Kosovo dobilo ,.......................

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Odgovorite
Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Kosovo dobilo ,.......................

Post Postao/la kajs » 15 Avg 2010 16:51

ja mislim da u dnu ove presude ustavnog suda srbije stoji sigurno URIME PAVARSIJA


Izgleda vise ni srbiji se ne daje novaca za nesto sto evo i ovom presudom suda vise nije njihovo.
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Kosovo dobilo ,.......................

Post Postao/la JAS » 25 Avg 2010 10:52

Лутина во Косово по забраната на хиџабот

Еден од најконтроверзните документи кои беа донесени неодамна на Косово е законот со кој се забранува носење муслиманска шамија во училиштата.

Ова предизвика протести меѓу населението од кое 90% се муслимани.


Идила


Домот на Флоринда Зека во централно Косово е едно идиличо место. Опкружено со заносни ридови по кои пасат домашните животни кои ги поседува семејството.

Но Флоринда веќе неколку месеци не оди на училиште. Вели дека беше принудена поради тоа што носела хиџаб, муслиманска шамија.

Косовската влада неодамна го забрани овој тип облека. Флоринда вели дека нема да се откаже.

„Кога ми рекоа дека не можам да одам на училиште со хиџаб се почувствував тажно, бев дискриминирана. Сакам да имам права како и сите други. Хиџаб за мене е најважната работа во животот", вели Флоринда.

Црква

Во центарот на Приштина градежни работници подигаат нова огромна католичка катедрала.

Некои луѓе мислат дека сето ова се прави заради тоа што косовската влада решила да ги следи, како што велат, западните вредности во надеж дека ќе се доближи до Европската унија.


Мора да се грижиме за мнозинството и за родителите кои не сакаат нивните деца да седат до некој покриен со шамија

Влоре Читаку, заменик министер за надворешни работи

Но, заменикот министер за надворешни работи Влоре Читаку вели дека зад одлуката за забрана на шамиите стои секуларната определба на земјата.

-„Наместо да се концентрираме на една маргинална група ние мора да се грижиме за мнозинството на популацијата и за родителите кои се загрижени поради тоа што нивните деца седат во училницата до некој кој носи ваква шамија", вели Читаку.

Протести

Владината одлука предизвика протести во Приштина, на луѓето кои чувствуваат дека ова им ги ограничува граѓанските права.

Тие велат дека планираат да ја тужат владата пред меѓународниот суд за човекови права, ако таа не го повлече законот.

Минаа само две години од прогласената независност и косовските власти се обидуваат да изградат добар углед, за Косово, коешто тие го гледаат како независна држава.
Оние кои се против забраната, како преведувачката Беса Исмаили велат дека одлуката ја намалува поддршка за Косово:

„Таа носи непријателско расположение кон владата и кон насоката кон која се движи Косово. Владата мора да изгради вредности кои ќе предизвикаат љубов кон Косово", вели Исмаили.

На улиците на Приштина има поделено мислење околу проблемот. Преку 90% од популацијата се муслимани и владата нема лесна битка пред себе.

Сепак луѓето овде традиционално водат секуларен живот и властите се определени да го зачуваат.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Kosovo dobilo ,.......................

Post Postao/la mrki62 » 31 Okt 2010 11:31

Mićunović: Srbija ne može blokirati ulazak Kosova u EU

slika

NOVI SAD - Predsjednik Odbora za inostrane poslove Skupštine Srbije Dragoljub Mićunović smatra da priznanje Kosova neće biti uslov za prijem u Evropsku uniju (EU), ali da Srbija neće moći blokirati njegov ulazak u EU. "Priznanje nezavisnosti Kosova neće biti prepreka za članstvo u Uniji, ali mislim da Srbiji neće biti dozvoljeno da blokira put Kosova ka EU"...... rekao je Mićunović.

Govoreći o mogućnostima ulaska Srbije u Nato savez, Mićunović je za novosadski "Dnevnik" rekao da će opravdano negativan stav prema tom moćnom vojnom savezu vremenom slabiti.

"Predviđam da će opravdan negativan stav prema NATO-u vremenom slabiti i da će neki pragmatični stavovi prevagnuti, pogotovo kad uđemo u EU. Ipak, Srbija je još jako daleko i od poziva da uđe u NATO, kao i od odluke šta nam tad valja činiti", ocijenio je Mićunović.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovorite