Prorok ili Å¡arlatan ?

Diskusija po pitanju filozofije svijesti, logike, metafizike, kao i raznih teoloskih osnova i psiholoskih teorija.

Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: PROROK ILI Å ARLATAN ?

#3 Post Postao/la nella26 »

Ja sam čula da je prorekao da će svijet pogoditi nova bolest u ovom sad periodu kao što je nekad bila tuberkoloza, ako mu je vjerovat onda to možemo pripisati svinjskoj gripi.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: PROROK ILI Å ARLATAN ?

#4 Post Postao/la basista »

Ja u tu famu oko Nostradamusa,i vjerujem i nevjerujem..Primjeri (pogodjena predvidjanja) koji su navodjeni kao dokaz,uglavnom se odnose na period iz njegovog zivota i prvih pedesetak godina nakon njegove smrti.. Nekako su previse misticno zapisani da bi ih se moglo tumaciti sa sigurnoscu za bilo koji danasnji dogadjaj.
Ali ipak vjerujem u to. Dosta toga je pogodio nedvojbeno,ukljucujuci tu i svjetske ratove.

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: PROROK ILI Å ARLATAN ?

#5 Post Postao/la nella26 »

Ali me interesuje ovo: ako je već predviđao i predvidio neke stvari kao evo sad ovu svinjsku gripu ili ne znam ni ja šta, zašto se tek o njegovom proročanstvu govori kad se nešto desi, pa kažu e ovo je prorekao Nostrodamus, zašto se ne objavi prije nego se desi.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: PROROK ILI Å ARLATAN ?

#6 Post Postao/la sabinax »

Bio je dokumentarac o Nostradamusovim prorocanstvima i iz njega sam shvatila da su se prorocanstva prilagođavala događajima koji su se desavala u buducnosti...a vrlo je velika mogucnost da ce se jednom u buducnosti dogoditi vecina nejasnih prorocanstava.
Vjerujem u vizije i u ljude koji imaju moc predvidjeti neke događaje mozda je i Nostradamus jedan od njih
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: PROROK ILI Å ARLATAN ?

#7 Post Postao/la basista »

Vec sam pomenuo da su mu prorocanstva ispisana na simbolicki nacin.. Kao sto Lorku nekad uopce ne razumijemo.npr.
Pa kad se desi nesto,onda sve moguce varijante,nekog "zaguljenog" prorocanstva pregledaju i ustanove tek tad gda je to upravo to.
Nostradamus je namjerno krio svoje vizije medju te simbolicne rijeci i stihove..plaseci se da bi ljudi mogli zloupotrijebiti njegove vizije na mnogo nacina.. Bas kao sto je Leonardo,namjerno u svakom svom projektu,nesto pogresno ucrtao.
Puno o nostradamusu i ostalim parapsiholoskim fenomenima,procitah u knjizi "Parapsiholoski fenomeni".Ne sjecam se autora ali je dobra.. dakle google..annd..

Odgovori