Moglo bi biti da je lakše umrit nego ljudima reći oprosti

Diskusija po pitanju filozofije svijesti, logike, metafizike, kao i raznih teoloskih osnova i psiholoskih teorija.

Poruka
Autor/ica
Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#3 Post Postao/la sabinax »

Ja se vrlo lako mirim...i ne shvacam ljude koji umiru zbog svog ponosa i principa, smatram da se uvijek moze pogrijesiti, ali isto tako i popraviti situaciju...samo treba dobra volja
steta je gubiti zivot na ljutnju i mrznju
Nisam za optuzivanja i prebacivanja loptice, vec da se sjedne, sagleda situacija i hladne glave nade rijesenje novonastale situacije
Ja priznam ako sam pogrijesila, ali ako nisam volim reci svoje misljenje i da mi ga se ne pobija...nije valjda tesko nastaviti zivjeti i pustiti drugima da zive sa svojim uvjerenjima
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#5 Post Postao/la Tourniquet »

ako sam svjestan da sam pogrijesio.. uvijek kazem IZVini.... Uradio sam zbog tog i tog...

Lakse je reci Izvini ili oprosti nego drzati to na srcu..

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#6 Post Postao/la ra-ja »

Nikada mi to nije bio problem....Ako ljudi zele i hoce da ostanu u dobrim odnosima...Onda to treba da bude sasvim normalno ako pogresimo....naravno.... :-k

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#7 Post Postao/la im_ex »

"Teska rijec *Izvini*" ... sto rece Balasevic

Pokusavam se sjetiti nekih ozbiljnijih situacija a gdje sam kao mogla uputiti izvinjenje ... najiskrenije, vjeruj da se ne mogu sjetiti ni jedne ... sreca, nije ih ni bilo kao takvih.
U sagovornicima znam osjetiti dal se radi o dobroj dusi ili o ciniku, tako da, kad rezonujem s kakvom osobom imam cast komunicirati, a u slucaju da se radi o ciniku, ne stedim od hladnih rijeci te ubrzo stavljam barijeru ... ne vrijedi nastaviti prenemagati se, ne bi li se, vremenom, iscackalo sta sto bi protezalo taj kontakt, tako da, obzirom da sam takva, postedim se izgovaranja te teske rijeci.
Sitnice, kao npr. da zureci ulicom nekog "dotaknem" da ga tim jednim, nenamjernim dodirom okrenem za bar 60° - uslijedi trenutno, vise ono podsvjesno izvinjenje koje "Okrenuti" mozda ne zeli ni da cuje ako sam uzurbanim korakom nastavila kud sam naumila :D

Da ... bude tih "sitnijih" izvinjenja :D

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#8 Post Postao/la ra-ja »

ToUrNiQuEt je napisao/la:ako sam svjestan da sam pogrijesio.. uvijek kazem IZVini.... Uradio sam zbog tog i tog...

Lakse je reci Izvini ili oprosti nego drzati to na srcu..
A sada te pitam ?Zasto sam ja se tebi nekada prije izvinila...nemam pojma...zasto....??? :-k

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#9 Post Postao/la Megaskotica »

Da ,kad se radi o medjuljudskim odnosima ,oprastam i trazim oprost.,po vlastitom nahodjenju i svjesnosti.
Ne zelim ni pomisliti da nisam u stanju zatraziti oprost ,jer je to po meni kvaliteta koja je odlika svjesnog JA i spoznaje da samim tim cinom pomazes i sebi i otvaras put boljem dijalogu ,ljubavi i onom iskonskom u tebi ,potrebi da budes dobar i zadovoljan u dusi..
A bez oprastanja i oprosta ..pa jednostavno nemoguce...
Ja cak imam u svom zivotu jedno pravilo ,koje mi se cini idealno kad se radi o meni i osobi koja bi se po mojim mjerilima trebala meni izviniti..
Oprostim vec unaprijed.. i bez tog izvinjenja..glasnog
Nemam potrebe gomilati takav osjecaj u sebi..i zadovoljiti tastinu samim priznanjem ,ali volim pruziti svoje priznanje osobama koje to ocekuju od mene i koje su to zasluzile sa moje strane.
Mislim da se oprost dogadja u nasim srcima a ne u srcu onoga tko nas je povrijedio..
Oprastati nego sta ,mir je najbitniji ,ne treba gomilati teska misljenja i negativne emocije u sebi .


Oprastanje pomaze onom tko oprasta i onome kome se oprasta. (John M. Templeton) ...

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#10 Post Postao/la Tourniquet »

Ra-Ja je napisao/la:
ToUrNiQuEt je napisao/la:ako sam svjestan da sam pogrijesio.. uvijek kazem IZVini.... Uradio sam zbog tog i tog...

Lakse je reci Izvini ili oprosti nego drzati to na srcu..
A sada te pitam ?Zasto sam ja se tebi nekada prije izvinila...nemam pojma...zasto....??? :-k

JA se jos uvijek pitam zasto... Valjda posto si se ti izvinula da bi trebala znati i zasto... skontaj... jer ja ne mogu razmisljati sa tvojom glavom

Avatar
becanka
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 8666
Pridružen/a: 25 Apr 2007 02:00
Lokacija: VieNNa

#11 Post Postao/la becanka »

Lakse mi je reci Oprosti i Izvini, nego to na Srcu nositi, i da iz dana u dan gricka ta uvrijeda...

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#13 Post Postao/la ra-ja »

Nije mi nikakav probklem reci,,,izvini oprosti ako sam zaista pogresila...

Covjek nije ni svestan koliko pogresaka moze da nenamjerno ili namjerno napravi....

Pred sami odlazak u bolnicu.tj pred samu smrt...Posto sam sa mamom bila non stop...to jutro sam je presvlacila...Kada sam obavila to...Ona me uhvati za ruku i pita.......
HOCES LI TI MENI HALALITI.......Tada sam zacudjeno pogledala u nju...

MA STA TI JE.....pa ti si moja mama ...zasto da ti HALALIM....

Blago meni kad te imam ...ti si dobra.... sto si se mucila oko mene...Jako je insistirala da joj... HALALIM....

Pa dobro eto ..sve do sada sto sam za tebe radila...Halalim ti....rekla sam u sali...Bila je zadovoljna..... :huh:Sutradan je otisla u bolnicu Nije se vise vratila kuci.... :(

Tako da sam dosla do zakljucka, ima neka sila ,koja ljude tjera, bar pred smrt da traze da im se njihovi grehovi oproste...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#15 Post Postao/la paparaci »

kad znam da sam pogrijesio i usrao nesto, znam da se izvinem i ne pada mi uopste tesko. teza mi je, ako se radi o meni bliskoj ili dragoj osobi, cinjenica da sam bas nekom nanio bol, svjesno ili nesvjesno. bude mi mnogo lakse kad se izvinem. ne bih mogao to nositi u sebi. nekad mi je jezik brzi od pameti :D cesto u istom trenutku kad izgovorim nesto sto je sigurno povrijedilo osobu s kojom razgovaram, shvatim da nisam trebao to reci tj. da nisam izabrao pravu rijec, jer stvarno nisam tako mislio. zatim se i ispravim, odnosno izvinem.

Odgovori