Alija Izetbegovic

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...

Alija Izetbegovic je..

pozitivna licnost
24
33%
pozitivna licnost
24
33%
negativna licnost
6
8%
negativna licnost
6
8%
ni jedno ni drugo
6
8%
ni jedno ni drugo
6
8%
 
Ukupno glasova: 72

Poruka
Autor/ica
Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Alija Izetbegovic

#106 Post Postao/la pasa74 »

mrki62
Svaka vlada za unaprijed radi na predpostavkama ili predviđanjima, tako i ministar finansija Aleksandar Džombić odmah na početku kaže
mrki,vlada predlaze,a skupstina usvaja budzet sto sam ti i naveo vec ranije... informisi se malo o tome...
On navodi da je budžetom predviđeno smanjenje plata zaposlenim u javnoj upravi, obrazovanju i policiji.
zato im je budzet za 2010 godinu manji od budzeta za 2009 za nekih cc 70 miliona
Šta ako to predviđanje ne rodi plodom ?
radi se rebalans budzeta [laugh.gif]
pasa74 je napisao/la:citaj sta pise....
I ?
Šta ćemo sad ?
Po tvom tome treba vjerovati i kazati : yebote kako je u BiH sve dobro i idealno , ma niđe države sa tako lijepim i specifičnim uređenjima ,......... al ako si ti uistinu sve pročitao , onda si trebao i ovo :
ja to nigdje nisam rekao,ako jesam ddokazi...to su tvoje rijeci i ne izvrci napisano...
dokazao sam ti da je CENTRALNA BANKA BOSNE I HERCEGOVINE ta koja sprovodi monetarnu politiku u BiH...
u rs postoji investiciono-razvojna banka,dok u federaciji imamo razvojnu banku federacije BiH..ali glavnu rijec u monetarnoj politici vodi centralna banka BiH..
Bankarski sistem BiH je nastao iz bankarskog sistema bivše SFRJ te samim time naslijedio i loše osobine socijalističkog bankarstva.
Šta je to loše ?
Imaš li kakvog pojma o tome ?
u tekstu dalje stoji/////
Bilo bi neozbiljno reći da je bankarski sistem bivše republike bio loš ali sa sigurnošću možemo tvrditi da nije bio prilagođen potrebnim uslovima zmalja u tranziciji kao što je BiH te ulasku privatnih bankarskih i drugih finansijskih institucija. Osim loših osobina, bankarski sistem je naslijedio i dio vanjskog duga bivše republike kao i unutrašnji dug gdje najveći dio čini često pominjana devizna štednja.

sto u slobodnom prevodu znaci,sfrj je bila zatvorena za ulaz privatnih stranih banaka i druga strana ulaganja, a BiH je za svoj privredni i ekonomski napredak upravo trebala takvu vrstu investicija...
pasa74 je napisao/la:Federacija, RS i Distrikt Brčko su kao EU .
mrki62
To si kopirao i kesariš se , pročitaj do kraja objašnjenje i demantuj ako imaš kontra argumente.
porediti federaciju,rs i distrikt brcko sa EU je u najmaanju ruku za "kesariti se",jer EU sacinjavaju samostalne drzave koje su nasle zajednicki interes u udruzivanju,dok su federacija,rs i distrikt,entiteti i distrikt u nezavisnoj DRZAVI Bosni i hercegovini...po tebi u SAD ima 50 monetarnih sistema i politika jer toliko federalnih jedinica cini SAD???
ili u federaciji BiH,deset kantona,deset razlicitih monetarnih sistema,ha???
pasa74 je napisao/la:ne vazno je sve sto argumentovano pobije tvoje pisanje i tvoje "navodne" dokaze...mrki tvoje misljenje se bazira na citanju nekakvih glupih clanaka u kojima se vidi,da je i novinar i onaj koji je davao intervju potpuna budala...dokaz za to ti je moj odgovor na tvoj komentar...i tebi je to nevazno....odgovor govori sam za sebe,stjeran si u "cosu"
Da, sve Å¡to ja postavim je glupo , sve sem tvog postavljanja - bravisimo maestro [Happy.gif]
to si ti rekao i napokon si poceo kontati...maestro [eusa_clap.gif]
Nisam ja stjeran u ćošu , ja samo pišem činjenice a to je u vezi monetarnog sistema - kojeg ima RS samostalno a ti to još ne možeš priznati.
dobro nisi stjeran u cosak ali jesi uz zid,sto ti dodje isto...ako ima svoj monetarni sistem,zasto nema centralnu banku rs,nego investicono razvojnu banku a njene nadleznosti su:
Инвестиционо-развојна банка Републике Српске а.д. основана је са намјером да постане главни стуб подршке развоју и инвестицијама у привреду Републике Српске, кроз финансирање пројеката развојног карактера, спровођење пројеката приватизације, те ефикасно управљање државном имовином у шест јавних фондова Републике Српске.

Области потенцијалног улагања дефинисане су Стратегијом ИРБРС, кроз 11 кључних циљева и укључују финансирање пројеката из области пољопривреде, предузетништва, станоградње, изградње инфраструктуре...

spominje li se gdje vodjenje monetarne politike [eusa_think.gif] [eusa_think.gif]
pasa74 je napisao/la: po tebi svaka ustanova koja ima pravo usvajati budzet,u ovom slucaju entitet rs,je monetarno ne odvisan...ne budi smijesan...
planiranje i usvajanje budzeta imaju i kantoni,i opstine pa nisu monetarno neovisni...ili jesu???
mrki62
[Kantoni AKO dobiju zeleno svjetlo iz Sarajva - onda tek mogu dobiti koji komad kolača a u suprotno se ne može desiti ništa.
opet lupas mrki,kantonalne institucije se finansiraju iz kantonalnog budzeta....
ko daje plate zaposlenim u kantonaalnoj administraciji,kantonalnim MUP-ovima, kantonalnim sudovima,zdravstvu itd???
pa kanton brate iz budzeta usvojenog za tekucu godinu...da lakse shvatis citaj...
citat:
VSTVBiH poziva Skupstinu Unsko-sanskog kantona da usvoji adekvatan budzet za pravosuđe tog kantona
(Sarajevo, 26. ozujak/mart 2010.) Tijekom protekla tri dana predsjednik Visokog sudskog i tuziteljskog vijeca Bosne i Hercegovine (VSTVBiH) Milorad Novkovic je zajedno sa svojim suradnicima boravio na prostoru Unsko-sanskog kantona (USK) gdje je obavio razgovore s predstavnicima Vlade USK premijerom Semsudinom Dedicem i Marijanom Vlasic, ministricom pravde, kao i sa svim predsjednicima sudova i glavnim tuziteljem u ovome kantonu. Glavna tema ovih razgovora bilo je usvajanje budzeta za pravosudne institucije Unsko-sanskog kantona.
Predsjednik VSTVBiH je premijeru i ministrici pravde izrazio zabrinutost predlaganjem neadekvatnog budzeta za pravosuđe ovoga kantona, tim vise sto situaciju dodatno usloznjava nedavno izglasavanje nepovjerenja Vladi od strane Skupstine USK, te je neizvjesno kada ce budzet biti usvojen. Pored toga, predsjednici sudova u ovome kantonu, kao i glavni tuzitelj Kantonalnog tuziteljstva su iznijeli stav da predlozeni budzet ne osigurava adekvatno financiranje pravosudnih institucija za tekucu godinu, te su svoje primjedbe na Prijedlog budzeta uputili Ministarstvu pravde, Ministarstvu financija i premijeru USK.
evo i link http://www.infobih.com/article.php?clan ... &locale=bs
mrki62
Ti kao da si sa druge planete.
ma sta kaze???bilo bi pozeljno prije diskutovanja na odredjenoj temi,da se informises o osnovnim stvarima kako bi bio ravnopravan diskutant...
tvrdis da kanton usvaja budzet ako federacija odobri... [To funny.gif] [To funny.gif] [To funny.gif] .
ti si mali "zeleni" hehheheeh
pasa74 je napisao/la: ne pokazujes nista drugo nego zelju da "nametnes" misljenje kako je rs neovisna drzava....nije,niti ce biti...entitet jeste sa svojim ovlastima koji proizilaze iz USTAVA BiH ili Deytonskog sporazuma....
clan 1 tog sporazuma glasi:
BOSNA I HERCEGOVINA NASTAVLJA SVOJE PRAVNO POSTOJANJE
opet naglasavam ne branim nikoga i nikakvu vlast...iznosim cinjenice..
mrki62
Pa ako iznosiš činjenice , odgovori na pitanje u vezi Silajdžića i ako odgovoriš , onda me pravi forumskom ludom i neznalicom [muzikafo1.gif]
haris silajdzic je clan presjednista Bose Hercegovine a monetarnu politiku vodi Centralna Banka Bosne i Hercegovine..
ne skaci i ne bjezi sa teme,bas mi je prijatno caskati sa tobom...

PS.ne pravim te ja forumskom ludom i nenzalicom,cak sta vise smatram da dobro poznajes odredjene teme,ali na ovoj si kao "riba na suhom" i nisi upoznat sa osnovnim stvarima [cool.gif]
xxx...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Alija Izetbegovic

#107 Post Postao/la mrki62 »

porediti federaciju,rs i distrikt brcko sa EU je u najmaanju ruku za "kesariti se",jer EU sacinjavaju samostalne drzave koje su nasle zajednicki interes u udruzivanju,dok su federacija,rs i distrikt,entiteti i distrikt u nezavisnoj DRZAVI Bosni i hercegovini...po tebi u SAD ima 50 monetarnih sistema i politika jer toliko federalnih jedinica cini SAD???
ili u federaciji BiH,deset kantona,deset razlicitih monetarnih sistema,ha???
Poredim situaciju u BiH sa situacijom u EU al u smislu monetarnog sistema i nikako u vezi EU kao samostalnih država.
Kako je u SAD , to mi nije poznato, ja iznosim situaciju u BiH i u EU.
Jel RS ili Federacija samostalna u pravnom smislu ili nije al u monetarnom jeste.
Malo prije sam postavio vijest na temi Dešavanja u BiH, pročitaj pa protumači [muzikafo1.gif]
Haman i Hrvati soliraju, neovisno o bilo kome - il se ja varam ?

Što se tiče kantona,.......... nikakve veze nemaju sa RS .
Imaju sa Federacijom a sva dešavanja u vezi kantona u Federaciji se nimalo ne tiču RS, niti Distrikta Brčko.
Nemoj se truditi miješati kantonalne vlasti sa vladavinom dvaju entiteta i Distrikta.
dobro nisi stjeran u cosak ali jesi uz zid,sto ti dodje isto...ako ima svoj monetarni sistem,zasto nema centralnu banku rs,nego investicono razvojnu banku a njene nadleznosti su:
Инвестиционо-развојна банка Републике Српске а.д. основана је са намјером да постане главни стуб подршке развоју и инвестицијама у привреду Републике Српске, кроз финансирање пројеката развојног карактера, спровођење пројеката приватизације, те ефикасно управљање државном имовином у шест јавних фондова Републике Српске.

Области потенцијалног улагања дефинисане су Стратегијом ИРБРС, кроз 11 кључних циљева и укључују финансирање пројеката из области пољопривреде, предузетништва, станоградње, изградње инфраструктуре...
spominje li se gdje vodjenje monetarne politike
Kamo puste sreće da sam ja stjeran ili u ćošak ili uza zid.
Kamo sreće da si ti u pravu , kamo sreće da ja pojma nemam i da je onako kako ti tvrdiš.
Pa, idemo dalje , kako komentiraš ovo :
slika

Evo ti i link http://www.abrs.ba/agencija/agencija_lat.htm
Eto ti crno na bijelo, ja to nisam niti pisao, niti usvojio a niti odobrio a da sam Tihić ili Hare , ja bih se svakako bunio , međutim to se sakriva od javnosti , jer kako tumačiti tvoje neznanje ?????
opet lupas mrki,kantonalne institucije se finansiraju iz kantonalnog budzeta....
ko daje plate zaposlenim u kantonaalnoj administraciji,kantonalnim MUP-ovima, kantonalnim sudovima,zdravstvu itd???
pa kanton brate iz budzeta usvojenog za tekucu godinu...da lakse shvatis citaj...
citat:
Miješaš pojmove, svaki kanton plaća porez Federaciji, Federacija iz poreza financira po svim Kantonima i vojsku i policiju i zdravstvene djelatnike i školske zaposlenike itd.
Po tvom, najsiromašniji kanton ne može isplatiti plate gore navedenim zaposlenicima ili ne može platiti toliko visoke plate kao oni u najbogatijem kantonu i zaposlenici će mirno preći preko toga.
Primjer ; npr zaposleni u školstvu , neki bi imali 400 KM a neki 800 - zbog nejednakosti mogućnosti financiranja , jel tako misliš ?
tvrdis da kanton usvaja budzet ako federacija odobri... [To funny.gif] [To funny.gif] [To funny.gif] .
ti si mali "zeleni" hehheheeh
Jedno je budžet a drugo je ono što sam gore naveo .
Budžet se koristi za razvoj ovog ili onog kantona a plate su obavezne gore navedenim zaposlenicima - nevezano na kanton.
Ne može biti u jednom kantonu učitelj koji dobiva redovnu platu a u drugom neredovnu i nejednaku - tobože zbog lošeg kantonalnog budžeta.
haris silajdzic je clan presjednista Bose Hercegovine a monetarnu politiku vodi Centralna Banka Bosne i Hercegovine..
Ne, on je predsjedavajući Bosne i Hercegovine i to ga pozicionira da bi mogao mnogo šta reći ili zahtijevati izvanrednu skupštinu, ili bi se mogao protestno ponašati kao u slučaju Ganić.
U slučaju Ganić se je on ponašao kao branitelj haških optuženika a ne države BiH.
On je u Slučaju Ganića pokazao kako ne zastupa interese SVIH građana BiH, već samo jednih,............ ili opet griješim [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Alija Izetbegovic

#108 Post Postao/la kajs »

mrki62 je napisao/la: ili opet griješim [muzikafo1.gif]
Ne mrki posle ove konstatacije ti licno garantujem da si u pravu. Nemas sta da se pitas sigurno si pogresio to je vec ustaljeno [icon_peace.gif] [laugh.gif]

Nisam mogao da odolim [Happy.gif]

Smatram za bitnim da pored mrkijevih gresaka prenesem i dio recenzije na knjigu rahmetli predsjednika "Islam izmedju istoka i zapada" od Predraga Matejevica gde kaze
U svojoj recenziji Predrag Matvejević je zapisao da „knjiga odaje strasno i uzbudljivo razmišljanje o islamu i njegovome mjestu između Istoka i Zapada, geografskih pojmova uzetih u stvarnom i figurativnom značenju, sa svim suprotnostima koje su oni sadržavali u doba hladnog rata“. Nedavno, dopunjavajući vlastitu recenziju, Matvejević dodaje da se, gledajući iz današnje perspektive, može reći da je to „umjerena knjiga lišena bilo kakva integralizma ili fundamentalizma“.
„U vremenu u kojem živimo i nakon iskustva koje je preživjela Bosna i Hercegovina, možemo reći da je Izetbegovićev pristup sadržavao, uz ostalo, stanovita upozorenja. Bilo bi dobro da su, kojom srećom, pravovremeno uzeta u obzir“ – komentira Matvejević i dodaje da mu, dok ponovo čita Izetbegovićev rukopis, pred oči izbija „lik blagog i mudrog čovjeka“, kakvim ga je „trajno upamtio“.
http://www.muzejalijaizetbegovic.ba/bs/ ... .php?id=32
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Alija Izetbegovic

#109 Post Postao/la pasa74 »

Kako je u SAD , to mi nije poznato, ja iznosim situaciju u BiH i u EU.
nije ti poznato ni u BiH
Jel RS ili Federacija samostalna u pravnom smislu ili nije al u monetarnom jeste.
napokon konstatujes jednu dobru stvar,u stvari pitas se,a do skoro si tvrdio da je rs nezavisna drzava,a sad tvrdis da je samo monetarno,napredak je to promjenices misljenje i o tome...
citaj pazljivo,necu ti vise ponavljati [Happy.gif]
Centralna banka Bosne i Hercegovine osnovana je 20. juna 1997. godine Zakonom o Centralnoj banci koji je usvojila Parlamentarna skupština BiH. Centralna banka je počela sa radom 11. avgusta 1997. godine.

CILJEVI I ZADACI

Osnovni ciljevi i zadaci Centralne banke su utvrđeni Zakonom saglasno Općem okvirnom sporazumu za mir u BiH. Centralna banka Bosne i Hercegovine održava monetarnu stabilnost u skladu s currency board aranžmanom (1KM : 0,51129 EURO), što znači da izdaje domaću valutu uz puno pokriće u slobodnim konvertibilnim deviznim sredstvima po fiksnom kursu 1 KM: 0,51129 EURO. Centralna banka definira i kontrolira provođenje monetarne politike Bosne i Hercegovine. Centralna banka upravlja službenim deviznim rezervama ostvarenim izdavanjem domaće valute.
Centralna banka pomaže i održava odgovarajuće platne i obračunske sisteme. Također koordinira djelatnosti agencija za bankarstvo bh. entiteta, koje su nadležne za izdavanje dozvola za rad i superviziju banaka.

ORGANIZACIJA CENTRALNE BANKE

Najviši organ Centralne banke Bosne i Hercegovine je Upravno vijeće, koje je nadležno za utvrđivanje monetarne politike i kontrolu njenog provođenja, organizaciju i strategiju Centralne banke u skladu s ovlaštenjima utvrđenim Zakonom. U prvih šest godina, Upravno vijeće činili su guverner, koji je bio i predsjedavajući, i tri člana, od kojih su dva (Bošnjak i Hrvat) iz Federacije BiH i jedan (Srbin) iz Republike Srpske. Nakon toga, Upravno vijeće se, prema Zakonu o CBBiH, sastoji od pet osoba koje imenuje Predsjedništvo na period od šest godina. Vijeće za guvernera imenuje jednog od svojih članova.
Upravu Centralne banke čine guverner i tri viceguvernera, koje je imenovao guverner uz odobrenje Upravnog vijeća. Zadatak Uprave je operativno rukovođenje poslovanjem Centralne banke. Svaki viceguverner je neposredno odgovoran za rad jednog odjela - sektora Centralne banke.

Centralna banka ima Centralni ured, tri glavne jedinice i dvije filijale. Centralni ured Centralne banke Bosne i Hercegovine je u Sarajevu. Glavne jedinice su Glavna jedinica Sarajevo, Glavna banka Republike Srpske Banja Luka i Glavna jedinica Mostar. Filijale su Filijala Centralne banke u Brčkom i Filijala Glavne Banke RS na Palama.
mrki62
Haman i Hrvati soliraju, neovisno o bilo kome - il se ja varam ?
hahahahha,tebi je sve monetarna politika,od izgradnje objekata do uzgoja stoke i otkupa psenice...varas se mrki,kao i uvijek....
mrki62
Kamo puste sreće da sam ja stjeran ili u ćošak ili uza zid.
Kamo sreće da si ti u pravu , kamo sreće da ja pojma nemam i da je onako kako ti tvrdiš.
Pa, idemo dalje , kako komentiraš ovo :
slika
pitam se gdje navode da sprovode neovisnu monetarnu politiku???
a komentarisem ovako [eusa_think.gif]
Osnovni ciljevi i zadaci Centralne banke su utvrđeni Zakonom saglasno Općem okvirnom sporazumu za mir u BiH. Centralna banka Bosne i Hercegovine održava monetarnu stabilnost u skladu s currency board aranžmanom (1KM : 0,51129 EURO), što znači da izdaje domaću valutu uz puno pokriće u slobodnim konvertibilnim deviznim sredstvima po fiksnom kursu 1 KM: 0,51129 EURO. Centralna banka definira i kontrolira provođenje monetarne politike Bosne i Hercegovine. Centralna banka upravlja službenim deviznim rezervama ostvarenim izdavanjem domaće valute.
Centralna banka pomaže i održava odgovarajuće platne i obračunske sisteme. Također koordinira djelatnosti agencija za bankarstvo bh. entiteta, koje su nadležne za izdavanje dozvola za rad i superviziju banaka.
mrki62
Evo ti i link http://www.abrs.ba/agencija/agencija_lat.htm
Eto ti crno na bijelo, ja to nisam niti pisao, niti usvojio a niti odobrio a da sam Tihić ili Hare , ja bih se svakako bunio , međutim to se sakriva od javnosti , jer kako tumačiti tvoje neznanje ?????
hehehehhehhe,moje ne znanje ili tvoje,o tom po tom...i neshvatam sta se to skriva od javnosti,ako je tebi dostupno,dostupno je i drugima,osim ako ti nisi neka bitna licnost heheheh...
mrki tvoja zelja da dokazes svoje izrecene gluposti,postaju opsesija tako da mislim da,licno dodik kaze,mrki nisi u pravu,u Bosni je jedinstveni monetarni sistem i sprovodi ga centralna banka BiH,ti bi i njemu nasao neke linkove,koji samo tebi nesto znace....
evo ti opet pa citaj [Happy.gif],clan 4 zakona o agenciji za bankarstvo republike srpske...
Osnovni zadaci Agencije su sledeci:
a) izdavanje dozvola za osnivanje i rad banaka, dozvola za svaku promjenu organizacionog svojstva i vrste poslova koje obavljaju;
b) nadziranje poslovanja banka - kontrola rada banaka pregledom racuna i druge
dokumentacije, preduzimanje odgovarajucih mjera u skladu sa zakonom;
v) ukidanje dozvole za rad bankama u skladu sa zakonom;
g) upravljanje i nadzor nad postupkom sanacije i likvidacije banaka;
d) donosenje podzakonskih akata kojima se regulise rad banaka;
dj) vrsi ocjenu ispunjavanja uslova i daje saglasnost za izdavanje akcija narednih
emisija;
e) vrsenje radnji u pomagawu antiteroristickih mjera koje se odnose na banke na
zahtjev ovlascenog organa, na osnovu odgovarajuceg zakona ili u skladu sa
specijalnim rezolucijama Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, odnosno u
saradnji koju ostvaruje sa relevantnim institucijama u vezi sa ovim pitanem;
zz) preduzimanje svih radnji koje mogu biti potrebne, sto moze ukljuciti
blokiranje racuna klijenta u bilo kojoj banci ili bankama na podrucju cijele
Republike Srpske ili koje su drugacije pod nadleznoscu Agencije za
bankarstvo Republike Srpske u cilju sprecavanja finansiranja aktivnosti
kojima se opstruise ili prijeti da opstruise proces provodjenja mira koji se
odvija pod pokroviteljstvom Opsteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i
Hercegovini;

z) trazenje od Centralne banke Bosne i Hercegovine da otvori poseban racun za
rezerve na ime bilo koje komercijalne banke koja ima racun bilo kojeg
klijenta koji je utvrdjen u tacki c), ili racune na kojima se odvija slicna
radnja pod gornjom tackom e);

i) trazenje od banke ili banaka u kojima su blokirani racuni u smislu tacke ch)
da izvrsi prenos iznosa sredstava koja se nalaze na tim racunima ili na
racunima na kojima se odvija slina radnja kao pod tackom e) na cuvanje u
Centralnu banku Bosne i Hercegovine ili jednu od njenih glavnih jedinica;

j) sastavljanje i dostavljanje na objavljivanje u "Sluzbenom glasniku Republike
Srpske" u mjesecnim intervalima spiska blokiranih racuna iz t. e) i z) ovog
clana;
k) dostavljanje Centralnoj banci Bosne i Hercegovine svih informacija vezanih
za radnje preduzete iz clana 4. tacke e) do zakljucno sa tackom i) ovog zakona,
kao i svih informacija vezanih za pokusaje transakcija na ili sa blokiranih
racuna klijenta od dana stupanja na snagu naloga za blokadu racuna.
evo ti i link pa citaj i uzivaj, http://www.abrs.ba/propisi/propisi_lat.htm (otvori pod rednim brojem 2,zakon o agenciji za bankarstvo republike srpske),a ako negdje procitas da ova agencija ima nadleznost sprovodjenja monetarne politike,nikad se vise necu oglasiti na ovu temu... [muzikafo1.gif] [muzikafo1.gif]...ako rs ima svoju monetarnu politiku zbog cega u ovom zakonu stoji da je agencija DUZNA traziti od CENTRALNE BANKE BIH to i to??? [muzikafo1.gif]
haris silajdzic je clan presjednista Bose Hercegovine a monetarnu politiku vodi Centralna Banka Bosne i Hercegovine..
mrki62
Ne, on je predsjedavajući Bosne i Hercegovine i to ga pozicionira da bi mogao mnogo šta reći ili zahtijevati izvanrednu skupštinu, ili bi se mogao protestno ponašati kao u slučaju Ganić.
sazivanje vanredne skupstine nije u nadleznosti presjednistva...citaj ustav http://www.ccbh.ba/public/down/USTAV_BO ... NE_hrv.pdf
U slučaju Ganić se je on ponašao kao branitelj haških optuženika a ne države BiH.
On je u Slučaju Ganića pokazao kako ne zastupa interese SVIH građana BiH, već samo jednih,............ ili opet griješim
[/quote]
opet grijesis [muzikafo1.gif],Ganic nije Haski optuzenik on je od strane suda u hagu oslobodjen svih optuzbi...jos jedan dokaz da izjednacavas zrtve sa zlocincima...sta je slijedece???? [eusa_think.gif]
xxx...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Alija Izetbegovic

#110 Post Postao/la mrki62 »

napokon konstatujes jednu dobru stvar,u stvari pitas se,a do skoro si tvrdio da je rs nezavisna drzava,a sad tvrdis da je samo monetarno,napredak je to promjenices misljenje i o tome...
citaj pazljivo,necu ti vise ponavljati
Nigdje nisam tvrdio da je RS nezavisna država - pokaži gdje !
Pisao sam da se samostalno odlučuju , da Banjaluka ništa ne pita one u Sarajevu - niti važi za obrnuto.
To su činjenice a mijenjao ja mišljenje ili ne.
Mogu ja tebi udovoljiti i napisati da oni u Banjaluci rade onako kako diktiraju oni iz Sarajeva, međutim , ne volim da žmirim [muzikafo1.gif]
hahahahha,tebi je sve monetarna politika,od izgradnje objekata do uzgoja stoke i otkupa psenice...varas se mrki,kao i uvijek....
Pa onda protumači ; zašto se uspješno obnavlja zapadni Mostar - u kom žive Hrvati a istočni NE ?!
pitam se gdje navode da sprovode neovisnu monetarnu politiku???
Pročitaj pažljivo a pogotovo ono crvenom bojom i shvati koji zakon POŠTIVAJU i kojeg zakona se oni drže.
To što si ti postavio , to je ok, al kod njih to ne pije vode , pročitaj još jednom čiji zakon oni imaju i po čijem zakonu uopšte posluju sa parama, kakav im je banćni sistem i sl.
hehehehhehhe,moje ne znanje ili tvoje,o tom po tom...i neshvatam sta se to skriva od javnosti,ako je tebi dostupno,dostupno je i drugima,osim ako ti nisi neka bitna licnost heheheh...
mrki tvoja zelja da dokazes svoje izrecene gluposti,postaju opsesija tako da mislim da,licno dodik kaze,mrki nisi u pravu,u Bosni je jedinstveni monetarni sistem i sprovodi ga centralna banka BiH,ti bi i njemu nasao neke linkove,koji samo tebi nesto znace....
evo ti opet pa citaj [Happy.gif],clan 4 zakona o agenciji za bankarstvo republike srpske...
Gledaj , krije se od javnosti a ako imaš ikoga zaposlenog u bilo kojoj banki u RS, onda pitaj tog zaposlenika kako njihov monetarni sistem radi, čije zakone poštivaju i čijih zakona se drže.
Spisak banaka u Republici Srpskoj koje imaju trenutno dozvolu za rad izdatu od strane Agencije za bankarstvo Republike Srpske.Banke su poređane po azbučnom redosledu. Evo i link http://www.abrs.ba/banke/banke_lat.htm
U čemu je štos ?
evo ti i link pa citaj i uzivaj, http://www.abrs.ba/propisi/propisi_lat.htm (otvori pod rednim brojem 2,zakon o agenciji za bankarstvo republike srpske),a ako negdje procitas da ova agencija ima nadleznost sprovodjenja monetarne politike,nikad se vise necu oglasiti na ovu temu... [muzikafo1.gif] [muzikafo1.gif]...ako rs ima svoju monetarnu politiku zbog cega u ovom zakonu stoji da je agencija DUZNA traziti od CENTRALNE BANKE BIH to i to??? [muzikafo1.gif]
U pravu si i volio bih zaista da je tako i na terenu - jel uistinu tako ?
sazivanje vanredne skupstine nije u nadleznosti presjednistva...citaj usta
Ok, al ti ne protumači drugi dio mog navoda : ili bi se mogao protestno ponašati kao u slučaju Ganić.
Šta je važnije ; jel država ili nekakav pojedinac ?
opet grijesis [muzikafo1.gif],Ganic nije Haski optuzenik on je od strane suda u hagu oslobodjen svih optuzbi...jos jedan dokaz da izjednacavas zrtve sa zlocincima...sta je slijedece????
Po čemu je Ganić žrtva ?
Znači , ako je neko musliman i ako se nešto ružno o njemu napiše, automatski se izjednačava sa žrtvama ?
Po čemu je on žrtva ?
A ako je oslobođen Haga i ako nije kriv , zašto je pokušao pobjeći prihe hapšenja u Engleskoj - čista savjest , ha [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Alija Izetbegovic

#111 Post Postao/la pasa74 »

pitam se gdje navode da sprovode neovisnu monetarnu politiku???
Pročitaj pažljivo a pogotovo ono crvenom bojom i shvati koji zakon POŠTIVAJU i kojeg zakona se oni drže.
to sto si ti kopirao je tekst "o zakonu o bankarstvu republike srpske" nije zakon...
kopija zakona ti je ovdje na ovom linku http://www.abrs.ba/propisi/propisi_lat.htm
i kad ga procitas vidjeces da je taj zakon uskladjen sa ZAkonom o Centralnoj banci BiH i da je to podzakonski akt zakona o centralnoj banci....
mrki62
Nigdje nisam tvrdio da je RS nezavisna država - pokaži gdje !
dio tvoga posta sa prethodne stranice
Sve ono što si ti napisao je nevažno , gdje je istina, jesil ti u pravu ( volio bih da jesi ) al situacija na terenu je sasvim drugačija.
RS je toliko monetarno neodvisna, da čak isplaćuje i pomoć i penziju onim što su pravili genocid i razarali BiH i sad sam po tvom ja kriv što uzdižem RS.
Ja samo pokazujem kolika je pasivnost onih u Sarajvu.
Kakvu već funkciju ima Silajdžić Haris ?
Jel se on i u šta do sad umiješao na području RS - to nek ti bude pokazatelj koliko je RS samostalna.
Pisao sam da se samostalno odlučuju , da Banjaluka ništa ne pita one u Sarajevu - niti važi za obrnuto.
logicno da sami odlucuju jer entiteti imaju svoje nadleznosti koje su proizisle iz ustava BiH,ali ne odlucuju o onima koji su u nadleznosti drzave BiH...
To su činjenice a mijenjao ja mišljenje ili ne.
Mogu ja tebi udovoljiti i napisati da oni u Banjaluci rade onako kako diktiraju oni iz Sarajeva, međutim , ne volim da žmirim [muzikafo1.gif]
entiteti i jesu uspostvaljeni da bi se izbjeglo namecanje i diktiranje ovih nad onima i obrnuto...ali znaju se nadleznosti drzave i o tim pitanjima odlucuju drzavne institucije presjednistvo,skupstina,vijece ministara a ne entiteti...znaci,tacno je odredjeno sta mogu entiteti,ne vidim nikakvu samostalnost ako se radi po ustavu Bosne i hercegovine///
hahahahha,tebi je sve monetarna politika,od izgradnje objekata do uzgoja stoke i otkupa psenice...varas se mrki,kao i uvijek....
Pa onda protumači ; zašto se uspješno obnavlja zapadni Mostar - u kom žive Hrvati a istočni NE ?!
na osnovu jedne slike i nekoliko rijeci,ti si dosao do zakljucka da sad i hrvati imaju vlastiti monetarni sistem unutar federacije [eusa_think.gif] ..ti ili si nadprosjecno inteligentan ili si "totalno ocajan" da dokazes svoje tvrdnje koje ne piju vode....
Gledaj , krije se od javnosti a ako imaš ikoga zaposlenog u bilo kojoj banki u RS, onda pitaj tog zaposlenika kako njihov monetarni sistem radi, čije zakone poštivaju i čijih zakona se drže
.
agencija za bankarstvo ima svoje nadleznosti koje im omogucavaju da izdaju dozvole za rad banaka u rs,i vrse kontrolu njihovog poslovanja,ali taj sve njihove nadleznosti proizilaze iz Zakona o Centralnoj banci Bosne i Hercegovine koja je JEDINA organizacija koja sprovodi monetarnu politiku na podrucju cijele bosne i hercegovine...dokaz za to je i zakon kojim se formira agencija za bankarstvo Rs
evo ti i link pa citaj i uzivaj, http://www.abrs.ba/propisi/propisi_lat.htm (otvori pod rednim brojem 2,zakon o agenciji za bankarstvo republike srpske),a ako negdje procitas da ova agencija ima nadleznost sprovodjenja monetarne politike,nikad se vise necu oglasiti na ovu temu......ako rs ima svoju monetarnu politiku zbog cega u ovom zakonu stoji da je agencija DUZNA traziti od CENTRALNE BANKE BIH to i to??? [muzikafo1.gif]
Spisak banaka u Republici Srpskoj koje imaju trenutno dozvolu za rad izdatu od strane Agencije za bankarstvo Republike Srpske.Banke su poređane po azbučnom redosledu. Evo i link http://www.abrs.ba/banke/banke_lat.htm
U čemu je štos
stos je u tome sto su u BiH priznata 3 jezika i dva pisma,latinicno i cirilicno,pa su ljudi slobodni da izaberu jezik i pismo koje im odgovara...ne vidim tu problem niti bilo kakav dokaz o vodjenju"samostalne" monetarne politike u rs...ako ti vidis,otvori mi oci .... [eusa_think.gif]
U pravu si i volio bih zaista da je tako i na terenu - jel uistinu tako ?
znam da sam u pravu,ma koliko se to u medijima pokusavalo prikazati kao "samostalno"djelovanje,postoje Zakonski akti koji uredjuju ovo podrucje...
sazivanje vanredne skupstine nije u nadleznosti presjednistva...citaj usta
Ok, al ti ne protumači drugi dio mog navoda : ili bi se mogao protestno ponašati kao u slučaju Ganić.
Šta je važnije ; jel država ili nekakav pojedinac ?
naravno da je drzava,ali kao sto rekoh po ustavu entiteti imaju svoja ovlastenja kojima mogu poduzimati odredjene radnje u skladu sa istima...zato i imamo ovakvu situaciju kakvu imamo,zbog toga je potrebno usvajanje novog ustava kako bi se sve nelogicnosti iz sadasnjeg ustava ispravile...
opet grijesis [muzikafo1.gif],Ganic nije Haski optuzenik on je od strane suda u hagu oslobodjen svih optuzbi...jos jedan dokaz da izjednacavas zrtve sa zlocincima...sta je slijedece????
Po čemu je Ganić žrtva ?
Znači , ako je neko musliman i ako se nešto ružno o njemu napiše, automatski se izjednačava sa žrtvama ?
Po čemu je on žrtva ?
zrtva je po tome sto je on u doba kada je izvrsen "navodni" zlocin bio clan legitimno izabranog presjednistva Bosne i Hercegovine...zlocin je izvrsen,zamisli, nad okupatorskom vojskom koja je ubijala sve sto se kretalo po sarajevu...
i ti za njega tvrdis da je "haski optuzenik",kao karadzic i drugi....
zrtva je jer je na slobodi najveci zlocinac u zadnjih 100 godina u evropi,ratko mladic,koji se krije u srbiji istoj toj drzavi koja,je podigla optuznicu protiv ganica...koja ironija [huh.gif]
zrtva je i ilija jurisic koji nevin truhne u srbiji zbog toga sto je branio svoj narod i drzavu od iste te vojske nad kojom je,navodno" i ganic napravio ratni zlocin....
da pogresno neshvatis komentar,meni ganic nikad nije bio "draga" licnost ali u ovom slucaju potpuno ga podrzavam...
A ako je oslobođen Haga i ako nije kriv , zašto je pokušao pobjeći prihe hapšenja u Engleskoj - čista savjest , ha
[/quote]
ne postoji nikakvo AKO....oslobodjen je svih optuzbi za slucaj dobrovoljacke ulice od strane haskog suda...sto se pokusao pobjeci iz engleske mora ces pitati njega....ako se odlazak na aerodrom moze smatrati bjezanjem??? [eusa_think.gif]
xxx...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Alija Izetbegovic

#112 Post Postao/la mrki62 »

to sto si ti kopirao je tekst "o zakonu o bankarstvu republike srpske" nije zakon...
kopija zakona ti je ovdje na ovom linku http://www.abrs.ba/propisi/propisi_lat.htm
i kad ga procitas vidjeces da je taj zakon uskladjen sa ZAkonom o Centralnoj banci BiH i da je to podzakonski akt zakona o centralnoj banci....
Jok vala, to oni imaju kao fol i strašno se i to svo vrijeme trude da ispoštuju to što si ti postavio [muzikafo1.gif]
dio tvoga posta sa prethodne stranice
Sve ono što si ti napisao je nevažno , gdje je istina, jesil ti u pravu ( volio bih da jesi ) al situacija na terenu je sasvim drugačija.
RS je toliko monetarno neodvisna, da čak isplaćuje i pomoć i penziju onim što su pravili genocid i razarali BiH i sad sam po tvom ja kriv što uzdižem RS.
Ja samo pokazujem kolika je pasivnost onih u Sarajvu.
Kakvu već funkciju ima Silajdžić Haris ?
Jel se on i u šta do sad umiješao na području RS - to nek ti bude pokazatelj koliko je RS samostalna.
Da, al nigdje ja nenapisah da je RS nezavisna država.
Napisao sam da je samostalna u odlučivanju i financiranju , ništa ne pitaju one u Sarajvu ,............ eto ti primjer ,........... jel pitaju šta npr. Harisa ?
Ne znam po čemu je zajednička RS osim u istom pasošu i istoj valuti , mada valutu u RS ili Federaciji svako po svoje handri.
logicno da sami odlucuju jer entiteti imaju svoje nadleznosti koje su proizisle iz ustava BiH,ali ne odlucuju o onima koji su u nadleznosti drzave BiH...
Bravisimo ,............ yebe se i Federaciji i RS i Distriktu za državu BiH, jer na izgradnji BiH se niko ne brine, za građane/državljane BiH niko ne brine.
Primjer ; yebe se onim u Federaciji za one u RS ili ; yebe se onim u RS za onim u Federaciji ,............. u razumnom jeziku to znači ; yebe se svima za BiH kao državu i to svo ovo vrijeme od 1992 pa do danas.
Možda se sutra šta promijeni a do danas ništa od toga još nije viđeno.
entiteti i jesu uspostvaljeni da bi se izbjeglo namecanje i diktiranje ovih nad onima i obrnuto...ali znaju se nadleznosti drzave i o tim pitanjima odlucuju drzavne institucije presjednistvo,skupstina,vijece ministara a ne entiteti...znaci,tacno je odredjeno sta mogu entiteti,ne vidim nikakvu samostalnost ako se radi po ustavu Bosne i hercegovine///
Dabome,............ te nadležnosti su do sada UVIJEK obrodili plodom i svakim danom je ta nadležnost sve "jača i jača" [cool.gif]
na osnovu jedne slike i nekoliko rijeci,ti si dosao do zakljucka da sad i hrvati imaju vlastiti monetarni sistem unutar federacije [eusa_think.gif] ..ti ili si nadprosjecno inteligentan ili si "totalno ocajan" da dokazes svoje tvrdnje koje ne piju vode....
Ako znaš za Sarajevsku drinu ( cigarete ) , onda znaš i da ta ista Drina se proizvodi i u Mostaru ,........ ako kupuješ Sarajevsku , onda je ta Sarajevska skuplja od Mostarske !
Jel mi znaš objasniti u čemu je štos ?
Ista kutija, isti duhan - drugačija cijena [Happy.gif]
Eto, sad ti sam donesi zaključak kakav sam ja , al prvo objasni to sa cigaretama [muzikafo1.gif]
stos je u tome sto su u BiH priznata 3 jezika i dva pisma,latinicno i cirilicno,pa su ljudi slobodni da izaberu jezik i pismo koje im odgovara...ne vidim tu problem niti bilo kakav dokaz o vodjenju"samostalne" monetarne politike u rs...ako ti vidis,otvori mi oci ...
Nikakve veze ni sa jezikom ni sa pismom, razlika je da RS ima svoje bankarske zakone i oni se drže toga.
Oni imaju i svoju carinu i sudstvo , policiju i sl.
Jel griješim ?
znam da sam u pravu,ma koliko se to u medijima pokusavalo prikazati kao "samostalno"djelovanje,postoje Zakonski akti koji uredjuju ovo podrucje...
Da,........ i ti zakoni se provode ccccccccccccc
naravno da je drzava,ali kao sto rekoh po ustavu entiteti imaju svoja ovlastenja kojima mogu poduzimati odredjene radnje u skladu sa istima...zato i imamo ovakvu situaciju kakvu imamo,zbog toga je potrebno usvajanje novog ustava kako bi se sve nelogicnosti iz sadasnjeg ustava ispravile...
Zašto bježiš od odgovora ?
Zašto ne kažeš da je Haris pogriješio u vezi Ganića a kad već pominješ entitete, pa zašto Ganića neko iz entiteta ne brani , zašto predsjedavajući države BiH,......... kao da on nema drugog -prečeg posla ?!
zrtva je po tome sto je on u doba kada je izvrsen "navodni" zlocin bio clan legitimno izabranog presjednistva Bosne i Hercegovine...zlocin je izvrsen,zamisli, nad okupatorskom vojskom koja je ubijala sve sto se kretalo po sarajevu...
i ti za njega tvrdis da je "haski optuzenik",kao karadzic i drugi....
zrtva je jer je na slobodi najveci zlocinac u zadnjih 100 godina u evropi,ratko mladic,koji se krije u srbiji istoj toj drzavi koja,je podigla optuznicu protiv ganica...koja ironija [huh.gif]
zrtva je i ilija jurisic koji nevin truhne u srbiji zbog toga sto je branio svoj narod i drzavu od iste te vojske nad kojom je,navodno" i ganic napravio ratni zlocin....
da pogresno neshvatis komentar,meni ganic nikad nije bio "draga" licnost ali u ovom slucaju potpuno ga podrzavam...
Fino, kao naručeno to u vezi Ilije,......... zašto Hare nije meketao kao jare i u vezi Ilije?
Znaš , ja se malo bolje sjećam tog slučaja, ti pominješ okupatorsku vojsku ( nemam ništa protiv ) al u to vrijeme je Alija rekao ; neka njih , oni nas čuvaju !
Ybt, ti bi trebao imati muda i priznati to [muzikafo1.gif]
Ako je to istina u vezi Alije i njegove izreke a ja tvrdim da jeste , jer sam te njegove izreke slušao po Tv, onda ta vojska po Alijinim navodima ne može biti okupatorska, jer su bili "čuvari".
Pazi , to nije moja ideja, to je ideja izdajnika A.I.
.sto se pokusao pobjeci iz engleske mora ces pitati njega....ako se odlazak na aerodrom moze smatrati bjezanjem???
Dobro jutro kolumbo :lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Alija Izetbegovic

#113 Post Postao/la pasa74 »

mrki krivudas i izbjegavas temu kao i uvijek,to ti jedino dobro ide...koliko se sjecam nasa diskusija se zasnivala na tome,ima li rs nezavisan monetarni sistem ili nema...tvrdio si da ima a ja da nema....kroz diskusije smo dosli do slijedeceg....
kao dokaz da monetranu politiku vodi centralna banka bosne i hercegovine postavio sam ti i napisao ovo/
evo ti opet pa citaj ,clan 4 zakona o agenciji za bankarstvo republike srpske...
Citat:
Osnovni zadaci Agencije su sledeci:
a) izdavanje dozvola za osnivanje i rad banaka, dozvola za svaku promjenu organizacionog svojstva i vrste poslova koje obavljaju;
b) nadziranje poslovanja banka - kontrola rada banaka pregledom racuna i druge
dokumentacije, preduzimanje odgovarajucih mjera u skladu sa zakonom;
v) ukidanje dozvole za rad bankama u skladu sa zakonom;
g) upravljanje i nadzor nad postupkom sanacije i likvidacije banaka;
d) donosenje podzakonskih akata kojima se regulise rad banaka;
dj) vrsi ocjenu ispunjavanja uslova i daje saglasnost za izdavanje akcija narednih
emisija;
e) vrsenje radnji u pomagawu antiteroristickih mjera koje se odnose na banke na
zahtjev ovlascenog organa, na osnovu odgovarajuceg zakona ili u skladu sa
specijalnim rezolucijama Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, odnosno u
saradnji koju ostvaruje sa relevantnim institucijama u vezi sa ovim pitanem;
zz) preduzimanje svih radnji koje mogu biti potrebne, sto moze ukljuciti
blokiranje racuna klijenta u bilo kojoj banci ili bankama na podrucju cijele
Republike Srpske ili koje su drugacije pod nadleznoscu Agencije za
bankarstvo Republike Srpske u cilju sprecavanja finansiranja aktivnosti
kojima se opstruise ili prijeti da opstruise proces provodjenja mira koji se
odvija pod pokroviteljstvom Opsteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i
Hercegovini;
z) trazenje od Centralne banke Bosne i Hercegovine da otvori poseban racun za
rezerve na ime bilo koje komercijalne banke koja ima racun bilo kojeg
klijenta koji je utvrdjen u tacki c), ili racune na kojima se odvija slicna
radnja pod gornjom tackom e);
i) trazenje od banke ili banaka u kojima su blokirani racuni u smislu tacke ch)
da izvrsi prenos iznosa sredstava koja se nalaze na tim racunima ili na
racunima na kojima se odvija slina radnja kao pod tackom e) na cuvanje u
Centralnu banku Bosne i Hercegovine ili jednu od njenih glavnih jedinica;
j) sastavljanje i dostavljanje na objavljivanje u "Sluzbenom glasniku Republike
Srpske" u mjesecnim intervalima spiska blokiranih racuna iz t. e) i z) ovog
clana;
k) dostavljanje Centralnoj banci Bosne i Hercegovine svih informacija vezanih
za radnje preduzete iz clana 4. tacke e) do zakljucno sa tackom i) ovog zakona,
kao i svih informacija vezanih za pokusaje transakcija na ili sa blokiranih
racuna klijenta od dana stupanja na snagu naloga za blokadu racuna.

evo ti i link pa citaj i uzivaj, http://www.abrs.ba/propisi/propisi_lat.htm (otvori pod rednim brojem 2,zakon o agenciji za bankarstvo republike srpske),a ako negdje procitas da ova agencija ima nadleznost sprovodjenja monetarne politike,nikad se vise necu oglasiti na ovu temu... ...ako rs ima svoju monetarnu politiku zbog cega u ovom zakonu stoji da je agencija DUZNA traziti od CENTRALNE BANKE BIH to i to???
tvoj odgovor je bio ovo/ kopija djela moga posta i tvoj odgovor//
Citat:pasa74
evo ti i link pa citaj i uzivaj, http://www.abrs.ba/propisi/propisi_lat.htm (otvori pod rednim brojem 2,zakon o agenciji za bankarstvo republike srpske),a ako negdje procitas da ova agencija ima nadleznost sprovodjenja monetarne politike,nikad se vise necu oglasiti na ovu temu... ...ako rs ima svoju monetarnu politiku zbog cega u ovom zakonu stoji da je agencija DUZNA traziti od CENTRALNE BANKE BIH to i to???
mrki62
U pravu si i volio bih zaista da je tako i na terenu - jel uistinu tako ?
mislim da trebamo zakljuciti raspravu jer si priznao da sam u pravu,argumentovano sam ti dokazao da monetarnu politiku u BiH vodi Centralna banka BiH...a to tvoje pod pitanje"jeli u istinu tako",postavljas svaki put kad prihvatis argumente prilikom diskusije [evojele9.gif]
xxx...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Alija Izetbegovic

#114 Post Postao/la mrki62 »

Haj dobro , nek si u pravu i nadam se da uistinu jesi [evojele9.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Alija Izetbegovic

#115 Post Postao/la mrki62 »

Ko je digao u vazduh Izetbegovićev mezar: Lujić prikriva nerad najodgovornijih ljudi u SIPA-i

slika

24SI - U srijedu 11. avgusta navršavaju se četiri godine kako je aktivirana eksplozivna naprava na mezaru prvog predsjednika Predsjedništva RBiH rahmetli Alije Izetbegovića na šehidskom mezarju Kovačima u Sarajevu.

Počinioci nikada nisu otkriveni, a od tada pa sve do danas iz državnog Tužilaštva slušamo samo jednu rečenicu koja glasi: "Istraga o ovom terorističkom napadu još traje"!

"Dovoljno je samo da kažem da istraga traje. Detalji se ne govore", kratko je jučer za "San" rekao Milorad Barašin, glavni tužilac Tužilaštva BiH.

Pitanje o tome zašto ni poslije četiri godine teroristi nisu pronađeni i procesuirani, više puta je na sjednicama Predstavničkog doma Parlamenta BiH postavljao zastupnik SDA i potpredsjednik te stranke Šemsudin Mehmedović.

No, odgovora nema.

"Najodgovorniji za to što istraga tapka u mjestu su uglavnom ljudi iz SIPA-e. Ja sam nekoliko puta zatražio odgovor na pitanje dokle je došla istraga i ko je odgovoran za to što nema napretka u istrazi. Očigledno je da ne postoji dovoljno želje u rukovodstvu te institucije da se taj slučaj rasvijetli što ostavlja prostor za eventualne sumnje i nagađanja", rekao je Mehmedović za "San".

Prema njegovim riječima, najodgovornija osoba je Aner Hadžimahmutović, šef odsjeka za borbu protiv terorizma u SIPA-i.

"Sva teška krivična djela koja su se desila, u djelokrugu su rada tog Odsjeka, za šta je on odgovoran. Očigledno je da se više bavi političkim progonom neistomišljenika određenih političkih faktora, nego što svoj posao radi profesionalno", kaže Mehmedović.

Sa druge strane, direktor SIPA-e Mirko Lujić je u nedavnom intervjuu za "San", između ostalog, ovakve Mehmedovićeve tvrdnje uglavnom negirao.

"Očigledno je da Lujić prikriva nerad najodgovornijih ljudi u SIPA-i", dodao je Mehmedović.

(24sata.info)
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Alija Izetbegovic

#116 Post Postao/la kajs »

8. avgusta je bilo tacno 85. godina od rodjenja Rahmetli predsjednika Alije.




slika







"... jednu suzu i Fatihu iskrenu..."

"Alija slijedimo te ... i ako nema te"


Ridaen Lillahi El Fatiha!
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Alija Izetbegovic

#117 Post Postao/la Bausstelac »

Tako je govorio Alija

ekao je Alija Izetbegović o:

ISLAMU: "Islam jeste najbolji - to je istina, ali mi nismo najbolji.

To su dvije različite stvari koje često zamjenjujemo. U islamu sam uvijek tragao za onim njegovim univerzalnim vrijednostima koje ne razdvajaju nego spajaju ljude i koje potvrđuju, kako to Kur'an časni uči, da svi potječemo od jednog čovjeka i od jedne žene, dakle da smo jedan rod i da smo podijeljeni u plemena i narode, kako opet kaže Kur'an časni, ne da jedni drugima činimo zlo, nego da se međusobno upoznajemo. Stoga vjerujem i vjerovat ću da služeći islamu i muslimanima, istovremeno služim svim ljudima dobre volje."

EVROPI: "Evropa ima neke zablude kojih se nikako ne može osloboditi, uprkos očiglednim činjenicama. U Bosni u ovom ratu naprimjer, uništene su stotine džamija i crkava. Sve su ih uništili "Evropljani", nijednu Bošnjaci. Ja cijenim Evropu, ali mislim da ona ima odveć visoko mišljenje o sebi, a obično je najmanje mjerodavno ono što sami o sebi mislimo. Ako sam tolerantan, ja sam to prvo kao musliman, a zatim kao Evropljanin."

ŽENAMA: "Žene čine polovinu ljudskoga roda, pa i polovinu naroda. U minulom ratu za opstanak i slobodu one su zajedno sa nama dijelile teret ratnih nevolja. Sa nama su stradavale, patile i gladovale. Od njih očekujemo da rode i podignu generaciju Bošnjaka koja će sačuvati ono za što smo se mi izborili i izboriti se za ono što mi nismo uspjeli. Takvu generaciju ponosnih i svjesnih ljudi ne može podići ponižena i odbačena žena."

LJUBAVI: "Ja sam zaista, imao samo jednu ljubav u životu - to je moja žena."

TUĐMANU I MILOŠEVIĆU: "Tuđman mi se nije sviđao. Od prvog trenutka bio je to odbojan čovjek s kojim je, barem meni, bilo jako teško razgovarati. Franjo Tuđman bio je ona vrsta čovjeka s kojim je teško osjetiti bilo kakvu bliskost. Ako se takve stvari uopće smiju govoriti, upravo se po tome jako razlikovao od Miloševića. Ja s Miloševićem nisam imao privatni problem, premda smo se totalno razilazili i bili na suprotnim stranama u političkom i svakom drugom smislu. No, on je znao biti duhovit i opušten, pa mogu zamisliti da bih s njime bio u dobrim odnosima da nije bilo politike i da smo recimo, radili u istom preduzeću. S Tuđmanom je to bilo nemoguće. Ja vjerujem da me Tuđman mrzio, ali bilo je u tome nečeg obostranog. Možda sam i ja pomalo kriv zbog toga. No, Tuđman mi je, još 1995., kada je rat bio pri kraju, govorio da mi je bolje pristati na podjelu zemlje, jer ona i Muslimanima ostavlja nešto, a moglo bi nam se dogoditi da zemlja bude podijeljena na dvoje kao 1939. Ta podjela iz 1939. njemu nikada nije davala mira."

TITU: "Izvjesne simpatije prema Titu nikada nisam krio. Istina je da mi se nije sviđala njegova ideologija, pa ni način života, njegovi Brioni, vile, lovačke kuće, itd, ali osjećao sam, i mislim da ne griješim, da on nije bio loš čovjek. Jednostavno nije bio zloća, kako bi to narod rekao. Bio je komunist, ali nije bio boljševik. U jedan idejno pogrešan sistem unosio je nešto ljudskog i podnošljivog. Kažu da je volio život, a ja iz toga zaključujem da nije mrzio ljude, jer to je povezano."

ŽAKU ŠIRAKU: "U posebnom sjećanju ostao mi je naš susret koncem augusta 1995. Bilo je to nakon masovnog ubistva civila na tržnici "Markale" u Sarajevu i dan prije zračnih udara NATO-a na srpske položaje kod Sarajeva. Predsjednik Širak odigrao je u tome jednu od ključnih uloga."

NARODIMA: "Nema loših naroda, ima samo loših vođa."

DŽORDŽU BUŠU: "Čovjek koji živi u zabludi da se pukom silom može ovladati svijetom, a može se samo idejama. Amerika je bila ideja, ali čini se da to prestaje biti."

VLADIMIRU PUTINU: "Imam neku refleksnu averziju prema obavještajcima."

BILJANI PLAVŠIĆ: "Njeno priznanje genocida nad nesrpskim stanovništvom BiH u toku agresije ima ogroman značaj." Da li je to priznanje iskreno? "Mislim da jeste, ali to objektivno nije ni važno."

RIČARDU HOLBRUKU: "Mogli ste Holbruka voljeti ili ne voljeti, ali niste mogli ne respektirati ga. Njegova argumentacija odavala je britku inteligenciju, izvanredan talenat i veliko poznavanje problema. Kažu da diplomatija i sila stoje u obrnutom odnosu. Holbruk obara ovu teoriju."

KARLU BILTU: "Bio je čovjek vrlo oštre inteligencije i mislim da on vrlo dobro vidi i zna ko je ko u Bosni. Drugo je pitanje hoće li i može li to i da kaže. Pretpostavljam da rezonuje ovako: po Dejtonu vi ste tri jednake strane, moralne razlike tamo nisu priznate, pa ste i za mene jednaki."

SADAMU HUSEINU: "Ratni zločinac i tiranin. U ovome ga na Srednjem istoku nadmašuje samo Arijel Šaron."

SLOBODI MEDIJA: "Nikada nijedan novinar nije od strane države gonjen zbog onoga što je napisao, niti će biti gonjen. Prosto im bilo. Protiv novinara koji su spremni da lažu, nema lijeka u demokratskoj državi, osim odgajanja naroda i podizanja opće kulture, da bi sami ljudi mogli razlikovati istinu i laž, dobro i zlo. Ali to ne može učiniti politika, može samo kultura. A to je mukotrpan, dugotrajan posao, ali i jedini način. Do sada niko ništa nije bolje izmislio."

POLICIJSKOJ DRŽAVI: "Nema prave policijske države bez totalitarne države, a ove nema bez pune kontrole medija. Kontrola medija i tzv. verbalni delikt bitne su komponente policijske države, a takva kontrola medija nije više moguća u BiH. Dok je štampa slobodna, čak i ovakva haotična kao što je trenutno kod nas, pokušaj da se uspostavi policijska država završavat će neslavno."

BOŠNJACIMA: "Mi smo evropski muslimani. To nam je sudbina. Mi hoćemo da budemo i muslimani i Evropljani. Ja lično najkomotnije se osjećam kada kažem da sam evropski musliman, jer to jesam. Kada odem na Istok ponešto mi tamo smeta, smeta mi ponešto i kada odem na Zapad. Najbolje se osjećam ovdje, u Bosni."

NAJTEŽEM RATNOM DANU: "Bilo je mnogo 'najtežih' dana: tragedija Srebrenice, pogibija bliskih ljudi, mnogo njih, itd. Ipak, 9. novembar 1993. izdvaja se od ostalih. Tog dana vatrom iz tenkova namjerno je srušen Stari most u Mostaru, malo arhitektonsko čudo neviđene ljepote. Na trenutak sam zamrzio ljudski rod. To i jesu bili najteži dani ovog rata ili 'dani bez budućnosti'. Moj narod bio se doslovno našao opkoljen sa svih strana. Bio je nastupio potpuni mrak. Nije bilo više nikakve nade, a činilo se da je otpor bio izgubio svaki smisao i da se nastavljalo samo još po inerciji."

DEJTONU: "Dejtonski ugovor plebiscitarno je prihvaćen kada je zaključen i kada je prestalo ubijanje, razaranje i iseljavanje, a došli voda, struja, plin. Sada nekima Dejton ne valja. Pa i ne valja kad bismo i bez njega imali mir i državu. Bosna nije mogla ratovati još jednu godinu, a da je odbacila Dejtonski sporazum, morala bi nastaviti ratovati, i to potpuno izolirana. Bosna je pred zimu 1995. bila teški ranjenik, a zahvaljujući dejtonskom miru, ona je preživjela. Sada neka je liječe. To je posao nove generacije. Izlječenje je moguće, dugo će trajati, treba gutati gorke pilule i uporno raditi."

ZAPADU: "Oprostite mi što ću biti vrlo otvoren. Lijepe laži ne pomažu, a gorke istine mogu biti ljekovite. Zapad nije ni pokvaren ni degeriran. 'Truhli Zapad' - ovu samoobmanu komunistički sistem skupo je platio. Zapad nije truho. On je jak, obrazovan i organiziran. Njihove škole su bolje od naših i njihovi gradovi su čistiji od naših. Nivo ljudskih prava na Zapadu je viši a socijalna briga za siromašne i manje sposobne bolje organizirana. Zapadnjaci su uglavnom odgovorni i tačni ljudi. Takva su moja iskustva sa njima."

Priredio: Amir Halilović
Izvor: Novi Horizonti
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Alija Izetbegovic

#118 Post Postao/la mrki62 »

Jovanović: Alija je Miloševiću govorio da je podrijetlom Srbin iz Beograda

slika

V
ladislav Jovanović je tokom četiri decenije diplomatskog angažiranja u SFRJ i kasnije u ministarstvu inostranih poslova u vrijeme režima Slobodana Miloševića upoznao na stotine ključnih svjetskih političara i prisustvovao nizu važnih samita na kojima se krojila sudbina Balkana.

Ovaj ministar vanjskih poslova Srbije, odnosno SRJ od 1991. do 1995. godine, u nemilost Miloševića došao je u augustu 1995. godine. Mira Marković lično je tražila od supruga Jovanovićevu smjenu i da za saveznog ministra inostranih poslova postavi Milana Milutinovića.

Piše: Mirha Dedić; Slobodna Bosna

Tada Jovanović odlazi na mjesto ambasadora SRJ u OUN-u gdje je bio sve do 2000. godine. Jovanović je ovih dana objavio knjigu “Rat koji se mogao izbjeći”. To je bio i povod za intervju sa ovim svjedokom historije, koji za naš list govori o ulozi Miloševića u ratu u BiH, njegovim odnosima sa rukovodstvom RS-a i “izdaji” zemalja od kojih je Srbija očekivala diplomatsku podršku.

Gospodine Jovanoviću, kao dugogodišnji diplomata prisustvovali ste brojnim sastancima sa međunarodnim zvaničnicima prije izbijanje krize na prostoru bivše Jugoslavije. Koji su to, po Vašem mišljenju, geopolitički uzroci uticali na raspad SFRJ?

Kapitalistički skrojen Zapad, izašavši kao apsolutni pobjednik iz hladnog rata, u rukavu je već imao keca za potpuni krah poraženog Istočnog bloka i njegovog komunizma ili jednopartijskog socijalizma. Tada je pobjednik sebi dao zadatak da evropski komunizam sasiječe u korenu i da sve države koje su na taj način bile uređene uvede u euroatlantske organizacije, kakve su današnja Evropska unija i NATO. Jedina koja nije podlegla tom procesu bila je SFR Jugoslavija.

Ta Titova Jugoslavija, koja se, inače, u historiji posle Drugog svjetskog rata s vremena na vrijeme oslanjala na Ameriku, krajem osamdesetih godina postala je kanal kroz koji je State Departmant kontrolirao zbivanja na Starom kontinentu. Da bi to postigla, Amerika je 1989. godine u Beograd poslala istreniranog diplomatu. Bio je to ambasador Warren Zimmerman, koji je ondašnjim jugoslavenskim funkcionarima otvoreno prenijelo da SAD više nema interes da čuva integritet i celovitost SFR Jugoslavije.

Zimmerman je Miloševiću doslovno kazao da Jugoslavija za SAD više nema isti strategijski značaj kakav je imala u prethodnom periodu, drugim rečima dao je signal svima u zemlji i van nje da mogu započeti sa njenim raspačavanjem. Inicijativa o rušenju SFRJ došla je spolja, a naši ljudi ovdje su to objeručke prihvatili i provodili. Međutim, nisu bili dorasli historijskom zadatku da Jugoslaviju treba očuvati na onaj način kako je to tražio Ante Marković.

Njih nije zanimala cjelina, bili su zaslijepljeni željom da vladaju vlastitim narodom. Kombinacija vanjskih i unutrašnjih utjecaja dovela je do kraja Jugoslavije, a time i do početka opće tragedije za sve. Brzim uvođenjem Jugoslavije u Europsku uniju mogao se izbjeći njen raspad. To je Milošević rekao Jacquesu Deloru, predsedniku Komisije EZ-a, početkom 1991. godine, na što je on samo odmahnuo rukom.

KAKO SU NAS IZDALI FRANCUZI

Francuska se tokom rata u BiH pokazala kao veliki prijatelj Srbije. Koliko je zapravo francuska diplomacija doprinijela srpskim interesima?

Mitterrand je ihstorijski bio naklonjen Srbima zbog Prvog svjetskog rata. On je pripadao toj generaciji. Međutim, on je Srbe obmanuo, pripadao je grupi zapadnih političara koji su radili na rušenju Jugoslavije. Predsjednik Francuske Francois Mitterrand je obećao da će Francuska kao vjekovni prijatelj Srbije pomoći da, kao i do tada, svi Srbi žive u istoj državi. Slobodan Milošević, predsjednik Srbije, oslonio se na njega, ali se ubrzo ispostavilo da je i to bila velika američka obmana. Lično vjerujem da se Mitterrand ponudio samo da bi za sebe pridobio lične poene.

Da pokaže da može da uspe tamo gde nijedna druga članica Evropske zajednice nije. Odnosno, da osigura prisustvovanje Miloševića na takozvanoj Mirovnoj konferenciji u Haagu. Da bi u tome uspeo, Mitterrand nije prezao ni od prešućivanja, ni od svjesnih obmana. Konferenciju, koja je od početka bila zamišljena kao mirovna i presuđujući, predstavio je kao bezopasnu ponudu dobrih usluga iza kojih ne stoje bilo kakvi interesi.

Mitterrand je Miloševiću garantirao da je to dobronamjerna konferencija koja treba da zavađenoj braći pomogne da dođu i sjednu za jedan sto i nađu zajednički jezik pod budnim okom EZ. Ukoliko ne uspe, svi se vraćaju kućama kao da se ništa nije desilo. Međutim, na toj konferenciji pojavio se papir lorda Caringtona koji je značio umrlicu za Jugoslaviju i poziv svim republikama da dođu «na šalter» međunarodne zajednice i traže nezavisnost.

Mitterrand je posebno lukavo provukao svoje insistiranje da njegov prijatelj, profesor Robert Badinter postane predsjednik takozvane savjetodavne Arbitražne komisije. Rekao je da će on pomoći Srbiji i srpskom narodu, a desilo se nešto potpuno suprotno.

Zašto mislite da je Badinter izdao interese srpskog naroda?

Na sastanku u Parizu Mitterrand je Miloševiću kazao da će Arbitražna komisija biti objektivna, i podvlačio da će svih pet članova Komisije zastupati vrlo snažne historijske i pravne argumente, koji će, istakao je, biti skoro prosrpski. Taj veliki prijatelj Mitterranda, ispostavilo se, uopće nije bio prijatelj Srba. Komisiju kojom je predsjedavao od početka je vodio u pravcu rasturanja SFR Jugoslavije, ka negiranju mogućnosti da Srbi, konstitutivni narod, dobiju jednaka prava kao ostali narodi. Badinter je suprotno Mitterrandovom uvjeravanju, iz Arbitražne komisije izolirao Grčku, tradicionalno prijateljsku državu.

Ipak je Mitterrand 1992. godine došao na sarajevski aerodrom i zaustavio gotovo izvjesne NATO napade na srpske položaje. Smatra se kako je rat mogao biti zaustavljen da Mitterrand to nije učinio?

On je bio antiamerički raspoložen kao i mnogi francuski političari. Francuska je htjela da u Evropi bude inspirator velikih odluka, a ne da tu ulogu prepusti Americi. On je to učinio da bi se suprotstavio Americi, jer je smatrao da se bila suviše osilila.

Koji su uopće bili interesi SAD-a da, kako Vi tvrdite, kriza u BiH potraje?

Amerika je imala više strategijske interese. Naime, plašila se brze integracije Evropske zajednice koja se pretvorila u Evropsku uniju. Mastriht je bio alarmno zvono sa Ameriku. Dakle, trebalo je Evropsku uniju spriječiti da se konstituira, izazivanjem i produžavanjem krize u Sarajevu dobiti na vremenu pri formiranju najvećeg rivala SAD-a. Drugi razlog je bio da se pomirenje Palestinaca i Izraelaca, koje je započeto sa bosanskom dramom, olakša time što bi arapsko-muslimanske emocije bile upućene ka BiH i Sarajevu, a ne prema Izraelu.

Pored toga, SAD je bio veliki dužnik islamskom svetu protiv kojih je vodio ratove, bombardirao je Libiju i slično. Sjedinjene Države su htjele da pokažu islamskom svetu da nisu antimuslimanska zemlja. Htjele su preko BiH da uravnoteži odnose sa arapskim svetom.

OPSADOM SARAJEVA KARADŽIĆ JE ŽELIO IZETBEGOVIĆU «VEZATI RUKE»

JNA je imala zločinačku ulogu u Vukovaru, Dubrovniku, Sarajevu, Mostaru, Srebrenici..., ali Vi tvrdite da Milošević nije bio odgovoran za rat u BiH. Međutim, da nije bilo njegove vojne podrške, vjerovatno ne bi došlo do tako strašnog krvoprolića u BiH?

U svakom ratu, svaka strana ima svog pomagača. U BiH su bile tri strane i svi su imali svoje pomagače koji nisu štedeli napore da pomognu svoju izabranu stranu. Rat u BiH bio je najbestijalniji. Napad na Vukovar, Sarajevo i Dubrovnik ja nikada nisam mogao da razumijem. Moj mozak to nije mogao da svari. Ja sam jednom prilikom rekao Kadijeviću da me čudi da se Vukovar razara, jer su u Drugom svjetskom ratu ravničarski gradovi bili zauzimani odmah ili su ostavljani za kraj da se predaju, nisu rušeni.

On mi je odgovorio da je u Vukovaru svaka kuća pretvorena u bunker i da se ne može drugačije postupiti.Također, nisam video vojnički smisao zbog čega se gađa Dubrovnik, a naročito nisam mogao da shvatim kako može Sarajevo da se drži pod opsadom tri i po godine i civili izlažu snajperskoj vatri. Bio sam izričito protiv toga jer se opsada Sarajeva pripisivala našim legitimnim ciljevima. Pitao sam Karadžića zbog čega se tako postupa. On mi je kazao da se neprijatelju u ratu moraju vezati ruke, što meni ni danas nije jasno.

Generalu Momčilu Perišiću se u Haagu između ostalog sudi i za zločine u Srebrenici. Da li je Milošević bio upoznat s masakrom u Srebrenici?

Srebrenica je strašan zločin! Milošević nije znao za Srebrenicu, to mogu sa sigurnošću da tvrdim, i bio je izuzetno besan kada je to saznao. On je od Karadžića i Krajišnika tražio da nikako ne diraju zaštićene zone, Žepu, Goražde, Srebrenicu i Bihać. Znam da je jednom spriječio da srpska vojska uđe u Bihać. Zbog pokolja u Srebrenici, Milošević je bio izuzetno ljut na rukovodstvo RS-a. Smatrao je da su krenuli na Srebrenicu zbog sloma fronta na zapadu.

ALIJA JE NUDIO MILOŠEVIĆU PODJELU BOSNE. GOVORIO MI JE DA JE PODRIJETLOM SRBIN

Kakva su Vaša saznanja u vezi sa dogovorom Milošević-Tuđman o podjeli BiH u Karađorđevu?

Za mene to predstavlja misteriju. U to vrijeme bio sam u Ženevi i Kopenhagenu. Na Ženevskoj konferenciji Milošević i Tuđman dali su izjavu da nemaju nikakve teritorijalne pretenzije prema BiH. Poznato mi je da je početkom leta 1993. godine Beograd iznenada posjetio američki senator Joseph Biden da bi se iz prve ruke informirao o stvarnim namjerama Srbije prema BiH. Do kasno u noć nad mapama BiH unosio se u lice Miloševiću i sugestivnim glasom pitao: Što želite u BiH? Koridor? Tražio je izjašnjavanje da li smo za podjelu BiH u kojoj bi se Srbi pripojili Srbiji, a Hrvati Hrvatskoj, dok bi muslimani imali posebnu državu od ostatka BiH.

Pretio je dizanjem embarga na uvoz naoružanja muslimanima. Pitao je zašto Srbi imaju tešku artiljeriju, a muslimani nemaju, pretio je vojskom SAD-a i Clintonom.

Znam da su Tuđman i Milošević imali česte plenarne susrete u četiri oka. Sakriju se i pričaju, bili su na ti, dosta intimni. Istina, ni Izetbegović i Milošević nisu se međusobno persirali i bili su na ti. Kada su se vodili pregovori na britanskom brodu «Nepobedivi» na Jadranskom moru, Izetbegović je došao u oficirsku sobu Miloševića, video sam da su vrlo prisni. Vjerovali su da će dobiti više ustupaka ako su intimniji. Milošević je Aliji prilazio sa velikim povjerenjem i poštovanjem. Kada čovjek ne bi znao o čemu govore, mogao bi zaključiti da dva stara poznanika sjede opušteno u nekoj kavani. Alija je imao tih ton i bio izuzetno uviđavan.

Djelovao je gospodstveno i otmjeno. Na Miloševića je djelovao umirujuće.

Izetbegović je Miloševiću govorio da je podrijetlom Srbin iz Beograda. Kazao je da je 1903. njegova porodica, koja je bila građanska, iz Beograda otišla u Bosnu i promijenila veru. Izetbegović je na brodu «Nepobjedivi» nudio Karadžiću nezavisnost Republike Srpske i njeno pripajanje Srbiji, pod uvjetom da se muslimanima ustupi tri posto teritorije koje su držali Srbi.

Mene je osobno ta ponuda iznenadila. Karadžiću se posle mnogo kajao što odmah nije pristao na Izetbegovićevu ponudu. Silajdžić je čuo za tu Izetbegovićevu inicijativu, došao je i rasturio je. Alija je bio spremniji za nagodbe, ustupke i kompromise. Međutim, njega je jako kočio Haris. Ono što je Krajišnik bio za Karadžića, to je bio Silajdžić za Aliju. Silajdžić i ja, kao ministri inostranih poslova, imali smo više susreta, uvijek je prema meni bio ljubazan.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Alija Izetbegovic

#120 Post Postao/la mrki62 »

Još kad bi ti znao kome je ta pjesma bila namijenjena [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori