Tolerancija

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Poruka
Autor/ica
ADMIN_BOL-CHAT.DE

#2 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

=D>
Bravo za temu =D> =D>
Steta sto sam nemam vremena da odgovorim

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#7 Post Postao/la sabinax »

Draga, old school, lijepa tema...ja sam osobno za svaki vid tolerancije, ali tocno znam sta pricas, ja sam iz Hrvatske i govorim ijekavicu, nemam problema, ali znam koliki ljudi kod nas ako bi progovorili ekavicom u one osjetljive godine za vrijeme i nakon rata...kako bi bili tretirani, bez obzira zasto tako govore, znam da ona sela iz Slavonije, mnogi govore ekavicom iako su hrvati i to im se uzimalo za zlo s druge strane tu gdje zivim domace narjecje je takoder mleko, belo (samo drugi naglasak), ljudi su ograniceni mnogim stvarima u zivotu kao sto je nacija, vjera, govor, boja koze, seksualno opredjeljenje, nacin razmisljanja....ma sve, pogotovo na ovim nasin primitivnim predjelima...zao mi je sto ti se to dogada, ali treba imati snage i hrabrosti i ostati svoj a opet ne dati na sebe....zelim ti puno srece, a ovdje mozes pricati kako god zelis....po meni je ovdje oaza tolerancije (jos samo malo da opustim ove vjernike i bit ce za 10 :D )
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

#9 Post Postao/la Bijesanpuz »

Jezik ne treba nikad da bude problem niti jeste problem barem ne za mene.. Jer Svi mi svugdje ziviimo i naravno da govorimo razlicite jezike... I tu nema nista lose..

Ja toleriram sve.. Sve dok niko ne dira u mene i dok ne vrijedja moje sve je uredu... Kad pocne dirati e onda nemogu ni ja sutati..

Svi mi imamo pravo da budemo ono sto zelimo.. ako je neko izabrao jedan put a ja drugi.. to je njegovo pravo i ja se slazem stim...
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

irma26
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 658
Pridružen/a: 13 Mar 2007 02:00

#10 Post Postao/la irma26 »

super temica
e pa ovako mogu da kazem da slicnosti s
old-school imam jako puno,
s tim sto sam Jugoslovenski naucila od deda i bake cestom boravku kod njih u Jugi
Pricam tako mi kazu ekavicom mada ja ne vidim bas puno razliku u tome,mislim barem ja tako a drugi svakako
Drzim se s svim (bivsim) Jugovicima ovde u Nemackoj i tu nisam dozivela diskriminciju
A kada sam bila u Hrvatskoj par puta dozivela sam vise nego u Bosni nisu mi hteli dati infomaciju
tako da sam ih onda pitala na mom drugom maternjem jeziku Spanskom
pa su blenuli bas kao Spanci
A da i ovde sam primetila na forumu od par osoba kao primer ra-ja ajde necu reci sta o njima mislim koji se rado vataju da isprave od drugih reci koji mozda su iste sudbine kao i ja
Tako isto ne kaze se Olimpiske vec Olimpijske Igre mozda je tacno da se tako i kaze dalji komentar cu ostaviti za sebe

Avatar
bosman
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2316
Pridružen/a: 10 Nov 2007 02:00
Lokacija: Germany-München

#11 Post Postao/la bosman »

Tema je odlicna. Nazalost postoje jos uvijek ljudi koji su puni kompleksa. To bi isto bilo dali neko kaze hljeb(hleb) ili kruh. U mom kraju se kaze kruh (jer smo nekako naslonjeni na hravtsku-Cazinska Kraijna), a u vecini ostalog dijela Bosne (negovorim za Hercegovinu, i ako je i ona podijeljena sto se tice tog) se kaze hljeb i ako smo isti narod. Zato smatram da su to besmislice, niti mi smeta hljeb, niti mi smeta ekavica!.
Old pricaj da te razumijemo i razumemo! I nikakav problem nece biti. A sto se mene tice mozemo i Deutsch! :D :wave:

Avatar
becanka
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 8666
Pridružen/a: 25 Apr 2007 02:00
Lokacija: VieNNa

#13 Post Postao/la becanka »

bosman je napisao/la:Tema je odlicna. Nazalost postoje jos uvijek ljudi koji su puni kompleksa. To bi isto bilo dali neko kaze hljeb(hleb) ili kruh. U mom kraju se kaze kruh (jer smo nekako naslonjeni na hravtsku-Cazinska Kraijna), a u vecini ostalog dijela Bosne (negovorim za Hercegovinu, i ako je i ona podijeljena sto se tice tog) se kaze hljeb i ako smo isti narod. Zato smatram da su to besmislice, niti mi smeta hljeb, niti mi smeta ekavica!.
Old pricaj da te razumijemo i razumemo! I nikakav problem nece biti. A sto se mene tice mozemo i Deutsch! :D :wave:
A moze i nogama i rukama... ;)

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#14 Post Postao/la sabinax »

i ja velim...najgore kad se neko pravi pametan, pa se pravi da nerazumije... ili pak ponizava ovog s kim prica i ispravlja...ja ako stvarno ne razumijem pitam sta znaci isto tako ako neko mene ne razumije pokusam objasniti tu rijec, ali volim raznolikost i bit je da se razumijemo srcem...a onda cemo i rijecima :)
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#15 Post Postao/la paparaci »

a ma bitno je da se razumIJemo BRE :P
svejedno mi da li neko prica ekacivom ili ijekavicom ili izmijesavicom ili....

Odgovori