Istina o Jugoslovenima (onim dobrim bivsim starim)

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Istina o JUGOSLOVENIMA (onim dobrim bivsim starim)

#46 Post Postao/la grga »

rekli mi da jesam nisam ni bio svijestan do neke 13-te godine,kad shvatim da sam Hrvat tamo neke 1982..

Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Istina o JUGOSLOVENIMA (onim dobrim bivsim starim)

#49 Post Postao/la grga »

papaya je napisao/la:uuuuuuuu, slatki mali moji

nesu da se iglam vise

dobro,jesam bio pa Å¡to..

dadooo_23
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 20 Feb 2009 17:46

Re: Istina o JUGOSLOVENIMA (onim dobrim bivsim starim)

#51 Post Postao/la dadooo_23 »

beca_jovi je napisao/la:
dadooo_23 je napisao/la:
beca_jovi je napisao/la:Lijepo si ovo dado prepisao , ali mi savrseno dobro znamo ko su nam preci i odakle potjece nasa pradomovina...historijske cinjenice koje su nepobitne srecom postoje....
odakle potjece nasa domovina i tko su nam to preci??? ajde,mozda znanstvenici ne znaju svoj posao... tu smo mi da ih ispravimo!
upravo ne zelim znanstvenike ispravljati.....sve je krenulo od moje recenice svi smo mi Slaveni, ja sam vec navela podjelu Slavenskih naroda, ne mislim se ponavljati, Slaveni su kao plemena dosla iz jugoistocne Azije, koliko me pamcenje sluzi, i bili su sa Baltijskim plemenima u zajednici, kako su se spustali preko Karpata u Panonsku niziju, postepeno su se odvajali jedni od drugih i stvarali posebne zajednice....da ne lupam sada, mogu tacno, kad budem u prilici da provjerim, napisati od kojeg do kojeg stoljeca se sve desavalo, ne bih da pogrijesim....
...i tako su zivjeli sretno svi zajedno!

uostalom,eno sve vec pise u onom postu gdje su oni postotci. mozes lijepo procitati i da pise kako su slaveni samo dohvatili podrucja slovenije,slavonije i vojvodine. i da su cak kinezi vise slaveni od nas :lol:

dadooo_23
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 20 Feb 2009 17:46

Re: Istina o JUGOSLOVENIMA (onim dobrim bivsim starim)

#52 Post Postao/la dadooo_23 »

vidovita_dzemila je napisao/la:
hrvati jesu iz azije porijeklom kao sto su i amerikanci,europljani,australci itd... i kao sto si u ostalom i ti! to ti ne namecem ja svoje misljenje,to je dokazano u znanstvenim krugovima odavno.
pa zašto ti je toliko bitno odakle su hrvati iz hrvatske kad hrvati iz bosne nemaju veze sa hrvatima iz hrvatske. znači ti si kao lik iz srednje bosne slaven?

ne ustvari još se nisi izjasnio šta su bosanci koliko vidim (letimično sam pročitala tvoje postove) više se baviš hrvatima iz hrvatske sa kojima ti nemaš veze. bolje nam objasni odakle potiču bosanci i hercegovci
ja ti opet moram ponavljati da smo mi hrvati u BIH dio hrvatskih plemena koja su se vremenom iz dalmacije i hercegovine pomjerali u potrazi za plodnijim tlom sjevernije i u BIH! nemoj mijesati genetiku i pripadnost odredjenom narodu.

i kako tebi nije jasno jedno. ne mozes ti sad ni generalizirati na taj nacin da kazes,e sad nema uopce gena slavena ili kelta u dalmaciji ili srbiji ili u BIH. to je toliko izmjesano da je to nemoguce reci... posto mene genetika zanima,ja ponekad kada idem ulicom,travnikom,zenicom,vitezom,nebitno,sto puta ugledam osobu koja je recimo tipicnih keltskih karakteristika izgledom. pogotovo mogu ocijeniti i zato sto sam bio u irskoj koja je kolijevka kelta pa dobro mogu ocijeniti.

ali da se moze ocijeniti koji je gen u postotku najvise zastupljen na odredjenom prostoru,vidis da moze.

i lijepo sam napisao da me zanimaju i podatci BIH populacije ali da na ovoj stranici nisu stavili podatke za BIH. pa nisam ih ja izbrisao.

dadooo_23
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 20 Feb 2009 17:46

Re: Istina o JUGOSLOVENIMA (onim dobrim bivsim starim)

#53 Post Postao/la dadooo_23 »

papaya je napisao/la:http://www.youtube.com/watch?v=QnJJ18Cttpc


svi ste vi jugosloveni, htjeli ne htjlei :wink:
(sa raznim nijansama)
prosla su papaya vremena kada je jedan um odredjivao milijunima drugih umova kako ce misliti. [eusa_naughty.gif]

moj susjed moze za sebe govoriti da je eskim ako hoce,i niti ja niti itko drugi nema mu pravo zabraniti tu zelju da se izrazava eskimom. a pogotovo ne da ga netko naziva jugoslovenom ako se on s tim ne slaze.

nismo vise u kavezu... :wink:

to je isto ovaj slucaj u BIH! dodje mi i kaze - hej,ti nisi hrvat ti si po nacionalnosti bosanac i hercegovac a po vjeri katolik. E PA NISAM! ja sam po nacionalnosti hrvat,po regionalnoj pripadnosti sam bosanac. po vjeri katolik,i nista manje ne postujem i nista manje ne volim BIH nego netko tko se izjasnjava bosancem i hercegovcem po nacionalnosti. a ako hocu izjasnit cu se i kao japanac,i nitko mi ne moze reci da nisam japanac ako ja duboko u sebi osjecam da jesam. :wink:

i da... ja nisam jugosloven. ima ih koji su i dan danas u papirima jugosloveni,i ni najmanje mi ne smetaju ti ljudi. imao sam bas jednog radnog kolegu koji govori za sebe da je jugosloven i bili smo dobri samo tako [smile.gif] ne smetaju mi ni bosanci i hercegovci po nacionalnosti,samo neka meni ne odredjuju sta cu ja biti

dadooo_23
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 20 Feb 2009 17:46

Re: Istina o JUGOSLOVENIMA (onim dobrim bivsim starim)

#54 Post Postao/la dadooo_23 »

GRGA je napisao/la:rekli mi da jesam nisam ni bio svijestan do neke 13-te godine,kad shvatim da sam Hrvat tamo neke 1982..
[eusa_clap.gif]

dadooo_23
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 20 Feb 2009 17:46

Re: Istina o JUGOSLOVENIMA (onim dobrim bivsim starim)

#55 Post Postao/la dadooo_23 »

09.12.2007., 12:37
neradi mi ta stranica ... jbga (ozbiljno ne radi)

Y-kromozon nalazimo samo kod muskaraca. Haplogrupa je odredjeni dio kromozona koji se jako rijetko znacajnije mijenja, tek nekih 8.000-10.000 godina. Postoje i haplotipovi koji su stariji i od 40.000 godina.

Prenose se sa oca na sina, i stoga muskarci mogu (ako im je poznato koju haplogrupu posjeduju) zakljucivati kad i odakle je njihov pra-pra-pra... djeda stigao u Evropu. Haplogrupe se koriste od strane geneticara kao mogucnost istrazivanja i pojasnjavanja seoba naroda, kao i koliko i gdje su se doseljenici zadrzavali u odredjenim podrucjima.

Svako slovo oznacava drugo porijeklo. Sto znaci da E3b ima drugacije porijeklo (i s time drugo vremensko razdoblje dolaska u Evropu) od I1b ili R1a. Ista slova imaju isto porijeklo. Dakle, R1a i R1b su se odvojili od R1 (putem mutacije i geneticke izolacije). Isti slucaj je sa E3 haplotipovima (npr. E3b*, E3b1, E3b2 itd.)

J (J2e*, J2e1, J2*, J2f1):
Anatolijsko porijeklo, navjerovatnije sa osmanlijama doslo u Evropu.
Populacije J2e* + J2e + J2* + J2f1
Hrvati 1,9

Bosanci 0

Hercegovci 1,4

Srbi 8,0

Kosovski Albanci 16,7

Makedonci 12,6

Makedonski Romi 1,8
E (E3b*, E3b1, itd):
Nije sigurno da li je rimskog, grckog ili ilirskog porijekla (obuhvata sredozemno podrucje).
Populacije E3b1 + E3b1- + E3b2 + E3b3
Hrvati 5,6

Bosanci 10,14

Hercegovci 8,9

Srbi 21,25

Kosovski Albanci 47,4

Makedonci 24,06

Makedonski Romi 29,82
K*:
Hunsko-turskog porijekla, korijenom iz Mongolije.
Populacije K*
Hrvati 0,9

Bosanci 0

Hercegovci 2,84

Srbi 7,08

Kosovski Albanci 0

Makedonci 1,27

Makedonski Romi
R:
R1a:
Slavensko porijeklo. Srodno sa Rusima, Ukraincima i Balticima.
Populacije R1a
Hrvati 34,30

Bosanci24,60

Hercegovci 12,06

Srbi 15,93

Kosovski Albanci 4,42

Makedonci 15,19

Makedonski Romi 1,70
R1b:
Nosioci ovog haplotipusa su vecinom u zapadno-evropskom dijelu, sa velikom populacijom u spansko-francuskom podrucju, i sa najvecim postokom u Velikoj Britaniji i Irskoj.
Populacije R1b

Hrvati 15,70

Bosanci 1,40

Hercegovci 3,55

Srbi 10,62

Kosovski Albanci 21,10

Makedonci 5,06

Makedonski Romi 1,75
I:
Ovaj haplotipus nalazimo samo u Evropi. Stoga se smatra da je ovdje i nastao kod prvih evropljana izmedju dva ledena doba prije 20.000 do 25.000 godina.

I1a:
Najveci maksimum u Skandinaviji i Islandu. Ovaj tipus se naziva i Wiking Marker.

I1b*:
Najveci maksimum je Bosni i Hercegovini kao i u zemljama s kojima granici, pri cemu se sa udaljenoscu od BiH procenat smanjuje (npr. u Hrvatskoj pri granici ka Sloveniji samo 2%).
Nizu vrstu nalazimo i u Sardiniji. Trenutno se ovo otkrice ne moze pojasniti, jer se do prije 4 godine smatralo da van podrucja Skandinavije (Vikinzi) nema potomaka praevropljana. Stoga ih odrediti nekom historijskom narodu nije moguce. Paleonska-genetika ce najvjerovatnije buducih godina to bolje rasvijetliti.
Populacije I* + I1a + I1b* + I1c

Hrvati 37,0

Bosanci 53,65

Hercegovci 70,91

Srbi 36,28

Kosovski Albanci 7,96

Makedonci 34,17

Makedonski Romi 5,26
H:
Ovaj tipus je nastao u Indiji, i najvjerovatnije je sa Sintima i Romima stigao i na Balkan, odnosno Evropu.
Populacije H1
Hrvati

Bosanci 0

Hercegovci 0

Srbi 0,9

Kosovski Albanci 0

Makedonci 0

Makedonski Romi 59,6


Zakljucci:

- 34,3% Hrvata su slavenskog porijekla. (Haplotip: R1a)
- 25% Bosanaca i 12% Hercegovaca su slavenskog porijekla.
- samo 15,93% Srba su slavenskog porijekla.

Prije nego se spomene "podvaljivanje", "zavjera" i slicno: Ovi podaci se ne razlikuju od podataka ostalih institucija koje su poonasob istrazivale haplotipove na Balkanu (studij je iz 2007! godine):

Institute for Anthropological Research, Amrusˇeva 8, 10000 Zagreb, Croatia; Estonian Biocentre, University of Tartu, Tartu, Estonia; ŕSchool of Public Health Andrija Sˇ tampar, University of Zagreb Medical School, Zagreb, Croatia; §University of Edinburgh Medical School, Edinburgh, Scotland; kMedical Faculty, University of Tuzla, Tuzla, Bosnia and Herzegovina; {Clinical Hospital Center ‘‘Bijeli Brijeg,’’ Mostar, Bosnia and Herzegovina; #Emergency Unit of Clinical Center of Serbia, Belgrade, Serbia and Montenegro; **Medical Faculty, University of Prishtina, Prishtina, Kosovo; and Medical Faculty, University of Skopje, Skopje, Macedonia

Anatolijsko porijeklo ima

- 1,4% Hercegovaca
- 1,9% Hrvata
- 8,0% Srba

Hunsko-tursko porijeklo ima

- 7,08% Srba (Haplotip K)
- 0,90% Hrvata
- 2,84 Hercegovaca

U BiH nalazimo 6 razlicitih haplotipova, u Hercegovini 11, u Hrvatskoj 12 a u Srbiji 13. U Hrvatskoj i u Srbiji ne dominira nijedan haplotip, i stoga je glupost pozivati se na "cistokrvne" Hrvate ili Srbe ili "cisto porijeklo" istih. Dakle, i oni - kao i ostali Evropljani - su samo "mjesavina" raznih naroda.
Samo Bosanci i Hercegovci imaju 1 dominirajuci haplotip. To je zapravo, zacudjujuce s obzirom da su se oni smatrali najvise "izmijesani" s raznim drugim narodima. Iznimka su i Romi i Sinti. No, oni su dosta "mladi" kao Evropljani (tek nekih 800-1000 godina).

Ovi podaci su naravno (iako identicni sa podacima ostalih studija) samo pocetak odredjivanja porijekla stanovnistva Balkana (tacnije na podrucju ex-Jugoslavije) i vjerovatno ce se malcice i promijeniti (pri jos vecem broju ucesnika), ali ce procentualni odnos navjerovatnije ostati isti.

gornje je pisano od cara tife 29

oli Bosnjaci oli Hercegovci

eh,evo vam i podatci sa stranice na kojoj je postavljena i genetska struktura BIH populacije. eto,pa gledajte sad... :wink: na stranici koju sam prije postavio ovdje sa postotcima i na ovoj posljaednjoj malo se ne podudaraju podatci o slavenskoj zastupljenosti gena u hrvatskoj na onoj prosloj je bilo 29%,a na ovoj 34%.

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Istina o JUGOSLOVENIMA (onim dobrim bivsim starim)

#57 Post Postao/la odysseus »

dadooo_23 je napisao/la:09.12.2007., 12:37
neradi mi ta stranica ... jbga (ozbiljno ne radi)

Y-kromozon nalazimo samo kod muskaraca. Haplogrupa je odredjeni dio kromozona koji se jako rijetko znacajnije mijenja, tek nekih 8.000-10.000 godina. Postoje i haplotipovi koji su stariji i od 40.000 godina.

Prenose se sa oca na sina, i stoga muskarci mogu (ako im je poznato koju haplogrupu posjeduju) zakljucivati kad i odakle je njihov pra-pra-pra... djeda stigao u Evropu. Haplogrupe se koriste od strane geneticara kao mogucnost istrazivanja i pojasnjavanja seoba naroda, kao i koliko i gdje su se doseljenici zadrzavali u odredjenim podrucjima.

Svako slovo oznacava drugo porijeklo. Sto znaci da E3b ima drugacije porijeklo (i s time drugo vremensko razdoblje dolaska u Evropu) od I1b ili R1a. Ista slova imaju isto porijeklo. Dakle, R1a i R1b su se odvojili od R1 (putem mutacije i geneticke izolacije). Isti slucaj je sa E3 haplotipovima (npr. E3b*, E3b1, E3b2 itd.)

J (J2e*, J2e1, J2*, J2f1):
Anatolijsko porijeklo, navjerovatnije sa osmanlijama doslo u Evropu.
Populacije J2e* + J2e + J2* + J2f1
Hrvati 1,9

Bosanci 0

Hercegovci 1,4

Srbi 8,0

Kosovski Albanci 16,7

Makedonci 12,6

Makedonski Romi 1,8
E (E3b*, E3b1, itd):
Nije sigurno da li je rimskog, grckog ili ilirskog porijekla (obuhvata sredozemno podrucje).
Populacije E3b1 + E3b1- + E3b2 + E3b3
Hrvati 5,6

Bosanci 10,14

Hercegovci 8,9

Srbi 21,25

Kosovski Albanci 47,4

Makedonci 24,06

Makedonski Romi 29,82
K*:
Hunsko-turskog porijekla, korijenom iz Mongolije.
Populacije K*
Hrvati 0,9

Bosanci 0

Hercegovci 2,84

Srbi 7,08

Kosovski Albanci 0

Makedonci 1,27

Makedonski Romi
R:
R1a:
Slavensko porijeklo. Srodno sa Rusima, Ukraincima i Balticima.
Populacije R1a
Hrvati 34,30

Bosanci24,60

Hercegovci 12,06

Srbi 15,93

Kosovski Albanci 4,42

Makedonci 15,19

Makedonski Romi 1,70
R1b:
Nosioci ovog haplotipusa su vecinom u zapadno-evropskom dijelu, sa velikom populacijom u spansko-francuskom podrucju, i sa najvecim postokom u Velikoj Britaniji i Irskoj.
Populacije R1b

Hrvati 15,70

Bosanci 1,40

Hercegovci 3,55

Srbi 10,62

Kosovski Albanci 21,10

Makedonci 5,06

Makedonski Romi 1,75
I:
Ovaj haplotipus nalazimo samo u Evropi. Stoga se smatra da je ovdje i nastao kod prvih evropljana izmedju dva ledena doba prije 20.000 do 25.000 godina.

I1a:
Najveci maksimum u Skandinaviji i Islandu. Ovaj tipus se naziva i Wiking Marker.

I1b*:
Najveci maksimum je Bosni i Hercegovini kao i u zemljama s kojima granici, pri cemu se sa udaljenoscu od BiH procenat smanjuje (npr. u Hrvatskoj pri granici ka Sloveniji samo 2%).
Nizu vrstu nalazimo i u Sardiniji. Trenutno se ovo otkrice ne moze pojasniti, jer se do prije 4 godine smatralo da van podrucja Skandinavije (Vikinzi) nema potomaka praevropljana. Stoga ih odrediti nekom historijskom narodu nije moguce. Paleonska-genetika ce najvjerovatnije buducih godina to bolje rasvijetliti.
Populacije I* + I1a + I1b* + I1c

Hrvati 37,0

Bosanci 53,65

Hercegovci 70,91

Srbi 36,28

Kosovski Albanci 7,96

Makedonci 34,17

Makedonski Romi 5,26
H:
Ovaj tipus je nastao u Indiji, i najvjerovatnije je sa Sintima i Romima stigao i na Balkan, odnosno Evropu.
Populacije H1
Hrvati

Bosanci 0

Hercegovci 0

Srbi 0,9

Kosovski Albanci 0

Makedonci 0

Makedonski Romi 59,6


Zakljucci:

- 34,3% Hrvata su slavenskog porijekla. (Haplotip: R1a)
- 25% Bosanaca i 12% Hercegovaca su slavenskog porijekla.
- samo 15,93% Srba su slavenskog porijekla.

Prije nego se spomene "podvaljivanje", "zavjera" i slicno: Ovi podaci se ne razlikuju od podataka ostalih institucija koje su poonasob istrazivale haplotipove na Balkanu (studij je iz 2007! godine):

Institute for Anthropological Research, Amrusˇeva 8, 10000 Zagreb, Croatia; Estonian Biocentre, University of Tartu, Tartu, Estonia; ŕSchool of Public Health Andrija Sˇ tampar, University of Zagreb Medical School, Zagreb, Croatia; §University of Edinburgh Medical School, Edinburgh, Scotland; kMedical Faculty, University of Tuzla, Tuzla, Bosnia and Herzegovina; {Clinical Hospital Center ‘‘Bijeli Brijeg,’’ Mostar, Bosnia and Herzegovina; #Emergency Unit of Clinical Center of Serbia, Belgrade, Serbia and Montenegro; **Medical Faculty, University of Prishtina, Prishtina, Kosovo; and Medical Faculty, University of Skopje, Skopje, Macedonia

Anatolijsko porijeklo ima

- 1,4% Hercegovaca
- 1,9% Hrvata
- 8,0% Srba

Hunsko-tursko porijeklo ima

- 7,08% Srba (Haplotip K)
- 0,90% Hrvata
- 2,84 Hercegovaca

U BiH nalazimo 6 razlicitih haplotipova, u Hercegovini 11, u Hrvatskoj 12 a u Srbiji 13. U Hrvatskoj i u Srbiji ne dominira nijedan haplotip, i stoga je glupost pozivati se na "cistokrvne" Hrvate ili Srbe ili "cisto porijeklo" istih. Dakle, i oni - kao i ostali Evropljani - su samo "mjesavina" raznih naroda.
Samo Bosanci i Hercegovci imaju 1 dominirajuci haplotip. To je zapravo, zacudjujuce s obzirom da su se oni smatrali najvise "izmijesani" s raznim drugim narodima. Iznimka su i Romi i Sinti. No, oni su dosta "mladi" kao Evropljani (tek nekih 800-1000 godina).

Ovi podaci su naravno (iako identicni sa podacima ostalih studija) samo pocetak odredjivanja porijekla stanovnistva Balkana (tacnije na podrucju ex-Jugoslavije) i vjerovatno ce se malcice i promijeniti (pri jos vecem broju ucesnika), ali ce procentualni odnos navjerovatnije ostati isti.

gornje je pisano od cara tife 29

oli Bosnjaci oli Hercegovci

eh,evo vam i podatci sa stranice na kojoj je postavljena i genetska struktura BIH populacije. eto,pa gledajte sad... :wink: na stranici koju sam prije postavio ovdje sa postotcima i na ovoj posljaednjoj malo se ne podudaraju podatci o slavenskoj zastupljenosti gena u hrvatskoj na onoj prosloj je bilo 29%,a na ovoj 34%.

DAJ BA DADO KOJE VEZE TO IMA SA DANASNJICOM???
Kakve veze ima da li ti je porijeklo iz Azije ili Afrike,od ovoga ili onoga...
Kako pisete ovdje pocet cu jos da vjerujem u DARVINOVU teoriju!!!
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

dadooo_23
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 20 Feb 2009 17:46

Re: Istina o JUGOSLOVENIMA (onim dobrim bivsim starim)

#59 Post Postao/la dadooo_23 »

DAJ BA DADO KOJE VEZE TO IMA SA DANASNJICOM???
Kakve veze ima da li ti je porijeklo iz Azije ili Afrike,od ovoga ili onoga...
Kako pisete ovdje pocet cu jos da vjerujem u DARVINOVU teoriju!!!
ima veze zato sto vidim da ljudi pisu svasta sto nije tocno. i ne mogu jednostavno sutjeti na dezinformacije. ako cemo se praviti pametniji od znanstvenika,onda uredu!

Odgovori