Eutanazija

Diskusija po pitanju filozofije svijesti, logike, metafizike, kao i raznih teoloskih osnova i psiholoskih teorija.

Poruka
Autor/ica
Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

#32 Post Postao/la pasa74 »

pa recimo da osoba koja je bolesna pati;fizicki i psihicki a sa njim ili njom i svi ljudi oko nje...
ja da sam u pitanju,nijednog se trenutka nebih razmisljao samo iz razloga da svoje najmilije postedim patnje i boli dok me gledaju a nemogu mi pomoci...
xxx...

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

#34 Post Postao/la pasa74 »

EdeLa67_ je napisao/la:
pasa74 je napisao/la:pa recimo da osoba koja je bolesna pati;fizicki i psihicki a sa njim ili njom i svi ljudi oko nje...
ja da sam u pitanju,nijednog se trenutka nebih razmisljao samo iz razloga da svoje najmilije postedim patnje i boli dok me gledaju a nemogu mi pomoci...
Okee, mozda u nekim granicama.. Ali mislim da bi mnogi najmiliji te osobe ipak volili
da ona ostane ziva, da bude kog njih.. Tesko ces saznati koliko neko pati, i koliko nesto nekoga boli..
Jer osoba koja se hvata eutanazije, mozda je ona tek sebicna (ovo zvuci jako grubo), i mozda ce najmiliji tek patiti
kada shvate da te osobe jednostavno nikada vise neci bite, jer je to djelo (ubistvo) za uvijek, neoporecljivo..

Mnogi starci koji zive zele tj eutanaziju, zato sto jednostavno nemaju vise volje za zivot.
Vjeruj, kada bi to bila moja majka, ili moj otac, nebi mi bilo drago.. To meni onda nekako lici kao da
ja nista za njih neznacim, da im je svejedno.. I vise bi patila sa mislom da se nikada nece ni vratiti. Dok je osoba bila ziva,
ko kaze da nije sanse bilo da ostane ziva. Nikada neznas..
Kada je sigurno da osoba nema sanse ostati u zivotu, doktor iskljuci aparate i to.. Ali to vec nije eutanazija..

:chuckel:

moj komentar se odnosio samo na osobe koje boluju od neke ne izljecive bolesti i koja trpi jake bolove,ne na one koji nemaju volju za zivotom...
xxx...

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#37 Post Postao/la ra-ja »

Ra-Ja je napisao/la:
Butterfly je napisao/la:Ovo je jako diskutabilna tema, ja licno ne znam ni sama, jer gledajuci sa vjerskog, i moralnog aspekta, niko nema pravo da oduzme zivot, ali sta sa druge strane kad sam dozivjela da gledam nekoga kog sam voljela, kako prozivljava agoniju, bolove, i patnju mjesecima, i kad sam i sama danima i nocima molila Boga samo da umre da se vise ne pati, pozeljela sam da je kod nas dozvoljena eutanazija, jer gledati nekog zivog da se raspada a smrti nema, nema nista teze :(

Zaista ne mogu reci ni da sam za, a ni protiv
Ja tebe licno razumijem...ali se nemogu nikako postaviti u tu situaciju u kojoj si ti licno bila....
Ja nisam nikada imala takvo iskustvo..iako je moja mama bila bolesna.....ali nije imala tolike bolove.... :(
Ljudi su se pitali zasto ja toliko placem za njom jer je bila tezak bolesna....kao skratila je muke i sebi i drugima....
Bas sam se ljutila na takve diskusije...to me nije tjesilo...nego me je jos vise boljelo....
Moja mama je umrla u bolnici prije toga je bila u komi nekoliko dana...svaki dan sam isla u posjetu...budila sam je iz tog ruznog sna....
Tu cijelu noc pred smrt dozivala je mene...Ujutro kada sam dosla...njen krevet je bio prazan.... :( :( :(
Klela sam rat ..jer mislim da je on pospjesio smrt moje mame ... kao i mnogih drugih ljudi dole u Bosni..... :( :(
Jako me grizla savjest sto sam je ostavila u bolnici. i sto nisam bila tu noc kada me je trebala........

Neslazem se da ima iko pravo drugome oduzeti zivot....bilo iz kojeg razloga... :huh:
Totalno sam protiv toga jer je to za mene pravo ubistvo..i zakonom bih to zabranila.....
Nisam napisala najvazniju stvar koju sam dozivjela u bolnici dok sam zvala i budila svoju mamu iz tog samrtnog sna,...Dozvala sam je ..0na se probudila i samo mi je rekla STA....???Prijatno me iznenadila. iako je to iznenadjenje kratko trajalo.Pitala sam je dali hoce nesto da pojede...NE..okrenula se i ponovo zaspala...nije se vise budila....
Da su bili drugi uslovi...vjerujem da bih jos zivjela...
To je razlog sto mislim da nema niko pravu..da sudi dali neko treba ili netreba da zivi... :huh:

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#38 Post Postao/la vornevljev »

EdeLa67_ je napisao/la: Kada je sigurno da osoba nema sanse ostati u zivotu, doktor iskljuci aparate i to.. Ali to vec nije eutanazija..

Nego?

Koliko je meni poznato oni nemaju pravo iskljuèiti aparate,jer nikad ne zna¹ da li se onaj iz kome mo¾e probuditi.

Bio je nedavno sluèaj u Poljskoj,èovjek se probudio nakon cini mi se dvadesetak godina i sad ¾ivi.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
sanjalica
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 181
Pridružen/a: 30 Aug 2008 02:00

Re: eutanazija

#39 Post Postao/la sanjalica »

To bi svaka osoba trebala za sebe sama da odluci.
Da se napravi neki dokument u kom pise kad bi doslo
do tako nekog slucaja sta da se radi.Ja licno nebih
mogla tako sta da uradim jer smatram to ubistvom
i znam da nikad nebih poslje toga bila ista ,nebih
mogla tu griznju savjest podnjeti.
Bolje da me mrze zbog onog sto jesam nego da me vole zbog onog sto nisam.

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re:

#41 Post Postao/la im_ex »

paparaci je napisao/la:to je ono. s jedne strane bi pomogao toj osobi, a s druge bi sigurno imao griznju savjesti kad tad. sto sam, itd. pa ja je nosim na savjesti, ne direktno, ali.... zato kazem ne.

A ako te oboljela osoba moli ?

Kad bih bila u ulozi pacijenta (ne daj Boze), vapila bih da mi se pomogne da vjecno zaspim.
Kad bi stariji pripadnici familije vapili da dam pristanak - teska srca, dala bih.
Vec kad su djeca i mladje osobe u pitanju .. hmm .. ne, ne bih to mogla ... tesko, zaista
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Re:

#42 Post Postao/la paparaci »

IM_ex je napisao/la:
paparaci je napisao/la:to je ono. s jedne strane bi pomogao toj osobi, a s druge bi sigurno imao griznju savjesti kad tad. sto sam, itd. pa ja je nosim na savjesti, ne direktno, ali.... zato kazem ne.

A ako te oboljela osoba moli ?
ma nema sanse! sve drugo bi ucinio i pokusao, ali to ne! nije to nase da o tom odlucujemo!

imao sam priliku prije sedmicu, dvije, da se uvjerim u jedan slucaj meni jako bliske osobe. osoba je bila u komi, davala jako slabe znake zivota. sastala se familija da odluce o tome da li da doktori iskljuce aparate. i sto se niko nije nadao, osoba je progledala onako na pola i otvorila usta kao da hoce nesto reci, samo sto nije mogla. to je potrajalo mozda minut i ponovo je "nestala". ja sam odmah rekao da je to ta osoba svjesno uradila. skupila je svu snagu da im na bilo koji nacin da doznanja da je ne predaju. tako da je sad u boljem stanju nego sto je bila. postoje dobre mogucnosti da se oporavi.

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: eutanazija

#45 Post Postao/la paparaci »

kao sto rekoh, ne bi ni tad, koliko god mi tesko padalo to sve.

Odgovori