Čemu dajete prednost - osjećaju ili razumu?

Diskusija po pitanju filozofije svijesti, logike, metafizike, kao i raznih teoloskih osnova i psiholoskih teorija.

Poruka
Autor/ica
Avatar
sredovjecni_33
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 473
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#31 Post Postao/la sredovjecni_33 »

kod mene je u prednosti razum :biggrin:
-samo lagano i opu¹teno-

Avatar
Sabinam
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 867
Pridružen/a: 06 Sep 2007 02:00
Lokacija: Croatia

#32 Post Postao/la Sabinam »

Prednost dajem razumu, ali nekako uvijek prevladaju osjecaji :huh:

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

#34 Post Postao/la pasa74 »

mislim da ce vecina nas reci,prednost dajem razumu!!!ali ko od nas nije dozivio situaciju u kojoj je razum govorio jedno a osjecaji drugo,i na kraju prevladali su osjecaji!!!
zato je moje misljenje,ako stvarno osjecas istinski i duboko da je nesto ili neko za tebe,i ako ti razum govori suprotno,treba se prepustiti osjecajima!!!

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#36 Post Postao/la ra-ja »

Um caruje...a osjecaji njeguju miluju.....jedno bez drugog neide...... :baa:

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#38 Post Postao/la ra-ja »

E ja se nikada nebih mogla niti zaljubiti u osobu koja je pocinila ubojstvo...vec cim si to spomenuo u meni se utroba prevrce..... :huh:

Kada umno prihvatim nekoga u svoj zivot .....znaci sve stvari pozitivne
onda mi se sami osjecaji javljaju.....jednostavno to dolazi samo po sebi...
i dali se treba onda protiviti efektnim osjecajima ...zasto bih ako mi je on legao na srce jer odgovara mojim propisima.... :)

Avatar
Zmixa
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 96
Pridružen/a: 18 Nov 2007 02:00
Lokacija: Beograd

#39 Post Postao/la Zmixa »

Ja uvek idem srcem nikad mozgom! I ako me osecaj nikada ne vara, pak kad me prevari uvek sebi kazem Dajana gde ti je pamet bila?!... kretenu jedan, mamlaze, debilu, idiote...
Ali Boze moj posle jebanja nema kajanja tako da...
Sto bi moj cale rekao: sve sto radis, radis sebi!!!
:biggrin:

Avatar
bosman
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2316
Pridružen/a: 10 Nov 2007 02:00
Lokacija: Germany-München

#41 Post Postao/la bosman »

Vecinom razum, rijetko ponekad i osjecaj.

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#42 Post Postao/la ra-ja »

YoYo je napisao/la:
Ra-Ja je napisao/la:E ja se nikada nebih mogla niti zaljubiti u osobu koja je pocinila ubojstvo...vec cim si to spomenuo u meni se utroba prevrce..... :huh:
hehe... pa i nisam mislio da se zaljubis :biggrin:

Vec recimo, malo cu koristiti tvoje rijeci, znaci umno prihvatis nekoga i javljaju ti se osjecaji, meðutim, ta osoba nakon izvjesnog perioda (recimo, 2-3 godine) pocini ubojstvo, ti volis tu osobu ali dali tu da sad prevlada razum ili osjecaji? Ili jos bolji primjer, neko koga obozavas u familiji, uradi to zlodjelo, sta onda? u tom kontekstu sam dao taj primjer

a samo sam htjeo da ukazem koliko je tesko spojiti u jednome i emocije i razum, vise idu konsekventno nego paralelno

Tu sam @Yoyo....da ti odgovorim na tvoje pitanje......umno prihvatam nekoga i javljaju mi se osjecaji ..ta osoba napravi ubojstvo....Sta bih tada uradila..jeli???
Prvo ako bih neko bio pored mene mora imati odgovarajuce kvalitete.....
Ja mogu sa svakim da razgovaram...mogu pokusati osobu i promijeniti ali ako to neide ..sta onada caos....takva osoba nemoze biti moja ljubav...to su samo prolazni sagovornici i nista drugo...... :-
Ako ja imam neke kvalitete onda i trazim i druzim se sa kvalitetnim ljudima.....A oni kao takvi nemogu nikada napraviti namjeran zlocin.....
Ako bih ipak se desilo da je bio sudar pa covjek nastradao ...to nije namjeran zlocin...ja bih ga cekala...iako takvi ljudi idu pred lice pravde....

A recimo da i to nedaj boze bude........ bilo kakav namjerni zlocin da napravi moja voljena osoba ja bih ga demostrativno napustila.... :huh:
Razum i osjesaj kod mene idu paralelno...sve do momenta kada se nesto desi lose ili dobro....naravno kod loseg javlja se razum ...a kod lijepih momenata javlja se osjecaji....To kada se desi u meni se lomi...uvijek se postavljam u situaciju zasto kako zbog cega.trazim uvijek opravdanje ili za osudu
Neznam dali sam ti u pravom smislu rijeci objasnila ... :-k

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#44 Post Postao/la ra-ja »

To je kod mene razum i osjecaji su uvijek prisutni..jednostavno kao da mi neko diktira kada kako....da reagujem.....
Da u losim situacijama ali onim gdje se desi naka bolest..ili gubitak dragih osoba ili neka nezgoda u porodici ..naravno da se javljaju intenzivniji osjecaji.....
Ali striktno kod.... ubistva...silovanja...tu sam rigorozna...za takve osobe nemam opravdanja ......
jA NIKADA NEISKLJUCUJEM MOZAK I DA TI PRIZNAM NIKADA NISAM POGRESILA....uvijek je bilo onako kako sam mislila ..i uvijek sam reagovala kako sam trebala....... :-k
E vidis kod tebe to nije slucaj...mozda si brzoplet kada nesto treba da odlucis nerazmisljas... :huh:

Odgovori