Alija Izetbegovic

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...

Alija Izetbegovic je..

pozitivna licnost
24
33%
pozitivna licnost
24
33%
negativna licnost
6
8%
negativna licnost
6
8%
ni jedno ni drugo
6
8%
ni jedno ni drugo
6
8%
 
Ukupno glasova: 72

Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Alija Izetbegovic

#16 Post Postao/la mrki62 »

vidovita_dzemila je napisao/la:a kako nije posvećena izetbegoviću?
nego kome?
da mu se otac nije zvao alija [Happy.gif]
Jednom njegovom velikom jaranu , koji se je igrom slučaja zvao Alija .

Tamo neke ratne godine je napisao pjesmu "da te nije alija" i tvrdio kako je ta pjesma posvecena prijatelju mu koji je poginuo u sarajevu za vrijeme ratnih dejstava.
mnogo godina kasnije kad je bh javnost "zaboravila" tu izjavu desilo se da umre predsjednik rahmetli Alija pa dino danas pjeva tu istu pjesmu na godisnjicama Alijine smrti, Alije predsjednika. nije li to bezze i brezobrazno?

To boldirano ili slično se može naći na netu , čitao ja o tome davnih dana.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Alija Izetbegovic

#18 Post Postao/la basista »

U svakom slucaju,bilo bi puno bolji,da su 92.godine,iz groba mogli ustati Husein-beg gradascevic;Hasan pasa Predojevic,H.V.Hrvatinic,ban Stjepan II Kotromanic,Tvrtko..svi na celu sa banom Kulinom nogo ti mladi muslimani.. Jedno je vjerovati u boga i voditi vjernike..i sve u vezi toga.Ali rat i vodjenje vojske je nesto sasvim drugo.
Licno sam 93.u jesen,cuo od nekih aktivista SDA kako uvjeravaju narod po selima da je fildzan Bosna..dobra stvar. Nikada oni nisu rijesili tu dilemu.Imaju je i dan danas.
Da imaju sviju sopstvenu muslimansku drzavu pa koliko god,malehna bila.
To je ta rak rana te skupine ljudi. Stalno ih nagriza.Pate s njom i umrijece pitajuci se sta bi bilo kad bi bilo..
Nikada nece shvatiti da je narod odlucio umjesto njih i da ce dalekorocno,istinska Bosna izaci na svoje historijske granice..
Taj proces traje ali i njega ometaju ti isti ljudi..Samo sto oni uvijek optuze Dodika za nesto antibosansko.
Naravno da taj covjek radi te stvari ali koliko mu svojim glupšostima pomazu bosnjacki politicari.
Eno u avazu p**** stalno i mole OHR,hajte ucinite im ovo,ucinite im ono,
Nikako da im dodje do glave da ce taj OHR stvarno prestati da postoji..i sta onda?
Hajmo malo istine sad. Koja je stranka,Istocni Mostar zavila u crno?
Ne kazerm da je Alija bio los covjek,nego da jednostavno nije bio podesan za ratnog vodju. A i on je silno zelio vlast.
Jednog dana,mnogi ce se iznenaditi kad shvate da se medjubosnjacki sukob u Krajini mogao izbjeci..samo da je pamotniji izmedju Alije i Fikreta,na vrijeme htio popustiti pa naknadno razvaliti onog glupljeg.
Ipak je Fikret dobio najvise glasova 90.god i to mjesto je bilo njegovo pa kako god.
Nisu mu dali gore navedeni a vidjeli smo ih vec na djelu..
Taj Fikret je toliko zla donio svom kraju i svom narodu a ova mladomuslimanska klika,u svemu mu je pomogla.. Zivi bili pa vidili.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Alija Izetbegovic

#19 Post Postao/la mrki62 »

vidovita_dzemila je napisao/la:

Tekst:

tamo gdje je sunce, tamo gdje su zvijezde
tamo gdje je nebo bez oblaka
gdje se ciste duse gnijezde
gdje se oci odmicu od mraka

na tu stranu ja okrecem glavu
u te dvore glas sve zove
sklapam oci, pruzam ruke
pustim snove da zaplove

sklapam oci, pruzam ruke
pustim snove da zaplove

ne bi sjala ovako jako
ova moja lijepa avlija
ja bi svjetlo zvao mrakom
da te nije alija

slutio sam rijeci, slutio sam pjesme
mislio sam grijeh je, da se ne smije
mislio sam nema ko da slusa
ima kako nema, slusa moja dusa
Jel mi možeš dati na znanje kad je ta pjesma napisana, koje godine ?

Jer ima i ovakvih izjava :

Pjesma je napisana pri pocetku rata, '92, a Dino ju je poklonio momku koji je poginuo na Vracama kada su pocele prve borbe u Sarajevu, zvao se Alija Miladin. Negdje sam procitao da mu je bio komsija. Danas ce Dino vjerovatno reci da je pjesma posvecena njima obojici.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Alija Izetbegovic

#21 Post Postao/la mrki62 »

vidovita_dzemila je napisao/la:

ti mrki kad pođeš da odgovoriš na temu uvijek prvo guglaš, čitaš šta drugi kažu pa prekopiraš postove koji ti se najviše svide ili kopiraš neke članke
Ono Å¡to kopiram , dam jasno na znanje da je to kopirano a ako je tebi Alija toliko pri srcu , to ti ja nisam kriv.
Hajmo malo logike, daj mi datum izlaženja / snimka te pjesme , pa da vidimo gdje je istina.
Te izjave što sam ja prenio ovdje su po mom mjerodavne , iz razloga što se je od samog izlaska špekuliralo , jer je taj mladić bio čak njegov komšija al zbog Izetbegovićeve tobožnje karizme , on je eto kobiva posvetio i njemu tu pjesmu ,......... jel i ovo kopirano ,.... sunce ti kalaisano [Happy.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Alija Izetbegovic

#23 Post Postao/la srebrni »

ja sam ljubitelj i Alije Izetbegovica rahmetli i Dine Merlina pogotovo

a evo izjava Dine Merlina za radio slobodna evropa
Doslo je do nesretne interpretacije moje izjave u pogledu pjesme "Da te nije Alija". Pjesma "Da te nije Alija" posvecena je Aliji Izetbegovicu, Aliji Miladinu i svima koji su ujedinjeni u istini da nam je ucinjena nepravda i koji su se protiv te nepravde borili.

i jedan od prvih snimaka iste
http://www.myvideo.de/watch/3760692/Din ... nije_Alija

ne znam zasto se nasi ljudi stidjet onog sta im pripada....Alija nije zlocinac....niti mu ko to moze prisiti...
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Alija Izetbegovic

#24 Post Postao/la basista »

Ja se sjecam,iz ratnog perioda,jednog plakata.
Na njemu je bio Alija I. a pored njegovog lika,nalazio se tekst te merlinove pjesme..
Ali se ne sjecam da je Merlin ikada demantirao takvo tumacenje pjesme.
Tako je bilo sve dop 2000g.otprilike,sasvcim slucajno,kad je SDA izgubila izbore.
Tada je Merlin rekao,kako je to bilo krivo tumacenje,te da je pjesma za Aliju M.
Kako je to bezveze samo.
Kad je Alija umro,onda je Merlin iskombinovao tu svoju izjavu o "svim Alijama" u Bosni i na taj nacin,mudro otplesao izmedju dvije vatre..i zapalio na more da se vozika u svojoj jahti.
Mislim da su i prva i druga izjava,bile cisto poslovne prirode.
Ehh sad.. sjecam se i nekih demonstracija iz Njemacke.
Demonstranti su nahrupili na svog tadasnjeg kancelara,Helmuta Kola i bacali su jaja na njega.
On je sutke prosao kroz gomilu,otrpio sva ta ponizenja i nastavio sa svojim poslom.
Dakle,mozda su ti demonstranti bili u pravu pa se nije ni bunio.. A sta bi i mogao?
Da posalje tenkove na narod??
U tome je sustinska razlika izmedju nas i zapada..a mi ocajnicki zelimo tamo.
Nema tu nista nedodirljivo. Sto je covjek na vecem stepenu u javnoj hijerarhiji,veca mu je i odgovornost.
To vazi i za Aliju.. Ako je on postedjen bilo kakve odgovornosti..odmah hocu i ja da budem postedjen..
Pred zakonom su svi jednaki i zasto bi on ili bilo ko drugi,imao veca prava od mene. To nema nigdje na zapadu.. Englezi su vec odavno,izbrisali svew mitove o "velikom" Winstonu Churchil-u.
Vjerujem da svi ti silni branioci Alijinog lika i djela,jednostavno osjecaju da nesto ne stima u tom njegovom predsjednikovanju pa niposto ne zele da bilo ko prica o tome..
A postoji i vrsta ljudi,kojima je jednostavno potreban neko kao lider i bez toga,da im on svaki dan umno zbori..ne mogu zivjeti i promisljati o bilo cemu.
Vec sam rekao. Ja nemam nista protiv tog Alije.U pitanju je princip slobode ljudskog uma. A on ne zeli imati granice u bilo cemu.
Ne zelim nikoga prihvatiti kao bezgijesnog,jer svi mi grijesimo.
Niko nema pravo da mi namece takve gluposti i da me tjera da igram oko totema.
Mozda Bosnjaci,u politickom smislu,jos uvijek nisu dovoljno razvijeni pa zato moraju da slijede neke lidere.. Bilo kako bilo,BiH postoji i postojace i bez Alije.
Njemu hvala sto je vodio drzavu u teskim vremenima ali sud historije,vec iskazuje svoje misljenje.
Tako je bilo i sa Titom i bice sa svim buducim liderima. ne bih da trosim nerve oko toga.
Svaka cast i Sizifu.

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Alija Izetbegovic

#26 Post Postao/la basista »

ehhh! Dzemka..steta sto ovdje nema ocjena za naj-izjavu dana.. jer ovo za Aliju Sirotanovica,jeste takva izjava.. Vjerocatn o to nije ucinio jer Alija Sirotanovic,nije bio "u trendu" tad.. U svakom slucaju..svaka cast.. kratko i efikasno [eusa_clap.gif]

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Alija Izetbegovic

#27 Post Postao/la srebrni »

vidovita_dzemila je napisao/la:bilo bi mu najpametnije da je pjesmu posvetio aliji sirotanoviću koji je daleko veći čovjek, borac i radnik od ostalih alija



"nazalost" nije i hvala Bogu da nije


sve ima svoje vrijednosti...


njemu ce pjevat Bora Corba
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Alija Izetbegovic

#29 Post Postao/la basista »

.. Jah! .. [icon_help.gif]

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Alija Izetbegovic

#30 Post Postao/la mrki62 »

srebrni je napisao/la:
ne znam zasto se nasi ljudi stidjet onog sta im pripada....Alija nije zlocinac....niti mu ko to moze prisiti...
Evo , ja ču ovdje javno napisati ; da je živ , danas bi bio u Hagu , kao i Tuđman.
Ne mogu nacionalističke vođe biti anđeli , on i ostali nacionalisti bi na sudu dokazivali svoju nedužnost .
Koliko je naroda pobijeno uz njegov blagoslov ?
Za vođu odbrane Srebrenice je postavio čovjeka, koji je prije toga bio tjelesni čuvar Slobodana Miloševića !
Tog istog Orića je helikopterom izbavio iz opkoljne Srebrenice - prije samog pada , uz dogovor sa Srpskim vodstvom!
Da, tu istinu ti i tebi slični ne prihvatate, kao ni činjenicu da je BiH etnički čišćena poslije potpisivanja Dejtona ; narodu je sređivana viza za treće zemlje , da se Republika Srpska očisti , da se Srbima omogući da imaju što čistiju RS .
Takvi trebaju nacionalistima, da nacionalisti imaju svoje ovčice , kojim trebaju pastiri !
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori