donacija organa

Sve o Zdravlju vasa licna misljenja i iskustva
Poruka
Autor/ica
Avatar
Isolde
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 460
Pridružen/a: 30 Nov 2000 02:00
Lokacija: Austria/Srbija

Re: Donacija organa

#2 Post Postao/la Isolde »

sanna je napisao/la:Sta mislite o darivanju (donaciji) organa poslije vase smrti?

Ja licno mislim da je to jedno humano i plemenito djelo
spasiti nekome zivot ako vec moj neide da se spasi.
Eto sta vi mislite o tome? :lookround:
slazem se stobom, i ja mislim da je dobra stvar....... :thumbsup: :satisfied:

Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

#5 Post Postao/la Dino_at »

Nema sanse! To muslimanima nije dozvoljeno pa neznam kome da je potrebna pomoc.

Avatar
mala-plava21
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 Dec 2006 02:00
Lokacija: Zagreb bijeli / Kad ti se place ti se nasmij od srca

#6 Post Postao/la mala-plava21 »

Kod nas je donesen zakon da nakon svacije smrti se uzimaju organi osim ako se prije smrti ne izjasnimo suprotno. Iskreno nisam razmisljala o tome ali sto god odlucila necu odlucit da mi srce uzmu jer ja to dozivljavam kao nesto samo moje i jedinstveno iako svi tvrde da je sve u mozgu. Dokazano je da kod transplantacije srca dobije neke osobine donatora. Jednostavno nemogu to ni zamisliti iako darujem krv.

Avatar
Bjezba
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 Sep 2000 02:00
Lokacija: Norway

#8 Post Postao/la Bjezba »

Vec sa humanitarnog aspekta gledajuci, doniranje organa je nesto najvece sto covjek za covjeka moze da uradi . Kada tome pridodate misljenja koja su dominantna u svim vecim svjetskim religijama, ne vidim razloga zasto bi neko bio protiv.
Na kraju krajeva treba svako da podje od sebe. Da li bi prihvatio neciji organ ako bi mu to spasilo zivot.
Ako bi vec bio u stanju da prihvati (u sto ne sumnjam) onda bi vjerovatno bio u stanju isto tako da da.

Avatar
Bjezba
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 Sep 2000 02:00
Lokacija: Norway

#10 Post Postao/la Bjezba »

Hehehe.
Ovdje se valjda govori o postmortem doniranju. Sto se tebe tice, nije na odmet koju marku zaradit onako extra. Za crne dane, Ako ti otkaze bubreg
:D

Avatar
Bjezba
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 Sep 2000 02:00
Lokacija: Norway

#12 Post Postao/la Bjezba »

vidovita_dzemila je napisao/la:
Dino_AT je napisao/la:Nema sanse! To muslimanima nije dozvoljeno pa neznam kome da je potrebna pomoc.
ja uvijek dinu kritikujem.
ka¾e¹ da to muslimanima nije dozvoljeno...
zar ne ka¾e na¹a i svaka vjera na svijetu da je tijelo ne¹to prolazno i da poslije smrti samo du¹a ide na nebo a tijelo ostaje na zemlji. znaèi poslu¾i svrsi i odbacuje se. zar nije bolje darovati organe i time spasiti ¾ivote. neko smatra da je abortus ubistvo...meni je i nedarivanje organa ubistvo.
npr ovim jehovinim svjedocima ili kako se veæ zovu vjera ne dozvoljava transfuziju krvi i transplataciju organa
Sto stade? Nastavi

Avatar
Bjezba
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 Sep 2000 02:00
Lokacija: Norway

#13 Post Postao/la Bjezba »

Dino_AT je napisao/la:Nema sanse! To muslimanima nije dozvoljeno pa neznam kome da je potrebna pomoc.
Nije istina. Kao prvo , u vrijeme nastanka islama niko pojma nije imao o ovim stvarima. Kao drugo.....nema drugo. Moze , dozvoljeno je i gotovo.

Odgovori