Tolerancija

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#32 Post Postao/la ra-ja »

BijesanPuz je napisao/la:
Ra-Ja je napisao/la: Samo se treba sjetiti....Pa zar nismo ljudi....??? :-k
Nismo ljudi...

majmuni smo.....
Nismo mi jos majmuni...Ali svakim danom smo sve manje i manje ljudi.... :-k

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#35 Post Postao/la sabinax »

ma sve je ok, mavenoo, svak ima svoje i svoja iskustva, zato ja uvijek kazem da ima vise istina...meni osobno ne smeta a shvacam i ljude kojima smeta...ali ne mozemo cijeli zivot mrziti (ne mislim na tebe, vec neke ljude,..imam ih i oko sebe) jer mrznja samo stvara novu mrznju..a za sva djela (tj nedjela) trebaju odgovarati oni koji su ih pocinili a ne nevini ljudi koji govore ekavicom
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
dare__71
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1286
Pridružen/a: 12 Dec 2007 02:00
Lokacija: tuzla

#36 Post Postao/la dare__71 »

Jedino cemu se mogu nasmijati je nepravilno napisana recenica,ok pogresno napisana,tako je netko izgovara ili neznam sta je razlog ali meni je smijesna....zalosno je da se netko naljuti na to.I sam sam bio pod pritiskom izgovora jer majka mi je iz slavonije i tamo si glupi bosanac(od osoba koje masovno napustaju skolovanje posle osnovne ..bar tada),rodzen i zivim u Tuzli ali skolu sam pohadzao u Sarajevu dva grada vjecna rivala a vjerujte nema nikakve razlike.Za posljedicu sam postao prilagodljiv...obicno mi treba dan dva da se prilagodim lokalnim izgovorima...vjerovatno je razlog tome neshvatanje ljudi da nije bitno kako govoris nego tko si.Smjesno mi i pomisliti recimo neki dan sjedim sa rajom i neki tiket napisan cirilicom i jedna iz mase kao 3 godina nekog faksa pita sta ovdje pise(zastao sam od cudzenja)ali ok je i to ali kada me rodica nazove iz slavonije i kaze mi BOK tu se tek valjam jer to nije tamo nekada bio obicaj cak sta vise nepoznanica onda Ozren planina sa 100posto srbima ubise po ekavici ali dok ne dodzu na podrucje federacije,e tada ga zaborave...nazalost mase se poistovjecuju sa tim i dok bude toga tesko da se isplati opustiti...e sada sam stvarno pretjerao :-k

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#39 Post Postao/la sabinax »

meni to nije cudno...ja kad sam bila mala i isla u Bosnu (na 15-tak dana) vracala bih se s naglaskom i s bosanskim izrazima (najsmjesnije mi je bilo vratim se ja a imala jedno 6 godina...glavna mi je postapalica bila "jebo te babo"...uzas)
A i kasnije kad sam bila u Srbiji mjesec dana vratila se govoreci ekavicom (ionako imam problem s ije i je pa mi je valjda odgovaralo da ne moram misliti :D )
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
zapisnicar
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2167
Pridružen/a: 28 Jul 2008 02:00
Lokacija: Burma

#41 Post Postao/la zapisnicar »

papaya je napisao/la:
vidovita_dzemila je napisao/la:a meni nije jasno kako ¾ene koje se udaju u neki drugi kraj brzo poprime njihov govor a npr 18,20,30 godina su prièale drugaèije-onako kao se prièa u njihovom rodnom mjestu. ili kad momci i cure odu u inostranstvo pa poènu mje¹ati maternji sa stranim jezikom. imam osjeæaj da glume ne¹to. druga stvar je kad odu ko djeca to razumijem jer im je rjeènik siroma¹an i onda svaki put kad èuju novu rijeè na stranom jeziku ne znaju kako bi je preveli na na¹. to sam primjetila i na forumu kod pojedinih ljudi ali ne mogu sad da navedem primjer pa me ubij. sjetiæu se

sasvim normalna pojava dzemila.
Naravno da se treba truditi ne mjesati, ali tesko polazi za rukom.

Najsmjesnije je meni ovo:

Sretnu se dvije zene (u Njemackoj) na ulici, razgovaraju..
-gdje ces?
-odo pucat!


putzen (pucen)-cistiti na njemackom
Da nije htjela reci: Odo se pucat :)

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Tolerancija

#45 Post Postao/la beca »

meni je simpaticno svako mijesanje dijalekata, ali u ovom slucaju, na pitanje sta kazu muslimani sto osoba prica ekavicom, a muslimanka je, necu nista napisati, samo da mi je jasno da su upravo ti ljudi medjusobno jako netolerantni, sve sto nikome ne smeta, smeta nama...jer smo nepismen i neskolovan narod u sustini...ona prica ekavicom, molim te, to je nesto srpsko, kakva je ona muslimanka...

sve sto sam prethodno napiala je ironicno, da ne bi ko pogresno shvatio.

tema me malo rasrdila, jer se pitam dokle seze nasa glupoca kao naroda, i dokle vise mrznja prema svemu sto ima u sebi mrvicu nemuslimanskog, ne treba nam to...

meni je samo zao sto nas izvorni govor polahko nestaje i sto ce uskoro doci vrijeme da se po govoru nijednog covjeka nece moci, prema govoru, odrediti dijalekat i mjesto odakle dolazi, sve ce se to mijesati, dolaze mladje generacije, a migracije su ucinile svoje...

Odgovori