Josip Broz TITO

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Josip Broz TITO

#107 Post Postao/la mrki62 »

Ne izludjuje me,nego mi nije jasno kako svoje teze podupires nebulozama.
Mic, Å¡ta su to za tebe nebuloze?
Jesul nebuloze ako nisi upoznat sa nekim činjenicama i ako se moje znanje, shvatanje, doživljaji , mišljenje ,........... ne podudaraju sa tvojim.
To sa nebulozama ostavi po strani i uhvati se argumenata ,............ pođimo redom:
Jeste,pa je dosao Tito oduzeo tim ljudima,da bi kao napravio ravnopravnost,pa je stvorio opet klasu Ljudi koji su imali privilegije nad drugima,de facto je jednima oduzeo privilegije da bih i drugima dao.......
znaci niente nix,nicho....
Daj mi jedan jedini primjer nekoga ko je bio privilegiziran .
Još jednom pročitaj šta sam napisao i nemoj površno shvatati , shvati suštinu.
To je podatak iz srednjeg vijeka koji ovdje ubacujes bzvz,a taj isti nema nista sa temom.......nije Tito reformisao crkvu moj mrki ...
Nije tito reformisao crkvu , to je točno al ja o tome nisam ni pisao.
Pročitaj još jedanput šta sam napisao, mogu ti čak postaviti par linkova o tome sa hrvatskih ili slovenačkih stranica, da vidiš koliko su im novopečeni političari vratili u nekretninama.
Ne radi se o reformi crkve, radi se o tome da je oduzeo nekretnine crkvi i dao u državno upravljanje.
A ako ti neke stvari ne kontaš , da ti malo pojasnim; svaka katolička crkva je vlast Vatikana , nije države u kojoj se nalazi.
O tim stvarima ti nisi upoznati teško je meni tebi te stvari objašnjavati na način da ti pišem roman.
A ovdje kritikujes KAPITALIZAM opcenito,a zivis u njemu,na drugoj temi ces ga branit ako ga Islam kritikuje ..........sta da ti jos kazem
Nije u vezi islama kapitalizam ni u kom slučaju niti kriv niti nevin i nema nikakve veze sa islamom ,........ tako i te tvoje optužbe a ako je to ipak tako , onda mi pokaži gdje to ja na takav način branim.
To u vezi tvog shvatanja u mom opisivanju , da ti još malo pojasnim ; U vrijem tite , koji je imao prvenstveno socijalizam a komunizam je bio sporedna stvar i zahvaljujući tom istočnom bloku ( komunističke države ) je ostali kapitalistički svijet bio na drugoj strani vage i na taj način je pravljena neka, hajmo reći humana i ljudska jednakost - nije bilo ovolikih razlika, kao što je sada . poslije pada komunizma i to u svim državama.
Niti u jednoj jedinoj državi nije bilo niti direktora, niti menadžera, niti sportaša - koji su zarađivali mjesečno ili godišnje kao sada ( u primjeru sa radnicima ).
To znači , da je postojala neka vrsta socijalnog mira .
Za štos, potrudi se i pronađi na netu ; koliko je u svoje vrijeme zarađivao Diego Maradona i bit će ti sve jasno .
Koliko danas drugoligaš zarađuje npr. u Italiji ili Njemačkoj i usporedi sa zaradom Maradone.
Zatim pogledaj koliko zarađuju današnje zvijezde u nogometu i opet će ti biti još jasnije o čemu ja zborim.
Ti ljudi koji su pod titom dobro zivjeli nece da vide i priznaju da je bilo ljudi koji pod njim nisu dobro zivjeli.......znaci nestankom Titove sile su ti ugnjetavani,tj Ljudi na cijim ledjima su ovi drugi dobro zivjeli,jos jednom promjenili odnos,i sad su oni priviligirana skupina,a ovi titini placu za njim,da bi se vratili u prvobitni status.
Ni jedno ni drugo nije u redu.
Ne bih se složio , jer u titino vrijeme su imali svi slobodan pristup zdravstvu , školstvu poslu ,........ a danas to nije tako, danas samo privilegizirani to imaju.
Obični radnici su kupovali stanove, pravili kuće , vikendice i školovali djecu a u većini slučajeva je samo muškarac radio .
Kako je danas - presudi sam.
A da se još malo nadovežem; oni što su prije pravili kuću ( u titino vrijeme ), ti isti danas nemaju mogućnosti da npr. mijenjaju prozore, krov, fasadu i sl.
Ili je opet pišem nebuloze [muzikafo1.gif]
kuzim yebo te patak
Nije za vidjeti [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Josip Broz TITO

#108 Post Postao/la im_ex »

Jedini politicar ciju smrt sam oplakala bio je Josip Broz Tito.
Samim tim, kad pravim poredjenje njega sa vladajucim bh trojancima, rezultat je :arrow: :lol:
Ni rahmet kao ni pokoj dusi ne bih pomenula, umjesto suza :arrow: :) uz obavezno [mmmux2.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Josip Broz TITO

#109 Post Postao/la Bebana_de »

Mi smo Titovi,a Tito je nas,,, [icon_flower.gif]
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Josip Broz TITO

#111 Post Postao/la Bausstelac »

Sva vasa prepucavanja su sazeta u sledecim stihovima:

"Druze TITO ti nam se vrati,
vole tebe Srbi i Hrvati,
ti si krao i nama si davao,
ovi kradu a nikom ne daju"


[eusa_clap.gif]
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Josip Broz TITO

#112 Post Postao/la paparaci »

:lol:

a znate li da je tito potpisao sa njemackom ugovor(onda kad je njemacka trazila radnu snagu) i to na njegov zahtjev, da nasi ljudi tamo ne smiju raditi kao smecari ili da ciste wc-ove! cuvao je dostojanstvo svojih drzavljana!

i kao sto kaze Minja - tad pasos u dzep i pici gdje ti je volja! i na granici ti se sa postovanjem obrate! a ne sad, gledaju na tebe kao da si zivotinja a ne insan + razna maltretiranja.....

pa eto, najzad jedan u parlamentu je predlozio da svi predaju svoje diplomatske pasose zbog ove zajebancije oko viznog rezima - da bi stali uz svoje drzavljanje i niko nije pristao! zujan Bakir je na to rekao: "STA?! - da ja stojim ispred ambasade u redu za vizu?! - hahahahahahaha.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Josip Broz TITO

#113 Post Postao/la mrki62 »

Bausstelac je napisao/la:Sva vasa prepucavanja su sazeta u sledecim stihovima:

"Druze TITO ti nam se vrati,
vole tebe Srbi i Hrvati,
ti si krao i nama si davao,
ovi kradu a nikom ne daju"


[eusa_clap.gif]
Evo slika na to tvoje [muzikafo1.gif]


slika
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Josip Broz TITO

#114 Post Postao/la andro »

slika
slika
slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Josip Broz TITO

#115 Post Postao/la paparaci »

[laugh.gif] [evojele9.gif] [thumbup.gif]

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Josip Broz TITO

#116 Post Postao/la pasa74 »

Cazinska buna – 60 godina poslije
četvrtak, 06 Maj 2010 15:34
E-mail Ispis PDF

screenshot1IslamBosna.ba - Da se ne zaboravi i da ostane upamćeno: danas 6. 5. 2010. godine navršava se punih 60 godina od Cazinske bune ili ustanka u Krajini. Naime, u noći između 5. 5. i 6. 5. 1950. godine došlo je do oružane pobune seljaka iz srezova Cazin, Velika kladuša i Slunj.

Seljaci su se bunili protiv nepravednih i agresivnih metoda "narodne vlasti" prilikom "otkupa" poljoprivrednih proizvoda i protiv raznoraznih fizičkih i psihičkih maltretiranja odbornika "narodnih odbora" i predstavnika organa vlasti. U "ustanku" je učestovalo oko 720 lica, od toga 15-ak pravoslavnih, a ostalo muslimana.

Ustanici su napali nekoliko zemljoradničkih zadruga i razoružali nekoliko policajaca, a na današnji dan 6. 5. 1950. godine oružano su napali i gradove Velika Kladuša i Cazin. Pobuna je od strane nadmoćnih snaga JNA ubrzo ugušena, a "narodna vlast" se žestoko obračunala sa ustanicima: 15-ak ustanika je osuđeno na smrt i strijeljano, a na desetine je osuđeno na kazne zatvora i "društveno korisnog rada" na vremenski perod od nekoliko mjeseci pa do 20 godina.

Ono što je posebno interesantno je činjenica da je oko 115 porodica s oko 777 članova osuđeno na "kolektivnu kaznu" - iseljenja, što je nezapamćen slučaj drugdje takve sankcije za cijeli period komunističke vladavine u cijeloj Jugoslaviji. Naime, iako za to nije postojao nikakav zakonski i pravni osnov niti je u postojećem zakonodavstvu Federativne Republike Jugoslavije uopće nekim propisom bila predviđena krivična kazna "kolektivnog preseljenja" cijelih porodica, jer se takva norma nije mogla iščitati ni u Zakonu o zaštiti države iz 1946. godine, ni u Krivičnom zakonu iz 1947. godine, ni u Zakonu o vrsti sankcija i kazni, nakon suđenja ovih 115 porodica, većinom muslimana s ukupno 777 članova (uključujući i žene, djecu i starce) je kolektivno iseljeno s područja cazinske i kladuške općine (gdje je živjelo preko 90% muslimanskog stanovništva) na područje općine znakovitog imena - Srbac (gdje je živjelo preko 90% pravoslavnog srpskog stanovništva).

Interesantno je da je se sličnom mjerom „kolektivnog preseljenja“ prijetilo i mještanima zeničkog sela Šerići, za vrijeme proganjanja „Mladih muslimana“ nakon II svjetskog rata. Naime, navodno je jedan od vođa „Mladih muslimana“ bio i ugledni šerički beg Husejnović koji je slično Huski Miljkoviću u Cazinskoj Krajini sačuvao bošnjačko-muslimanski narod u toku II svjetskog rata od četničkih pokolja, formirajući muslimanske milicije. Komunističke vlasti su bile zaprijetile da će cijelo 100% bošnjačko-muslimansko stanovništvo sela Šerići preseliti na područje općine Drvar (koji je bio naseljen 100% Srbima), ukoliko se beg ne preda ili ukoliko neko od mještana ne izda gdje se krije. Nakon te prijetne beg se sam predao, da bi spasio selo od progona i odležao godinama u zatvoru.

Navedeno raseljavanje kompletnog stanovništva pojedinih porodica nekih sela praćeno je konsfiskacijom njihove imovine, a kao vid odmazde zbog „antinarodnog djelovanja“, gdje se vidi sva apsurdnost ovih mjera, jer je cijeli jedan narod određenog kraja kažnjavan zbog „antinarodnog djelovanja“.

Ova mjera kolektivnog iseljenja gdje su i maloljetna djeca bila kažnjena za "grijehe" svojih očeva je inače bila jedino usporediva sa sličnim "kaznenim akcijama" Staljina u SSSR-u uperenim protiv cijelih "nepočudnih naroda" (Čečena, krimskih Tatara, Kalmika, itd.), koji su kolektivno iseljavani iz svojih domova i preseljavani na druge lokacije, kojom prilikom su neki narodi potpuno nestali, što sve ima elemente genocida.

Naime, zločinom genocida se smatra, između ostalog, i djelo počinjeno s namjerom da se djelimično ili potpuno uništi neka nacionalno etnička, vjerska ili rasna grupa, i to putem teške povrede fizičkog ili duševnog integriteta članova grupe. Konvencija o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida je postala punovažna 1950. godine, a istu je ratificirala i bivša Jugoslavija.

Interesantna stvar je i činjenica da postoje dosta jaki argumenti da je sama pobuna inicirana i podsticana baš iz Beograda i da su neke vođe pobune (pravoslavci i muslimani) prije samog otpočinjanja bune bile u stalnom kontaktu s nekim članovima UDBA-e, oficirima JNA u kasarni u Bihaću, a postoje jake indicije da je podršku otpočinjanju bune dao jedan od prvih ljudi tadašnje KPJ-e Milovan Đilas. Naime, bio je to period nakon rezolucije Infomibora i sukoba Jugoslavije sa SSSR-m i Staljinom, a sam Đilas je par godina poslije napustio KPJ i postao jedan od poznatijih komunističkih disidenata.

Izgleda da su u problematiku oko pobune bili upetljani i neki bošnjački muslimanski partijski rukovodioci, poput Hakije Pozderca, koji se nakon obračuna države s „pobunjenicima“ seli zastalno u Beograd i rijetko nakon toga posjećuje Krajinu.

Prema nekim dokumentima, organi UDBA-e su bili nekoliko dana prije počinjanja bune preko svojih doušnika upoznati da je narod nezadovoljan i da se sprema pobuna, ali izgleda da nekome u vrhu Partije i države nije bilo u interesu da se išta spriječi, već naprotiv, da imaju razlog da poduzmu represije prema muslimanskom stanovništvu tog dijela Krajine.

Naime, ovaj dio Krajine je jedan od rijetkih krajeva BiH u kome su Bošnjaci muslimani iz II svjetskog rata izašli skoro nimalo oštećeni od četnika i nihovih klanja. U toku čitavog rata ovaj kraj je predvođen bošnjačkim junakom Huskom Miljkovićem (rođen 1905. godine), koji je 1943. godine napustio partizane i osnovao vlastitu vojsku tzv. "Huskina vojska", a koja je radila na principu „Muslimanske milicije“ i u različitim vidovima sarađivala s okupatorom i ustašama, ali je sačuvala bošnjački narod toga kraja od četničkih pokolja.

Zanimljivo je da je na sličan način 40-ak godina poslije od strane KOS-a (obavještajne službe koja je nasiljedila UDBA-u) insceniran još jedan "ustanak" na istom području pod vođstvom Fikreta Abdića, koji je imao puno pogubnije i krvavije posljedice po bošnjački muslimanski narod.

Činjenica da su općine Cazin i Velika Kladuša bile jedine dvije općine u BiH prije rata u kojima su Bošnjaci muslimani činili preko 90% stanovništva, i to ratobornog i prkosnog stanovništava vijekovima sklonog "posezanju za oružjem" u zaštiti svojih prava, sigurno nije bila irelavantna u insceniranju i poticanju ovih dviju "pobuna" u samo 40 -ak godina. Nije isključeno da su mjerama kolektivnog iseljenja, protjerivanja, ubistava, hapšenja i slanja na dugogodišnje kazne zatvora, a posebno izazivanjem bratoubilačkog međumuslimanskog sukoba, velikosrpski hegemonisti željeli da ovaj kompaktni većinski bošnjačko-muslimanski prostor i narod što više unazade, a još kad se uzme u obzir i afera "Agrokomerc", nakon toga onda sumnja nije nimalo bezrazložna.

O Cazinskoj buni se skoro 50 godina uglavnom šutjelo. Tek 1991. godine izašla je iz štampe knjiga Vere Kržišnik - Bukić "Cazinska buna 1950", koja je detaljnije obradila ovo pitanje. Djelomično su se poslije ovog zadnjeg rata ove teme dotakli i Mustafa Imamović u svojoj "Historiji Bošnjaka" i Mirsad D. Abazović u knjizi "Kadrovski rat za BiH".

U Cazinu i Kladuši veći dio dokumentacije vezane za Cazinsku bunu je uništen, a prema izjavi arhivskog radnika Čede Zorića, navedenoj u knjizi Vere Kržišnik - Bukić "Cazinska buna 1950", dio dokumentacije je predat tvornici «Ljepenka» u Cazinu kao sirovinska prerada i tako uništen. Jedan dio dokumentacije o ovoj buni je završio u Beogradu (gdje je bila centrala UDBA-e i komanda JNA), a sudbina te dokumentacije je nepoznata.

Bilo bi interesantno danas saznati šta se desilo s onih 777 prognanika (uglavnom muslimana) koji su davne 1950. godine preseljeni u Srbac, odnosno s njihovim potomcima, da li se neko od tih ljudi uspio vratiti poslije u Krajinu, kako su oni preostali Bošnjaci muslimani prošli u Srpcu u ovome posljednjem ratu, da li ima muslimana u Srpcu...


Piše: A.Č.
IslamBosna.ba

jos jedno titino "dobro djelo" u vezi kojeg je jadnicak "skromno"cutao...gorio u dzehenemu ....
xxx...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Josip Broz TITO

#117 Post Postao/la mrki62 »

jos jedno titino "dobro djelo" u vezi kojeg je jadnicak "skromno"cutao...gorio u dzehenemu ....
Yebat ga, Krajiški sam zet i mogu malo i o toj buni,koju si postavio [muzikafo1.gif]
Desila se je jer nisu htjeli poštovati zakone i ustavni poredak države u kojoj su živjeli.
Dalje se pominje (pri kraju) F.Abdić ,............ isto je, nije htio poštovati zakone i ustavni poredak države u kojoj su živjeli.
Paša, nije valjda da za jedne važi jedno pravilo a za druge drugo a ista stvar.
Znaš , malkice znam o to mslučaju al mi mrsko pisati , samo sam dejstvo spomenuo.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Josip Broz TITO

#118 Post Postao/la andro »

A mogao bih ti i ja malo o Sericima da pisem i svercu na Teslickom ratistu . Dok tamo nije dosla "jedna" jedinica .A zamisli koincidencije i poslije ovog rata tamo se u vise navrata pravila akcija od strane SFORA po pitanju terorizma i organizovanih grupa. Kad tamo samo kromir nadjose [Happy.gif] . Bas cudno.
slika
slika

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Josip Broz TITO

#119 Post Postao/la pasa74 »

mrki62 je napisao/la:
jos jedno titino "dobro djelo" u vezi kojeg je jadnicak "skromno"cutao...gorio u dzehenemu ....
Yebat ga, Krajiški sam zet i mogu malo i o toj buni,koju si postavio [muzikafo1.gif]
Desila se je jer nisu htjeli poštovati zakone i ustavni poredak države u kojoj su živjeli.
Dalje se pominje (pri kraju) F.Abdić ,............ isto je, nije htio poštovati zakone i ustavni poredak države u kojoj su živjeli.
Paša, nije valjda da za jedne važi jedno pravilo a za druge drugo a ista stvar.
Znaš , malkice znam o to mslučaju al mi mrsko pisati , samo sam dejstvo spomenuo.

mrki ti znas ono sto je tito htio da narod zna,prava istina je da je buna izbila zbog ne korektnog odnnosa narodne vlasti prema tim ljudima...dobro,ako su pojedinci bili protiv drzave nisu svi...od kuda kolektivna kazna? ako je istina da su se pobunili protiv drzave,14 su streljali,ostale zatvorili...sta je bilo da druge presele i oduzmu im imovinu....titin humanizam na djelu....
xxx...

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Josip Broz TITO

#120 Post Postao/la pasa74 »

andro je napisao/la:A mogao bih ti i ja malo o Sericima da pisem i svercu na Teslickom ratistu . Dok tamo nije dosla "jedna" jedinica .A zamisli koincidencije i poslije ovog rata tamo se u vise navrata pravila akcija od strane SFORA po pitanju terorizma i organizovanih grupa. Kad tamo samo kromir nadjose [Happy.gif] . Bas cudno.
andro,u ratu je sverca bilo svugdje ili ces i to negirati...pusti bolan te price, o tim "ko bajagi" akcijama sfora je previse i govoriti...zar ti nije cudno recimo sto nisu hapsili pripadnike cetnickog pokreta,ili ustase?nemoj mi samo reci da ih nema i da su manje opasni od muslimanskih "terorista".....sfor je i u mom mjestu pravio racije i akcije pod izgovorom da se tu nalazi celija "al kaide"...mores misliti budala hahhahhah...
i u maoci su bili "teroristi",poslase 600 policajaca na selo od 20 kuca,uhapsise 7 ljudi be z razloga,i sta je poslije bilo sve se stisalo,sramota ih pricati o tome...
simptomatican je titin osjecaj za pravdu,sve je bilo sumnjivo tamo gdjje su muslimani,mi smo bili prijetnja drzavi,a cetnici i ustase NIJESU,moj dobri andro...
xxx...

Odgovori