Vladina ulaganja

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Vladina ulaganja

#1 Post Postao/la nella26 »

Vlada RS uložila je desetine miliona u firme pod stećajem, tačnije otkupila je 17 firmi koje su pod stećajem već duže vrijeme i na taj način su izmirena dugovanja prema radnicima, a ti radnici će idalje nastaviti raditi jer će vlada pokrenuti fabrike i upošljavati još radne snage.
Objašnjenje je vlade da je puno radnika koji bi ostali bez posla, kojima nije uplaćeno ni socijalno ni penziono i na taj način su bar zadovoljeni ti uvjeti.
A pošto je proces privatizacije na ovim primjerima pokazao da nije dobar i da ti privatnici nisu ništa dobro uradili, vlada smatra da je ovo najbolje rješenje, iako priznaju i vlastitu korist.
Federacija ne podržava ovaj projekat, kako kažu naši ekonomski analitičari za ovaj poduhvat nije bilo potrebe uopšte.

Å ta vi mislite o ovom projektu?

Mišljenja sam da ovo svakako može poboljšati situaciju ako ništa građana koji će bar imati posao i zdravstveno osiguranje.
A u Federaciji su se odmah našli reći da nema svrhe samo da ne bi i oni šta poduzeli jer njih običan svijet ne interesuje.
Oko 200 firmu u Federaciji ja pod stečajem.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Vladina ulaganja

#2 Post Postao/la mrki62 »

Federacija ne podržava ovaj projekat, kako kažu naši ekonomski analitičari za ovaj poduhvat nije bilo potrebe uopšte.
Pa svo ovo vrijeme su ti ekonomski analitičari jako stručno "odradili " svoj posao.
Pitam se ; jesul uopšte svjesni , zašto dobivaju platu ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Vladina ulaganja

#3 Post Postao/la nnejra »

Mišljenja sam da Vlada ne treba da pomaže preduzeća pred stečajem . Naime, Vlada mora da stvara ekonomske,političke i administrativne pretpostavke da predzeća mogu da posluju na tržištu i bore se za svoj dio kolača. Mnoge firme koje su pred stečajem su upravo vladini poslušnici doveli u takvo stanje, tako da na taj način indirektno zataškavaju njihov loš posao. Nažalost, niti Vlada FBiH niti Vlada RS čine ispravne stvari, a i ono malo stvari koje urade kako treba su samo potezi na kratak rok zbog stabilizacije političke situacije pred izbore , bilo opće ili općinske. Tako da ja mislim da Vlada treba konačno da se pobrine za stvaranje uslova koji će omogućiti preduzećima da rade i stvaraju novu vrijednost kao i u svim drugim normalnim zemljama, a to će nam svima donijeti bolju budućnost.

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Vladina ulaganja

#4 Post Postao/la basista »

Ukoliko su firme u drzavnom vlasnistvu,vlada moze bar ublaziti posljedice stecaja kroz pokusaj prelamanja medjusobnih dugova i dugova prema EP BiH i BH telekomu..jer su i to drzavne firme. Medjutim,uvijek zapne oko elektroprivrede i telekoma Tu drzava,ubire velike prihode i ne zele ih dijeliti sa radnicima.. Samo budzetski korisnici i niko vise.. Vec sada,dosta je evidentna razlika izmedju radnicke i "budzetske" klase.. Ona se povecava iz dana u dan.. Malo nam je svih ovih podjela pa cemo se zahvaljujuci takvoj vladi,dijeliti i na drzevne i ne-drzavne ljude.. sa tandencijom da ovi potonji (nedrzavni) postanu jednog dana - anti-drzavni.. Naravno,to ce se desiti sa pravom.. [cool.gif]

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Vladina ulaganja

#5 Post Postao/la mrki62 »

nnejra je napisao/la:Mišljenja sam da Vlada ne treba da pomaže preduzeća pred stečajem .
Ako je firma godinama ustvarivala kvalitetu i samo prepoznatljivo ime, onda je svakako prihvatljivo , da se pomaže takvim firmama a prije svega smjenom vodstva.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Vladina ulaganja

#6 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

u svoj Džep :lol: [oha.gif]
slikaslikaslika

Odgovori