Ekonomska kriza 2009

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Poruka
Autor/ica
ADMIN_BOL-CHAT.DE

Ekonomska kriza 2009

#1 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Sve zapadne zemlje pokusavaju ublaziti nastojecu krizu koja se priblizava i koja ce se osjetiti
polovinom 2009 godine Njemacka pokusava kroz neke projekte vezano na banke i na razne fondove da ublazi rescesiju koja neizbjezivo dolazi
Engleska je smanjila poreznu stopu Francuska podrzava bankove i privede fondacije
a Bosansko Hercegovacke vlasti ne cine aman bas nista.... (to kao neka nova formula podjseca me na neki od viceva koji pocinju Njemac Englez Francuz i Bosanac)
Sta vise oni cine kontra efekat umjesto da potpomognu,
recimo posto nema puno drzavni resursa fabrika itd recimo daju neki hibrid na poljoprivredu da makar ublaze
a oni dizu sebi sami plate koji absurd
Neki dan slusam kako jedan politicar na pitanje kako su mogli dopustiti sebi povecanje plata pa cak i 100% se izvlaci tvrdeci da trenutna ekonomska kriza u svijetu ne pogadja male drzave i da ta kriza na BiH moze imati tek indirektne efekte
Hm OK mozda moze biti indirektni efekat ali bosna kakva je inace i sama pomisao na krizu bi katrastofalan
Sticem dojam da nekima ova kriza dolazi kec na desetku ovdasnjoj vlasti da bi opravdali svoj vasarluk i kiks koji su napravili u vrijeme vladanja
pa da jednostavno kasnije kazu sta mozemo kriza nas je pukla pa je to tako

Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Ekonomska kriza 2009

#2 Post Postao/la grga »

U Hrvatskoj,a bit će i u Bosni vlastodržcima je ta svjetska kriza došla kao naručena..Eto u HR naprimjer ove godine i ovako na naplatu dolazi nekih 8,9 milijardi duga za otplatit.Banda je trošila,rasipavala pare, nakrala se para,dug je nevjerovatnih 38,39 milijardi dolara i naravno jednom svemu dođe kraj.Ja godinama govorim neće to dugo da traje,ništa se ne radi,ne proizvodi se ništa, samo se trguje uvoznom robom.Sve,ama baš sve se uvozi od igle do lokomotive..čak i mrkva,češnjak,krumpir ma sve što pomisliš..Svi su prezaduženi i država do besvjesti i obični ljudi naravno u kreditima,minusima..Što ćeš narod mora jest..
Al ništa ne traje vječno,a dug ni brat bratu ne oprašta,a kamoli belosvetska banda,najobičniji kamatari,no nisu oni krivi.Lovu ti ponude,kamata se zna i uživaj Brale dok možeš..Kriva je vlast koju smo izabrali,znači krivi smo svi mi..
Ma sve u svemu bitno je samo ovo što napisah na početku.. :(

ADMIN_BOL-CHAT.DE

Re: Ekonomska kriza 2009

#4 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

@vidovita da bas sam citao clanak u Avazu izjavio politicar a neki ministar za urbanistiku ( vezi sa EK) da dolaze teska vremena...
Na upit novinara ko je kriv ( a pitanje se odnosilo vise za nespremnost za ta teska vremena).
Taj Ministar inace politicar politickim odgovorom odgovara da je kriva svjetska ekonomija (sto je tacno)
Na slijedece pitanje kome se novinar ispravlja ko je kriv ako nas ta kriza zahvati (poklopi)
Odgovara ironicno pa krivi su gradjani jer nemaju kulture ( pa onda spominje komunalne probleme smeca (odvajanje smeca, potrosnja grijanja, rasipanja vode, vandalizam navijaca,)
:lol:

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Ekonomska kriza 2009

#5 Post Postao/la paparaci »

za moj pojam nista strasno za BiH, jer ta kriza traje skoro od zavrsetka rata pa do danas. meni samo ne ide u glavu nikako da narod sve to trpi. covjece kad se sjetim kako su poljoprivrednici pred zgradom parlamenta strajkovali u satorima. koji zalostan prizor. a guzonje su svaki dan tu prolazile bez srca, duse i svijesti. moje misljenje je da narod mnogo ostrije i konzekventnije treba postupiti! nema fino, cile mile - nego pravo, pa u bubreg!
kako mene to sve jede.....

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Ekonomska kriza 2009

#6 Post Postao/la vornevljev »

Nema u nas muda ni volje u narodu (radnicima,studentima i srednjoskolcima) da napravimo ono sto se vec nekoliko dana radi u Grčkoj,i to i u Federaciji i u RS-u istovremeno.

U njih je krenulo od ubistva jednog mladića,ali onda su nezadovljstvo iskazali zbog općenitog stanja u državi.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Ekonomska kriza 2009

#9 Post Postao/la paparaci »

vidovita_dzemila je napisao/la:
paparaci je napisao/la:za moj pojam nista strasno za BiH, jer ta kriza traje skoro od zavrsetka rata pa do danas. ..

nije to baš tako. problemi su nastali od kako se uveo PDV. sve je katastrofalno poskupilo i iz dana u dan je sve skuplje. navest ću ti samo ulje. 1 litar je bio 1,70-1,80KM, a sad je 3,70KM. opet, moj kanton je najskuplji u BiH.
evo i jedan, malo smiješan primjer. prije kad bi ja i brat kupovali sir i salamu za pizzu. za veliku tepsiju smo kupovali sira za 3KM, a salame za 2KM. a sad.......ista tepsija...istu količinu sira i salame stavimo, pa je sir 7KM, a salama 4KM. hoću da kažem da se s vremenom sve više i više povećavaju cijene svega. ne samo prehrambenih proizvoda već ama baš svega. pišljiva govna za cvijeće su poskupila sa 11 na 18 KM, mlijeko je bilo 1,20-1,30 sad je 1,80 itd.
(ja ti navodim primjere onoga Å¡to ja kupujem)

e sad problem je ako u 2009-oj opet sve poskupi ljudi će se hraniti u gradskoj kuhinji. svi kantice preko ruke i po čorbu jer je ovo nenormalno postalo.
ma problemi su nastali nakon nekih 4-5 godina po zavrsetku rata. ispocetka je jos bilo prilicno dobro kad se uzme u obzir da je rat bio itd. mnogo se naroda vratilo. gradilo se. bio je neki polet. medjutim, toga je vrlo brzo nestalo i stanje se pocelo iz godine u godinu pogorsavati, jer se nije okrenulo prema obnavljanju i jacanju drzave, nego prema desktrukciji. zato nam i danas jeste ovako kako jeste.
vornevljev je napisao/la:Nema u nas muda ni volje u narodu (radnicima,studentima i srednjoskolcima) da napravimo ono sto se vec nekoliko dana radi u Grčkoj,i to i u Federaciji i u RS-u istovremeno.
upravo tako! slazem se! [evojele9.gif]

ma bitno je da je slavna trojka opet pobijedila i da je narod iznova izabrao svoju propast, pa cemo nastaviti kukati kako nam je lose itd. - FUJ!
vidovita_dzemila je napisao/la:
vornevljev je napisao/la:Nema u nas muda ni volje u narodu (radnicima,studentima i srednjoskolcima) da napravimo ono sto se vec nekoliko dana radi u Grčkoj,i to i u Federaciji i u RS-u istovremeno.

U njih je krenulo od ubistva jednog mladića,ali onda su nezadovljstvo iskazali zbog općenitog stanja u državi.

a prosvjedi iz grčke su se proširili na italiju, čini mi se francusku...uglavnom zahvatilo je par zemalja
ta nas sigurno nece ujesti!

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ekonomska kriza 2009

#11 Post Postao/la mrki62 »

vidovita_dzemila je napisao/la:sinoć dok smo se ja i tata zezali na račun djeda hidžra baš sam mu rekla kako je iz godine u godinu sve gore. kao da političari sa svakom novom odlukom koju donesu stvaraju sve veći i veći jaz između nas tri naroda. pa i tim proglašavanjem hidžretske nove godine praznikom se samo stvaraju nepotrebne tenzije između nas.
bolje da rade na tome da se državni praznici podjednako slave u oba entiteta
To nacionalisti namjerno rade , u vrijeme rata su poginuli proglašavani šehidima a ko imalo zna značenje riječi šehid , onda nikad ni slovo š ne bi pomenuo a kamo li nazivao šehidima.
Nacionalisti na sve tri strane ustrahuju svoj narod na sve načine , jer ih jedino to još drži na vlasti.
Te šovinističke svinje ( na sve tri strane ) nemaju nikakvog programa za bolje sutra a samo nacionalizam ih drži na vlasti ,............... narod ko narod , nasjeda njihovoj praznoj priči.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Ekonomska kriza 2009

#13 Post Postao/la beca »

Svetska kriza 2009. moze biti pogubna za malo vece drzave nego sto je BiH. U BiH samo mozemo Boga moliti da se radnici ne otpustaju a sve se ostalo moze nadoknaditi...BiH je drzava koja se svijetu polazuje kao sirotinjska, a ustvari nije..moje je misljenje da nije...malo je ljudi koji hoce danas posteno raditi...kaze omladina bez posla...jeste bez posla onaj koji ceka da sjedne u fotelju pri prvom zaposlenju i on ce biti cijeli zivot bez posla...mladi ne zele poceti od neceg manjeg...zele odmah vrhunac karijere i to u svojoj branisi..
uh odoh sa teme...al tako bude kad se ja sjetim koliko smo mi ...ajd da ne vrijedjam

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Ekonomska kriza 2009

#15 Post Postao/la sabinax »

Bila kriza ili ne ali neki poslodavci su nasli krizu kao izgovor da otpustaju radnike...ja se nadam da necu izgubiti posao, ali kakva su vremena nikad se ne zna, sve je pocelo poskupljivati i ne znam dali samom pricom o tome (posvuda, na tv, radiu, novinama) ili zaista, kriza se pocela osjecati
ja sam optimista i mislim se, dok imam komadic vrta i kokosinjac, ne mogu umrijeti od gladi, jedino sto me brine su krediti koje treba otplacivati iako covjek ostane bez posla...nadam se da do toga nece doci
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Odgovori