Planirani haos...

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

#31 Post Postao/la kajs »

Znate sve su oni to odradili fino, i holandski bataljon i svi ostali.

Ali doso je jedan da nama kaze kako je "to" ustvari bilo i sta se tu desilo.

Mislim stvarno treba biti izrazito nadaren za pisanje gluposti i biti pre svega veoma pokvaren, halapljiv i definitivno zlonamjeran pa se upustiti u takvu pisariju i gluposti.

Ja opet te pitam, je li vrednije pisanje nekog anonimusa, ili presuda Medjunarodnog suda u Hagu.

AKo je tvoj posao ovde na forumu da pobijas te presude i da nama dokazujes kako to ne valja, hm, dobro nastavi.

Ali to govori o tvom kompleksu
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#32 Post Postao/la Baraba-it »

ZLOÈIN U BOLNICI

Pored toga, neki starac srpske nacionalnosti je zalutao na prostor "Za¹tiæene i demilitarizovane zone". Uhvaæen je i priveden u Srebrenicu. Zavr¹io je u bolnici, da bi poslije toga u bolnicu upao Emir i u po bijela dana ga ubio u bolnièkoj postelji. Bilo mi je jasno da je zaista poèinilac ovako gnusnih radnji Emir, ali mi je isto tako bilo jasno da je on jedan iz naju¾eg jezgra izvr¹ilaca prljavih poslova. Emir je bio mlad i nei¾ivljen, bio je jako vezan za svog amid¾iæa Mirzu koji je poginuo na Ku¹iæima, ali je isto tako bio jako povodljiv i rezigniran, tako da nije bio nikakav problem takvu ranjenu du¹u navesti na zloèin.

Na kraju je faktièki postao ¾rtva samog sebe i onih koji su ga odveli u zloèin. Nakon monstruoznih likvidacija, Emir je zavr¹io u zatvoru koji je bio pod nadzorom kanadskog bataljona, ali je kasnije helikopterom prebaèen u Tuzlanski zatvor. Poslije rata je umro u Sarajevu. Imao je tumor na mozgu. Kako je bio jako mlad, njegova me smrt, ipak, pogodila, jer sam i samog Emira do¾ivljavao kao ¾rtvu. Zaista, spasiti i saèuvati nekog znaèi i èuvati ga od zloèina, to je najveæa pomoæ onima do kojih ti je stalo. Iskreno, kad je Emir prebaèen u Tuzlu, mnogi po¹teni momci su poèeli razmi¹ljati da li se zloèin isplati? Ovaj rat je pokazao da je zloèin unosan posao.
slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#33 Post Postao/la Baraba-it »

NISKE STRASTI

Koliko je nekima zloèin postao navika, nisu odolijevali ni da pred meðunarodnom zajednicom zadovolje svoje najni¾e strasti. Sjeæam se rijeèi Fahre Aliæa Fakija, èestite i po¹tene du¹e:

"Moj Ibrane, kad je do¹lo do napada iz pravca Oparaca i Ratkoviæa na prostore Brezovica i drugih na¹ih sela, i kada smo uzvratili, rasplamsala se borba. Nakon zavr¹etka borbe, zarobili smo jednog uèitelja koji je bio iz okoline Tegara. Nakon svega, mi smo ga morali sprovesti do Srebrenice, kako bi ga smjestili u zatvor. Valjalo je nama tada ispod Pribièevca sprovesti zarobljenika do Srebrenice, stavljajuæi glavu u krajnju neizvjesnost, jer su zasjede bile realnost koja nas je èekala u putu.

Nakon ¹to smo uèitelja uredno predali Vojnoj policiji, i kad je sproveden u zatvor, saznao sam da su ga tu ubili. Bilo mi je do¹lo da puknem. Nakon svega, kad sam se sa bandom sreo u Srebrenici, nisam mogao da trpim, te im odbrusih: "Pa, stanite, majku vam?! Mi se borimo, branimo, zarobimo, dovedemo do zatvora, da bi vi ubili! Pa, je li vi to mislite da mi ne znamo ubijati?! Je li mi trebamo ginuti, nakon toga ¾rtvovati sebe, da bi vama dovodili?!'"

Isti takav sluèaj se ponovio sa tri zarobljenika koje su Skenderoviæani, ¾rtvujuæi svoj ¾ivot, uredno sproveli do Srebrenice. Zaista, nigdje nije bilo takvih obiènih boraca kao u Srebrenici. Veæina je bila spremna polo¾iti ¾ivot svakog momenta za spas domovine i svog naroda. Oèigledno da je njihovu èasnu borbu neko trebao kompromitovati.
slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#34 Post Postao/la Baraba-it »

BLISKI SARADNIK

Poslije niza oru¾anih provokacija na poèetku i neposredno poslije demilitarizacije, bezbjednosno stanje se normalizovalo, tako da je ljeto 1993. godine izgledalo kao da je zavladao mir. Logor, ili, bolje reèeno, zatvor koji se zvao "Za¹tiæena i demilitarizovana zona Srebrenica" je poèeo da se utapa n letargièan san, a bijeda i neima¹tina je bila pravilo ¾ivljenja. U tom periodu sam gotovo svakodnevno imao goste u kuæi. Ljudi su masovno dolazili kod mene, jer su ¾eljeli razgovarati. Uglavnom, teme su uvijek bile identiène - ¹ta æe biti dalje? Meðu najèe¹æim gostima je bio Jakub Sulejmanoviæ iz Sjedaæa. Bili smo prvi pravi prijatelji. Jakub je i odle¾ao nekoliko godina robije u komunistièkom sistemu, tako da je uvijek bio jedan od na¹ih najbli¾ih saradnika. Uvijek je sa sobom nosio neki notes u kojem je vodio svoju evidenciju. Uglavnom, nikad nije mirovao na jednom mjestu, tako da je bio èest gost i u ®epi. Nikad ga nismo ni zaobi¹li, tako da je uvijek bio i na svakom na¹em zvaniènom sastanku. Znao je puno, ali je i pisao puno. Srebrenicu je uspio pre¾ivjeti, ali nije uspio pre¾ivjeti Tuzlu. Jednom sam ga usput posjetio, a on mi se obradovao. Nakon izvjesnog vremena iznenadila me vijest o njegovoj smrti. U Tuzli ga je na trotoaru udarilo auto. Nakon njegove (krajnje sumnjive) smrti, kæerka mu je sve ¹to je od dokumentacije imao, predala Adibu Ðoziæu, samo ne znam gdje je ta dokumentacija zavr¹ila.
slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#35 Post Postao/la Baraba-it »

OZNA SVE DOZNA

Kako je "OZNA morala sve da dozna", moja kuæa je u svakom momentu bila pokrivena izvidnicom. Nasuprot moje kuæe, bila je kuæa Tahira Hafizoviæa, èiji je prozor bio okrenut prema mome ulazu. Po cijeli dan je neko od djece morao da sjedi pored prozora i da posmatra ko æe tog dana biti moj gost. Bilo mi je ¾ao i djece. Znam da je u pitanju bila nagrada u vidu koje kile soli ili ¹eæera ali je to tako bilo bijedno i ogavno, da sam se poèeo stidjeti tuðe malodu¹nosti i jeftine prodaje.

Jednom smo dogovorili sastanak ispred moje kuæe, uglavnom prijatelja, èlanova Izvr¹nog i Glavnog odbora stranke, pojedinih odbornika i nekih uglednih komandanata, komandira i boraca. Normalno, teme su uvijek bile iste, ali je uvijek i pitanje bilo isto - kako dalje? Taj sastanak nikad neæu zaboraviti iz drugih razloga. Kako se okupilo oko èetrdeset ljudi, nisam ni¹ta u kuæi imao dovoljno da bi ih poèastio. Jedino je njih nekoliko popilo dva litra rakije, a svi drugi su sastanak zavr¹ili gladni i ¾edni. I danas se stidim tog momenta svoje bijede ali me jo¹ vi¹e proganja savjest ¹to se nisam vi¹e potrudio. Nadam se da su tada shvatili stanje u kojem sam se nalazio. Kako je bilo sumnjivo kad mi u kuæu doðe samo jedan èovjek, mogu zamisliti kako je doèekana vijest da mi je pred kuæom bilo èetrdeset ljudi. Da smo prièali o sjetvi, u Srebrenici je veæ sigurno bila vijest o pripremi udara.
slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

#36 Post Postao/la kajs »

E ovo je interesantno skroz.

Ja sebi uvjek postavljam pitanje jedno, pa zar im nije dosta zlocina, hajde ubijali su fizicki, ali bas sad moraju i da udaraju tako zestoko i pokvareno bolesno i na psihu.

Gde je tu ljudski stid, gde je i pokusaj da se kaze da bio je zlocin odricemo se toga hajde da nastavimo da zivimo, gde je tu i osecaj grize savjesti za osiromasene porodice, osirotenu djecu.

kakvi su u stvari ti monstrumi koji se kriju iz likova ovakvih i slicnih i da nesto nad cim se cijeli svijet gnusa i srdi hoce na ovako mizeran i podlo nacin da ucini ne bitnim

Jel treba da podsjetim na 10.000 zrtava Srebrenice i tebe i majmuna kojeg citiras i trebal da podsjetim na svu djecu i majke osiromasene i prognane odvojene od svojih najmilijih.

Hoces da kazes da su bosnjaci drzali noz zlocinca, koji svoj zlocin priznaje krijuci se po sumama i mocvarama, ratka mladica dok je ubijao Srebrenicke misliman.

E uprao je ovakav postupak i ovaj atak na nasu svijest gori od ubijanja i zlocina koje ste pravili i ti i svi "ponosni" kao ti .
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#37 Post Postao/la Baraba-it »

Mustafic svjedochi da Oric ne samo da je dobro znao da su pomenuti zatochenici pobijeni, nego je i sam u tome uchestvovao...

„Kada smo onu ekipu zarobljenih na Zalazju iz zatvora ponovo poveli prema Zalazju i kad je poèelo klanje, meni je dopao Slobodan Iliæ. Popeo sam mu se na prsa. Bio je bradat i èupav kao ¾ivotinja. Gledao je u mene i nije progovarao ni reèi. Izvadio sam bajonetu i direktno ga udario u jedno oko, a zatim provrtio no¾em. Nije ni zapomagao. Zatim sam ga no¾em udario u drugo oko. Nisam mogao da verujem da ne reaguje. Iskreno reèeno, tada sam se prvi put upla¹io, tako da sam ga odmah posle toga preklao”

Doslovce je Oriæ preprichao svoj "podvig" Mustaficu.
slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#38 Post Postao/la Baraba-it »

kajs je napisao/la:Znate sve su oni to odradili fino, i holandski bataljon i svi ostali.

Ali doso je jedan da nama kaze kako je "to" ustvari bilo i sta se tu desilo.

Mislim stvarno treba biti izrazito nadaren za pisanje gluposti i biti pre svega veoma pokvaren, halapljiv i definitivno zlonamjeran pa se upustiti u takvu pisariju i gluposti.

Ja opet te pitam, je li vrednije pisanje nekog anonimusa, ili presuda Medjunarodnog suda u Hagu.

AKo je tvoj posao ovde na forumu da pobijas te presude i da nama dokazujes kako to ne valja, hm, dobro nastavi.

Ali to govori o tvom kompleksu
Evo shta Mustafic kaze za sud u Haagu...

Iako u su¹tini mislim da je Ha¹ki tribunal pozitivna institucija, ipak je Tribunal sud na koji je politika imala, i jo¹ ima, presudan uticaj. Hamed Salihoviæ je od jeseni 1992. do kraja zime 1993. godine bio èlan ©taba i oficir bezbjednosti. Da je trebalo da odgovara za ratne zloèine, sigurno ne bi bio u atentatu ubijen. Oèito, ubijen je kao jedan od kljuènih potencijalnih svjedoka. Hamed Salihoviæ je u svojoj cijeloj ¾ivotnoj karijeri bio jako po¹tena osoba.
slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#39 Post Postao/la Baraba-it »

Kako Mustafic vidi danasnje (ne) "prilike" u Bosni...

"U Sarajevu su na vlasti politièke oligarhije sa SDA i Strankom za BiH (koja podvala!) na èelu, koje su direktno odgovorne za genocid u Srebrenici. Pre¾ivjele ¾rtve genocida njima su teret koji bi oni dokrajèili. Poslije genocida 1995, vlasti u Sarajevu izvr¹ile su novi genocid nad ¾rtvama u saradnji sa sitnim malim politièkim patuljcima iz Srebrenice. Poslijeratna poslu¹nièka, izdajnièka i politièka fukara iz Srebrenice ima zadatak da projekat planiranog haosa dovede do kraja. Nijednom narodu u BiH ne smiju se izviniti predstavnici bilo koje vlasti i bilo koje politièke partije, jer je to nova uvreda za ¾rtve. Ovdje stradalnici treba da nastupe jedinstveno i da ru¹e narodne krvopije na vlasti. Ustav BiH i sam status Srebrenice pravno je pitanje koje mora biti rije¹eno. Najveæu dobit na obnovi stambene infrastrukture ostvarili su oni koji su trebali biti procesuirani pred sudovima za njihovu devastaciju. BiH je „dr¾ava“ sa najvi¹e apsurda na zemaljskoj kugli. To je jedina „dr¾ava“ u kojoj je stanarsko pravo pretvoreno u vlasnièko pravo, a neprikosnovena privatna imovina tretira se kao kolateralna ¹teta. Takav dr¾avni sistem mora biti sru¹en, milom ili silom. Bolje milom, jer sila odnosi nove ¾ivote, ali svaki sistem zasnovan na nepravdi ne mo¾e biti odr¾iv".
slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#40 Post Postao/la Baraba-it »

Mustafic o muslimanskim zrtvama u Srebrenici...

"Prije svega, ¾rtve genocida u Srebrenici su dvojake prirode. ®rtve koje su pokupljene u Potoèarima i ¾rtve koje su krenule u zbjegu preko ¹ume. Sve ¾rtve iz Potoèara doslovno su kao civilna lica odvedene i likvidirane u planski izvedenim masovnim strijeljanjima. Veæina lica koja su krenula u proboj prema Tuzli, takoðe su bili civilna lica, sem povla¹tenih. U proboju prema Tuzli sva¹ta se dogaðalo. Ono ¹to je evidentno jeste to da gotovo niko nije stradao od èlanova srebrenièke mafije i njihovih porodica. Znaèi, povla¹teni su pro¹li, jer su na suprotnoj strani imali partnere. Srebrenica je sluèaj koji ne pamti istorija. Nikad se u istoriji nije dogodio sluèaj da jednu ogromnu populaciju neko povede sa slobodne teritorije i koncentri¹e na tako mali prostor koji kontroli¹e neprijateljska vojska. Oni su, u stvari, samo povedeni da bi bili topovsko meso. Genocid je bio planiran prije nego ¹to su izvr¹ene egzekucije, a od Izetbegoviæa je uslijedila direktiva da ARBiH ni¹ta ne preduzima dok se genocid ne zavr¹i. Ono ¹to sa sigurno¹æu mogu tvrditi jeste da je broj ¾rtava preko 8.000. Najveæa istorijska sramota jeste to da je nakon svega Memorijalni centar u Potoèarima otvorio predsjednik najmoænije sile na svijetu, ratni zloèinac nad narodom Podrinja Bil Klinton. Naravno, ja sam se tom èinu ¾estoko usprotivio i poveo ¾estoku kampanju, ali ostao sam usamljen".
slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#41 Post Postao/la Baraba-it »

Kad ovo sve chitam, od chovjeka koji je od prvog', do zadnjeg' dana proveo na ratishtu Srebrenice i bio jedan od chelnih ljudi ratnog shtaba...
Postavljam sebi pitanje :-k
Pa pobogu, kakvi smo to mi ljudi?!
Ima nas dosta ovde, koji nismo ni vidjeli ratishte a imamo neku "svoju istinu" o Srebrenici u koju zelimo slijepo vjerovat' !!!
slika

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#42 Post Postao/la sabinax »

A ja razmisljam o tome....kako i oni koji su bili na ratistu nisu dobro znali sta se desava....rat je jedno nenormalno stanje i u njemu uvjeti nisu kao u mirnodobskim vremenima i zato nazalost niti nema neke logike niti razumnog ponasanja....sada mi o tome tu mozemo lupati danima, bilo je kako je bilo, mozemo govoriti prav je ovaj kriv je onaj, ali najbolje znaju oni koji su nekoga izgubili, njihove osjecaje ne moze izbrisati nikakvo priznanje niti kazne
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#45 Post Postao/la sabinax »

laki71 je napisao/la: Ja licno nemam potrebu da rascicavam sa prosloscu,imam cistu savjest i bogu hvala da je tako!
Tako je i ja tako mislim....mi kao pojedinci nemozemo odgovarati za postupke nekih...od kuda god bili...osobno mogu garantirati samo za svoje postupke
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Odgovori