Armija BiH kao i Drzava BiH je bila multietnicka??

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Armija BiH kao i Drzava BiH je bila Multietnicka??

#91 Post Postao/la mrki62 »

iako je ti ovdje pokusavas prodati kao borbu za prava cetnika i ubica.
Ja sam svoje u vezi ubica i četnika davno rekao i tu je sve rečeno .
Za njih nema opravdanja i o njima se istina zna.
Ovdje je tema o Armiji BiH a pazi sljedeći naslov :
Obilježena 4. godišnjica Oružanih snaga BiH: Dokaz da se može živjeti i raditi zajedno

Jel to znači da u BiH zadnje četiri godine postoje Oružane snage BiH ,............ jel to znači da Armije BiH više nema ?
Nema više ni bijelog čaršafa sa ljiljanima - govoril ti to šta ?
Ko je kriv da je to tako ?
Jesam li ja ?


A što se tiče islama, ti izvrćeš mnogo šta al se praviš da si ispravan , ako si bez sabura, sve ti pada u vodu , džaba ti sve , možeš tražiti izgovore kod mene al kod Njega ne možeš
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Armija BiH kao i Drzava BiH je bila Multietnicka??

#93 Post Postao/la andro »

Napisao sam da je moje misljenje da Armija BiH dakle armija a ne drzava BiH nije bila multietnicka . Znam vec dobicu puno primjera kako je u toj i toj ili nekoj jedinici bilo toliko pripadnika druge vjeroispovjesti . Da i ja sam bio pripadnik te Armije u koju sam stupio vec 92 godine u fazi kada mnogi nisu ni znali da ista i postoji jer se u to vrijeme i nije zvala AR BiH i ostao sam u istoj do 95 godine do prestanka ratnih dejstava . Stupio sam u istu jer sam smatrao da je na moju drzavu izvrsena agresija i smatrao sam da moram i zelim dati svoj doprinos u odbrani iste : Da napomenem da sam se u to vrijeme nalazio u Hrvatskoj i da sam se vratio u BiH i na tom putu sretao puno ljudi koji su ( ne zelim ulaziti u razloge ) jednostavno bjezali iz BiH . Sreo sam i neke koje sam licno poznavao i koji su mi se smijali u lice jer se vracam da branim svoje ognjiste . Da , na zalost neki od tih spomenutih danas primaju penziju kao nekakvi RVI . Dobro razumijem te ljude nije im bilo jednostavno boriti se sa izazovima na zapadu , teska je to borba bila . Sa svih strana sipaju devize , valjalo je provozati sve te skupe i brze automobile i motore , pa i pasti sa istih i povrijediti se a svi znamo da se borcima daju kakve takve penzije . Da se vratim razlozima zbog kojih ja smatram da ta Armija nije bila multietnicka osim na spiskovima i imenima boraca i po sastavima pojedinih jedinica . da bilo je tu pripadnika svih konfesija . E sada trenutak kada sam dozivio totalno razocarenje u tu armiju . Stajao sam ponosno u stroju na snimku koji ce se sada vidjeti i onda hladan tus :arrow: :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=pi-VT10y_MM Pa zar se ovako pozdravlja ta multietnicka armija a bilo je tu u stroju na mali broj boraca i drugih vjeroispovjesti . Ostao sam sokiran , pa zar jedan komandant jedne multietnicke Armije , zar jedan predsednik multietnicke drzave zna za samo ovaj pozdrav . Razocarao sam se totalno ali i pored toga ostao sam i dalje u toj armiji . . Ne zelim da me sada neko ubjedjuje u nesto kako je to bilo zato sto ???? Jednostavno izgubio sam postovanje prema istoj . Zar je tesko bilo reci barem pozdrav ili dobar dan . ne zelim sad citati kako je bilo u HVO ili u vojsci RS , kako je bilo u ustaskim ili cetnickim formacijama . Ja sam bio pripadnik te "multietnicke " Armije BiH i samo sam zelio da se prema meni ophodi kao prema svim ostalim pripadnicima a nisam bio tamo u nekoj neprijateljskoj formaciji . Hvala. Nadam se da nisam bio opsiran i naporan .

*****************************************************************

Å¡ehit ( mucenik ) poginuli u boju , onaj koji je zasluzio Å¡ehadet
Å¡ehadet - potvrda ili dokaz smrti na bojnom polju u borbi protiv nevjernika zbog koje musliman odmah dolazi u raj

Da, ja se nisam borio protiv nevjernika vec protiv agresora na drzavu BiH
*****************************************************************
Šehid (arapski: شهيد, fonol. šahīd, „žrtva ili mučenik“), je religiozni termin u islamu, koji doslovno znači "žrtva". To je titula koja se daje muslimanima nakon smrti, ukoliko umru ispunjavajući religijske zapovijedi, ili tokom rata za religiju. Termin nema samo religijsku konotaciju, također se često koristi na indijskom podkontinentu od strane Hindusa i Sika kao ekvivalent za mrtvaca. Arapski kršćani koriste ovaj termin da opišu ljude ubijene u toku rata ili na dužnosti.

Šehidom se smatra osoba čije je mjesto u Raju (Dženetu) obećano, prema ajetu iz Kur'ana, sura ali-Imran, 169. ajet:

arapski: وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاء عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ

* u prijevodu značenja: Nikako ne smatraj mrtvima o­ne koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, o­ni su živi i u obilju su kod Gospodara svoga

Poginuli borci tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu se konsenzusom nazivaju šehidima ukoliko su isti pripadali Bošnjačko-muslimanskom korpusu.

Često se u novije vrijeme šehidima nazivaju (samoprozvano) bombaši samoubice, s čim se ne slaže većina islamske uleme objašnjavajući takvu akciju izvršavanjem samoubistva, a što je po islamu veliki grijeh.

Eto nisam ni znao da sam ispunjavao religijske zapovjedi dok sam bio pripadnik Armije BiH a ni pripadnik nekog bosnjacko - muslimanskog korpusa .


I pored svega napisanog ja se ne stidim i ponosan sam sto sam stao u odbranu moje drzave . Hvala
slika
slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Armija BiH kao i Drzava BiH je bila Multietnicka??

#97 Post Postao/la andro »

@andro
Odbrana domovine Oruzjem je najvisi stepen koji se moze postici.
Sigurno si pristipio oruzanim snaga jer si se identificirao sa tom zemljom.
Vjerovatno si znao ko je napadac i koga je napao.
Nemoj mi sad gradjanski rat ovo ono...........
Molim te pronadji mi gdje sam ja to napisao da je bio gradjanski rat ?
Interesuje me zasto nisi napustio ABiH kad si uvidio da nije ono sto si mislio da je?
Ako si ratovao za Bosnu znas da su je srbi i hrvati napali,i da su joj velike zrtve nanijeli.
Nemoj mi sad svi su krsili zenevsku konvenciju i svi su cinili ratne zlocine.....
Gdje sam naveo i to da su svi krsili zenevsku konvenciju i cinili ratne zlocine ?
I da te samo podsjetim da bosnu nisu napali Srbi i Hrvati vec cetnici i ustase i njihove pristalice kao i razne paravojne formacije iz drugih drzava a znamo kojih .
Molim te da mi ne pripisujes nesto sto nisam ni spomenuo . A kada vec to spominjes je li ti meni zelis reci da se nije krsila zenevska konvencija kao ni cinio ratni zlocin od strane pojedinaca u redovima Armije BiH ? Procitaj malo bolje sve sto sam napisao i to ko je izvrsio agresiju na BiH a i zadnju recenicu :arrow:
I pored svega napisanog ja se ne stidim i ponosan sam sto sam stao u odbranu moje drzave . Hvala
slika
slika

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Armija BiH kao i Drzava BiH je bila Multietnicka??

#98 Post Postao/la basista »

MRKI bolan,zar stvarno mislis,da je dovoljno znati za rodno mjesto Husein bega pa tvrditi da znas nesto o njemu.. Ne znas ti nista..
Doznaj.. http://www.zemljabosna.com/zmaj_od_bosne.html
On je bio izdan i svi znamo kako i od koga.. Osim tebe. jer ti vjerovatno mislis,da ga je izdao Alija.. Ja se nisam jucer rodio.. Sjecam se fino da je vecina naseg naroda,pred rat,odbijala solucioju o bosnjackom nazivu naroda.. Prijetio je i rascjep. U pitanju je mentalitet naroda a ne Alija.
Istu sudbinu,dozivio je i Husein-beg,jer nije uspio objediniti sve bosance u ideju bosnjastva. Albanski pjesnik,Pashko Vasa,Huseinov suvremenik,shvatio je Huseina i napisao onu cuvenu recenicu.. Vjera albanaca,trebala bi biti albanstvo. Eto,to je mislio Husein beg,a Pashko Vasa,kako navodi,to je licno cuo od njega.. Mada plasim se,da ti ovo nidsta ne razumijes.. Cak sta vise,uvjeren sam da ove rijeci.. Ove divne rijeci o ljubavi prema domovini,ne dolaze do tebe.. Eto to su te veze..
ne pada mi na pamet da ti odgovaram na pitanje o tom datumu jer to je takav nonsens da mi je bezveze pisati bilo sta o tome. BESMISLENO.
Jesi li procitao pjesmu PORUKA od Maka Dizdara??
A DEMIJURG od Dzemaludina Alica??
Nisi mi odgovorio na pitanje,koje je to teritorije velicine Crne Gore,izgubila ARBiH od smjene q Sefera.. Sto ne mora znaciti da mislim da Rasim nije q obicni.
Kad smo vec kod tog neoslobadjanja teritorija i gubitka istih,
De mi odgovori:
Ko je bio kapetan Hajro?
Kojom jedinicom je komandovao?
Kad je poginuo?
Gdje je poginuo?
Kako?
Kakvog je karaktera bila bitka u kojoj je poginuo?
Iz koje stranke su politicari koji su vedrili i oblacili u toj regiji?
Koliko je Naserova vojska,u momentu Hajrine pogibije,bila daleko?
Koliko je dubinski,iznosio cetnicki pojas izmedju Teritorije 2.korpusa i Srebrenicana?
Naser je samo jednom komandantu otisao na mezar.. KOjem?
Ko je bio komandant Armije u doba cetnicke ofanzive u februaru 93.a na Srebrenicki teritorij?
Ko je bio Zeljko Knez??
Ko je bio Hazim Sadic??
Kakva je njihova uloga u svim ovim nesretnim desavanjima?
Kako se zove i u kojoj je stranci sada politicar iz "multietnicne" (citaj crvene) TZ koji je bio glavni autoritet u regiji tada?
Znas li gdje je kota Visoka Glavica?
Znas li koliko je odatle do Drine?
Znas li makar kako se zoves jadan nebio??
Ne vjerujem!!
E vidis,Andru bih vec mogao prihvatiti za sugovornika O SVEMU u vezi ARBiH.
Ili bilo kojeg drugog iole upucenog pripadnika Armije Republike i Hercegovine..
Sto se tebe ANDRO tice,meni je zao zbog tih stvari i mislim da sam vec pisao dosta o tome.. Licno nisam bio za to da se mjesto pomocnika K-ta za politicka pitanja,preimenuje u pomocnik za vjerska pitanja.. ali hajde de.. Ko mene sta pita?
Nisam ja bio ni za neke druge stvari ali one su se desavale.
Nije vjera bila problem,koiliko je SDA,putem vjere,htjela dominirati u svim armijskim aktivnostima. Tu je vjera zloupotrebljavana.
Cak sam negdje i napisao,da nam je umjesto velikog vjernika Alije,mozda bio podesniji neki malo veci ratnik.. Ali nismo ga imali. Nismo mi imali te 92.ni drzavu ni institucije. Ja licno,ne bih potpisao Dejton..ali eto.. Vjerovatno bi imali posla sa americkim avionima da smo nastavili napredovati..
Pitanje glasi: Ako je Alija pogrijesio..a jeste,sta sad??
Hocemo li ko mrki ovako zapjenjeno,dok je svijeta i vijeka,pljuvati po njemu ili cemo mozda pokusati reintegrirati BiH.. Koliko-toliko.
To me podsjeca na srpske jadikovke kako su nerazvijeni jer su bili pod turcima.. a Turaka tamo nema vec dvjesta godina..
Uvijek se mora dalje. Uvijek.
I ja sam dobrovoljno dosao iz Austrije daq stupim u Armiju RBiH.
Nisam se docepao prve dijaspore i okusio neki ugodan zivot pa od sile da ne znam sta cu nego da pljujem po svojoj zemlji.
Mozda je to tako sa sehidima u svim ostalim muslimanskim narodima ali ne i sa Bosnjacima. Ti Andro,stalno nesto pises po historiji pa me cudi da nisi povukao paralelu izmedju srednjeg vijeka i osmanskog perioda.
Ako zelis,mogu ti pomoci..



MRKI,ovo je bilo za Andru a ne za tebe.. Tebi ne dozvoljavam da pises protiv Armije jer nisi bio njen pripadnik i nemas pravo da to radis. Najvise mi licis na .. ono sto je uvijek iza ledja i cereka se.. Shvatices vec..
Nisi mi odgovorio na pitanja.. Nijednom.. a meni to podmeces..
Znamo sta se podmece i ko to radi i kako se zove.. jel tako??
E pa ja mislim,da ti upravo zbog te tvoje osobine,i pises sve ovo.
Ovdje si siguran. Mozes nesmetano da pljujes po sehidima i BiH.. Blagodet virtuale.
Samo tu i postojis valjda.
DZEMKA nije li apsurdno pitati to za sehidstvo i sacuvanje zivota??
Naravno da svi zele ostati zivi.
Samo mi nije jasno kako ti je poslo za rukom da postavljas taj apsurdni izbor..
Valjda si htjela napisati zeli li musliman ako mu je sudjeno da pogine,da bude sehid.. Nije li to puno LOGICNIJE pitanje.

Zna li IKO od vas,ko su bili pravednici (dobri) ???
Ne zelim komentirati bilo sta na ovoj temi,ako neko ne odgovori na ovo pitanje.
Ne zelim da gubim vrijeme bezveze.
Zadnja izmjena: basista, dana/u 09 Dec 2009 14:08, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Armija BiH kao i Drzava BiH je bila Multietnicka??

#100 Post Postao/la basista »

Mrsko mi da prevrcem postove,ali znam da si pitala to..
Ili da bude sehid ili da ostane ziv.

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Armija BiH kao i Drzava BiH je bila Multietnicka??

#104 Post Postao/la paparaci »

andro je napisao/la:Da , na zalost neki od tih spomenutih danas primaju penziju kao nekakvi RVI . Dobro razumijem te ljude nije im bilo jednostavno boriti se sa izazovima na zapadu , teska je to borba bila . Sa svih strana sipaju devize , valjalo je provozati sve te skupe i brze automobile i motore , pa i pasti sa istih i povrijediti se a svi znamo da se borcima daju kakve takve penzije .
jarane, kako se ja jezim na to. a takvih slucajeva ili ti primjera je za sutati. ne znam samo kakve su to osobe?! oni koji su zasluzili nemaju za kruha, a tako neka bagra donese kovertu i obezbjedi sebi ono sto mu uopste ne pripada! [eusa_wall.gif] fuj!

Da se vratim razlozima zbog kojih ja smatram da ta Armija nije bila multietnicka osim na spiskovima i imenima boraca i po sastavima pojedinih jedinica . da bilo je tu pripadnika svih konfesija . E sada trenutak kada sam dozivio totalno razocarenje u tu armiju . Stajao sam ponosno u stroju na snimku koji ce se sada vidjeti i onda hladan tus :arrow: :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=pi-VT10y_MM Pa zar se ovako pozdravlja ta multietnicka armija a bilo je tu u stroju na mali broj boraca i drugih vjeroispovjesti . Ostao sam sokiran , pa zar jedan komandant jedne multietnicke Armije , zar jedan predsednik multietnicke drzave zna za samo ovaj pozdrav .
jarane, ne bi ti bio na mjestu u tom trenutku! mogu samo zamisliti kako si se osjecao..... :(

iskreno, mene kao muslimana je sramota kad sam ovo procitao i vidio. tako nesto sebi nije smio dozvoliti i znao je dobro za to da u stroju nisu svi muslimani!
tebi svaka cast i skidam ti kapu!

Eto nisam ni znao da sam ispunjavao religijske zapovjedi dok sam bio pripadnik Armije BiH a ni pripadnik nekog bosnjacko - muslimanskog korpusa .
:lol: [evojele9.gif] [thumbup.gif]
I pored svega napisanog ja se ne stidim i ponosan sam sto sam stao u odbranu moje drzave . Hvala
Hvala Tebi!! [evojele9.gif]

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Armija BiH kao i Drzava BiH je bila Multietnicka??

#105 Post Postao/la nella26 »

Moradoh se i ja oglasiti na ovoj temi a po pitanju proglašavanja nekog šehidom.
Slažem se s tim da onaj koji je poginuo za odbranu svoje domovine treba biti šehid, bez obzira koliki je vjernik bio prije i da li je uopšte bio.
Ali problem je u tome što je proglašen šehidom i ko je trebao i ko nije, moj komšija je umro prirodnom smrću, za vrijeme rata i proglašen je šehidom - nigdje veze.
Dalje, u Sarajevu postoji šehidsko mezarje Kovači čija je namjena bila ukopati samo šehide ali šta se dešava poslije rata, ukopavaju se ljudi koji nisu stali na liniju a kamo li uzeli pušku.
Iako se narod bunio zbog toga, nadležni su se oglušili na to, pa vjerujem nakon što su ukopani na to mezarje i "dobili status" šehida da su im podijelili i šehidske naknade.
Pa pošto nam je država poznata po nepravilnostima sistema tako ni u pogledu ovoga ne može biti sve kako treba.
A ista stvar i sa invalidima, ljudi koji su prije rata bili invalidi su u ratu dobili status invalida rata i sad primaju naknade, ljudi koji su bili vani za vrijeme rata došli ovamo malo "podmastili" koga su trebali i sad su invalidi rata, pa naprave reviziju invalida i onda pozovu sve da vide da li su još uvijek invalidi i zovnu tog kojem ništa ne fali, invalid iz inostranstva, pa se podrazumijeva da je još invalid i da će idalje primati naknadu i pozvu čovjeka kojem je granata obje noge odbila, valjda da vide da mu nisu narasle pa da mu ukinu invalidninu.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Odgovori