Josip Broz TITO

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Josip Broz TITO

#76 Post Postao/la andro »

Bivši dopisnik za BBC: "Tito je 35 godina držao Jugoslaviju na okupu, a sad će to raditi EU"

Trideset i pet godina je Josip Broz Tito držao Jugoslaviju na okupu uprkos mješavini nacionalnosti, jezika i religija.

Nakon njegove smrti 1980. tenzije među narodima isplivale su na površinu pa u konačnici dovele do rata na Balkanu. Bivši dopisnik za BBC Martin Bell istražio je Titovu ostavštinu. Tekst donosimo u cijelosti, navodi Index.

Njegova je moć jednom pod parolom bratstva i jedinstva držala Jugoslaviju na okupu, ali danas je uspomena na Tita podijelila. Trideset godina nakon smrti Josipa Broza Tita i dalje se neki Srbi, Hrvati, Bošnjaci i drugi opisuju kao "jugonostalgičari".

Jugoslavija je imala jak uticaj, uspješno je proigravala svjetske velesile i bila jedna od vodećih zemalja u pokretu nesvrstanih.

Kada je čovjek koji je predstavljao Jugoslaviju umro u maju 1980., na njegovu su pogrebu bili neki od najvećih svjetskih vođa. Ali, i dalje ima onih koji ga krive za rat zbog kojeg se jedanaest godina kasnije raspala regija.

Kako sam i sam pisao o tom ratu, ponovo sam prošao Bosnom, Srbijom i Hrvatskom i razgovarao sa Titovim drugovima i nekim političarima, starim i novim, uključujući Stjepana Mesića, kojem je u februaru istekao drugi predsjednički mandat. Pričao sam i sa Titovim najmlađim unukom Andrejem koji je, kao i Mesić, ponosan što živi u samostalnoj Hrvatskoj.

Jednog od glavnih svjedoka toga vremena Raifa Dizdarevića, koji ima oko 80 godina, upoznao sam u Sarajevu. Bivši jugoslavenski ministar vanjskih poslova i bivši predsjednik Predsjedništva SFRJ vjeruje kako se korijeni nacionalizma nalaze u novoj konstituciji iz 1974. godine, koja je oslabila federalnu strukturu a da nisu provedene potrebne reforme. Kazao mi je: "Kada smo zaista krenuli prema decentralizaciji, nismo se posvetili ekonomiji. Umjesto toga posvetili smo se republikama".

Stare zastave i himne bile su zabranjene za vrijeme Tita, ali niko nije mogao zabraniti da se o tome misli. San o jednoj Jugoslaviji pao je pod pritiskom novog nacionalizma. Najžešće bitke tokom rata u Hrvatskoj vodile su se na Autocesti bratstva i jedinstva. U Bosni se rat vodio na Mostu bratstva i jedinstva u Sarajevu. Titova je legenda izblijedjela brže od nekih drugih ličnosti takvog kalibra. Ostali su neki kipovi ili ulice nazvane po njemu, svugdje osim u Sarajevu.

Posljedica toga rata posebno vidljiva u Bosni, gdje je u tri godine poginulo 97 hiljada ljudi, jest razjedinjenost naroda. Muslimani, Hrvati i Srbi koji su nekad živjeli zajedno, danas tako više ne žive. Posljedica je to politike identiteta. Sarajevo je danas većinski muslimanski grad iako to nije bio slučaj prije rata. Srbi kažu kako je danas u Sarajevu više džamija nego u Teheranu. Bosanski Srbi u svojoj mini državi kojoj je glavni grad Banja Luka odlučni su zadržati tu tvorevinu koju je omogućio sporazum u Daytonu krajem 1995. Dayton je donio mir, ali je stvorio ustav koji nije dopuštao da se stvari pomaknu sa mrtve tačke.

Trideset godina nakon smrti Josipa Broza Tita njegovo naslijeđe ne daje mnogo razloga za slavlje, osim činjenice da su ratovi završeni. Bosna, Srbija i Hrvatska nisu nasilne jedna prema drugoj. Ipak, njihova je zamršena historija prevelik uteg. Sve tri zemlje žele postati dio Evropske unije, zbog čega bi sa vremenom mogla otupjeti oštrica nacionalizma i vratiti se osjećaj "nacionalnog prostora" koji nisu imali od Titove smrti i sloma Jugoslavije.
slika
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Josip Broz TITO

#77 Post Postao/la mrki62 »

Dayton je donio mir, ali je stvorio ustav koji nije dopuštao da se stvari pomaknu sa mrtve tačke.
I to je "neko" promišljeno potpisao ,.......... čitaj namjerno !
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Josip Broz TITO

#78 Post Postao/la mrki62 »

Titovo nasljeđe življe nego ikada ranije


slika

LONDON - Josip Broz Tito, čovjek koga su mnogi kritizirali zbog pušenja kubanskih cigara i ekstravagantnog, luksuznog života, na kraju je sve što je imao ostavio narodu, a ne svojoj obitelji, piše danas "Independent". U opširnom tekstu povodom tridesete godišnjice od smrti bivšeg jugoslavenskog...

... predsjednika, o kome se na "čitavom Balkanu i dalje vode žučne rasprave", list piše da je Titovo nasljeđe danas, bar naoko, mnogo življe nego ikada ranije, a pogotovo ako se uzme u obzir i razdoblje ratova na Balkanu devedesetih godina.

Od Vardara pa do Triglava, svi koji su živjeli u Titovo doba dobro se sjećaju gdje su točno bili četvrti svibnja 1980. godine, piše

"Independent". Britanski list navodi da za nešto starije stanovnike država bivše Jugoslavije, taj datum danas označava simboličan kraj ere besplatnog ško lovanja, sigurnog posla, blagostanja i kvalitetne zdravstvene zaštite, i kod većine budi nostalgiju.

Mlađi, međutim, navodi "Independent", posjećuju izložbe posvećene Titovom životu i radu diljem bivše Jugoslavije ali i dalje, kako kažu, iz izloženog materijala ne uspijevaju dokuče kako se točno živjelo u doba socijalizma.

Optužbe da je Tito bio diktator mogu se često čuti, piše "Independent ", ali i ako je posrijedi bila diktatura, možemo je slobodno nazvati" vegetarijanskom "- pogotovo ako je usporedimo s drugim istočnoeuropskim liderima iz ere socijalizma, citira list jednog od svojih sugovornika.



(vijesti.ba / srna)

link http://www.vijesti.ba/hot-news/10615-Ti ... anije.html
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Josip Broz TITO

#79 Post Postao/la mrki62 »

slika

Na današnji dan, 4. maja prije 30 godina, umro je Josip Broz Tito. Ono u čemu se svi slažu jest da je bio važna istorijska ličnost. Šta o Titu kažu stare diplomate, vojni analitičari i balkanolozi iz Njemačke?


"Tito je bio harizmatična ličnost i njegova jedina greška je bila ta što je nakon Drugog svjetskog rata zabranio javnu raspravu o unutrašnjim konfliktima u zemlji. Da su se narodi u bivšoj Jugoslaviji suočili sa svojom prošlošću, ne bi bilo ratnih sukoba koji su uslijedili 90-tih godina", komentariše Hans Košnik (Koschnik), nekadašnji njemački parlamentarac, gradonačelnik Bremena i prvi međunarodni upravitelj Mostara. Tito je u evropskoj i svjetskoj politici imao važnu ulogu, tvrdi Košnik.



„Tita su cijenili, jer se oslobodio ”kandži Moskve”. Bilo je i onih koji ga nisu voljeli, jer je komunista. Međutim, ostaje činjenica da je Tito jedan od rijetkih političara koji je u cilju bolje saradnje bio u stanju da izgradi mostove između blokova. To su u Evropi uspjeli samo Finci, Jugosloveni i Austrijanci."

„Zaslužan za industrijalizaciju, urbanizaciju, opismenjavanje........

"Socijalistička Jugoslavija se nije raspala zbog mržnje njenih naroda, kako to danas mnogi tvrde", objašnjava profesor istorije Univerziteta u Berlinu, Holm Zundhausen (Sundhaussen). Novija istraživanja pokazuju da seTitov model samouprave pokazao ekonomski neefikasnim. Ukidanjem Istočnog i Zapadnog bloka, životni standard je snižen, porasla je nazaposlenost, a Titovo djelo izgubilo je legitimitet. Rat je iniciran manipulacijama Titovih političara i intelektualaca, tvrdi profesor Zundhausen.



„Titovo ime je sinonim za istoriju Jugoslavije, oslobađanje zemlje od fašista i nacista, otpor Staljinu, otvaranje prema Zapadu, nesvrstanost, model samouprave i prilično blagostanje građana o kojem su stanovnici drugih socijalističkih zemalja mogli samo da sanjaju. Međutim, da je nakon 2. Svjetskog rata postojao Haški tribunal, Tito bi morao odgovarati pred sudom za likvidacije i zločine koje je počinio prema svojim neistomišljenicima."

..... ali i za zločine nad neistomišljenicima"

Organizovanjem partizanskih jedinica, Tito je samo djelimično zaslužan za poraz njemačke vojske u Jugoslaviji i na Balkanu, tvrdi Harald Potempa sa Vojno-istorijskog instituta u njemačkom gradu Potsdamu. Vojna istraživanja pokazuju da za oslobađanje Balkana nisu zaslužni samo partizani, već se njemačka vojska dijelom i dobrovoljno povukla, da im Crvena Armija ne bi presjekla redove na Balkanu, objašnjava Potempa.

„Zasluga Tita je što je izabrao put nesvrstanih, ali Titova Jugoslavija nije bila demokratska. Način na koji se pokušao odbraniti od Staljinovog uticaja je hrabar, zanimljiv i za svaku pohvalu. To je zasigurno bila blaža diktatura u odnosu na druge zemlje, ali to je bila vladavina jednopartijskog sistema."



„Danas na Balkanu nedostaju političari poput Tita"

Kada je 80-tih godina počeo da studira istoriju Jugoistočne Evrope i da obilazi Balkan, mrzio je Tita, jer njegova slika nije nedostajala ni u jednoj javnoj prostoriji, i to od zgrade Vlade pa do kafića, kaže balkanolog i novinar iz Berlina Rudiger Rosig (Rüdiger Rossig). Tita je smatrao simbolom socijalističke policijske države. Svoj stav o Titu promijenio je nakon dolaska nacionalista na vlast, čija je politika zemlju odvela u rat, kaže Rosig. "Ja se u međuvremenu divim Josipu Brozu, ne zato što je držao sve te balkanske čudne narode pod kontrolom, nego što je uspio da napravi državu u kojoj su građani osjećali da sebi mogu stvarati dobar život. To je iz današnje perspektive „status kvo-a" na Balkanu, ipak velika stvar. Ja bih danas poželio nekoliko političara koji liče na Josipa Broza.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Josip Broz TITO

#80 Post Postao/la kajs »

kad sam bio dijete omiljena psovka mi je bila ..."*ebo te tito!"

i svi su se odmah ljutili, nikom se nije svidjalo da ga tito *ebe opasan je bio Hvala Bogu kad nas kutarisa tog belaja.
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Josip Broz TITO

#82 Post Postao/la kajs »

papaya je napisao/la:a sto si ti tako mali psovao? :D
Morao sam, bili smo djecaci ulice [Happy.gif]

Kako neces psovat pa vidis ti ovo sad ovi nemci isto tako psuju Hitlera i kao nesto hvale tita.

Znas razmisljam, mnogo je bio bolestan pred smrt, odsekli mu nogu tolike operacije i cuda a bas se pitam da li je imao regulisano zdravstveno osiguranje i overenu zdravstvenu knjizicu?
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Josip Broz TITO

#85 Post Postao/la Bebana_de »

papaya je napisao/la:Njemci ne psuju Hitlera...sem jednog malog procenta svi ga se stide.
a Hitlera sa Titom porediti....nije u redu

haha
nije tacno moja komsinica psuje Hitlera jos kaze "Jebo te Hitler"

ja,je naucila malo nasi da caPri [Happy.gif] pa odma ono pogano :lol: :lol:

A kad cemo kod toga pogledaj na pocetnu sta sam ti napisala haha ebo te Adolf Hitler [laugh.gif]
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Josip Broz TITO

#87 Post Postao/la ra-ja »

Kritikovati..psovati...kaljati..oca -Josipa Broza...jedne nekadasnje ugledne drzave ..t.j naseg doma..je zaista van svake pameti i velika sramota :!:

Njegovo ime i djela bacaju u blato zato...da bi opravdali rat ...tolike zrtve i cijepanje drzave... :!: :!:

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Josip Broz TITO

#88 Post Postao/la Bausstelac »

e dosta je zabeancije,nego evo moje misljenje o njemu,(kopiracu sta sam napisao na jedan drugi sajt):

Ko kaze da je Tito bio diktator on "laze".
Treba covjek objektivno da razmisli,i pita sebe:"Dali moze da nevalja Covjek,koji je 50 godina drzao zajedno najpokvarenije narode u Evropi"?odgovor je jasan ko dan "Ne Moze".
Nevolim njegov Komunizam,ali Titu kao licnost je nemoguce mrziti.
To sto je taj Covjek ucinio za svoj narod,ovi danasnji politicari nisu u stanju uciniti i da zive svako od njih po 1000 godina.
Divim se tom Covjeku sto se nije bojao nikoga.
To je bio Covjek koji je gledao interes svoga Naroda,a sve ostalo mu je bilo svejedno.Kada je trebao da bude Komunista on je bio Komunista,kada je trebao da bude Demokrata,bio je demokrata,i to sve za dobrobit svog Naroda.
Sjecam se jednog isjecaka iz novina:"Jednom je Jugoslavija primila psenicu iz Amerike kako bi se Narod prehranio,rusi su ga kritikovali da je dobio samo skart psenicu,Tito im je duhovito odgovorio da ta pšenica nije ništa bolja ni gora od njihove koju nikad nismo dobili.
Kako i da je ,za mene je on poslendji drzavnik,kojeg su voleli i Muslimani,i Katolici i Pravoslavci,jer su posle njega na vlast dolazili samo njegove lose kopije.
Zadnja izmjena: Bausstelac, dana/u 04 Maj 2010 23:21, ukupno mijenjano 2 puta.
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Josip Broz TITO

#90 Post Postao/la mrki62 »

jer su posle njega na vlast dolazili samo njegove lose kopije.
Da, poslije njega su došli oni što su sposobni posijati mržnju , na način da mrzi svako svakoga - pa čak i svoj svoga.
Tito je žario pozitivnom energijom , kuju je znao prenijeti i na narod; druženje, pomaganje , solidarnost , suosjećajnost , ............. svi bili veseli a sada zahvaljujući nacionalistima niko nikoga ne može.
To je sva suština [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori