Eutanazija

Diskusija po pitanju filozofije svijesti, logike, metafizike, kao i raznih teoloskih osnova i psiholoskih teorija.

Poruka
Autor/ica
Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#2 Post Postao/la paparaci »

tesko pitanje. nit kako gledati takvu osobu kako se pati, niti bez nje opet. mada sam ipak protiv, jer smatram da nama ne pristoji o tome odlucivati, makar to ta osoba i zatrazila od nas.

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#4 Post Postao/la belly_dancer »

ja smatram da je to humano djelo :huh:
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#5 Post Postao/la sabinax »

Ja sam rekla sama za sebe...da sam bolesna i da dodem u taj stadij bolesti da mi vise nema pomoæi, da trpim stra¹ne bolove ili da sam prikopèana na aparate koji me odrzavaju na zivotu...da bih voljela da mi zakon dopusti da mogu potpisati papir kojim se dozvoljava iskljuèivanje aparata...
Sada znam da ce se javiti vjernici koji ce reci nije u nasim rukama da odluèujemo hoæemo li zivjeti ili ne, ali pitanje je dali bi ikako prezivjeli u tim situacijama bez pomoæi ljeènika (na koje ponekad zaista gledam kao da su bogovi jer nas zivot drze u svojim rukama)
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#7 Post Postao/la indeks »

Auuuuu, :-k ,teska tema,tesko se odluciti.........recimo,ja sam za,ako bih ja bila bolesna,ako znam da moje stanje nece biti nikad bolje,da je to u stvari nemoguce,trazila bih spas u eutanaziji.........a s druge strane,kako bih ja to mogla uciniti nekom ko je dio mog zivota?Kako se nositi sa mislju da je draga osoba umrla bas zbog mene?Ma uopste,ne znam kako bih zivjela s tim da znam da sam nekom oduzela zivot......
Mac sa dvije ostrice...........kako znati izabrati pravu ostricu? :huh: :huh:

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#8 Post Postao/la paparaci »

to je ono. s jedne strane bi pomogao toj osobi, a s druge bi sigurno imao griznju savjesti kad tad. sto sam, itd. pa ja je nosim na savjesti, ne direktno, ali.... zato kazem ne.

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#9 Post Postao/la Tourniquet »

PA zavisi sve u kojoj je situaciji doticna osoba.. AKo je samo aparati drze na zivotu, to znaci onda da je ona vec umrla.. tako da bezvezno je drzati je na aparatima da bi je u neko odredjeno vrijeme "ubili".. A ne mozete ako je vec mrtva..

A sad, bez obzira koliko bolesna, ako se sama odrzava na zivotu, svaki taj "human" cin bi bio ubistvo.. Barem za mene...

A i mislim vecina tih koji bi uradili to nije to iz neke humanosti prema bolesnom, nego da se rijese belaja.. JEr uglavnom te nepokretne i tesko bolesne osobe su velik teret za one koji paze na njih.. A te price da bi bolesnima olaksali muke ili tako nesto.. ne vjerujem u njih..

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#10 Post Postao/la indeks »

ne slazem se s tobom Tourni,taj dio o laznoj humanosti...........jesi li ikad bio u situaciji da te neko moli da mu skratis muke?e,ja jesam,i veoma je teska i mucna,vjeruj........ :huh:

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#11 Post Postao/la Tourniquet »

Nisam bio u takvoj situaciji i ne znam kako to izgleda.. Ali ima istine i u tome sto sam rekao..

Al opet bez obzira koliko te moli... to je ipak ubistvo.. barem za mene...

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#12 Post Postao/la belly_dancer »

pa jest tesko al covjece ako je nekom tako lakse,pregrizi..
ti ljudi tako pate pogotovo kad je rak il nesta..uf :(
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#14 Post Postao/la belly_dancer »

ti znas onda edela da tako cekanje od deset godina zapravo samo steti tjelu?tjelo sa vremenom slabi i ljudi koji se i probude nemogu ciniti bas sve sta su cinili i prije..znas?

ako je moja majka na samrti i pati se i moli me da joj pomognem,naravno da bi to ucinila za nju..ako je bog vec isplaniro da tu osobu uzme.. :-k
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Odgovori