New York Times o BiH. Uloga Amerike u BiH, pozit.ili negat.?

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: New York Times o BiH. Uloga Amerike u BiH, pozit.ili negat.?

#3 Post Postao/la mrki62 »

Mislim da je u pitanju 31 oktobar , bar kako sam ja obaviješten , jer tada dolazi u Ljubljanu [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: New York Times o BiH. Uloga Amerike u BiH, pozit.ili negat.?

#5 Post Postao/la srebrni »

EU nije željela muslimansku državu u Evropi
Fransoa Miteran bio posebno bezobziran kada je rekao da muslimanskoj državi nije mjesto u Evropi

02.11.2009.

Klinton: Jedino je Njemačka bila protiv embarga


Bosna i Hercegovina je u proteklom ratu ostala bez prave pomoći zbog straha Evrope od muslimanske države na njenom tlu!

Ovo je jedno od priznanja bivšeg američkog predsjednika Bila Klintona, koje je dao historičaru Tejloru Brenču. Brenč to objavljuje u knjizi koja je nastala na osnovu privatnih razgovora sa Klintonom tokom njegova dva mandata u Bijeloj kući. Ovo i nije nova stvar za mnoge ljude, ali je ipak šokantna kad se čuje iz usta jednog od nekada najmoćnijih ljudi svijeta. Klinton, inače, smatra da je nemoć da ukine embargo na oružje BiH jedan od njegovih najvećih neuspjeha.

Sada već bivši američki predsjednik Bil Klinton želio je ukidanje embarga na oružje Bosni i Hercegovini tokom svog prvog mandata, objavio je Tejlor Brenč u knjizi nastaloj na osnovu zabilješki koje su pravljene nakon razgovora sa predsjednikom. Klintonova administracija je smatrala da je embargo kažnjavao BiH kao najslabiju državu regije, koja je bila i najveća žrtva.
Evropljani blokirali i alternativna rješenja

Za razliku od susjeda Srbije i Hrvatske, većinski muslimansko stanovništvo u Bosni i Hercegovini bilo je izolovano i bez pristupa naoružanju, navedeno je u prvom poglavlju Brenčove knjige.

Klinton je rekao da su evropski saveznici blokirali ukidanje embarga, pravdajući svoja protivljenja, kako je rečeno, mogućim humanitarnim razlozima. Smatrali su da će dodatno naoružanje samo rasplamsati krvoproliće, ali su nezvanično, naveo je Klinton, ključni saveznici prigovarali kako bi nezavisna Bosna i Hercegovina bila "neprirodna" kao jedina muslimanska država u Evropi. Klinton je rekao i da su saveznici u Evropi podržavali embargo upravo zato što se njime Bosna i Hercegovina zadržavala u nepovoljnom položaju.

Da stvari budu gore, dodao je Klinton, pojedini evropski saveznici odbili su brojne alternative predstavljajući ih kao opasnost za oko osam hiljada evropskih mirovnjaka raspoređenih u BiH radi osiguravanja isporuke humanitarne pomoći.

Saveznici su osporavali mogućnost da Sjedinjene Države predlažu promjene u politici u situaciji u kojoj američki vojnici uopšte nisu ugroženi. U knjizi stoji i da su evropski saveznici podržavajući svoje mirovne snage kao znak predanosti, pretvorili ih u štit srpskim vojnim snagama za postepeno rasparčavanje Bosne i Hercegovine.
Na cinizam slegao ramenima

Brenč navodi da je Klintonu rekao kako je šokiran takvim cinizmom koji liči na diplomatiju "žmirenja na jedno oko" prema patnjama evropskih Jevreja tokom Drugog svjetskog rata, a da je predsjednik samo slegnuo ramenima. Klinton je za francuskog predsjednika Fransoa Miterana kazao da je bio posebno bezobziran kada je rekao da muslimanskoj državi nije mjesto u Evropi.

Istovremeno, britanski zvaničnici govorili su o bolnoj ali, kako je rečeno, stvarnoj kršćanskoj Evropi. Nasuprot britanskim i francuskim stavovima, kazao je Klinton, njemački kancelar Helmut Kol, među ostalim, podržavao je ukidanje embarga na oružje, što nije uspjelo jednim dijelom i zato što Njemačka nije imala mjesto u Vijeću sigurnosti UN-a.

Brenč je napisao i da je Klinton zvučao kao da ima obavezu da počne ispočetka i da uz sva ova ograničenja potraži mogućnosti da zaustavi nasilje u Bosni i Hercegovini.
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: New York Times o BiH. Uloga Amerike u BiH, pozit.ili negat.?

#6 Post Postao/la im_ex »

Dolazi i Klinton, a?!
neka, nek i on proba ... sta ima veze
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: New York Times o BiH. Uloga Amerike u BiH, pozit.ili negat.?

#8 Post Postao/la beba80 »

Ljudi ja sam misljenja svi nas mrze koriste eksperimentisu na nama sire masonstvo al ne znaju jednu stvar da je bosanac nastao od bogumila tvrdoglavih ljudi i da ce izdrzati sto niko nece njihov niti jedan covjek nije bio u ratu potkivan grifovima a nasi jesi i zivili poslije toga.NE ZNAJU ONI STA JE BOSANAC-BOGU MIL

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: New York Times o BiH. Uloga Amerike u BiH, pozit.ili negat.?

#10 Post Postao/la mrki62 »

vidovita_dzemila je napisao/la:ti si beba vidim tek otkrio masone, pa si pod utiskom. vidim često ih spominješ
E nek si mu rekla [mmmux2.gif] [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: New York Times o BiH. Uloga Amerike u BiH, pozit.ili negat.?

#11 Post Postao/la beba80 »

vidovita_dzemila je napisao/la:ti si beba vidim tek otkrio masone, pa si pod utiskom. vidim često ih spominješ
Ne znao sam mnogo ranije al sad vidim koliko vladaju iz pozadine a mi im pomazemo svadjajuci se medusobno

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: New York Times o BiH. Uloga Amerike u BiH, pozit.ili negat.?

#12 Post Postao/la basista »

Niko ne bi trebao biti iznenadjen.. takvim stavovima Evrope.. Njihovi drzavnici,u svojim glavama,jos uvijek vode krizarske ratove protiv nase zemlje.. Punih 250 godina,u srednjovijekovnom periodu,Madjari,potpomognuti od Vatikana,dolazili su u Bosnu,da sijeku usi bosancima..da im kopaju oci i rezu jezike..
Isto to i u osmanskom periodu. Ratuijemo protiv Evrope,otkako smo postali na ovoj zemlji.. Jedini smo narod koji se razlikuje od ostalih evropskih naroda..ali ne zbog Islama..bar ne samo zbog njega.. Ne zelim se ponavljati.. Procitajte sta sam pisao u temi Srednjovijekovna bosanskohercegovacka pismenost.. posebno onaj zadnji post.. koji je zapravo citat rijeci,velikog knjizevnika Miroslava Krleze.. MNOGE STVARI BICE VAM JASNIJE [cool.gif]

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: New York Times o BiH. Uloga Amerike u BiH, pozit.ili negat.?

#13 Post Postao/la paparaci »

ma sto maajka kaze "neka nas za kitu povuku" :lol: :oops:

Boga mi, ne biraju se vise rijeci [laugh.gif]


svaka cast svabama [evojele9.gif] [thumbup.gif]

ich liebe deutsches Land slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: New York Times o BiH. Uloga Amerike u BiH, pozit.ili negat.?

#15 Post Postao/la mrki62 »

Vidovita, sve u BiH ili Hrvatskoj je je bilo dio dogovora nacio vođa ........ na uštrb obične raje.
Eto , čak i Mostar je podijeljen dogovorno a ratovalo se je , tek tako da bude ubjedljivo , jer bez žrtava nema ni opravdanja podjele.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori