Demokracija

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

Demokracija

#1 Post Postao/la belly_dancer »

sam pojam demokracije oznacava oblik vlasti u kojem sve odluke neke drzave donosi izravno vecina njenih gradana kroz postene izbore..

dal je to zbilja tako?
kao primjer cu stavit nase nedavne izbore vlade..
ako je to bilo posteno onda neznam sta znaci rijec postenje..

nema sta nam nije poskupilo nakon i za vrijeme izbora,a bori se-nitko.
zatim me smeta to sta je mogla dijaspora birat..sta da oni bzvz biraju kad nemaju pojma kako mi ovdje zivimo..a lako njih potkupit..Salamander im garant dao par satova..

sta vi mislite o svem tom??
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#2 Post Postao/la Tourniquet »

Demokracija – grèki demos – narod i kratia – vladati.

To bi bio prevod te rijeci...
Ali recimo gdje je to sve sada ?.. Mislim taj princip je i sada tu.. Ali u nekom obrnutom obliku..

Glas naroda je tu kad treba odabrat one koji vode drzavu.. Ali nije kad treba donijet vazne odluke... NEgo to rade ti koje je narod odabrao..

A posto "TI" vecinom daju lazne nade da bi ih gradjani izabrali... NA kraju dobijemo da je danasnja demokratija, vrsta neke anarhije... Ne apsolutne jer ipak ima skupstina ili predsjednistvo..
Ali recimo na kraju je uvijek konacna odluka predsjednika... Razmotri sve prijedloge i na kraju odluci..

NEma postenja u danasnjem ssvijetu...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#3 Post Postao/la mrki62 »

Ne¹to mi naumpade , Irak .
Treba naæi podatke , kad je vi¹e bilo stradalnika : pod ditakturom Sadama ili pod ovom " demokracijom " Amerike ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#4 Post Postao/la belly_dancer »

ali cemu onda taj naziv demokracija kad je to prakticki samo san??
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

#6 Post Postao/la pasa74 »

demokratija je kada mi nekog posaljemo u p...u materinu;a on ide gdje hoce :D :D :chuckel: :chuckel:

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#7 Post Postao/la belly_dancer »

YoYo je napisao/la:Nije to san. Demokratija je starija i od komunizma, fa¹izma, nacizma itd. Demokratija je postojala u grèkim polisima i tamo je bila do savrsenstva izrazena i primjenjena.
Grèki polisi su cvjetali putem demokratije. Ali nemozemo primjenjivati tu demokratiju na danasnji svijet kad jedan grad srednje velicine je kao cijeli grèki polis (dr¾ava)
Danas se ide s ciljem usavr¹avanja demokratije kroz druge sisteme. Kao sto su to uradili svedjani i finci recimo. Oni imaju demokratiju ali sa elementima socializma.
Kod nas su trebali zadrzati pozitivne stvari iz bivseg sistema i primjeniti nove iz demokratije te tako bi se nadopunjavale u jedan novi sistem koji je odrziv, labilan i napredan.
Problem je sto nam fali coban. :D
sta coban da tjera ovcice?pa slazem se..samo vise manje niko od nasih vlada nije bas za to..svi bi samo pare.. :-k
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
mickey
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 615
Pridružen/a: 26 Mar 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Demokracija

#8 Post Postao/la mickey »

mene zanima zašto moraš imat 18 godina za glasanje ako mi može netko odgovorit

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Demokracija

#9 Post Postao/la mrki62 »

mickey je napisao/la:mene zanima zašto moraš imat 18 godina za glasanje ako mi može netko odgovorit
Zašto moraš imati 18 godina, da bi dobio vozački ispit , zašto moraš imati 18 godina da bi bio odgovoran sam za sebe ( a do 18 su odgovorni roditelji ) ,................ jel sad jasnije :lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mickey
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 615
Pridružen/a: 26 Mar 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Demokracija

#10 Post Postao/la mickey »

mrki62 je napisao/la:
mickey je napisao/la:mene zanima zašto moraš imat 18 godina za glasanje ako mi može netko odgovorit
Zašto moraš imati 18 godina, da bi dobio vozački ispit , zašto moraš imati 18 godina da bi bio odgovoran sam za sebe ( a do 18 su odgovorni roditelji ) ,................ jel sad jasnije :lol:
da al teenejdžeri hodaju ulicom i glasuju već za operaciju trijumf to je isto

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Demokracija

#11 Post Postao/la mrki62 »

mickey je napisao/la:
da al teenejdžeri hodaju ulicom i glasuju već za operaciju trijumf to je isto
Do 18 - e niko nije odgovoran / ne snosi odgovornost za svoja djela, pa tako ni glasanje . Glasanje je volja naroda a ne djece , djeca su svi oni ispod 18 godine , kasnije kad postane punoljetan , onda preuzima sve obaveze i dužnosti - prije ne .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mickey
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 615
Pridružen/a: 26 Mar 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Demokracija

#12 Post Postao/la mickey »

mrki62 je napisao/la:
mickey je napisao/la:
da al teenejdžeri hodaju ulicom i glasuju već za operaciju trijumf to je isto
Do 18 - e niko nije odgovoran / ne snosi odgovornost za svoja djela, pa tako ni glasanje . Glasanje je volja naroda a ne djece , djeca su svi oni ispod 18 godine , kasnije kad postane punoljetan , onda preuzima sve obaveze i dužnosti - prije ne .
a kako mogu glasovat za operaciju trijumf?

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Demokracija

#13 Post Postao/la mrki62 »

mickey je napisao/la: a kako mogu glasovat za operaciju trijumf?
Zaista ne znam šta je trijumf al glasanje je nešto drugo , odlučuje se ko će biti na vlasti [icon_wave.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mickey
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 615
Pridružen/a: 26 Mar 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Demokracija

#14 Post Postao/la mickey »

mrki62 je napisao/la:
mickey je napisao/la: a kako mogu glasovat za operaciju trijumf?
Zaista ne znam šta je trijumf al glasanje je nešto drugo , odlučuje se ko će biti na vlasti [icon_wave.gif]
svi zaslužuju glasat al šta to zapravo znači?
ovdje u hrvatskoj nema demokracije pa je bolje nego u kosovu.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Demokracija

#15 Post Postao/la mrki62 »

mickey je napisao/la:
svi zaslužuju glasat al šta to zapravo znači?
Znači da većina istomišljenika odredi ko će vladati .
mickey je napisao/la:
ovdje u hrvatskoj nema demokracije pa je bolje nego u kosovu.
Ako je vlast izabrana demokratskim putem ( a jeste ) onda ne možeš pisati da nema demokracije.
Što se tiče Kosova, to je teška tema , s obzirom na njihov geografsku poziciju al oni kao i Hrvatska imaju mnogo u iseljeništvu i to će ih uskoro uzdignuti = dolaze devize .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori