Ratni zločinci na radnom mjestu

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Ratni zločinci na radnom mjestu

#1 Post Postao/la nella26 »

Osuđeni ratni zločinac Simo Zarić izabran za zamjenika načelnika Bosanskog Šamca!

Osuđen na šest godina zbog teških ratnih zločina, Zarić pušten na slobodu nakon dvije trećine kazne

Odbornici Skupštine opštine Šamac izabrali su danas osuđenog ratnog zločinca Simu Zarića za zamjenika načelnika ove opštine.

Načelnik opštine Šamac Savo Minić rekao je da je duboko uvjeren da će Simo Zarić ovu funkciju obavljati u skladu sa svim aktivnostima radnog menadžmenta ove opštine i da će u cijelosti odgovoriti obavezama, na zadovoljstvo svih građana opštine Šamac.

Zločinac Zarić, koji je do sada obavljao funkciju koordinatora opštinske administrativne službe, izrazio je zadovoljstvo zbog izbora na ovu funkciju.

- Izbor za zamjenika načelnika znači da ću i dalje biti u funkciji izvršavanja zadataka od opšteg interesa za građane ove opštine i za politiku koju vodi opštinska administracija. Ubijeđen sam da ću opravdati povjerenje koje mi je ukazano - rekao je zločinac Zarić.

- Politiku koju budemo zajedno dogovorili u kabinetu načelnika provodiću dosljedno i pravedno, uvažavajući moralne i ljudske principe i poštenje kao bitan faktor u svemu - rekao je Zarić.

Odbornici su izabrali zamjenika načelnika opštine Šamac nakon više od godinu dana.

Biografija Sime Zarića

Simo Zarić, zvani Šolaja, rođen je 25. jula 1948. godine u selu Trnjak, opština Odžak, bivši je načelnik policije u Bosanskom Šamcu i bivši obavještajac Službe državne bezbjednosti (SDB-a). Godine 1991. je počeo da organizuje i da rukovodi jednom jedinicom Teritorijalne odbrane pod okriljem JNA, poznatom najprije kao Četvrti odred, a kasnije preimenovanom u 5. bataljon 2. posavske brigade. Nakon formiranja Četvrtog odreda, imenovan je "pomoćnikom komandanta za obavještajni rad, izviđanje, moral i informisanje".

Dana 29. aprila 1992. godine, srpski Krizni štab imenovao ga je "načelnikom Službe državne bezbjednosti" za Bosanski Šamac. Nakon srpskog zauzimanja Odžaka u julu 1992. godine, Krizni štab Bosanskog Šamca imenovao ga je "zamjenikom predsjednika Ratnog savjeta za pitanja bezbjednosti" opštine Odžak. Na ovim položajima vlasti, je bio direktno odgovoran srpskom Kriznom štabu u Bosanskom Šamcu i od njega je primao naređenja. Dana 1. septembra 1992. godine, imenovan je "pomoćnikom komandanta za moral i informisanje " u 2. posavskoj brigadi vojske bosanskih Srba. Između aprila i jula 1992. godine, radio je sa Miroslavom Tadićem na organizovanju takozvanih "razmjena" zarobljenika putem kojih su nesrpski civili protjerivani iz svojih domova.

Dobrovoljno se predao 24. februara 1998, a prebačen je u ICTY 25. februara 1998. 3. septembra 1998. se izjasnio da nije kriv po svim tačkama optužnice, ali je presudom izrečenom 17. oktobra 2003., osuđen na 6 godina zatvora. Prijevremeno puštanje na slobodu odobreno mu je 21. januara 2004., a stupilo je na snagu 28. januara 2004. Kazna izdržana.

Optužnica "Bosanski Šamac"

U petoj izmijenjenoj optužnici, potvrđenoj 30. maja 2002., u skladu s nalogom Pretresnog vijeća od 28. maja 2002., navodi se da su 17. aprila 1992. srpske vojne snage nasilno preuzele vlast u gradu Bosanskom Šamcu, a zatim i u cijeloj opštini Bosanski Šamac, te su objavile da je opštinsku vlast zamijenila "srpska opština Bosanski Šamac". Prije 17. aprila 1992., od oko 33.000 stanovnika opštine, 17.000 su bili bosanski Hrvati i bosanski Muslimani. Do maja 1995. ostalo ih je manje od 300. Također se navodi da su 13. jula 1992. ili oko tog datuma snage bosanskih Srba nasilno preuzele kontrolu nad susjednom opštinom Odžak. Tom je prilikom većina nesrpskog stanovništva izbjegla iz tog područja. Prema optužnici, nesrpsko stanovništvo koje nije izbjeglo prije preuzimanja vlasti ubijeno je ili protjerano. Odmah nakon zauzimanja opštine Bosanski Šamac, srpske vlasti su osnovale "Krizni štab srpske opštine Bosanski Šamac" ("srpski Krizni štab"), koji je zauzeo mjesto izabrane opštinske skupštine i kontrolirao sve aspekte opštinske vlade.

Optužnica navodi je nakon vojnog zauzimanja opštine Odžak, "Krizni štab srpske opštine Bosanski Šamac" takođe preuzeo kontrolu nad civilnim vlastima opštine Odžak. Mnogi nesrpski stanovnici koji su silom natjerani da učestvuju u radnim aktivnostima takođe su bili prisiljeni da pljačkaju imovinu nesrpskog stanovništva opštine Odžak.

Optužnica dalje navodi da su od približno 1. septembra 1991. do 31. decembra 1993., Blagoje Simić, Miroslav Tadić i Simo Zarić djelujući sporazumno i u dogovoru s raznim drugim pojedincima iz srpskog Kriznog štaba i drugim političkim, opštinskim i administrativnim tijelima, policijskim i vojnim snagama sprovodili, planirali, poticali, naređivali ili na druge načine pomagali i pridonosili kampanji progona nesrpskih civila koji su ćivjeli u opštinama Bosanski Šamac i Odžak i u toj kampanji počinili ozbiljna kršenja međunarodnog humanitarnog prava.

Optužnica je teretila Blagoja Simića, Miroslava Tadića i Simu Zarića na osnovu lične krivične odgovornosti (član 7(1) Statuta Međunarodnog suda): u dvije tačke za zločine protiv čovječnosti (član 5 – progoni na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi; deportacija) ; i u jednoj tački za teške povrede Ženevskih konvencija iz 1949. (član 2 – nezakonita deportacija ili premještanje).

Kazna izdržana: 21. januara 2004. odobreno prijevremeno puštanje na slobodu koje je stupilo na snagu 28. januara 2004.

Osuđen za: Osuđen za progone počinjene okrutnim i nehumanim postupcima, uključujući premlaćivanje, mučenje i zatočenje u nehumanim uslovima.

Krivična djela za koja je optužen (primjeri): Progoni počinjeni okrutnim i nehumanim postupanjem, uključujući premlaćivanje, mučenje i zatočenje u nehumanim uslovima (zločini protiv čovječnosti). Simo Zarić je vršio ispitivanja nesrpskih zatočenika koji su držani u zatočeničkim objektima u opštini. Iako on lično nije tukao zatvorenike, kao izuzetno angažirana i poštovana osoba u društvenom i kulturnom životu Bosanskog Šamca, ohrabrivao je i pružao moralnu podršku onima koji su to činili.



Sulejman Tihić nakon što je dobio informaciju o zaposlenju svog nekadašnjeg prijatelja, sa kojim je drugovao do rata, kaže da će se pozabaviti pitanjem zapošljavanja bivših ratnih zloćinaca [eusa_wall.gif] Pa zar nakon 15 godina rata tek na red dolazi to pitanje.
Usput, Tihić je bio svjedok u Hagu u slučaju "Simo Zarić", jer je Zarić pomogao njemu u logoru.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ratni zločinci na radnom mjestu

#2 Post Postao/la mrki62 »

Sulejman Tihić nakon što je dobio informaciju o zaposlenju svog nekadašnjeg prijatelja, sa kojim je drugovao do rata, kaže da će se pozabaviti pitanjem zapošljavanja bivših ratnih zloćinaca [eusa_wall.gif] Pa zar nakon 15 godina rata tek na red dolazi to pitanje.
Usput, Tihić je bio svjedok u Hagu u slučaju "Simo Zarić", jer je Zarić pomogao njemu u logoru.
Dobro jutro ,................ jestel se naspavali [muzikafo1.gif]
Šta misliš , kome je sad neugodno ; jel Zariću ili Tihiću [Happy.gif]

Tihić bi najsretniji bio , kad to u javnost ne bi došlo , jer to će mu ogromno posla dati.
Ne u smislu da zašije Zarića, već da opravda njegovo zapošljenje .

Sve su to Alijini ljudi , Tihića je Alija postavio , Alija je isto iz Šamca i Šamac je nonšalantno predao Srbima ( Dejtonom ).
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Ratni zločinci na radnom mjestu

#3 Post Postao/la nella26 »

mrki62 je napisao/la: Tihić bi najsretniji bio , kad to u javnost ne bi došlo
E pa došlo je u javnost, i naravno da se zna, rekoh bio je svjedok u Hagu u slučaju "Zarić", a mimo toga večears je bio gost u 60 minuta i kako se samo unezgodio pred pitanjima Bakira, osuđuje kao popuštanje da se zapošljavaju zločinci ali je ispričao kako ga je drug spasio.
Ali njegova izjava da će se tek pozabaviti pitanjem zapošljavanja zločinaca je stvarno katastrofa [eusa_wall.gif]
Ne znam koja je onda poenta potvrde o nekažnjavanju kada konkurišeš za neki posao [eusa_wall.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ratni zločinci na radnom mjestu

#4 Post Postao/la mrki62 »

nella26 je napisao/la: Ne znam koja je onda poenta potvrde o nekažnjavanju kada konkurišeš za neki posao [eusa_wall.gif]
Misliš da to u RS imaju ?

Inače, ja sam davno pisao kako je Tihić imao posebni tretman , kad je bio zarobljen.
Postoje mnoge stvari , koje se sakrivaju u javnosti .
Kao i to da je on bio prebačen na sigurno - u Srbiju .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Ratni zločinci na radnom mjestu

#5 Post Postao/la pasa74 »

mrki62 je napisao/la:
nella26 je napisao/la: Ne znam koja je onda poenta potvrde o nekažnjavanju kada konkurišeš za neki posao [eusa_wall.gif]
Misliš da to u RS imaju ?

Inače, ja sam davno pisao kako je Tihić imao posebni tretman , kad je bio zarobljen.
Postoje mnoge stvari , koje se sakrivaju u javnosti .
Kao i to da je on bio prebačen na sigurno - u Srbiju .

u pravnoj proceduri oba BH entiteta postoje "potvrde o ne kaznjavanju",ali poznavajuci stanje u BiH,jasno je da se sva imenovanja na rukovodece funkcije,bilo to na opstinskom,kantonalnom,entitetskom pa cak i drzavnom nivou,odvijaju mimo svih pravnih procedura,tako da na takve funkcije dolaze stranacki ljudi bez obzira na strucnost ili kriminalnu proslost...na zalost puna BiH takvog kadra....
xxx...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ratni zločinci na radnom mjestu

#6 Post Postao/la mrki62 »

To što si ti napisao , mi nekako rađa misao ,........... gore je nego u komunizmu . oni su znali bar to ispoštovati .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Ratni zločinci na radnom mjestu

#7 Post Postao/la pasa74 »

mrki62 je napisao/la:To što si ti napisao , mi nekako rađa misao ,........... gore je nego u komunizmu . oni su znali bar to ispoštovati .
ja mislim da su ove stvari preuzete iz komunizma,jer i sam znas kakvih je sve "hajvana" bilo na nekim rukovodecim funkcijama i u komunizmu...procedura u komunizmu je bila slijedeca/ako si clan partije podoban si za sve funkcije,bez obzira na strucnost i sposobnost",a to se upravo i sad dogadja...
xxx...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ratni zločinci na radnom mjestu

#8 Post Postao/la mrki62 »

pasa74 je napisao/la:
ja mislim da su ove stvari preuzete iz komunizma,jer i sam znas kakvih je sve "hajvana" bilo na nekim rukovodecim funkcijama i u komunizmu...procedura u komunizmu je bila slijedeca/ako si clan partije podoban si za sve funkcije,bez obzira na strucnost i sposobnost",a to se upravo i sad dogadja...
Znao sam da ćeš bježati od istine.
Jel uopšte znaš koliko je bilo političkih zatvorenika u komunizmu ?
Oni su i te kako znali kazniti svoje - za razliku od ovih .
Ovi jedni druge Å¡tite .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Ratni zločinci na radnom mjestu

#9 Post Postao/la pasa74 »

mrki62 je napisao/la:
pasa74 je napisao/la:
ja mislim da su ove stvari preuzete iz komunizma,jer i sam znas kakvih je sve "hajvana" bilo na nekim rukovodecim funkcijama i u komunizmu...procedura u komunizmu je bila slijedeca/ako si clan partije podoban si za sve funkcije,bez obzira na strucnost i sposobnost",a to se upravo i sad dogadja...
Znao sam da ćeš bježati od istine.
Jel uopšte znaš koliko je bilo političkih zatvorenika u komunizmu ?
Oni su i te kako znali kazniti svoje - za razliku od ovih .
Ovi jedni druge Å¡tite .
da, bilo je politickih zatvorenika to znam,ali to su bili sve politicki ne istomisljenici tita i partije...i to nisu bili njihovi,svoje su oni i te kako stitili a na pozicijama u vlasti je mogao biti samo "njihov",podoban i da cuti...tako je i danas
xxx...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ratni zločinci na radnom mjestu

#10 Post Postao/la mrki62 »

pasa74 je napisao/la:
da, bilo je politickih zatvorenika to znam,ali to su bili sve politicki ne istomisljenici tita i partije...i to nisu bili njihovi,svoje su oni i te kako stitili a na pozicijama u vlasti je mogao biti samo "njihov",podoban i da cuti...tako je i danas
Aha , zato se jadan Tihić uzvrpoljio , jer je "njihov" [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Ratni zločinci na radnom mjestu

#11 Post Postao/la pasa74 »

mrki62 je napisao/la:
pasa74 je napisao/la:
da, bilo je politickih zatvorenika to znam,ali to su bili sve politicki ne istomisljenici tita i partije...i to nisu bili njihovi,svoje su oni i te kako stitili a na pozicijama u vlasti je mogao biti samo "njihov",podoban i da cuti...tako je i danas
Aha , zato se jadan Tihić uzvrpoljio , jer je "njihov" [muzikafo1.gif]

ne kontam [eusa_think.gif]
xxx...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ratni zločinci na radnom mjestu

#12 Post Postao/la mrki62 »

pasa74 je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
pasa74 je napisao/la:
da, bilo je politickih zatvorenika to znam,ali to su bili sve politicki ne istomisljenici tita i partije...i to nisu bili njihovi,svoje su oni i te kako stitili a na pozicijama u vlasti je mogao biti samo "njihov",podoban i da cuti...tako je i danas
Aha , zato se jadan Tihić uzvrpoljio , jer je "njihov" [muzikafo1.gif]

ne kontam [eusa_think.gif]
Pročitaj šta si napisao , posebno ono boldirano.
Pročitaj i sam naslov teme, zatim prvi post a pogotovo ovo ; Usput, Tihić je bio svjedok u Hagu u slučaju "Simo Zarić", jer je Zarić pomogao njemu u logoru.
To je dokaz da svoj svome pomaže , ili ja nisam odavle [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Ratni zločinci na radnom mjestu

#13 Post Postao/la basista »

Pa valjda ljudi misle da je to zlocin kao i svaki drugi..
Odlezi malo i moze opet na funkciju..
Doduse,mozda nema zakonske regulative za takve
slucajeve.. ne bih se iznenadio ako doznam da je i to
istina.. [cool.gif]

Ovdje je sve moguce.. pa cak i to da Tihic stalno radi
kontraproduktivno... Na primjer,on se kobiva puno buni
zbog naziva srpskog entiteta..pa ustavni sud,pa vitalno
pravo etc..etc.. a samo sernjavi bezveze.. Dize tamo sve
protiv sebe i nas skupa sa njim.. To se radi suptilnije..
Ja bih na njegovom mjestu rekao "bas vam je super taj naziv"!!
Pa bih zatim izgradio neki image..i sa tog aspekta krenuo rjesavati
taj "problemcic" ..
dakle,tamo gdje se ima prostora za politicki manevar,
treba ga i iskoristiti a ne po ko zna koji put,biti mentalni retard..
A ja mislim da on to jeste..
Sa druge strane,bas kad ne treba odstupiti,on podvije rep..
Tako je bilo skoro kad je popustio pred zahtjevom Dodikovih
delegata u drzavnom parlamentu da se u novi krivicni zakon,
ne uvrstava ZABRANA NEGIRANJA GENOCIDA...
Sram ih bilo sto su pobjegli ko kuje pogane i ostali smo bez
tog zakonskog akta.. A apsurd je taj,sto to cinimo priblizenja
Evropi radi..a u evropskim zakonima,to itekako postoji..
jel ovo lud zbunjenog ili mi se samo cini???
Ili bi mogli mi njih malko na izborima???
Ili jos bolje da ne idemo nikako!!!

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Ratni zločinci na radnom mjestu

#14 Post Postao/la nella26 »

Ne postoji zakonska regulativa kojom se jasno govori da osuđenici i ratni zločinci ne mogu ponovo osnovati radni odnos, pa čak ni u državnim ustanovama. Kako reče Tihić pozabaviće se tim problemom [eusa_wall.gif]
Ali mi nije jasno kada već ne postoji taj zakon zašto prilikom zapošljavanja traže potvrdu da se protiv tebe ne vodi krivični postupak i potvrdu o nekažnjavanju.
I žalosno je što se sad malo kao digla hajka po ovom pitanju, čovjek radi i još izjavljuje kako se ne osjeća krivim što je klao i ubijao, i što će se ubrzo zaboraviti na sve to.
Pa ne treba nas iznenaditi ako na slijedećim izborima za predstavnika trećeg člana izglasaju Biljanu Plavšić.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ratni zločinci na radnom mjestu

#15 Post Postao/la mrki62 »

I žalosno je što se sad malo kao digla hajka po ovom pitanju, čovjek radi i još izjavljuje kako se ne osjeća krivim što je klao i ubijao, i što će se ubrzo zaboraviti na sve to.
Nešto sam se sjetio ovih dana ; rat u BiH je dogovorni čin !
Niko se ne osjeća krivim , niko nikoga "ne može " ni za kakav zločin okriviti .
Neki obični smrtnici su dogovorno priznali neko ubojstvo ili progon , tobože će odležat određeni broj godina a glavni akteri haman nikad neće .
Na sudu se tobože nije moglo dokazati ni za napad , ni za genocid i svo vrijeme se neka dogovorna politika vodi u smislu , da se sve radi , samo da bi se određeni političari zaštitili .
Za građane/državljane - obične smrtnike , ionako se godinama niko ne bavi .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori