Novosti i pitanja u vezi Kosova

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#46 Post Postao/la sabinax »

a mozda i Anna Oxa...ali ona je albanka jelda dugi?
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#47 Post Postao/la indeks »


Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#49 Post Postao/la sabinax »

Lijepa pjesma :inlove:
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
dugi_74
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 856
Pridružen/a: 05 Mar 2008 02:00
Lokacija: Pristina,Kosovo
Kontakt:

#51 Post Postao/la dugi_74 »

sabinaX je napisao/la:ej Dugi...mozes li nam malo napisati o najvecim gradovima...broju stanovnika...mozda struktura stanovnistva i sl. Pa o svakom gradu par recenica...da malo bolje upoznamo Kosovo
sto se tice tacnog broja stanovnika na Kosovu jos nema tacnog izvora za to jer jos posle rata nije uradjen popis stanovnika na Kosovu, ali prema poslednjim informacijama Zavoda za statistiku Kosova izgleda tako:

ukupno stanovnistvo: 2 126 708

Albanci 92 %
Srbi 5.3 %
Druge etniæke grupe 2.7 %

podela prema starosti:

0-14 godine 33%
15-64 godine 61%
65 i stariji 6%

Ukupna teritorijalna povr¹ina Kosova 10.908 km2



po gradovima je tesko reci koliko koji grad ima stanovnika ali znam da je prishtina najveci grad sa oko 600 000 stanovnika-procena


ako vama interesuje nesto vise o tome mozete posecivati:

http://www.ks-gov.net/ESK/

koja je na sva tri slusbena jezika na Kosovu

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#52 Post Postao/la Baraba-it »

Nema veze s temom...i Roke mandoljine nije pjesma benda s Kosova vec od Bjelog Dugmeta i ne zove se tako vec Kosovska...Indeks to zna...procitaj malo gore...SabinaX
slika

Avatar
dugi_74
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 856
Pridružen/a: 05 Mar 2008 02:00
Lokacija: Pristina,Kosovo
Kontakt:

#53 Post Postao/la dugi_74 »

sto se muzike tice ima tu mnogo da se pise ali ja cu nakratko spomenuti neke izvodjace i bendove koje mislim da vredi spomenuti....samo najprije da odgovaram u vezi zane nimani i ana oxa...zana nimani jeste bila dobra ali nekako cini mi se da je vise bila na slugu tadasnjeg "bratsvo-jedinstvo"-a, pa i zbog toga tolika popularnost u to vreme...a bilo je mnogo drugih bendova narocito 80-tih kada je rok doziveo svoj najveci bum ikada na Kosovu koji nisu ni spominjani nikad jer nisu bile sluge komunistickog rezima....

Ana Oxa jeste albanka koja je zivela u Italiju, a jedno vreme bila je u vezi sa Kosovskim biznismenom Behgjetom Pacolijem

ja cu spominjati neke bendove koji su napravili zaokret u muzicku scenu na Kosovu 80-tih ili ranije a poslije cu spominjati i neke nove grupe sadasnjice i soliste

"Gjurmet", "Telex", "403", "Minatori", "Trix", "Elita5", "Fisniket", "Votra", "Oda", "TNT", "Hana Band", "Asgjë sikur dielli", "Zanzi Band"-(solista je jedan bosnjak koji pjeva na sva tri jezika albanski, bosanski i engleski, a ostali clanovi su albanci), "7me7", "Purgatori", "Babuka&Postmoderna", Alban Skenderaj, Ardian Rrusta, Naser Berisha, BB Poci, Elton Deda, Aleksander Gjoka...i mnogi ostali ...to je sto se tice rok muzike...

o narodnoj necu da pricam uopste ...tu vlada haos...ne zna se ni ko jede ni ko pije ni ko...

a za ljubitelje ozbiljne muzike vredi spominjati da jedna mlada pjevacica sa Kosova koja se zove Adelina Thaci, ovih dana realizovala duet sa Hose Carreras i uskoro ocekujemo da cujemo ovu pjesmu...

to su uglavnom bile i moje omiljene grupe ili ono sto ja slusam uglavnom....a tu naravno mnogo mesta zauzimaju i razni svetski bendovi da ih ne spominjem redom sad....a na mom compu specijalni status ima Dino Merlin...a ima i jos mnogih drugih sa prostora bivse juge...hari mata hari, bajaga i instruktori, galija, crvena jabuka, zabranjeno pusenje, valentino, oliver dragojevic, oliver mandic i mnogi drugi

johnny
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 122
Pridružen/a: 06 Aug 2006 02:00
Lokacija: Yugoslavia

#54 Post Postao/la johnny »

Zar je "TNT" bend sa Kosova? Iskreno za ove ostale nisam cuo, verovatno sto mi je jezik stran, ali koliko sam te ukapirao pricas o vremenu 80-tih, u tom periodu na teritoriji ex YU je bilo izuzetno dobrih bendova koji nikada nisu bili u "sluzbi rezima", a ipak su bili extra poznati, upravo zbog svog buntovnickog stava prema socijalizmu i bratstvu i jedinstvu, cuj ja apsolutno nemam nista protiv tog vremena, to mi je vreme ostavilo dobre uspomene i uspomene na dobre prijatelje... Sto se mene tice Hrvatska rock scena je uvek bila daleko ispred, a da ne pricamo o Slovencima i bendovima poput Buldozera i sl... U tom periodu sam naucio da sve oko mene ima apsolutno iste vrednosti, da su svi oko mene isti kao i ja, sto se je devedesetih pokazalo kao"netacno", zahvaljujuci tamo nekome ,ko je hvala Bogu pokojan, pa se pitam zasto se jos uvek polemise o tim ,recimo, kvazi podelama izmedju nas... to je apsurd koji ne treba nikako ponavljati i da nikada vise nikome ne padne na pamet...
Umetnost je ono sto spaja sve ljude, muzika je ono sto nas povezuje, slika je vredna hiljadu reci na bilo kom jeziku, bilo to Vas ili Nas, ali iskreno mislim da se normalni ljudi savrseno razumeju na bilo kom polju...

Imao sam brata Albanca 1989. god. iz Peci i ne mogu nikako da ga pronadjem, stekao sam te davne 89. prijatelja za koga sam znao da bi zivot dao za mene i obratno... Vremena, pardon, zli ljudi su nas sjebali zarad visih interesa njihovih bankovnih racuna u nekim zemljama.... meni kao Srbinu, Kosovo nedostaje, ali kao teritorija kojom Ja ne mogu vise da setam.... zbog koga ili zbog cega... ne znam... Ja glasam za Vasu nezavisnost pa ako Bog da da se sretnemo negde u Evropi i popijemo pice u pomen onih dana kada "normalni" nisu razmisljali kao nacionalisti... Ova moja prica vazi za sve ex YU republike... Mi smo ti i takvi ce mo ostati... Molim Vas ne ucite decu svoju da mrze... neka vole sve oko sebe, neka postuju druge vere, neka postuju druga ubedjenja, neka nikada ne resavaju probleme krvnim osvetama i ...

Sve jedno kako ga zovemo, istom se klanjamo i molimo za dobrobit svih nas...
"Ako se nekad osetiš malen, zapostavljen i depresivan... Uvek se seti da si nekad bio najbrži spermatozoid u svojoj grupi!"

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#55 Post Postao/la Baraba-it »

Evo jednog ozbiljnog' pitanja...
Zashto Vi Shiptari se ljutite kad Vas neko zove Shiptarima?!
Kol'ko mi je poznato i sami sebe zovete Siptari (Shqipetar)...
Fala unapred na odogovru!
slika

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#56 Post Postao/la sabinax »

Johnny je napisao/la:... u pomen onih dana kada "normalni" nisu razmisljali kao nacionalisti... Ova moja prica vazi za sve ex YU republike... Mi smo ti i takvi ce mo ostati... Molim Vas ne ucite decu svoju da mrze... neka vole sve oko sebe, neka postuju druge vere, neka postuju druga ubedjenja, neka nikada ne resavaju probleme krvnim osvetama i ...

Sve jedno kako ga zovemo, istom se klanjamo i molimo za dobrobit svih nas...
Hvala Johnny na ovim rijecima...ja kada to govorim svi mi kazu da sam ludi idealista...drago mi je da ipak imam istomisljenike =D>
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#57 Post Postao/la mrki62 »

BARABA-IT je napisao/la:Nema veze s temom...i Roke mandoljine nije pjesma benda s Kosova vec od Bjelog Dugmeta i ne zove se tako vec Kosovska...Indeks to zna...procitaj malo gore...SabinaX[/color]
Bijelo Dugme ?
Ne bih ba¹ rekao, mislim da je to narodna , jer mi smo je u JNA pjevali 1981 ,............. gdje je bio Brega tad ?

Ta pjesma je ne¹to poput Makedonske pjesme Zajdi , ima vi¹e izvoðaèa .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#58 Post Postao/la Baraba-it »

Roka mandoljine je himna na Kosovu...
Tu pjesmu imaju na stotine izvedbi.


KLJIK OVDE
slika

Avatar
dugi_74
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 856
Pridružen/a: 05 Mar 2008 02:00
Lokacija: Pristina,Kosovo
Kontakt:

#59 Post Postao/la dugi_74 »

Johnny je napisao/la:Zar je "TNT" bend sa Kosova? Iskreno za ove ostale nisam cuo, verovatno sto mi je jezik stran, ali koliko sam te ukapirao pricas o vremenu 80-tih, u tom periodu na teritoriji ex YU je bilo izuzetno dobrih bendova koji nikada nisu bili u "sluzbi rezima", a ipak su bili extra poznati, upravo zbog svog buntovnickog stava prema socijalizmu i bratstvu i jedinstvu, cuj ja apsolutno nemam nista protiv tog vremena, to mi je vreme ostavilo dobre uspomene i uspomene na dobre prijatelje... Sto se mene tice Hrvatska rock scena je uvek bila daleko ispred, a da ne pricamo o Slovencima i bendovima poput Buldozera i sl... U tom periodu sam naucio da sve oko mene ima apsolutno iste vrednosti, da su svi oko mene isti kao i ja, sto se je devedesetih pokazalo kao"netacno", zahvaljujuci tamo nekome ,ko je hvala Bogu pokojan, pa se pitam zasto se jos uvek polemise o tim ,recimo, kvazi podelama izmedju nas... to je apsurd koji ne treba nikako ponavljati i da nikada vise nikome ne padne na pamet...
Umetnost je ono sto spaja sve ljude, muzika je ono sto nas povezuje, slika je vredna hiljadu reci na bilo kom jeziku, bilo to Vas ili Nas, ali iskreno mislim da se normalni ljudi savrseno razumeju na bilo kom polju...

Imao sam brata Albanca 1989. god. iz Peci i ne mogu nikako da ga pronadjem, stekao sam te davne 89. prijatelja za koga sam znao da bi zivot dao za mene i obratno... Vremena, pardon, zli ljudi su nas sjebali zarad visih interesa njihovih bankovnih racuna u nekim zemljama.... meni kao Srbinu, Kosovo nedostaje, ali kao teritorija kojom Ja ne mogu vise da setam.... zbog koga ili zbog cega... ne znam... Ja glasam za Vasu nezavisnost pa ako Bog da da se sretnemo negde u Evropi i popijemo pice u pomen onih dana kada "normalni" nisu razmisljali kao nacionalisti... Ova moja prica vazi za sve ex YU republike... Mi smo ti i takvi ce mo ostati... Molim Vas ne ucite decu svoju da mrze... neka vole sve oko sebe, neka postuju druge vere, neka postuju druga ubedjenja, neka nikada ne resavaju probleme krvnim osvetama i ...

Sve jedno kako ga zovemo, istom se klanjamo i molimo za dobrobit svih nas...


pozdrav Johnny,

drago mi je da cujem takve reci sa tvoje strane ali nesto moram objasniti, a to ne znaci da ja imam apsolutno pravo ali to je moje misljenje...

prvo kad je rec o poznatim bendovima koji su bili ili ne u sluzbi rezima i ipak bili poznati....ja kazem da je moguce da je tako...ali evo recimo Zana Nimani je bila jedina poznata sa Kosova samo zato sto je pevala na srpskom i to je bio jak znak "bratstva i jedinstva", bjelo dugme je bio toliko poznat jer u njemu su bili clanovi sa svih republika SFRJ i tu ima vjerujem mnogo "bratstva i jedinstva"....naravno ne mislim na sve grupe koje su tada svirale....a bendovima sa Kosova je bilo jos tezije jer su imali malu audiciju oko 10% stanovnistva bivse Juge...a recimo jedan bend iz srbije ili hrvatske, bosne, makedonije, slovenije je imao 90% audicije u bivsoj SFRJ i bilo je lakse za njih da budu poznati nego oni sa Kosova...

sad idemo na drugu stvar...gdje se apsolutno slazem sa tobom...mislim na taj rezim i na to "bratsvo jedinstvo" o kojoj sam gore pricao...svi smo svedoci toga da kad je dosao tren da svaki idemo svojim putem znamo sta se dogodilo, vjerujem da tu ne treba komentara...

ja vjerujem da na Kosovu ima mjesta za svakog koji voli Kosovo i gleda na nju kao svoju otadzbinu...kad kod budes zeleo da posjetis Kosovo mozes biti moj gost ... i ja sam bio nekoliko puta u Beogradu jer sestra mi zivjela tamo ali vise ne mogu ni ja a ni moja sestra koja je morala isto da proda stan i da se vrati na Kosovu i nakada vise nije smela ici za Beograd iako ima nostalgiju za taj grad gdje je zivela oko 15 godina...

sta da ti kazem za kraj...reci koje si na kraju pisao su reci jednog normalnog coveka kojih je sve manje i manje...ali ipak hvala bogu da ih ima i da tako zivot ima bar malo smisla, i da tako postoji bar nada za bolju buducnost....

u jednom mom ranijem komentaru ja sam objasnio moje misljenje i ponasanje o mrznji ili nemrznji....zna i sabinaX to...ja sam tamo objasnio da imam clanove porodice koji su ubijeni u poslednjem ratu na Kosovu ali da nikad nisam dozvolio sebi da mrzim celu srbiju....a i dan danas radim sa svima zajedno na poslu i vjerujem da sam im najbolji drug jer znam da ne mogu oni da nose krivicu za nesto sto je uradio neko drugi...

ja znam da nisam mogao da kazem sve sto mislim i kako mislim a to je zbog mog skromnog znanja srspkog jezika...ali se nadam da ces razumeti bar otprilike ono sto sam hteo da kazem

sve najbolje

Avatar
dugi_74
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 856
Pridružen/a: 05 Mar 2008 02:00
Lokacija: Pristina,Kosovo
Kontakt:

#60 Post Postao/la dugi_74 »

BARABA-IT je napisao/la:Evo jednog ozbiljnog' pitanja...
Zashto Vi Shiptari se ljutite kad Vas neko zove Shiptarima?!
Kol'ko mi je poznato i sami sebe zovete Siptari (Shqipetar)...
Fala unapred na odogovru!
"hvala" na "ozbiljno pitanje" baraba

jeste da mi zovemo sebe shqiptarima...ali nacin na koji to kazu ljudi poput tebe nekome mozda zvuci provokativno...jer na srpskom se kaze albanci...


evo recimo i mi vas zoveme serb ili serbet u mnozini...ali ima neki sa nase strane koji vas zovu "shkavell"...i to nije bas neki kompliment

Odgovori