Zašto lažemo?

Diskusija po pitanju filozofije svijesti, logike, metafizike, kao i raznih teoloskih osnova i psiholoskih teorija.

Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Zašto lažemo?

#1 Post Postao/la maida_20 »

Laž je svjesno izrečena neistina ili obmana. Svatko slaže barem jednom u životu, tako tvrde psiholozi. Ponekad ljudi lažu bez određene namjere, pokušavajući se zaštititi od emocionalne boli. Općenito pravilo glasi: gdje je laž, tu je i strah, i to od prijekora, kazne, strah da smo učinili nešto loše i neprimjereno, da ćemo nekome učiniti nešto loše ili da će se nešto okrenuti protiv nas… Laž je povezana i s iluzijom, prijevarom i nesposobnošću podnošenja onoga što nam se događa u životu

Na pitanje može li se laž od saveznika u društvenom životu pretvoriti u bolest, odgovor je potvrdan. Dva su čimbenika koja, posebno jave li se istodobno, ukazuju na to da je igra lažima vrlo opasna. Prvi je učestalost kojom se njima koristi, rabeći laž kao stalnu tehniku u odnosima s drugima, nerijetko kao strategiju za postizanje ciljeva. Drugi čimbenik je potpuni izostanak osjećaja krivnje. Kad se premaši granica, stručnjaci govore o "perverznim osobnostima" – to su one koje neprestano prekoračuju granicu između dopuštenog i nedopuštenog, dobrog i lošeg. Ovisno o razlozima i cilju razlikuje se više vrsta laži: narcisoidna, sklonost preuveličavanju vlastitih zasluga kako bi se pridobilo odobravanje drugih; histrionska, to je pretjerivanje koje služi da bi se zbog nekog emocionalnog manjka privuklo tuđu pažnju; bolesna, glumljenje bolesti ili čak samoranjavanje kako bi se potakla briga drugih…


Lažu li samo ljudi koji nemaju karaktera?
Možda ljudi lažu da bi zadržali ono što bi istinom gubili...šta vi mislite?

A sad jedno oooopasno pitanje :P :lol: -Lažete li vi i zašto?

Kako prepoznati uopšte ljazljivca,odaje li ga kad njegovo ponašanje? :oops:

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re: zašto lažemo?

#2 Post Postao/la Bijesanpuz »

nema tog covjeka na svijetu koji nelaze. Samo nekom je to svakodnevnica a neko tek ponekad.. Ali u biti svi lazemo..
A zasto.. PA uglavnom da se izvucemo iz nekog problema, da bi dobili nesto i slicno...

A neko laze cisto onako jer uziva u tome..

JA nevolim previshe lagati, ali ima situacija u kojima neke stvari prestavim u nekom drugom obliku tj. malo slazem.. :D al sta se moze.. mora se :lol: :lol:
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: zašto lažemo?

#5 Post Postao/la vornevljev »

Pa slažem se sa @Pužom potpisujem njegov post.

Pustite tu priču da osoba koja nesto nekad smulja nema karaktera,onda po tome niko ko hodi zemljom nema karaktera,jer ja ne vjerujem da postoje oni koji ne lažu.

Da pobijem psihologe svako na svijetu je slagao više puta,a ne samo jednom,ali dobro ja njih shvatam oni su se ogradili jer ozbiljno pristupaju naucnim cinjenicama.

Naravno da lažem,predstavim nekad nešto u drugom svjetlu koje ne odgovara bas stvarnom stanju stvari.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
_ramayana_
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 654
Pridružen/a: 09 Sep 2008 02:00

Re: zašto lažemo?

#7 Post Postao/la _ramayana_ »

Ako je ikako moguce onda nastojim da sto manje lazem, ja sam spetljana za te stvari toliko se zapetljam da ne znam gdje sam,ali ako je bas neophodno i nije toliko vazno i necu nikog stim ugroziti na bilo koji nacin onda malkice slazem,ali u principu ne lazem ja to sve srucim u lice pa sta bude i meni i drugom, nekako se osjecam zadovoljnije ako kazem istinu jer imam veliki problem sa griznjom kasnije i ne zelim se dovoditi u neugodnu situaciju :roll:

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

Re: zašto lažemo?

#8 Post Postao/la belly_dancer »

Hahahha,mislim da je nemoguče da baš netko nijednom nije ništa slagao...
Da,ponekad slažem.Ali najviše mami...npr.kad me pita kad sam došla doma,ja malo uljepšam istinu... :mrgreen:
ali vako na netu,u društvu,nikad se nisam ulovila da sam išla govorit nešta šta bar jednim djelom ne drži vodu jer vas sa neta skoro nikod neznam i vama se nemam šta ulizivat,ne ovisim o vama,i takoreč-briga me ko če šta mislit,ja sam tu samo ja i niko drugi,isto tako i u društvu,samo šta njih znam,al iz iskustva sam se naučila da nema smisla sebe predstavljat u nekim bajnim pričama frendovima jer onda počnu iskorištavat,makar to bila samo laž...ljudi su površni i plitki...bolje onda da me dožive onakvu kakva jesam nego da me vole onakvu kakva niti ne želim bit...
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: zašto lažemo?

#10 Post Postao/la sabinax »

hypnose je napisao/la:ipak neki ljudi lazu samo zato sto su tak dobri u tome. kolko puta sam se iznenadila, poslije naravno, kad sam otkrila da je nesto bila laz -a tako je uvjerljivo izgledala dok ju je netko objasnjavao. ...ja sve vjerujem (dok ne saznam suprotno) zasto bi bila ja ta koja mora mislit jeli to laz, nek misli onaj koji laze
upravo ovako i ja razmisljam, ako laze...laze sebe, meni ni iz dzepa ni u dzep, ne volim ako shvatim da me djeca lazu ili neki bliski ljudi...to me jako ljuti, ali opet shvacam da je u pitanju strah od posljedica...ipak mi je draze da se bubne istina pa da trazimo zajedno rjesenje nego da se pometa pod tepih
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Odgovori