemogu ja bas da idem ca sa foruma ako nije sila prilike..previse vas volim :D (zelembac) :D
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#7 Post Postao/la im_ex »

Da pozdravim ovisnike :D


Pri boravku u BiH vrebam priliku da trknem tako do Internet Cluba, da kontrolisem elektronsku postu, da se javim raji virtuale, da virnem tamo gdje moram i tak'
Ljetos, jedan od mojih odlazaka u Club me smorio - sat i 10 minuta sam cekala na slobodan comp.
Gledam one momke (najbrojnije, redovne musterije), satrase se ganjajuci igrice ... buka da poludis od njihove uzivljenosti u igru.
Oni, u cvatu mladosti, ostaju tako satima - uzivaju. Uzivaju dok mnoge slobodne, dotjerane, lijepe i vise-manje pametne djevojke gladuju za poznanstvom - jah, ta strast [-(
A to, kako se osjecam za compom u Internet Clubu, znat ces kad kazem da se osjecam kao iz svemira da sletih :D (smori me tastatura ... a ta njihova buka, doduse, postane necujna za mene kad dobijem mjesto za compom :D )
jah ... ta strast :D

Avatar
danjel
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 605
Pridružen/a: 11 Dec 2006 02:00
Lokacija: Bosnia

#8 Post Postao/la danjel »

Nisam neki ovisnik sem od ruleta i drugih hazarderskih tehnologija,hehe....A mob ne znam kako su ljudi bez njega ¾ivjeli....
Kompjuter manje vi¹e.... :chuckel:

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#9 Post Postao/la ra-ja »

Nisam ovisna ni o cemu....Sada sam ovdje jer dana kojeg imam na raspolaganju...umjesto da se izlezavam ja sam tu..... :)

Kazu drugi da je tesko rijesiti se ovisnosti od kompjutera..... :-k

Mislim da za sve treba imati volju ...kao i za sjesti za kompjuter ...tako i jednostavno otici od njega.... :-k

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#10 Post Postao/la belly_dancer »

pa bolje da sam ovisna o netu (sta sam u malom postotku..nek neko nade da se to izracuna :) ) nego o cigarama ili cugi..
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#12 Post Postao/la belly_dancer »

pa zna kod mene bit i cjeli dan..sve teme koje vidim kliknem i onda mirno zaspem :)
pa sta..volim da vidite da se i ja tu trudim :D
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#13 Post Postao/la paparaci »

potpisujem izjavu tog strucnjaka. licno sam bio jako, jako bolestan. provodio sam svaki slobodan sekund, a kamo li minut da budem na internetu tj. na chatu. ali sva sreca, izlijecio sam se. hehehehe. potrebno je naci ravnotezu. ipak, mislim da je bolje biti ovisan od ovoga, nego od droga ili alkohola.

Odgovori