Zalbeni proces - BiH- predmet: II tuzba protiv Srbije(SRJ)?

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Zalbeni proces - BiH- predmet: II TUZBA PROTIV SRBIJE (SRJ)?

#16 Post Postao/la im_ex »

mrki62 je napisao/la: za tako težak i ozbiljan slučaj, trebao je cijeli jedan tim od međunarodno priznatih advokata
Trebalo je, a, nije ga bilo;
A moglo je i bez skupocjenog tima medjunarodno priznatih advokata, al' da se tuzba drugacije formulisala no sto jeste.
Tuzba je trebalo da se naslovi agresija a ne genocid.
Sad, nakon vec znane nam odluke Medjunarodnog suda pravde, a znane i pogreske pri formulisanju tuzbe,
Srbiju, koja nije pocinilac genocida u BiH, ali Srbiju koja JESTE PREKRSILAC KONVENCIJE O GENOCIDU (navedeno u presudi) tuziti za agresiju, doobro se pripremivsi dokazima.
Ne zaliti platiti advokata za cije ime svijet zna, onom tuuuli ne dati ni blizu.
E, sad mene zanima na sta li se to ceka.
Da li dok se okonca sudjenje Karadzicu ... i Mladicu koji se jos krije.
Bude li se cekalo na to, prodje voz.

A, sto se Tihica tice ... ajd, i da uzmemo za istinu da mu nije bila mila tuzba Srbije; ali, k vragu, Tihic je samo predstavnik jedne od 3 nacionalne stranke,Tihic nije kralj BiH.
Hocu reci, nije on jedinka u politickom vrhu koji dolazi iz redova Muslimana

Sto to, npr, predstavniku "hrvatske" stranke ne bi bilo u interesu da pokrene Drugu tuzbu?!
On ili ma ko drugi (a ima i stranki, vala, kolko hoces)
I kad sagledamo tu silnu gospodu koja predstavlja politicki vrh BiH, pa, sem njih, kad zamislimo i advokatsku ligu, ucene pravnike, ne mogu se cudom nacuditi da omakose pri kleeepanju tuzbe.
Kako da je tako kilavo proslo formiranje tuzbe; zar su se uhvatili iskljucivo samo za Srebrenicu, na sta Sud odreagova da za to nije Srbija kriva, da su genocid na tom dijelu BiH izvrsili Srbi manjeg entiteta. A Srbija bjese tek ovlash "iskritikovana", ali ne i kaznjena zbog Sudske presude po toj klauzuli (nije zar da ne postoji kazna za krsenje konvencije o genocidu).
Izvrsena je agresija na Bosnu i Hercegovini, ljudi moji, a ne samo na Muslimane.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Zalbeni proces - BiH- predmet: II TUZBA PROTIV SRBIJE (SRJ)?

#17 Post Postao/la mrki62 »

IM_ex je napisao/la:Trebalo je, a, nije ga bilo;
A moglo je i bez skupocjenog tima medjunarodno priznatih advokata, al' da se tuzba drugacije formulisala no sto jeste.
Tužba [eusa_think.gif] nemoj me pogrešno shvatiti al koliko se ja sjećam , tužbu je pokrenuo neko ko nije niti BiH državljan niti sa ovog kontinenta a niti ikakve veze ima sa BiH ( neki amer ) i to 1993 ( kako mi se čni ).
Ako je to istina, zašto onda niko iz BiH nije pokrenuo tužbu .
Zašto se sve te godine niko ne bavi sa tako ozbiljnom tužbom ?
IM_ex je napisao/la:Tuzba je trebalo da se naslovi agresija a ne genocid.
Moglo je i jedno i drugo i još šta dodati , jer se je sve dešavalo.
IM_ex je napisao/la:Sad, nakon vec znane nam odluke Medjunarodnog suda pravde, a znane i pogreske pri formulisanju tuzbe,
Srbiju, koja nije pocinilac genocida u BiH, ali Srbiju koja JESTE PREKRSILAC KONVENCIJE O GENOCIDU (navedeno u presudi) tuziti za agresiju, doobro se pripremivsi dokazima.
Malo je reći 100% se slažem al ja mislim da je tu nešto drugo po srijedi ,............ ono što svo vrijeme i pišem = sve je dogovor , koji je dogovaran iza zatvorenih vrata i Srbi imaju te dogovore potpisane a na sudu kad se takvo nešto pokaže, onda je normalno da se presuda ne može očekivati onakom kakva bi trebala biti.
Baš iz tog razloga je na suđenje poslan SAMO jedan advokat ( Softić ) , koji je "dobro" odradio posao .
Javnost nije upoznata sa suđenjem, .......... zašto ?
Znači li to , da je sve izrežirano i dogovoreno ?
IM_ex je napisao/la:Ne zaliti platiti advokata za cije ime svijet zna, onom tuuuli ne dati ni blizu.
E, sad mene zanima na sta li se to ceka.
Ništa ne treba platiti , mnogi bi džabe išli - zbog reputacije .
A vjerovatno se čeka, da ode sve u zaborav .
IM_ex je napisao/la:Da li dok se okonca sudjenje Karadzicu ... i Mladicu koji se jos krije.
Bude li se cekalo na to, prodje voz.
Bojim se da toj dvojici ama baš ništa neće moći , jer po mom i oni imaju nekakve dokaze - da nisu krivi .
IM_ex je napisao/la: A, sto se Tihica tice ... ajd, i da uzmemo za istinu da mu nije bila mila tuzba Srbije; ali, k vragu, Tihic je samo predstavnik jedne od 3 nacionalne stranke,Tihic nije kralj BiH.
Hocu reci, nije on jedinka u politickom vrhu koji dolazi iz redova Muslimana
Jedinka, koji je postavljen od strane A.I. a oko njega su opet oni ljudi , koji su još od prije provjereni ,............... i krug je zatvoren , druga istina ne smije isplivati.
IM_ex je napisao/la: Sto to, npr, predstavniku "hrvatske" stranke ne bi bilo u interesu da pokrene Drugu tuzbu?!
On ili ma ko drugi (a ima i stranki, vala, kolko hoces)
Zato što su i Hrvati isto vršili dogovor o etničkoj podjeli BiH .
Sve tri strane od 1992 pa naovamo se dogovaraju gdje će ko vladati.
Onaj ko ide preko Županje i Orašja za Tuzlu i Sarajevo - dobro znaju da je u Orašju hrvatska vlast a za Hercegovinu da i ne govorim .
Političare zaboli guzica i za državu i za raju , oni imaju nekakve bolesne umove u glavi i to im je plan a sve ostalo ih briga.
IM_ex je napisao/la: I kad sagledamo tu silnu gospodu koja predstavlja politicki vrh BiH, pa, sem njih, kad zamislimo i advokatsku ligu, ucene pravnike, ne mogu se cudom nacuditi da omakose pri kleeepanju tuzbe.
Zanimljiva konstatacija - na koju nemam pametnog odgovora .
IM_ex je napisao/la:Kako da je tako kilavo proslo formiranje tuzbe; zar su se uhvatili iskljucivo samo za Srebrenicu, na sta Sud odreagova da za to nije Srbija kriva, da su genocid na tom dijelu BiH izvrsili Srbi manjeg entiteta. A Srbija bjese tek ovlash "iskritikovana", ali ne i kaznjena zbog Sudske presude po toj klauzuli (nije zar da ne postoji kazna za krsenje konvencije o genocidu).
Izvrsena je agresija na Bosnu i Hercegovini, ljudi moji, a ne samo na Muslimane.
To ti tako misliš ( što je i normalna pojava ) al vlast ne misli tako ( na žalost ) i što je najžalosnije narod slijepo vjeruje političarima - koji svo vrijeme rade na štetu države.
Ustav države se svakodnevno krši !
Počeo je sa podjelom po etničkom ključom a najveće kršenje USTAVA je bilo potpisivanjem Dejtona .
Onaj ko tvrdi da se je morao potpisati Dejton , on uopšte ne zna kakav je Ustav BiH i obični je lažac i izdajnik BiH !
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Zalbeni proces - BiH- predmet: II TUZBA PROTIV SRBIJE (SRJ)?

#19 Post Postao/la im_ex »

mrki62 je napisao/la: Tužba [eusa_think.gif] nemoj me pogrešno shvatiti al koliko se ja sjećam , tužbu je pokrenuo neko ko nije niti BiH državljan niti sa ovog kontinenta a niti ikakve veze ima sa BiH ( neki amer ) i to 1993 ( kako mi se čni ).
Ako je to istina, zašto onda niko iz BiH nije pokrenuo tužbu .
Zašto se sve te godine niko ne bavi sa tako ozbiljnom tužbom ?
Nemam ja tebe sta pogresno shvatiti;
istina, Tuzbu je sastavio Francis Boyle (Jevrej)
vrsni advokat koji je (od strane SDA) iskljucen iz sastava pravnih lica koja ce zastupati BiH pri procesu (navodno, preskup je), a cijom zaslugom je, od strane Suda, izrecena presuda da je Srbija prekrsitelj konvencije o genocidu, cime nam Sud daje mogucnost na ponovno podizanje Tuzbe.
Na prvo misljenje, taj pasus se i ne cini od extra znacaja, no, dublje razmisljanje govori upravo suprotno. Stavljajuci akcenat na klauzulu Krsenje konvencije o genocidu, u ovom slucaju konkretno usmjereno protiv Srbije, isto tako konkretno, iako nereceno, iako nenapisano, al ipak osnovano, vazhi i protiv same EU za cije propuste tokom rata znamo kako mi sami, tako i svijet. Sjetimo se samo Holandjana u Srebrenici, dovoljno je.
Dakle, moralno pa i pravno BiH ima otvorenu mogucnost tuziti i samu EU, no, to je, ocito, prekrupan zalogaj za nase politicare i pravnike.
Obzirom da je SDA (mislim na Tihica i Cerica, prvenstveno) iskljucila vrsnog advokata Boyla, kao i obzirom da je za iznosenje dokaza dala samo 4 nedelje (ah, kosta to, ccc), da ni zbog ceg drugo, eto, zbog toga kako Tihica tako i Cerica okrivljujem.
mrki62 je napisao/la:
IM_ex je napisao/la:Tuzba je trebalo da se naslovi agresija a ne genocid.
Moglo je i jedno i drugo i još šta dodati , jer se je sve dešavalo.
Ovdje me, vidim, nisi razumio.
Ispade da ja nisam misljenja da je u BiH pocinjen genocid od strane Srba (paravojnih srbijanaca i bosansko-hercegovackih srba), ccc [eusa_snooty.gif]

Ustvari [eusa_think.gif] vjerujem da Tuzba sadrzajno (pisanom formom) nije omasila. Krivica je u Softicu, odnosno, u Tihicu, Cericu jer su se uhvatili za Srebrenicu umjesto za Bosnu i Hercegovinu, uhvatili se iskljucivo za genocid izvrsen nad Muslimanima umjesto na agresiju na Bosnu i Hercegovinu, s osvrtom na genocid nad Muslimanima.
Jos kad se zna da je strucni savjetnik Softica bio Holandjanin, kao puzzle, dolaze neke stvari na svoje, da ... na zalost.
I da, na zalost, postoje iza zatvorenih vrata potpisani dogovorni dokumenti. Karla del Ponte je imala nekakav, jel ono ... koji "nije imala" ... a kojim je, odmah potom, nakon presude, iz studija, kao lepezom mahao jedan od nasih vrsnih novinara.

mrki62 je napisao/la:Jedinka, koji je postavljen od strane A.I. a oko njega su opet oni ljudi , koji su još od prije provjereni ,............... i krug je zatvoren , druga istina ne smije isplivati.
Tako ispada.
hmm ... onda, misljenja sam, moguce da se ceka da prodju Izbori, pa onda da se podnese Tuzba.
Recimo, Hare (znaaaaam da i on ima aferima, postedite me podsjecanja) bi mogao biti pokretac Tuzbe. Tihic sve i da ponovo prodje kao pobjednik, ovaj put ne bi imao presudnu ulogu pri podizanju Tuzbe i samom aranzmanu iste.
Mic_Sokoli je napisao/la:Ako je jedna tuzba odbijena radi ovog il onog ne znaci da je time zavrsena stvar.
Svijet se krece u tom pravcu da se takve optuzbe ne mogu jednostavno zaboravit,kod slicnih slucajeva je znalo i 100 g da potraje da bi se pravdi udovoljilo.
Primjer Armenija
Ali Bosni i Hercegovini je odsjeceno arsinom - u roku od 10 godina
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Zalbeni proces - BiH- predmet: II TUZBA PROTIV SRBIJE (SRJ)?

#20 Post Postao/la mrki62 »

IM_ex je napisao/la:Nemam ja tebe sta pogresno shvatiti;
istina, Tuzbu je sastavio Francis Boyle (Jevrej)
Pa morao sam pažljivo , jer mnogi nisu upoznati sa tvojim opisom i moje pisanje shvataju kao mržnju prema BiH i prema muslimanima a nikako da dozvole makar pod razno , da ima krtica u vlasti - koji sustavno rade protiv države.
Ja sam niko i ništa, problem je vlast a ako ja ukažem na neprofesionalnost vlasti onda se jave neki ; kako mrzim BiH i sve što je bosansko.
U vezi sličnih stvari me je jedan poznanik banirao sa svog foruma, slične postove sustavno brisao i sl.
Zato tamo više i ne idem , čovjek nije spreman prihvatiti drugačiju istinu [Happy.gif]
IM_ex je napisao/la: Ovdje me, vidim, nisi razumio.
Ispade da ja nisam misljenja da je u BiH pocinjen genocid od strane Srba (paravojnih srbijanaca i bosansko-hercegovackih srba), ccc
Razumio sam te al sam usput samo nadodao Å¡ta se je sve moglo .
Ništa zlonamjerno nije bilo .
IM_ex je napisao/la:Ustvari [eusa_think.gif] vjerujem da Tuzba sadrzajno (pisanom formom) nije omasila. Krivica je u Softicu, odnosno, u Tihicu, Cericu jer su se uhvatili za Srebrenicu umjesto za Bosnu i Hercegovinu,
Osobno mislim da je to dio nečijeg plana - dogovora .
IM_ex je napisao/la:Jos kad se zna da je strucni savjetnik Softica bio Holandjanin, kao puzzle, dolaze neke stvari na svoje, da ... na zalost.
I da, na zalost, postoje iza zatvorenih vrata potpisani dogovorni dokumenti. Karla del Ponte je imala nekakav, jel ono ... koji "nije imala" ... a kojim je, odmah potom, nakon presude, iz studija, kao lepezom mahao jedan od nasih vrsnih novinara.
Ima nekih koji nešto tako nikad neće prihvatiti za moguću opciju.
Nešto svakako mora postojati , jer nije se to tek tako sve "bacilo" u zaborav.
Mnogi teritoriji su Å¡aptom pali - izdani , dogovorom mijenjani i sl.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Zalbeni proces - BiH- predmet: II tuzba protiv Srbije(SRJ)?

#21 Post Postao/la im_ex »

@mrki62
tvoje obavezno koristenje smajlija [muzikafo1.gif] kad bi bar ponekad izostalo, vjerujem da bi s vise zanimanja bilo unosenja truda u razotkrivanju tvog karaktera kao i pokusaja da te se shvati o cemu pricas, na sta ukazujes itsl. ... ovako, ispada da ti se .... (ma znas vec)
[icon_flower.gif].


info, starijeg datuma, vjerujem, vecini forumasa, javnosti uopce, neznan, info od kog malo vise zaboli glava, pa ... ev' jada i cemera:

Intervju: Sakib Softic
03 May 2007

NAŠA KRAJNJE EKSTREMNA NEZAINTERESOVANOST ZA IMPLEMENTACIJU PRESUDE MOŽE SAČUVATI REPUBLIKU SRPSKU

SabaH: Koja su bila Vaša očekivanja kada ste se prihvatili uloge agenta u tužbi BiH protiv SRJ i Crne Gore?


Softić: Prije nego što sam se prihvatio te obaveze radio sam kao savjetnik bošnjačkog člana predsjedništva Beriza Belkića i u tom svojstvu obavljao sam tekuću korespodenciju vezanu za odnose između agenta u ostavci Kasima Trnke i Međunarodnog suda pravde. Kroz tu korespodenciju upoznao sam se sa stanjem spora, tako da u trenutku kad sam preuzeo ovu ulogu za mene nije bilo nikakvih nepoznanica.

Agent Bosne i Hercegovine pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, Sakib Softić od 2001. godine radi kao profesor na Sarajevskom i Tuzlanskom univerzitetu gdje predaje međunarodno javno i međunarodno krivično pravo. Doktorirao iz oblasti međunarodnog prava na Sarajevskom univerzitetu 1999. godine. Koja su bila Vaša očekivanja kada ste se prihvatili uloge agenta u tužbi BiH protiv SRJ i Crne Gore?Softić: Prije nego što sam se prihvatio te obaveze radio sam kao savjetnik bošnjačkog člana predsjedništva Beriza Belkića i u tom svojstvu obavljao sam tekuću korespodenciju vezanu za odnose između agenta u ostavci Kasima Trnke i Međunarodnog suda pravde. Kroz tu korespodenciju upoznao sam se sa stanjem spora, tako da u trenutku kad sam preuzeo ovu ulogu za mene nije bilo nikakvih nepoznanica

Da li ste tada tu ulogu žarko željeli?

Softić: Ni govora o tome. Godine 2002. BiH je primljena u Vijeće Evrope i bilo je otvoreno mjesto sudije Evropslkog suda za ljudska prava a ja sam bio zainteresovan za tu poziciju. Obzirom da sam formalno pravno ispunjavao uvjete za obavljanje najviših sudijskih funkcija, uključujući poziciju sudije Evropskog suda za ljudska prava, to je bilo šta sam ja želio. Međutim, nakon što je profesor Trnka dao ostavku, a ostavku je dao zato što je u međuvremenu izabran za sudiju Ustavnog suda Federacije BiH, bilo je nespojivo da u isto vrijeme bude agent BiH u sporu protiv Srbije i Crne Gore i da bude agent BiH pred Međunarodnim sudom pravde. Nakon jednog upozorenja tadašnjeg Visokog predstavnika, on je odlučio dati ostavku.

Znači li to da ste silom prilika predstavljali BiH u procesu tužbe?


Softić: Tako nekako. Prihvatio sam ovu poziciju zbog toga što to niko drugi iz BiH nije htio. Ljudi koji su u tom trenutku bili afirmisaniji od mene odbili su tu poziciju pod izgovorom, ili da ne govore engleski jezik, ili da nemaju nikakvog praktičnog pravnog iskustva. Pošto sam ja govorio engleski jezik a imao sam i praktičnog iskustva radeći kao sudija Prvostepenog suda ispunjavao sam uvjete.

Zašto ste to prihvatili?

Softić: Prihvatio samo samo zato što bi u suprotnom sva ta stvar pala. Došao je oktobar mjesec a mi još uvijek nismo imali agenta koji bi trebao za mjesec dana, gotovo bez ikakvih priprema, da se pojavi u tom sporu. U takvim okolnostima, i pod pritiskom događaja ja sam to prihvatio. Svo vrijeme sam znao da to nosi sa sobom različite vrste rizika. Od toga, da već u toj fazi, ta stvar bude zaustavljena i očekivanja bh. javnosti da ta faza postupka neće proći. Mediji, posebno Federalna televizija, širila je uvjerenje da BiH nema nikakve šanse. Posebno kad sam ja bio imenovan, onda su rekli da Saveznu Republiku Jugoslaviju zastupa Tibor Vardi iz Budimpešte, a BiH Sakib Softić iz Živinica. To je bilo zaista nisko. Nevjerovatne su pobude tih ljudi. Meni je bilo jasno da se radi o vrlo delikatnoj politici obzirom da je ovdje u nekim kvazi-intelektualnim krugovima vladalo uvjerenje da će BiH izgubiti u svakom slučaju. Tada to niko nije htio da prihvati a ja kada sam prihvatio, naišao sam na jednu zaista nevjerovatnu situaciju da ti ljudi, koji su za sebe tvrdili da su oni najveći bosanski patrioti, da mi se ti ljudi odjedanput narugaju. U nedostatku nikavih argumenata, narugaju mi se činjenicom da sam ja rođen u Živinicama a ne na Vratniku ili Bistriku. Svi su išli samo da me kompromituju u toj početnoj fazi

Kako da Vas kompromituju?

Softić: Poslali su mi jednu novinarku zaista niskih moralnih osobina sa ciljem da preko nje vide šta ja radim. Sa njom je bilo katastrofa se susretati.

Ko je nju poslao, Televizija ili ?!

Softić: Ona jeste bila radnica Televizije, ali po količini novca sa kojom je raspolagala ja ne vjerujem da je radila samo za Televiziju.

U toku postupka susreli ste se sa skrivanjem činjenica od strane Međunarodne zajednice. Koja su podmetanja bila od strane naših ljudi u toku postupka?

Softić: BiH u tom početnom momentu nije imala novaca da vodi postupak. Ja sam ipak dobio spor vezan za nadležnosti protiv Tibora Varadija iz Budimpešte a Televizija nije našla za shodno objavi da je Sakib Softić iz Živinica dobio spor protiv Tibora Varadija iz Budimpešte. Da budemo potpuno jasni, ja ni jednog nemam razloga da radim taj posao koji je tako delikatan - nisam imao razloga da to radim ni tada, a ni sada. Ipak ga radim samo zato što nema niko drugi u ovoj državi ko bi to mogao raditi.

Vi ni dan danas po tom osnovu niste dobili nikakvu finansijsku satisfakciju?!


Softić: Pa dobro, u ovom dugom postupku solidno sam plaćen a u prvom postupku usitinu skoro i nisam.

Da li je ostalo nekih nepokrivenih troškova prema ostalim pomagačima?

Softić: Ne, mislim da nije. Troškovi su pokriveni putem Fundacije koja je u međuvremenu osnovana i koja je skupila novac za finansiranje ove tužbe. Istina je i da je dijaspora sakupila 200 hiljada dolara i uplatila Fundaciji. Međutim, to je bilo u trenutku kad je Fundacija već ispunila svoje obaveze, tako da to stoji kao nepotrošeni dio sredstava.

Koliko je novca ostalo viška?

Softić: Po mojoj procjeni ostalo je na raspolaganju preko milion i dvjesto hiljada konvertibilnih maraka. Ovaj spor je Bosnu i Hercegovinu manje koštao nego što je Međunarodni sud potrošio za odbranu Krajišnika ili bilo kojeg drugog istaknutijeg ratnog zločinca. Međunarodni sud pokriva troškove kad odbrana ne može platiti za okrivljenog koji nema para za branioca. Uvijek se radilo o sumama većim nego što je BiH potrošila za finansiranje ove tužbe.

Prije mjesec dana imali smo članak u „NY Times”u a poslije toga smo dobili i izjavu tužioca Nicea da Karla Del Ponte nije uradila šta je mogla. Vaše mišljenje i komentar po tom pitanju?

Softić: Vrlo je teško u ovom trenutku odgovoriti na to pitanje iz razloga što pravila o postupku i dokazivanju Međunarodnog krivičnog suda u članu 54. propisuju da samo sudsko vijeće može na zahtijev zainteresovane strane donijeti odluku da se izvjesni dokazi izvedu na zatvorenim sjednicama, da se dostave sudu u skraćenim verzijama, ili da se odmah vrate strani nakon izvođenja. Znači to samo može donijeti Sudsko vijeće a ne tužilaštvo. Tužilaštvo je strana pred tim sudom.

Šta je ostavljeno kao mogućnost državama od kojih se traži dokumentacija?

Softić: One imaju mogućnost da neku dokumentaciju proglase bitnom po pitanju nacionalnih interesa i da taj vladin dužnosnik da izjavu kojom on potvrđuje da se radi o dokazu bitnom za nacionalnu sigurnost. Vlada Srbije je 2003. godine donijela odluku da su svi oni dokumenti koji su bili predmet pregovora između tužiteljice haškog tribunala i vlasti u tadašnjoj Srbiji i Crnoj Gori bitni za pitanje nacionalnog interesa Srbije. Ja uistinu ne mogu u ovom trenutku razumjeti u čemu je suština problema. Jer, ukoliko je tužiteljica haškog tribunala zaključila nekakav sporazum u pismenom obliku sa vladom SRJ o tome da se izvjesni dokazi imaju posebno tretirati, da je to suprotno ovim pravilima o proceduri dokazivanja o kojima sam ja govorio. Vjerovatno se radi o nekom usmenom dogovoru.
Što se tiče moje procjene uspješnosti dobijanja dokaza od strane Srbije, ja ih cijenim vrlo lošim.

Možete li pojasniti?

Softić: Tužilaštvo haškog tribunala nije uspjelo da izdejstvuje dobijanje dokumentacije od Srbije, za razliku od slučaja Republike Hrvatske gdje je uspjelo da u cjelosti dobije svu dokumentaciju kojom je raspolagala R Hrvatska a odnose se na ratove od 91 do 95 godine. Tužilac haškog tribunala imao je mogućnost, pošto iza njega stoji autoritet Savjeta sigurnosti, da u pregovorima sa vladama zainteresovanih država dobije i preuzme traženu dokumentaciju. Karla Del Ponte je već 2001. godine pokušavala najprije sa đinđićevom vladom, a poslije nakon njegovog ubistva sa Koštunicinom vladom, da izdejstvuje izuzimanje dokumentacije koja se odnosi na ove spomenute događaje. Te pregovore je odradila veoma loše jer nije uspjela da dobije niti jedan bitan dokument. Ona to nije uspjela riješiti političkim pritiskom nego je to sve prebacila na pravni teren. Svilanović, srbijanski ministar vanjskih poslova, se u nekoliko navrata pohvalio kako je napravio dobar posao sa Karlom Del Ponte prevodeći je „žednu preko vode“.Tako je ta bitna dokumentacija za Međunarodni sud ostala u Beogradu.

Ipak je dokazano da je kod nas u Bosni izvršen genocid. Da li daje međunarodnu pravnu osnovu za ukidanje RS?

Softić: Međunarodni krivični sud je utvrdio da se genocid desio u Srebrenici i utvrdio je krivicu pojedinih počinilaca koji su pomagali u izvršavanju genocida, ali nije utvrdio ko je počinio genocid. On je našao dvojicu pomagača, ali nije presudio ko je genocid počinio. U predmetu Prijedor i uopšte za Bosansku krajinu sud je našao da se radilo o zločinima protiv čovječnosti a ne o zločinu genocida a razlika između ova dva zločina je samo u odnosu počinioca prema zločinu. Dokazano je da je u Prijedoru učestvovala vojska Savezne Republike Jugoslavije, policija SRJ i dobrovoljačke formacije pod kontrolom SRJ. Odnosno u predmetu Tadić u presudi Apelacionog vijeća utvrđeno je da je vojska Republike Srpske bila organ pod kontrolom SRJ a da je RS bio entitet pod kontrolom također SRJ.

Znači, mi imamo dokazani međunarodni karakter oružanog sukoba.

Softić: Sve optužnice pred Međunarodnim krivičnim sudom se temelje na bazi utvrđene činjenice da se radi o međunarodnom oružanom sukobu izmedju Armije BiH i vojske SRJ. Znači da je vojska RS samo organ pod kontrolom vojske SRJ. Znači da se radi o genocidu na području čitave teritorije BiH. Dakle, sud je na kraju tvrdio da je genocid počinjen samo u i oko Srebrenice.

Ipak mi niste odgovorili. Da li, nakon gore navedenog, ima elemenata za ukidanje Republike Srpske?

Softić: Apsolutno da. Međunarodno pravo zabranjuje da se eksploatiraju rezultati stvoreni genocidom. Genocid predstavlja međunarodni zločin i sve članice Ujedinjenih nacija se obavezuju da rade na uklanjanju posljedica stvorenih genocidom i da ne pružaju bilo koju vrstu pomoći počiniocima genocida. Naša krajnje ekstremna nezainteresovanost za implementaciju presude može sačuvati Republiku Srpsku.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Zalbeni proces - BiH- predmet: II tuzba protiv Srbije(SRJ)?

#22 Post Postao/la mrki62 »

Softić samo mlati praznu slamu i to sve ove godine !
Jel slučajno ili po nečijem nalogu , to ostavljam vama - dragi čitaoci [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Zalbeni proces - BiH- predmet: II tuzba protiv Srbije(SRJ)?

#23 Post Postao/la im_ex »

Nema on sta vise da mlati sem sto je odnemlatio ... jada Bog da da nas postedi svoje uloge dusebriznika pri Tuzbi II.
Bitno je da je doticni pokupio repa, opustile im, da Bog da - svima koji nam u Bosnu i Hercegovinu diraju prljavim rukama i pomucenim umovima.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Zalbeni proces - BiH- predmet: II tuzba protiv Srbije(SRJ)?

#24 Post Postao/la mrki62 »

IM_ex je napisao/la:Nema on sta vise da mlati sem sto je odnemlatio ... jada Bog da da nas postedi svoje uloge dusebriznika pri Tuzbi II.
Bitno je da je doticni pokupio repa, opustile im, da Bog da - svima koji nam u Bosnu i Hercegovinu diraju prljavim rukama i pomucenim umovima.
Vidiš , te stvari ja godinama znam i što je najgore - ljudi nikako da prihvate takve ljude kao negativce .
Bilo šta istinito da se iznese na forumima a istovremeno da je to ružno , onda se ljudi emotivno uključe , ne na način dobrobiti svih , dobrobiti za državu , već se emotivno uključe i pljuju po onom što kobiva tako nešto uopšte može pisati o muslimanskim vođama , etiketira se pisac izdajnikom , mrzcem čitave jedne nacije , četnikom itd itd.
A tebi nemoj da smeta moj smješko [muzikafo1.gif]

Da ne zaboravim , od Dejtona pa do danas niti jedan jedini političar nije napravio nešto što bi bilo vrijedno pomena , sve se svodi na nekakav stend by ,............. vrijeme je stalo .
Samo gledaju kako će šta prodati i uzeti proviziju od prodaje a narod ko šiša .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Zalbeni proces - BiH- predmet: II tuzba protiv Srbije(SRJ)?

#25 Post Postao/la andro »

Samo gledaju kako će šta prodati i uzeti proviziju od prodaje a narod ko šiša
.


To nije tacno , uskoro ce izbori i dobice narod po nekoliko KM da glasaju za " njih " jer oni su oni pravi jedni jedini . Ipak oni misle na svoj narod u vrijeme izbora . Kaze stara narodna bolje ikada nego nikada . Nemojte molim vas na mene da mislite [eusa_naughty.gif] lakse mi je da zirant razmislja o meni , on me svaki dan zovne i pita jesam li dobro [Happy.gif]
slika
slika

Odgovori