Valentin Inzko

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Valentin Inzko

#16 Post Postao/la nella26 »

Baš obećanje ludom radovanje, studirao naš jezik, Slovenac, živi u Austriji šta on zna šta je ovdje narod preživio osim što je vidio na tv-u!
Evo sad imamo priliku da vidimo šta će dotični uraditi, naime riječ je o tome da je srpski premijer Milorad Dodik izjavio kako je masakr na Tuzlanskoj kapiji i Markalama u Sarajevu isceniran, i da se nije dogodio, Inzko se drži po strani za sada, Tuzlaci su najavili da će se žaliti ujedinjenim nacijama ako on ništa ne poduzme protiv Dodika, tačnije traže od un-a da ga proglase za nepoželjnog u BiH, slažem se s ovim.
Mišljenja sam da se na njegovu poziciju treba postaviti čovjek koji je bio ovdje za vrijeme agresije, čovjek koji je oduvijek živio na ovim prostorima, jedino neko takav se može saživjeti i suosjećati sa našim narodom.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Valentin Inzko

#17 Post Postao/la mrki62 »

nella26 je napisao/la:Baš obećanje ludom radovanje, studirao naš jezik, Slovenac, živi u Austriji šta on zna šta je ovdje narod preživio osim što je vidio na tv-u!
On radi svoj posao po nečijim uputama i to nema nikakve veze jel on nešto zna ili ne zna.
On ima svog nalogodavca, koji mu plaća obaveze , koje ispunjuje , plata mu je cca 17.000 € .
nella26 je napisao/la: Evo sad imamo priliku da vidimo šta će dotični uraditi, naime riječ je o tome da je srpski premijer Milorad Dodik izjavio kako je masakr na Tuzlanskoj kapiji i Markalama u Sarajevu isceniran, i da se nije dogodio, Inzko se drži po strani za sada,
Negiranje ratnih zločina je neoprostivo


Visoki
predstavnik i specijalni predstavnik EU Valentin Inzko danas je zajedno
sa Å¡efom Misije OSCE-a u BiH ambasadorom Gary. D. Robbinsom te
specijalnim predstavnikom generalnog sekretara Vijeća Evrope i šefom
Misije Vijeća Evrope u BiH Caroline Ravauad, najoštrije osudio izjave
premijera RS Milorada Dodika.


slika

Dodik je u njima negirao prirodu ratnih zločina počinjenih u Tuzli 25.
maja 1995. godine, kada je 71 osoba ubijena i više od 150 ranjeno,
zločina na pijaci Markale u Sarajevu, 5. februara 1994. godine, gdje je
68 ljudi ubijeno i 144 ranjeno, te onog počinjenog 28. avgusta 1995.
godine, kada je 37 ljudi ubijeno i 90 ranjeno.

"Činjenice o ovim ratnim zločinima su jasne. Sud Bosne i Hercegovine je
12. juna 2009. godine proglasio krivim Novaka Đukića, komandanta Vojske
bosanskih Srba, za tuzlanski masakr i osudio ga na zatvorsku kaznu u
trajanju od 25 godina. Međunarodni krivični tribunal za bivšu
Jugoslaviju (MKTJ) proglasio je Stanislava Galića, koji je komandovao
Sarajevsko-Romanijskim korpusom Vojske bosanskih Srba, krivim za
zločine protiv čovječnosti, uključujući masakr na pijaci Markale 5.
februara 1994. godine, te ga osudio na doživotnu zatvorsku kaznu.
Konačno, MKTJ je utvrdio odgovornost generala Dragomira Miloševića za
ratne zločine, uključujući masakr na pijaci Markale 28. avgusta 1995.
godine, te ga prvostepenom odlukom osudio na zatvorsku kaznu u trajanju
od 33 godine.

Bilo kakvi pokušaji da se promijene historijske činjenice o ratnim
zločinima neprihvatljivi su i neoprostivi. Kada takvo iskrivljavanje
činjenica dolazi od zvaničnika sa visokim stepenom odgovornosti,
zvaničnika koji je obavezan poštivati Dejtonski mirovni sporazum i
sarađivati sa Međunarodnim haškim tribunalom, onda su te izjave posebno
neodgovorne i podrivaju ne samo institucije posvećene vladavini zakona
nego i kredibilitet tog pojedinca", stoji u saopćenju za javnost.

Šefovi misija OHR-a/EUSR-a, OSCE-a i Vijeća Evrope u Bosni i
Hercegovini podsjećaju da, iako svaka osoba uživa slobodu izražavanja
prema Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima, ova odredba podliježe i
određenim ograničenjima, prije svega u kontekstu “očuvanja autoriteta i
nepristranosti pravosuđa”, te“zaštite ugleda ili prava drugih”.


(Sarajevo-x.com)
nella26 je napisao/la: Tuzlaci su najavili da će se žaliti ujedinjenim nacijama ako on ništa ne poduzme protiv Dodika, tačnije traže od un-a da ga proglase za nepoželjnog u BiH, slažem se s ovim.
Ja se ne slažem , ............ to bi trebalo predstavništvo BiH uraditi , jer Dotik svojom izjavom vrijeđa svu BiH a ne samo Tuzlansko područje.
Gdje su Tihić , Slijadžić i ostale pi*ke od političara ?
nella26 je napisao/la: Mišljenja sam da se na njegovu poziciju treba postaviti čovjek koji je bio ovdje za vrijeme agresije, čovjek koji je oduvijek živio na ovim prostorima, jedino neko takav se može saživjeti i suosjećati sa našim narodom.
Ne !
Jer bi bio pristranski a međunarodna zajednica ne postavlja osobu , koja će navijati za nekakve Bošnjake , Hrvate ili Srbe ,........... ide se za boljitak DRŽAVE a ne nekakve nacionalne grupe.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Valentin Inzko

#18 Post Postao/la nella26 »

Po tvom mišljenu država treba da se vodi po nećijim uputama, a čijim prosvijetli me? naravno istih onih koji nemaju pojma šta se zaista ovdje dešavalo

Ja se ne slažem , ............ to bi trebalo predstavništvo BiH uraditi , jer Dotik svojom izjavom vrijeđa svu BiH a ne samo Tuzlansko područje.
Gdje su Tihić , Slijadžić i ostale pi*ke od političara ?

Ma kakvo predstavništvo BiH pa ljudi su spremni ovo uraditi upravo zato što se Tihić i Silajdžić ne interesuju za ovo, bitan im je samo njihov džep!



Ne !
Jer bi bio pristranski a međunarodna zajednica ne postavlja osobu , koja će navijati za nekakve Bošnjake , Hrvate ili Srbe ,........... ide se za boljitak DRŽAVE a ne nekakve nacionalne grupe.

Pa i treba da bude pristrasan jer je zlo naneseno njegovom narodu, i treba da pravi nacionalne grupe jer je ovo prije svega zemlja Bošnjaka a ne Hrvatska niti Srbija i kad si se već dotakao toga ni Srbi ni Hrvati se nisu htjeli izjasniti o ovoj Dodikovoj nebulozi i šta sad treba mi ćemo štititi svačije interese, odnosno i interese Bošnjaka, Hrvata i Srba a kad treba da nas podrže onda kulturno nemaju šta za reći ma fuj!
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Valentin Inzko

#19 Post Postao/la mrki62 »

nella26 je napisao/la: Po tvom mišljenu država treba da se vodi po nećijim uputama, a čijim prosvijetli me? naravno istih onih koji nemaju pojma šta se zaista ovdje dešavalo
Ako neće političari BiH da se prilagode ostalom svijetu , onda se nađe neko ko prisiljava te političare da počnu raditi svoj posao.
Pa BiH treba da se prilagodi međunarodnoj zajednici , ne može se očekivati da se ta ista međunarodna zajednica prilagodi BiH.
S tim sam ti i odgovorio po čijim uputama radi Inziko [mmmux2.gif]
nella26 je napisao/la: Ma kakvo predstavništvo BiH pa ljudi su spremni ovo uraditi upravo zato što se Tihić i Silajdžić ne interesuju za ovo, bitan im je samo njihov džep!
Drago mi je da misliš tako , jer da većina tako misli, na izborima oni nikad ne bi pobijedili .
nella26 je napisao/la: Pa i treba da bude pristrasan jer je zlo naneseno njegovom narodu, i treba da pravi nacionalne grupe jer je ovo prije svega zemlja Bošnjaka a ne Hrvatska niti Srbija i kad si se već dotakao toga ni Srbi ni Hrvati se nisu htjeli izjasniti o ovoj Dodikovoj nebulozi i šta sad treba mi ćemo štititi svačije interese, odnosno i interese Bošnjaka, Hrvata i Srba a kad treba da nas podrže onda kulturno nemaju šta za reći ma fuj!
Draga moja, BiH je slična Švicarskoj - po nacionalnom uređenju , jer i u Švicarskoj žive tri naroda = Italijani, Nijemci i Francuzi .
Tako je i sa BiH , u BiH žive tri naroda = Bošnjaci , Srbi i Hrvati i BiH nije ni u kom slučaju zemlja Bošnjaka , već svih koji u njoj žive a prvenstveno triju naroda , jer oni su jednakovrijedni a svi ostali mogu biti manjine ; Crnogorci , Makedonci , Slovenci , Mađari , Rusi ,.............
Inače Srbi imaju Dodika kao predstavnika a Hrvati jedva čekaju kakvu takvu izjavu ,......... krivnja je u građanima, koji glasaju za nacionalne predstavnike a neće da glasaju ni za koga, ko nema nacionalnog programa , neće nikoga ko nema vjerskog fanatizma u sebi .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Valentin Inzko

#20 Post Postao/la basista »

Cuo sam da ce Incko uskoro biti smijenjen zbog neefikasnosti...
Ovaj put,sveto evropsko carstvo,nece da se zajebava.. Odlucili su nam poslati najumnijeg intelektualca,savremene Evrope..jer samo takvog i zasluzujemo.. On se zove Kaligulin konj.. [icon_peace.gif]

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Valentin Inzko

#21 Post Postao/la nella26 »

Pa nastojim da istaknem kretenizam naših vladajućih jer ništa ne poduzimaju i onda svijet nalaže jednom Inzku da uređuje državu o kojoj nema pojma.
Zbog toga kažem da je to posao našeg čovjeka, naravno ne misleći pritom na Tihića, Silajdžića i kompaniju, ne dao Bog, davno sam se izjasnila da ih sve treba smijeniti.

Ali je još više žalosno što je BiH širokogrudna prema svima dok ista Hrvatska i Srbija neće da je priznaju kao državu traže da budu ravnopravni sa Bošnjacima ma narod je kriv koji to dopusti nek svako ide brate na svoje, što to Bošnjaci nisu u Hrvatskoj tražili svoj dio ili u Srbiji Federaciju zato što bi im pocrkali od smijeha a u Bosni mogu svi šta hoće, još malo pa će nam i Eskimi tražiti da i njih primimo u našu dragu multietničku!
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Valentin Inzko

#22 Post Postao/la paparaci »

nazalost je istina ovo sto je mrki rekao. to su samo piuni (visoki predstavnici). a i zaboli njih cosak za BiH. njima svaki mjesec kapa fina svota para. ko god je reziser sveg ovog S****, o sebi se zabavio da Bog da!

a izjave poput hajvana Dodika se moraju i trebaju ostro kaznjavati! narod treba da se digne na noge i da im (vodecim guzoliticarima) ...... mater svima!

mah.......... :evil: [onfire.gif] [Real mad.gif]

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Valentin Inzko

#23 Post Postao/la im_ex »

Inzko, idi kuci!!!!!
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Valentin Inzko

#24 Post Postao/la mrki62 »

nella26 je napisao/la:
Ali je još više žalosno što je BiH širokogrudna prema svima dok ista Hrvatska i Srbija neće da je priznaju kao državu traže da budu ravnopravni sa Bošnjacima ma narod je kriv koji to dopusti nek svako ide brate na svoje, što to Bošnjaci nisu u Hrvatskoj tražili svoj dio ili u Srbiji Federaciju zato što bi im pocrkali od smijeha a u Bosni mogu svi šta hoće, još malo pa će nam i Eskimi tražiti da i njih primimo u našu dragu multietničku!
Eto , to si dobro dala kao primjer a ja ću ti objasniti neke stvari ; u Hrvatskoj ili Srbiji mogu tražiti , samo tamo nema Alije pa da pristane na takvo nešto , pristane se sa potpisom.
Alija je u BiH potpisao Srbima famoznu Republiku Srpsku i po tom pitanju niko nije kriv sem Alije.
U ime Hrvata je trebao potpisati Krešimir Zubak al on to nije htio pa je potpisao Tuđman .
Alija je i dan - danas svetinja u muslimanskom svijetu , zaboravlja se na dejstvo da je baš on saslušao želje Srba i omogućio BiH sa današnjim uređenjem,.................... yebote, sad nam nekakav Inziko smeta, nije li to suludo ?!
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Valentin Inzko

#25 Post Postao/la nella26 »

Ma ne samo Inzko, ovo što si ti rekao stoji ali zar sad trebamo zauvijek to ispaštati, zar ne bi trebalo da se to ispravi, eto dokazano je kakav su zločin napravili i još pojedine nije stid da to podržavaju (sjetimo se šta je bilo sad za godišnjicu stradanja u Srebrenici), mislim da je krajnje vrijeme da im se ukine entitet i ako im se ne sviđa imaju brate Srbiju pa nek raspale na svoja divna polja.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Valentin Inzko

#26 Post Postao/la mrki62 »

nella26 je napisao/la:Ma ne samo Inzko, ovo što si ti rekao stoji ali zar sad trebamo zauvijek to ispaštati, zar ne bi trebalo da se to ispravi, eto dokazano je kakav su zločin napravili i još pojedine nije stid da to podržavaju (sjetimo se šta je bilo sad za godišnjicu stradanja u Srebrenici), mislim da je krajnje vrijeme da im se ukine entitet i ako im se ne sviđa imaju brate Srbiju pa nek raspale na svoja divna polja.
Ne treba ispaštati , treba ispraviti i bit će sve ok .
A kako ?
Pa jednostavno , na izborima nikako glasati za nacio stranke i uređivanje države je tu.
Kakvi su to lideri , kad gledaju prvo kako ti je ime a ne tvoju stručnu spremu .
Kakva je igra u vezi Srebrenice , to opet nacio lideri to sprovode a zanemaruju ostala područja BiH , pa nije valjda problem samo u Srebrenici jer ima još mnogo područja al političari iz njih ne mogu provoditi svoju izbornu mašineriju , sve što njih interesuje je to da u narodu drže u budnosti emocije i mržnju ,........... suživot njima nije u interesu a samo suživot omogućava da se ukine RS.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Valentin Inzko

#27 Post Postao/la mrki62 »

Inzko nametnuo set zakona vezanih za Distrikt Brčko

slika

Visoki predstavnik za BiH Valentin Inzko danas je donio više odluka kojima je namjera da entiteti i država ispune preostale obaveze koje proizlaze iz Konačne arbitražne odluke za Brčko da bi supervizija bila okončana u novembru, javlja Fena.

Mogućnost promjene entitetskog državljanstva

Donesen su izmjene entitetskih i državnog zakona o državljanstvu, zatim izmjene zakona o snabdijevanju električnom energijom Brčkog, kao i zakona o raspodjeli sredstava sukcesije kojim je ispravljen propust Fiskalnog vijeća BiH, po kojem Brčko nije bilo uključeno u raspodjelu sredstava.

Kako je na konferenciji za štampu u Sarajevu pojasnio visoki predstavnik, izmjenama entitetskih i državnog zakona o državljanstvu, građanima Distrikta se omogućava da promijene entitetsko državljanstvo.

Snabdijevanje električnom energijom

Izmjenama državnog i entitetskih zakona koja se odnose na električnu energiju, svaki entitet će po principu pola-pola biti obavezan da Brčko snabdijeva električnom energijom. Državna regulatorna agencija za električnu energiju preuzet će odgovornost za regulaciju i tarife, što je u skladu s Konačnom arbitražnom odlukom i naknadnim sporazumima, piše Fena.

Raspodjela sredstava sukcesije

Zakonom o raspodjeli sredstava iz sukcesije bivše SFRJ se ispravljaju greške koje su načinili Fiskalno vijeće BiH u martu i Vijeće ministara BiH u aprilu, kada je Brčko izostavljeno iz raspodjele sredstava.

Prema ovom zakonu, tri posto ovih sredstava sada pripadaju Brčko Distriktu, 10 BiH, 58 FBiH i 29 posto RS.

Veliki propusti oba entiteta i države

Visoki predstavnik je kazao da nije sretan Å¡to je morao iskoristiti svoje ovlasti i nametnuti ove zakone, koje su entiteti trebali donijeti prije devet godina.

Ocijenio je te propuste entiteta neodgovornim ponašanjem, konstatirajući da su u oba bh. entiteta iste stranke i tada bile na vlasti, kao i sada, te da nijedan ozbiljan napor na implementaciji potpisanih sporazuma u vezi s obavezama nisu poduzeli.

Inzko je istaknuo da se entiteti i država moraju pridržavati donesenih odluka, jer je to jedini način da supervizor za Brčko bude u poziciji da obavijesti Arbitražni tribunal da su entiteti ispunili svoje obaveze prema Konačnoj arbitražnoj odluci, javlja Fena.

„To obavještenje je krajnji korak da bi supervizija bila okončana, a naš cilj je da se okonča u novembru“, ustvrdio je Inzko.

Podsjetio je da je u junu Upravni odbor vijeća za provedbu mira prihvatio preporuku supervizora da se okonča supervizija u slučaju da entiteti do 15. septembra ispune preostale obaveze.

Entiteti moraju isplatiti dugovanja

Supervizor za Brčko Raffi Gregorian je naveo da neće donositi naredbu u vezi s dugovanjima koje treba isplatiti Distriktu, ukoliko entiteti do 1. oktobra postignu obavezujući sporazum o isplati ovih dugovanja.

„Ukoliko se entiteti i država budu pridržavali ovih rješenja bit ću u mogućnosti da obavijestim Arbitražni tribunal da su uvjeti za okončanje supervizije ispunjeni“, naglasio je Gregorian.

radiosarajevo.ba

Vezano: Države, entiteti i Brčko dijele 170 miliona KM

Link http://www.radiosarajevo.ba/content/view/11379/60/
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Valentin Inzko

#28 Post Postao/la im_ex »

Sto para oci ovo DrzavE



tako i jos sto-sta, npr:
"Donesen (fali e) su izmjene entitetskih i državnog zakona o državljanstvu",
paaa" građanima Distrikta se omogućava da promijene entitetsko državljanstvo.




koji smor od politike, ybt
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Valentin Inzko

#29 Post Postao/la andro »

Odluke ohrabrenja

Inckova djela, više od riječi, vraćaju nadu, ali ne daju osnova za iluzije da će visoki predstavnik i stranci rješavati sve probleme u BiH

Visoki predstavnik Valentin Incko (Inzko) ponovo je posegnuo za bonskim ovlastima. Nametnuo je odluke kojima se otvaraju vrata za okončanje supervizije za Brčko Distrikt i otklonio neke od blokada Republike Srpske u funkcioniranju "Elektroprijenosa BiH".

Time je ponovo ušao u klinč s premijerom RS Miloradom Dodikom. Ako je suditi prema najavama, sudara će biti još!

Dodik, zbog svog lopovluka, nastoji eliminirati strane sudije i tužioce iz Suda BiH. Kada se riješi njih, onda će krenuti i na eliminaciju samog Suda BiH.

Incko to ne može dopustiti i, kako nema drugog izbora, vrlo brzo morat će posegnuti ponovo za bonskim ovlastima i produžiti misiju strancima u Sudu i Tužilaštvu BiH.

Po mnogočemu Incko je netipični visoki predstavnik. Emotivan, razgovorljiv, srdačan, iskren i srčan, duboko uvjeren u ispravnost moralnih i drugih postulata koje slijedi, pokazao je da, kada smatra da je u pravu, neće ustuknuti ni pred bahatijim i moćnijim od Dodika.
slika
slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Valentin Inzko

#30 Post Postao/la im_ex »

Valentin Inzko
'Međunarodna zajednica neće tolerisati blokade u BiH'
Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko ocijenio je da međunarodna zajednica više neće tolerisati blokade i nedostatak volje među Bošnjacima, Hrvatima i Srbima da se provedu reforme, te dodao da će o eventualnim sankcijama protiv premijera Republike Srpske Milorada Dodika biti, kako je rekao,odlučivano kasnije .


"Međunarodna zajednica više neće dopustiti da je neko vuče za nos. Nama pomaže i to da se susjedi, uključujući i Srbiju, pokazuju kao konstruktivni da podrže suverenitet BiH", istakao je Inzko u intervjuu za njemački list Spiegel

Na konstataciju novinara ovog magazina "da mediji u Sarajevu spekulišu o tome da bi konflikt između Bošnjaka i Srba uskoro mogao dovesti do novog rata", visoki predstavnik je istakao da se takve spekulacije moraju hitno prekinuti jer su mnogi ratovi počeli upravo riječima.

"Riječi ponekad djeluju kao strijele i pogađaju direktno u dušu. Rane iz prethodnog rata, prije 14 godina, još nisu zaliječene", rekao je Inzko.

Komentarišući mogućnost da se na predstojećim izborima, najvjerovatnije, srpske i bošnjačke stranke takmiče sa nacionalističkim parolama koje ugrožavaju proces ujedinjena, Inko je rekao da je to, nažalost, tačno i da raste nezadovoljstvo u narodu.

"Bilo bi dobro kada bi do tada nešto bilo urađeno, nešto kao što je vizna liberalizacija koja bi građanima BiH omogućila da putuju u Evropu. BiH mora krenuti evropskim putem", istakao je Inzko.

Komentarišući ocjenu bivšeg američkog ambasadora Williama Montgomeryja da on u to ne vjeruje i da predviđa raspad BiH, Inzko je rekao da je to neodgovorno od jednog tako visokog diplomate.

Inzko je podsjetio da je Montgomery rekao da bi BiH trebalo da dobije tri entiteta i da na taj način Bošnjaci, Srbi i Hrvati eventualno dobiju pravo da se izdvoje iz jedinstvene države.

Inzko je ocijenio da visoki predstavnik Evropske unije, kada dođe do transformacije OHR-a u EUSR, više neće imati pravo da smijeni domaće političare u slučaju neadekvatnog ponašanja, ili da preuzme odlučujući uticaj u zemlji, ali neće ni biti bez mogućnosti da djeluje.

Na pitanje da li će se visoki predstavnik i dalje zvati Inzko on je rekao da bi se radovao tome.

List podsjeća da je međunarodna zajednica dala liderima u BiH malo više od sedam dana da se dogovore o ustavnim reformama i ocjenjuje da je Ustav koji je određen Dejtonskim sporazumom 1995. godine okončao rat, ali da se pokazalo da je skoro nemoguće da država funkcioniše kada se zna da administracija ima tri predsjednika, tri parlamenta i stotine ministara.

Gospodine Inzko,
kalodont se istiska odozdo ka gore; bosanskohercegovacka pita se jede ispred sebe a ne sa sredine ...
Kuda idu ljudi kao ja ...

Odgovori