Pojam grijeha

Diskusija po pitanju filozofije svijesti, logike, metafizike, kao i raznih teoloskih osnova i psiholoskih teorija.

Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#17 Post Postao/la mrki62 »

little-baby je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
little-baby je napisao/la:ti si moj grijehhhhh..............................
Ma èekaj prvo da nam se isprepleæu noge :wave:

A ostali se u¾ivjeli u neka Bo¾ija pripovijedanja ko da nemaju svoje savjesti :ballbounce:

hahahahahahaha


joj lood si.
a sta cu poslije pijevati??
prvo ti si moj grijehhhh....pa ce biti jos si moj andjeo......


c c c c
I na kraju ; Anðeo èuvar od Sa¹e Matiæa :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#19 Post Postao/la mrki62 »

little-baby je napisao/la:

hahahahaha
ne mozes ti bez te pjesme,ali negdje ubaci i onu moju sto je na naj stihovi za vasu dusu
Ma ubacit æu ja mnogo ¹ta , samo ako se bude imalo u ¹ta ,............... sve u svoje vrijeme :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
danjel
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 605
Pridružen/a: 11 Dec 2006 02:00
Lokacija: Bosnia

#21 Post Postao/la danjel »

ekranka je napisao/la:Grijeh je sve sto ne odgovara standardima savrsenstva koje je Bog predvidio za nas.
Dakle sve negativne emocije u nama.
Sla¾em se s ovim prvim gore ali negativne emocije???Mislim da to i nije neki preveliki grijeh sve dok ne¹to ne uèini¹ na osnovu tih emocija..Pozdrav... :wave:

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#22 Post Postao/la Tourniquet »

mrki62 je napisao/la:
little-baby je napisao/la:

hahahahaha
ne mozes ti bez te pjesme,ali negdje ubaci i onu moju sto je na naj stihovi za vasu dusu
Ma ubacit æu ja mnogo ¹ta , samo ako se bude imalo u ¹ta ,............... sve u svoje vrijeme :wave:


[-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#25 Post Postao/la vornevljev »

Po¹to znam da je veæina religija,a ako ne veæina onda su èetiri monoteistièke religije (kr¹æanstvo,islam ,judaizam i budizam)definirale gotovo veæinu aspekata ljudskog ¾ivota,i predvidjele odredjena pravila za sve situacije u kojima se èovjek mo¾e naæi i samim tim naredila da se ta pravila moraju po¹tovati,onda je logièno da je cjelokupni ljudski ¾ivot grijeh,kako je rekao i cyrus_the_virus.

Da se ne vraæamo na ono da su 'prvi' ljudi protjerani iz raja upravo zato ¹to su poèinili grijeh,dakle èovjek je sam po prirodi predodredjen za grijeh jer ima pravo izbora izmedju dobra i zla,a po¹to ne postoje savr¹eni ljudi onda je velika vjerovatnost da vi¹e grije¹imo nego ¹to èinimo 'dobra djela' ma ¹ta se podrazumijevalo pod ovom sintagmom 'dobra djela'.

Znam da tema nije otvorena za raspravu o grijehu sa religijskog aspekta,ali isto tako znam i da je sam pojam grijeh proizvod religijske dogme o kazni i nagradi,pa prema tome mo¾emo reæi da je grijeh èak mo¾da i skup svih prirodnih èovjekovih tendencija za ostvarenjem sna o ljep¹em i ugodnijem ¾ivotu,jer ma koliko mi vjerovali ili ne vjerovali,ipak se trudimo svi da na 'ovom' svijetu ¾ivimo ¹to ugodnije i da iskoristimo svaki trenutak ¾ivota koliko je to moguæe.

Licemjerno je malo od ljudi da govore kako ih ne zanima ovaj svijet,a ovamo na svaki naèin gledaju da ugode i svome tijelu i svome duhu,ali je licemjerno i od onih koji govore da ih ne zanima ¹ta æe biti nakon smrti,jer svi se isto tako nadamo da smrt nije kraj i da ljudski duh,ostaje negdje u eteru nakon ¹to tijelo nestane.

Nego oduljio ja malo pa da rezimiram;kao ¹to sam i rekao gore,smatram da je grijeh cjelokupan ljudski ¾ivot,jer svaki èovjek po prirodi u sebi ima i jednog ubicu i jednog pljaèka¹a,i jednog la¾ova,silovatelja itd.,ali sa druge strane ima u sebi i po¹tenje i plemenitost i samilost kao kategorije koje se suprotstavljaju ovim potonjim,samo je problem u tome ¹ta kod svakog od nas ponaosob prvagne.
Zadnja izmjena: vornevljev, dana/u 24 Aug 2008 19:31, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#27 Post Postao/la ra-ja »

U pravu si kristalina.....

Kako ja uvijek govorim u svoje ime ...i iznosim svoje misljenje ne tudje...Tako mislim da svi drugi pisu i izlazu svoje misljenje sta misle i kako misle.....

Toliko ljudi ima koji su bezgresni plemeniti ....Koji nikada namjerno nisu nikome nanijeli nikakvu bol niti zlo....
Takvi ljudi se uopste i neisticu....Nego svojim djelima pokazuju da su upravo takvi.... :)

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#28 Post Postao/la vornevljev »

Ra-Ja je napisao/la:U pravu si kristalina.....

Kako ja uvijek govorim u svoje ime ...i iznosim svoje misljenje ne tudje...Tako mislim da svi drugi pisu i izlazu svoje misljenje sta misle i kako misle.....

Toliko ljudi ima koji su bezgresni plemeniti ....Koji nikada namjerno nisu nikome nanijeli nikakvu bol niti zlo....
Takvi ljudi se uopste i neisticu....Nego svojim djelima pokazuju da su upravo takvi.... :)
BEZGRE©NI,daj Ra-ja ne lupaj majke ti,ne postoji majèin sin koji nikada ni¹ta nije uradio nevaljalo,pa èak ni osnivaèi religija.A kad smo kod njih,za neke od njih nema pouzdanih dokaza èak ni da su postojali uopæe.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Odgovori