Planirani haos...

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#16 Post Postao/la Baraba-it »

laki71 je napisao/la:joj ljudi moji ostavite se politike!to je i glavni razlog sto nam se sve izdesavalo,zato sto mi uvijek nesto trazimo,svako hoce nekakvu istinu!daj ljudi,dosta je krvoprolica,okrenimo se drugim stvarima,okrenimo se buducnosti!!!
Nema spokojne buducnosti, dok ne raschistite sa proshloshcu!!!
slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#17 Post Postao/la Baraba-it »

POLO®AJ NA ÈAU©U

Iz principijelnih razloga sam rekao da æu razmisliti i donijeti odluku, ali im je to i te kako zasmetalo. Hoæe da pocrkaju zbog moje samovolje. Do¹ao je poslije kod mene i Zekir - Zenga, komandir voda, tako da sam se sa njim dogovorio da sutradan ustanem u èetiri sata i da krenemo na Èau¹.

Namjerno sam se dogovorio sa Zengom, komandirom najni¾e formacije, da idem na Èau¹, jer sam svima htio staviti do znanja da je Zenga za mene veæi autoritet od D¾onija, Hrube¹a, Mrkog-Mand¾e i Nasera. Sa mnom je ustao i brat. Ja sam zadu¾io neku "papovku", a brat je dobio pu¹komitraljez, tako da smo ranom zorom, sa po komadom kukuruze, krenuli na Èau¹.

Èau¹ je zaista bio najdominantnija kota iznad Potoèara i Bratunca, nadmorske visine oko 900 m. Kada sam do¹ao na Èau¹, veæ smo zatekli neke momke na polo¾aju. Komandir stra¾e je bio jedan momak po imenu Red¾o, rodom iz Ljeskovika. Zaista se momak trudio da odradimo svoj posao kako treba. Do¹li smo do jednog rova koji je bio vrlo plitak, s obzirom na to da je vrh Èau¹a bio stjenovit, tako da su jedva tri èovjeka mogla stati u njega. Preko brisanog prostora, na razdaljini od dvjestotinjak metara, je bila neka devastirana ¹tala, improvizovano pokrivena. Komandir za tu zonu odgovornosti je bio Mevæo sa Likari, koji je zaista bio, ne znam sam, da li hrabriji ili uljudniji.
slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#18 Post Postao/la Baraba-it »

KORISNO ISKUSTVO

Kada su krenula masovna granatiranja sakrili smo se u improvizovanu ¹talu, tako da smo se samo hvatali za glavu i èekali kada æe granata eksplodirati. Na svaki zvuk tupog "tak", koji je dopirao sa Zvijezde koja je bila preko 500 m nadmorske visine ispod Èau¹a, stegli smo se i oèekivali prasak. Ono ¹to je bilo posebno ¾alosno je to ¹to se sa Èau¹a Bratunac doslovno mogao "razvaljivati" granatama, ali mi smo samo tu moguænost do¾ivljavali sa èe¾njom u sebi i pogledom na Bratunac.

Cijeli smo dan tako izdr¾ali ali nisam se mogao naèuditi da na tako va¾noj koti treba ljude dotjerati i bukvalno ostaviti kao na livadi. Taj dan mi je dobro do¹ao kao dodatno iskustvo da sagledam kompletnu organizaciju i da se uvjerim u klasiènu improvizaciju. Znao sam da je bilo sluèajeva kada se razraðuje akcija u ¹tabu, da upadnu neki i pocijepaju karte, sa rijeèima "¹ta to pametujete", a na pitanje istih "pa, kako to oni misle", uslijedio bi odgovor "u vrstu, i dimi kako smo i nauèili?"

Nije ni èudo ¹to je Srebrenica do tih dana trpila takve gubitke, jer sam to veæ vidio na Èau¹u ali je isto tako bilo evidentno da ni na Èau¹u, ni Buljimu, ni na Biljegu, Poljaku i drugim najisturenijim polo¾ajima nije bilo paradera sa maskirnim uniformama. Oni su bili najveæi heroji oko op¹tine, robne kuæe, ¹taba, zatvora, noænih terevenki, ili, eventualno, nekih magacina koji su njima bili dostupni.
slika

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#19 Post Postao/la sabinax »

laki71 je napisao/la:joj ljudi moji ostavite se politike!to je i glavni razlog sto nam se sve izdesavalo,zato sto mi uvijek nesto trazimo,svako hoce nekakvu istinu!daj ljudi,dosta je krvoprolica,okrenimo se drugim stvarima,okrenimo se buducnosti!!!
Slazem se @laki ali to ti je tu normalno, ako ti ovakve teme smetaju, najbolje ih je ni ne otvarati...kao sto vecinom ja tako cinim, tj.cinila sam, sada moram paziti na ovu dvojicu ali i sire :huh:
Uh a nije mi to milo 8)
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#20 Post Postao/la Baraba-it »

LETAK U RUCI

Odradio sam sa bratom i Èau¹, te im stavio do znanja da sam oti¹ao samo da im doka¾em da sam u moguænosti otiæi bilo gdje a i da nisam dio ovakve vojske i da mogu samoinicijativno iæi bilo gdje ali samo po naredbi sopstvene savjesti. Ipak, taj dan Èau¹ mi je bio, doslovno, zabava. Sa ekipom, meðu kojom je Sevdi, i rat mora da bude zabava. Poslije pada Kravice, prostor Konjeviæ Polja, Cerske i drugih dijelova slobodne teritorije nadlijetali su èetnièki avioni i bacali letke. Iako nikada nisam letke dr¾ao u ruci, poku¹aæu se sjetiti njihovog sadr¾aja:

"Vi ste izdati od svojih! Ovo nije va¹a planirana teritorija! Na ovim prostorima nemate ¹ta tra¾iti! Imate rok tri dana da proðete do slobodnih teritorija bez bilo kakvih problema! Nakon tog roka gledajte kuda æete!?"

U tom periodu je sa prostora Konjeviæ Polja i Cerske, u pravcu Tuzle, oti¹la koja hiljada ljudi. Dosta je ljudi krenulo i iz Potoèara, uglavnom izbjeglica, koje su se ¾ive i zdrave javile iz Tuzle.

Nakon ¹to je napustio Gora¾de, Had¾o Efendiæ, pored toga ¹to je postao potpredsjednik Vlade RBiH, jo¹ pred rat je imenovan za direktora centrale SDA. Po funkciji kao direktor, bio je automatski i èlan Predsjedni¹tva stranke.
slika

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#21 Post Postao/la sabinax »

BARABA-IT je napisao/la:
laki71 je napisao/la:joj ljudi moji ostavite se politike!to je i glavni razlog sto nam se sve izdesavalo,zato sto mi uvijek nesto trazimo,svako hoce nekakvu istinu!daj ljudi,dosta je krvoprolica,okrenimo se drugim stvarima,okrenimo se buducnosti!!!
Nema spokojne buducnosti, dok ne raschistite sa proshloshcu!!!
Hej nismo svi bili u tim vasim ratovima...oprosti...nama je dosta vec i nasih :huh:
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#22 Post Postao/la Baraba-it »

TRGOVANjE ®IVOTIMA

Nakon mnogo godina, na jednom na¹em du¾em susretu, Had¾o mi prièa:

"Alija je nekoliko puta i sam prisustvovao sjednicama Predsjedni¹tva stranke i svaki put spominjao Srebrenicu, govoreæi da je treba pustiti kraju, da nam ne treba i da je treba mijenjati za Vogo¹æu, jer, kako reèe, tako bi se i Sarajevo malo rasteretilo i faktièki deblokiralo. Pored toga, ako bi se spomenula Hercegovina, njegov komentar je uglavnom bio da mi trebamo diæi ruke od Hercegovine i taj dio teritorije prepustimo. Kako je znao reæi, "¹ta æe nam taj, dolje, kamenjar!"

Oèigledno, ti leci koje su bacali Srbi, nisu bili samo plod njihove ma¹te. Oni su bili samo realizacija tajnih planova o podjeli BiH, ali za svaku konaènu podjelu, ili preciznije reèeno, nestanak BiH, morao se na svakom pedlju BiH dogoditi planirani haos.

Nakon svega, samo mentalnom slijepcu mo¾e biti nejasna uloga Alije Izetbegoviæa, èovjeka koji je "doveden" da zavr¹i posao sa BiH i ostane zabilje¾en kao njen posljednji predsjednik, koji se od predsjednika pretvorio u obiènog "trgovca bo¹njaèkim glavama i donatora bh. rude".

Njegova misija æe ostati zabilje¾ena zlatnim slovima u srpskoj istoriji, jer istorija je dosta "slijepa" i u èitavoj lepezi ljudi koji su radili na dugoroènom procesu ona najvi¹e pamti posljednje, one koji zavr¹avaju projekat. Gara¹anin je prvi tvorac projekta, a nakon vi¹e od dvjesta godina, Milo¹eviæ je predzadnji, dok je Izetbegoviæ najautentièniji zavr¹ni izvoðaè ovih radova.
slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#23 Post Postao/la Baraba-it »

PORAZ NA SKELANIMA

Rat, kao vje¹to planirani haos, dodatno su mu poslu¾ili da cijelim svijetom "prosi" na patnji dr¾avotvornog bo¹njaèkog naroda, kojeg treba svesti na neku vjersku grupu, a svom "princu, princezama i njegovim ¾enskim i mu¹kim snahama" konaèno u vene ubrizgati "plavu krv".

Alija Izetbegoviæ, kao najveæi grobar u istoriji bo¹njaèkog naroda i njegove domovine, ujedno se pretvorio u najveæeg izdajnièkog "Al Kaponea" èiji "lik i djelo", nakon ¹to se upokojio, sija najsjajnijim sjajem. Opstanak bo¹njaèkog naroda je jedino moguæ ako njegov sjaj pretvori u "tamu". Njegova se vatra mora ugasiti, jer ljudi prije oslijepe od velikog sjaja, nego od realne tame.

Nakon nekoliko sedmica od akcije na Kravicu, uslijedila je akcija na kompletan prostor Skelana, najpogubnija i najproma¹enija akcija koja æe biti i posljednji na¹ napad.

Iako smo zarobili dosta MTS-a, haubicu, minobacaèe, i jo¹ ¹to¹ta, akcija na Skelanima je ostala poèetak na¹eg kraja. Mujo, Deba, Adem, Hitko, Re¹o, Keko, Beæa, Almaz, Mirza, Nurica, Mijaè, Almaz... Katastrofa! O ranjenim je suvi¹no i govoriti.
slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

#24 Post Postao/la kajs »

Pa jasno sam rekao nasla vreca zakrpu.

Dovoljan je taj komentar, da jedan pojedinac, naidje na cjelokupnu osudu od svoje zajednice i naroda kom pripada i drze se i bude bezobrazan da za verovatno dobre pare koje je dobio od SANU pise u negativnom kontekstu o svom narodu.

Mislim nisi ti glup kao sto se predstavljas, jasno ti je da zavjera koju srbi vrse u Bosni kupujuci za, srbima male pare ali ovim domacim halapljivcima velike, drznike i bezobraznike da za njihov racun pisu takve stvari. Norrmalno koje nemaju nikakve veze sa stvarnoscu i realnoscu. Ipak je i po sudu medjunarodnom u Hagu u Srebrenicu bio genocid, bez obzira sta ti i takvi slicni tebi pisali.

I to ne kaze kajs, mene nisu pitali nista.

A interesatno to samo moze kod bosnjaka beskicmenjaka da se djesi, probali tako i na Kosovu i placali svedoke da svedoce protiv nevinih ljudi i na kraju 8 njih platilo glavom a narvno Heroj Ramus Haradinaj vratio se oslobodjen svih srpskih optuzbi kao sto je i bio nevin.

Ovo ti u najkracem da ne moras vise da se pravis blesav.
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#25 Post Postao/la Baraba-it »

sabinaX je napisao/la:Hej nismo svi bili u tim vasim ratovima...oprosti...nama je dosta vec i nasih :huh:
Ja razumijem da je nekima dosta ratnih tema...
Vjerujem da takvi ljudi zaobilaze ratne teme...
Ja osobno mogu razgovarat o svim temama bez komplexa :)
slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

#26 Post Postao/la kajs »

Pa ti samo tako i mozes :D

Hajd sad kraci tekst o cojstvu i junastvu. Tu nemate kompleksa nikako


al kraci ne moras bas da ga oduljis :D


Mislim na kraju je zaista jasno da ste genocidan narod, znaci ne da ja to kazem nego na osnovu dokaza iznesena presuda u Medjunarodnom sudu pravde u Hagu.
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#27 Post Postao/la Baraba-it »

kajs je napisao/la:Pa jasno sam rekao nasla vreca zakrpu.

Dovoljan je taj komentar, da jedan pojedinac, naidje na cjelokupnu osudu od svoje zajednice i naroda kom pripada i drze se i bude bezobrazan da za verovatno dobre pare koje je dobio od SANU pise u negativnom kontekstu o svom narodu.

Mislim nisi ti glup kao sto se predstavljas, jasno ti je da zavjera koju srbi vrse u Bosni kupujuci za, srbima male pare ali ovim domacim halapljivcima velike, drznike i bezobraznike da za njihov racun pisu takve stvari. Norrmalno koje nemaju nikakve veze sa stvarnoscu i realnoscu. Ipak je i po sudu medjunarodnom u Hagu u Srebrenicu bio genocid, bez obzira sta ti i takvi slicni tebi pisali.

I to ne kaze kajs, mene nisu pitali nista.

A interesatno to samo moze kod bosnjaka beskicmenjaka da se djesi, probali tako i na Kosovu i placali svedoke da svedoce protiv nevinih ljudi i na kraju 8 njih platilo glavom a narvno Heroj Ramus Haradinaj vratio se oslobodjen svih srpskih optuzbi kao sto je i bio nevin.

Ovo ti u najkracem da ne moras vise da se pravis blesav.
Razumio sam tvoju poruku!!!
Aj' recimo da ne vjerujemo onima koji su bili na mjestu dogadjaja...
Shta je po tebi istina, kako su se tamo stvari odvijale?!
slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

#28 Post Postao/la kajs »

BARABA-IT je napisao/la:
kajs je napisao/la:Pa jasno sam rekao nasla vreca zakrpu.

Dovoljan je taj komentar, da jedan pojedinac, naidje na cjelokupnu osudu od svoje zajednice i naroda kom pripada i drze se i bude bezobrazan da za verovatno dobre pare koje je dobio od SANU pise u negativnom kontekstu o svom narodu.

Mislim nisi ti glup kao sto se predstavljas, jasno ti je da zavjera koju srbi vrse u Bosni kupujuci za, srbima male pare ali ovim domacim halapljivcima velike, drznike i bezobraznike da za njihov racun pisu takve stvari. Norrmalno koje nemaju nikakve veze sa stvarnoscu i realnoscu. Ipak je i po sudu medjunarodnom u Hagu u Srebrenicu bio genocid, bez obzira sta ti i takvi slicni tebi pisali.

I to ne kaze kajs, mene nisu pitali nista.

A interesatno to samo moze kod bosnjaka beskicmenjaka da se djesi, probali tako i na Kosovu i placali svedoke da svedoce protiv nevinih ljudi i na kraju 8 njih platilo glavom a narvno Heroj Ramus Haradinaj vratio se oslobodjen svih srpskih optuzbi kao sto je i bio nevin.

Ovo ti u najkracem da ne moras vise da se pravis blesav.
Razumio sam tvoju poruku!!!
Aj' recimo da ne vjerujemo onima koji su bili na mjestu dogadjaja...
Shta je po tebi istina, kako su se tamo stvari odvijale?!

Po meni istina, Heroj Naser Oric oslobodjen svih optuzbi, sud donio presudu da je u Srebrenici ipak izvrsen genocid

Medjunarodni sud pravde u Hagu, znaci ne pristrasan, i srbija potpisala da prihvata njegove presude.
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#29 Post Postao/la Baraba-it »

kajs je napisao/la:

Po meni istina, Heroj Naser Oric oslobodjen svih optuzbi, sud donio presudu da je u Srebrenici ipak izvrsen genocid

Medjunarodni sud pravde u Hagu, znaci ne pristrasan, i srbija potpisala da prihvata njegove presude.
Ok!!!

Poshtujem tvoje pravo da kazes shta mislis...
Ali trazim od tebe da poshtujes moje pravo da se ne moram slozit sa tvojim mishljenjem...
Sad nemoramo zachatavat temu, pustimo druge da kazu shta misle o svemu tome :)
slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#30 Post Postao/la Baraba-it »


Savjet bezbjednosti UN donio je 6. maja 1993. Rezoluciju 824 kojom je Srebrenica, zajedno sa jos nekim podruchjima, proglashena zashticenom i demilitarizovanom zonom. Medjutim, prema navodima u knjizi Ibrana Mustafica "Planirani haos", takozvana demilitarizacija u Srebrenici nikad nije sprovedena, ali su zato lokalni mocnici u "zashticenoj zoni" zaveli pravi teror nad stanovnishtvom i sprovode likvidacije a prije svega pripadnika srpskog naroda. Mustafic ove dogadjaje ovako opisuje...

U periodu masovnog nadlijetanja transportnih aviona sa hranom, kad se svaku veèe na prostoru Srebrenice odvijala va¹arska atmosfera, jedno jutro je ponovo odjeknula u¾asavajuæa vijest. Na lokalitetu iznad Kazana pronaðena su dva zaklana tijela braènog para, Krste i Velinke, koji su u svojoj kuæi u Srebrenici proveli cijeli period do njihove likvidacije.

Krsto je po nacionalnosti bio Makedonac, nesposoban starac, koji nije nikome ni¹ta skrivio. Da li je kakva istraga raðena, zaista ne znam, ali se poslije izvjesnog vremena ta likvidacija poèela pripisivati Ejubu Goliæu i jo¹ nekim momcima iz Glogove. Istina, Ejub je veæ imao ubistvo u Srebrenici, ali mu to nije smetalo da bude komandant jedne formacije. Ali, isto tako to ubistvo je uvijek bio razlog da se Ejubu pripisuju i druga nedjela koja æe se ubuduæe dogaðati. Istina je i to da su se, odmah nakon Krstine i Velinkine likvidacije, u njihovu kuæu uselila neka grupa momaka iz Ejubove jedinice.

Lièno nisam poznavao ni Krstu ni Velinku ali me ta vijest razoèarala jer sam znao da raditi zlo, a oèekivati dobre rezultate, nije spojivo.
slika

Odgovori