Da li je bilo moguce da se spreci rat u bosni?

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#91 Post Postao/la mrki62 »

Ilir je napisao/la:

Ma ti si onaj pravi opurtunista,ko iz knjige.
Haj sad objasni kakva je to moja interes - ¹ta to ja imam od toga, jer oportunist je onaj ko prilagoðava mi¹ljenje iz vlastite interesi .
Ilir je napisao/la: Ja sam to sto sam gdje god da sam.Ti na Kosovu mozes da trazis Azil ako hoces,ali ove stvari koje ovuda pises bi trebao zaboraviti,jer na Kosovu malo drugcije idu stvari ..........kontas?
I ja sam to ¹to jesam , a to jo¹ ne znaèi da ne po¹tujem dr¾avu gdje ¾ivim.
Mo¾da nisi znao da imamo i IZ na èelu sa Ned¾adom Grabusom , pa i svoju internetnu stranicu , koja je u Slovenaèkom jeziku i to nama ne smeta ,............. mi imamo svoju slobodu a tvoje zadnje rijeèi govore da to kod vas NIJE :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Ilir
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 81
Pridružen/a: 28 Nov 2007 02:00
Lokacija: Kosova

#92 Post Postao/la Ilir »

mrki62 je napisao/la:
Ilir je napisao/la:

Ma ti si onaj pravi opurtunista,ko iz knjige.
Haj sad objasni kakva je to moja interes - ¹ta to ja imam od toga, jer oportunist je onaj ko prilagoðava mi¹ljenje iz vlastite interesi .
Ilir je napisao/la: Ja sam to sto sam gdje god da sam.Ti na Kosovu mozes da trazis Azil ako hoces,ali ove stvari koje ovuda pises bi trebao zaboraviti,jer na Kosovu malo drugcije idu stvari ..........kontas?
I ja sam to ¹to jesam , a to jo¹ ne znaèi da ne po¹tujem dr¾avu gdje ¾ivim.
Mo¾da nisi znao da imamo i IZ na èelu sa Ned¾adom Grabusom , pa i svoju internetnu stranicu , koja je u Slovenaèkom jeziku i to nama ne smeta ,............. mi imamo svoju slobodu a tvoje zadnje rijeèi govore da to kod vas NIJE :wave:
rekao sam ti na onom drugom Postu koji je tvoj interes,pa je Laff zaprijetio brisanjem tako da ne ponavljam.
Drago mi je sto ima IZ,i treba svugdje da ima.
Ali sam ja rekao da su i na Kosovu zakoni isti,kao svugdje u Evropi,samo Narod nije tako Blag kao tvoj Narod,sto je uistinu Cast za Bosnu,no kod nas bi te oderali kao Krme,dok bi zino.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#93 Post Postao/la mrki62 »

Ovo sam na¹ao na jednom forumu - slobodno uzmite vrijeme, jer èovjek se je trudio i napisao zanimljive zapiske .

Citat : Ovdje sam novi ucesnik i moje opste misljenje je: Zanimljiva diskusija ali na zalost pojedini diskuntanti ne iznose preciznije podatke u vezi pojedinih desavanja. Mnoge argumentacije su po mom misljenju potpuno tacne. Takodje mislim da je svim diskutantima jedini cilj, dolazak do istine, sto je i moj cilj i takodje da se istina na bilo koji nacin prezentira siroj javnosti. Moram napomenuti da je moja osnovna opcija: samo Allaha priznajem za svog gospodara i postujem sve bozije poslanike i njihova ucenja. Ziv covjek mi ne moze biti svetinja niti gospodar (npr. Josip Broz i Alija Izetbegovic).
Iz vlastitog iskustva i iskustva drugih ljudi, vrlo mali broj ljudi je u mogucnosti da otvorenih ociju pogleda istini u oci, pa ma kakva bila. Kod veceg broja ljudi prisutno je samozavaravanje.

Moj odgovor na osnovno pitanje je: Podjelu R BiH planirali su Sleobodan Milosevic i Franjo Tudjman i obojica su trebali osobu u R BiH koja ce to provesti. Ta osoba u R BiH bio je Alija Izetbegovic. Ni jednu od ovih osoba namjerno ne nazivam gospodinom, posto se taj epitet dodaje uz imena casnih ljudi. Dosao sam do podatka da su postojali planovi svih vojnih operacija u R BiH jos 1984. godine napravljeni od strane Generastaba JNA.

Iznijet cu vam neke svoje poglede zasnovane na stvarnim desavanjima, pa neka ko to zeli, uzme ud toga koliko mu pase.

1. Sta je meni pokazalo da ce se SFRJ raspasti?
Desavanja na Kosovu 198x godine. Mnogi znaju da su tada poslane jedinice MUP-a iz svih Republika osim iz Slovenije, ako se dobro sjecam. Tokom rata u R BiH, saznao sam da su tenkovi JNA gazili Albance na Kosovu. Zatim desavanje "Naroda", Gazimestan, Kosovo i ukidanje AP Kosovo od strane Srbije.

2. Tog trenutka kada je Srbija Ukinula AP Kosovo bez Ustavne procedure SFRJ, SFRJ je prestala postojati. SFRJ je takodje prestala postojati izlaskom R Slovenije iz Jugoslavije.
Zasto?
Ostale SR bivse SFRJ, morale su odrzati Ustavotvornu skupstinu koja ce donijeti novi Ustav SFRJ u kojem ce pisati da je SFRJ fedaracija ostalih 5 republika.
To se nije desilo ni poslije proglasenja nezavisnosti od strane SR Hrvatske, SR BiH i SR Makedonije. Ovo takodje govori da je i JNA prestala postojati izlaskom Slovenije iz SFRJ.
U vrijeme izlaska Hrvatske iz SFRJ imao sam jedan dijalog sa dvojicom kolega Srba na poslu, u vezi ravnopravnosti naroda u SFRJ, tacnije, ravnopravna zastupljenost naroda u drzavnim sluzbama, pa im kazem: Kako su Muslimani ravnopravni u ovoj drzavi kada su u JNA samo 3 generala Muslimani?", a oni mi odgovaraju:"Pa sta hoces Srba je 5 puta vise nego Muslimana". Moj odgovor njima je bio: "Koliko je 5 x 3, jeli 15 ili 72 generala srpske nacionalnosti koliko ih je bilo tada u JNA". Ovdje nije tema srpska hegemonija u Kraljevini i SFRJ, pa necu dalje o tome. Ali je vrlo bitno desavanje "Naroda", na Gazimestanu i "Narcetanije" koje je u vrijeme raspada SFRJ propagirala SANU i Slobodan Milosevic. Linija Karlobag-Virovitica... granica Velike Srpske drzave.
Milosevic nije ocekivao tako jak i organizovan otpor R Hrvatske, pa se upustio u pregovore sa Franjom Tudjmanom. Vrlo je bitno takodje formiranje HOS-a
u Hrvatskoj, cije jedinice su djelovale u Hrvatskoj i kasnije u R BiH. Bilo je jedinica HOS-a i sa 80 % Bosnjaka. I namjera HOS-a bila je da ucestvuju u oslobadjanju R Hrvarske i R BiH. I tu vec nailazimo na problem. Taj problem se zove IZDAJA. Moguce da je svima poznato proganjanje D.Parage od strane F. Tudjmana. No necu dalje o tome.
Poslije rata u R BiH vec 1996. dosao privremeno u posjed dokumenta sa originalnim potpisima komandanata vojski: Armije R BiH, HVO-a i HOS-a. U tom dokumentu je stajalo da imaju jedinstvenu komandu u R BiH, na celu sa Alijom Izetbegovicem.

3. IZDAJE SA DOKAZIMA:
Mnogima je poznato ili bi trebalo biti poznato, ali ja posjedujem ta saznanja, da su mnogi uspjesni komadanti bilo koje od gore pomenute voske proganjani i cak likvidirani po naredbi politicara, a takodje mnoga mjesta su predana Srbima sa sibolicnim oruzanim otpoom ili nikakvim.
a) Blaz Kraljevic
Zapovjednik HOS-a u Hercegovini (razgovarao sam sa jednim od njegovih nizih zapovjednika jos 1992. godine, kada je HOS vec bio rasformiran i Blaz Kraljevic likvidiran). Jedan od izdajnika i bivsih pripadnika HOS-a za nagradu-izdaju, dobio je cin pukovnika HVO-a. Razgovarao sam i sa tim pukovnikom ali na drugu temu. KAKO JE LIKVIDIRAN: Na kolonu vozila, tacnije vozilo u kojem je bio Blaz Kraljevic otvorena je vatra iz vise brovinga, PAT-ova i mitraljeza. Izvrsioci su bili pripadnic HVO-a. ZASTO JE LIKVIDIRAN: Sa jedinicama HOS-a usao je u Trebinje, a tom je prethodilo sire oslobadjanje Hercegovine. Pogrijesio je sto je oslobodio teritoriju koja po planu IZDAJE, pripada Srbima. NAREDIO: Franjo Tudjman

b) Heroj Hajrudin Mesic
Legendarni kapetan Hajro oslobodio samostalno veci dio Bosne prema Zvorniku. Ocekivao se dan kada ce izaci sa jedinicama na rijeku Drinu.
KAKO JE LIKVIDIRAN: Ubio ga vojnik pod njegovom komandom (navodno radi neke prepirke). ZASTO JE LIKVIDIRAN: Oslobodio je teritoriju koja po planu IZDAJE pripada Srbima. NAREDIO: Alija Izetbegovic.

c) Bosanski Brod
Isao sam krajem aprila 1992. godine, preko sela Svilaja, na Savi radi nabavke naoruzanja u Hrvatsku. Te prilike saznajem da je srpska vojska u Bosanskom Brodu i da je naredjeno da se napusti. Informaciju sam dobio od jednog zapovjednika HVO-a. Rekao mi je da je B. Brod bio prazan 2 dana prije nego je srpska vojska usla u njega. RAZLOG: B. Brod treba da po mapi podjele R BiH pripadne Srbima. NAREDIO: Franjo Tudnjman.

d) Jajce
U julu ili Augustu 1992. isao sam u Hrvatsku u nabavku naoruzanja bez ikakvog novca, osim za troskove puta. Novac sam pozajmio i nesto donacija.
Obezbijedio sam ovo besplatno: oko 900 komada oruzja i 450 kompletnih americkih uniformi (ljeto-zima) i sljeper americke vojne hrane. Problem je bio samo prijevoz svega toga. Obecanje sam dobio od strane nacelnika opcine ali nista od toga. Razlog: to oruzje bi bilo pod mojom komandom i upotrijebljeno za oslobadjanje Bosne. To politici nije bilo prihvatljivo.
Po povratku iz Hrvatske negdje izmedju Mostara i konjica susretnem kolonu izbjeglica (civili i vojnici HVO-a sa oruzjem). Upitam jednu grupu ta se desava, ko su i odakle. Odgovor je bio da su iz Jajca i da su dobili naredbu da napuste Jajce, koje su mogli odbraniti. Rekli su mi izdaja. NAREDIO: Franjo Tudjman.

e) Bijeljina i Brcko
Krajem marta 1992. godine, trebale su jedinice iz opstina Zivinice, Lukavac, Tuzla, Kalesija, Srebrenik, Gradacac, Gracanica izvrsiti objedinjavanje na podrucju Opcine Brcko (neko selo na jugu), sa namjerom da pomognu odbrani Bijeljine. Obavijesten je o tome Nacelnik opcine Brcko Mustafa Ramic i brat mu koji je bio predsjednik SDA Opcine Brcko. Odgovor Mustafe ramica je bio: "Jestel vi normalni, to ne dolazi u obzir, to je sila, ne mozete proiv tolike sile."
Receno mu je da je to po naredbi Regionalnog komadanta TO gospodina Vahida Karavelica i da ce se naredba izvrsiti, pa slozio se Ramic ili ne. Odgovor Ramica na to je: "Ako dodjete poslacu JNA na vas". Nakon par dana i simbolicnog otpora jedinice pod komandom Haseta Tirica, Bijeljina je u rukama neprijatelja.
Takodje u isto vrijeme bataljon PL Brcko, zarobljava konvoj naoruzanja, sa namjerom naoruzavanja dobrovoljaca i odbrani Brckog. Zarobljenog oruzja je bilo dovoljno za vise brigada. Po izricitoj naredbi komadantu bataljona Mustafa Ramic, oruzje vraca neprijatelju. Ovu informaciju sam saznao odmah po desavanju, a poslije rata 1996. godine razgovarao sam sa tim komadantom bataljona kako se tacno sve deslo. NAREDIO: Alija Izetbegovic.

f) Kalesija
Pocetkom maja 1992. godine bio sam na liniji odbrane prema okupiranoj Opcini Kalesije (linija prema Dubnici). Razgovarao sam sa vise pripadnika TO Kalesija, koji su mi rekli da je Nacelnik opcine Kalesija Izet Hadzic, naredio povlacenje iz Kalesije i ako se Kalesija (grad) mogla braniti i odbraniti.
Iz drugog izvora saznajem da je Nacelnik opcine Kalesija Izet Hadzic u to vrijeme u tepihu prosvercan za Hrvatsku. NAREDIO: Alija Izetbegovic.

g) Zvornik
Skoro 2 mjeseca vodjena je uspjesna odbrana Zvornika (Kula Grad), uspjesno, tokom marta i aprila 1992. godine. Jedno vrijeme u udbrani im je pomogla jedinica iz Zivinica (Sprecanska ceta) pod komandom Saliha Malkica. Glavnu komandu imao je kapetan Almir, koji je u aprilu 1992. godine jednostavno nestao iz jedinice jedne noci. Informaciju sam dobio poslije rata 1996. godine od vise pripadnika branilaca Kula Grada Zvornik. NAREDIO: Alija Izetbegovic.

h) Zivinice
Su imale dosta uspjesnu odbranu prema Opcini Sekovici. Nacelnik Opcine Zivinice bio je Osmo Forcakovic i krajem aprila 1992. godine treba se odrzati sastanak u prostorijama Opcine sa g. Vahidom Karavelicem, komandattom TO Sjeveroistocne Bosne. Prilikom tog sastanka u prostoriju je upao oficir "JNA" sa dva pratioca i odveli su g. Vahida Karavelica. Izdaju izvrsio Nacelnik opcine Zivinice Osmo Forcakovic. RAZLOG: G. Karavelic je u to vrijeme okrupnjavao jedinice TO i uspjesno korigirao sve aktivnosti u vezi naoruzavanja tih jedinica i nabavke oruzja. NAREDIO: Alija Izetbegovic.

i) Tuzla
Patrioti Opcine Tuzla sakupili su 3.000.000 DM za nabavku oruzja u Hrvatskoj. Nabavku je pocetkom aprila 1992. trebao izvrsiti Predsjednik SDA opcine Tuzla, Dr. Salih Kulenovic. Za taj novac moglo se kupiti oruzja dovoljno za 3-4 brigade, za naoruzavanje dobrovoljaca u Tuzli. Vratio se iz Hrvatske sa pricom da su mu Hrvati oduzeli novac? Ako nije osobno opljackao taj novac, vjerujem da je taj novac predao Glavnom imamu Zagrebacke dzamije. Takodje je u aprilu 1992. godine doktorirao na Beogradskom Univerzitetu. Nemoguce, osim ako nije njihov. Sve upute sa vojnih savjetovanja, koje su mu prenosene za organiziranje otpora, nije provodio i ignorisao je iste. Vjerujem da se je moglo tim nekupljenim oruzjem i oruzjem zaplijenjenim u kasarni Tuzla, moglo izaci na Drinu. Ali to je neprihvatljivo po karti podjele Bosne. NAREDIO: Alija Izetbegovic.

j) Ne mogu se sjetiti imena podrinjskog grada
Mart 1992. u tom 90% Bosnjackom gradu za zahtjev neprijatelja predato 1800 automatskih pusaka. Obecanje neprijatelja bilojr da garantuju zivote svakom Bosnjaku, uz uslov da predaju oruzje. Oruzje je po nalogu SDA predato neprijatelju, a stanovnici su pobijeni. Ovu informaciju znam od kraja ili pocetka aprila 1992. godine. Da se oruzje preda NAREDIO: Alija Izetbegovic.

Mnogi nasi Bosnjacki i Hrvatski gradovi i naselja imaju slicnu tuznu istoriju

4. Stvaranje Armije R BiH

a) Prvi pocetci su u 1991. godini. Rahmetli genaral Meho Karisik preko SDA stranke, pokusava u svakoj MZ u ograncima SDA formirati barem vod dobrovoljaca. Vazno je napomenuti da su svi dobrovoljci clanovi SDA i Bosnjaci
Po mojim informacijama, u velikom broju MZ formiraju se ti vodovi. Takodje vrsi se prikupljanje novca za nabavku naoruzanja.
Prikupljanje novca ide prilicno uspjesno ali je nabavka naoruzanja slaba. Ovaj vid organizacije i odbrane dao je skoro nikakve pozitivne rezultate. Tek u maju i junu 1992. formiraju se prve jedinice, snage voda i cete i to nakon sto su vec uspostavljene linije odbrane i izvrsena i prva oslobadjanja.

b) Uporedo sa angaziranjem generala Karisika takodje i gospodin general Sefer Halilovic, na drugi nacin organizira odbranu R BiH. Po principima g. Halilovica nije bitna nacionalnost i pripadnost stranci SDA. Ovaj princip nije postojao kod generala Karisika.Organizirani su na najnizem nivou Opcinski stabovi, sa komadantom (rezervni oficir ili aktivni oficir bivse JNA) staba i novoformiranim jedinicama. Ove jedinice su snage voda, cete, odreda i bataljona, sa imenovanim komandnim kadrom na svim razinama. Ovo nije postojalo kod generala Karisika. Vrsi se vrlo uspjesno nabavka naoruzanja. I ove jedinice su prve regularne formacije prvo Teritorijalne odbrane, a zatim Armije R BiH, sto nije slucaj sa jedinicama u organizaciji generala Karisika. Moguce da je imao dobru namjeru ali je njegov rad po mojim saznanjima sabotiran od predsjednika SDA opcina.
Sabotiranje NAREDIO Alija Izetbegovic.

U vrijeme organiziranja i priprema za odbranu R BiH po principima g. Halilovica, takodje postoji izvrsna saradnja sa HVO-om i HOS-om. Jedinice su visenacionalne, sa cak i po nesto Srba. Tokom 1992. godine, na pocetcima rata, postizu se zapazeni vojni uspjesi ali sve se cesce dobijaju naredjenja da se pojedine borbene operacije u cilju oslobadjanja R BiH ne izvode.
Sirom R BiH, takodje se desava sve cesce, da neprijatelj unaprijed zna vrijeme i snagu jedinica koje ce izvrsit napad na njihovu liniju odbrane. Takodje su mi poznati slucajevi da neprijateljski vojnici dobacuju nasim vojnicima: " Hajde Ibrahime, imate jos 5 minuta do pocetka napada". Vrlo cesto neprijateljski vojnici imaju iste trake za raspoznavanje. Takodje moje licno iskustvo je da je neprijateljska radio stanica u razmaku od 3-4 mjeseca, objavljivala komletan spisak vojnika pod mojom komandom. Znam i kako su dosli do te informacije: Aktualni predsjednik opcine ili SDA, nudi pomoc porodicama vojnika pojedine jedinice. I bez problema ce dobiti spisak svake jedinice za koju su zainteresovani u Opcinskom stabu TO ili kasnije komandi brigade. Njima su uvijek vrata morala biti otvorena i njihove upute u vezi borbenih operacija su se morale izvrsavat.

Takodje mi je poznato vise slicnih slucajeva kao: Jedna od ceta iz Tuzle trebala je izvrsiti izvidjanje u podrucju Releja Majevica.
Pravac kretanja je bio strogo definisan naredbom i posto se radilo o prilicno dugom putu, morali su se odmoriti na tacno utvrdjenom mjestu u utvrdjeno vrijeme. U vrijeme odmora, to mjesto biva granatirano i mnogi nasi vojnici, bez borbe, izginu. Ovo sam saznao u ljeto 1992. godine

Poznat mi je jedan razgovor Alije Izetbegovica s saradnicima. Tog trenutka Alija je govorio kako su se vrsile pripreme za odbranu R BiH, na sto mu je jedan od prisutnih rekao: "ekaj Alija, ti nam ne mozes pricati o tome jer o tome nista neznas. Govorio si nam svo vrijeme da rata nece biti i da je za rat potrebno dvoje". Znam ko mu je to rekao ali ga necu imanovati.
Takodje znam da je nedugo poslije toga pao u Alijinu nemilost i smijenjen sa visoke duznosti, kao i mnogi drugi patrioti.

Nastavak slijedi

P.S.

Za vidjeti istinu potrebno je dvoje: hrabrost i dovoljno informacija.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#94 Post Postao/la Baraba-it »

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#96 Post Postao/la mrki62 »

BARABA-IT je napisao/la:KAKO JE POCHEO RAT U PODRINJU
Ima¹ li ti podatke ko danas ¾ivi u Podrinju ?
Poèeo si od zrna, hajmo doæi do pogaèe :ballbounce:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#97 Post Postao/la Baraba-it »

mrki62 je napisao/la:Ima¹ li ti podatke ko danas ¾ivi u Podrinju ?
Poèeo si od zrna, hajmo doæi do pogaèe :ballbounce:
Prichamo o tome dali je bilo moguce sprijeciti rat u BiH...
Naravno da je bilo moguce da muslimanski extremisti nisu proglasili nezavisnost BiH...
Sve u namjeri stvaranja Islamske Republike...
Gazeci pri tome jedan narod koji vijekovima zivi na tom tlu...
A to je srpski narod...
Posle toga se dogodilo shto se dogodilo.
slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#98 Post Postao/la im_ex »

BARABA-IT je napisao/la: Prichamo o tome dali je bilo moguce sprijeciti rat u BiH...
Naravno da je bilo moguce da muslimanski extremisti nisu proglasili nezavisnost BiH...
Sve u namjeri stvaranja Islamske Republike...
Smatram da si sazrio ................ za ban.
Preko ovog se ne prelazi ... uzasu od barabe

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#99 Post Postao/la Baraba-it »

IM_ex je napisao/la: Smatram da si sazrio ................ za ban.
Preko ovog se ne prelazi ... uzasu od barabe
Pa prichamo sta...
Svako ima svoje mishljenje...
Kako cemo sutra, nedaj Boze zivit u istoj drzavi...
Il bi trebali promijenit vjeru po tvome, pa da onda zivimo u zajednichkoj BiH :lol:
slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Dali je bilo moguce da se spreci RAT u bosni?

#100 Post Postao/la paparaci »

za one koji poznaju njemacki jezik

http://www.cityinfonetz.de/homepages/ha ... snien.html

jako interesantno.

ovdje se gleda na rat odnosno raspad Jugoslavije iz drugog ugla.
utjecaj Amerike i Evrope odnosno svjetske banke i njenog profiterstva.
sve je bilo isplanirano. samo zbog prokletog novca [eusa_wall.gif]

ovo je napisao jedan profesor sa univerziteta u Otavi (Kanada).

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Dali je bilo moguce da se spreci RAT u bosni?

#103 Post Postao/la nnejra »

Pa budući da je Bošnjacima bila namjenjena sudbina nestanka mislim da nije . Jedino se ratom može pokušati uništiti jedan narod. Nažalost, tužno je ta činjenica ali je istinita.

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Dali je bilo moguce da se spreci RAT u bosni?

#104 Post Postao/la nella26 »

BARABA-IT je napisao/la:Naravno da je bilo moguce da muslimanski extremisti nisu proglasili nezavisnost BiH...
Sve u namjeri stvaranja Islamske Republike...
Gazeci pri tome jedan narod koji vijekovima zivi na tom tlu...
A to je srpski narod...
Posle toga se dogodilo shto se dogodilo.
ovaj nije normalan!


Nije se mogao spriječiti rat iz prostog razloga što su četnici se dugo pripremali za njega, pripremili naoružanje opkolili ciljeve i otpočeli ga kad bošnjaci i hrvati nisu imali ni pračku a ne pušku sa sobom.
Rat je uopće počeo zbog ideje o "velikoj Srbiji" gdje nije bilo mjesta ni muslimanima ni hrvatima niti bilo kojem drugom narodu.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Odgovori