donacija organa

Sve o Zdravlju vasa licna misljenja i iskustva
Poruka
Autor/ica
Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#32 Post Postao/la Tourniquet »

Nije zabranjeno doniranje organa, pod uslovom da to doniranje ne steti samom davaocu organa..
To je za zivota.. Znaci mozes donirat ali da tebi nece naskodit.. REcimo jedan bubreg..

A zabranjeno bi bilo da je osoba ziva, dam primjer, majka koja hoce da donira svoje srce djetetu, jer bi to znacilo smrt majke i to je zabranjeno..
Znaci samo ako ne steti darivaocu organa.

A isto onda znaci da je dozvoljeno darivanje i poslije smrti.. Jer tad mu organi vishe ne trebaju, a ako moze spasiti neciji zivot to je dozvoljeno..

Jer u islamu se preporucuje pomoc onima kojima je potrebna.. Ali ako se da dozvola prije nego sto umre..

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#34 Post Postao/la Tourniquet »

Naravno da je zabranjeno..

Samoubistvo kod muslimana je veliki grijeh i onaj ko ga pocini umire kao nevjernik.. Bez obzira kooliki vjernik bio, ako izvrsi samoubistvo on umire kao nevjernik i bice kaznjen kao nevjernik.

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

#36 Post Postao/la pasa74 »

Dino_AT je napisao/la:Nema sanse! To muslimanima nije dozvoljeno pa neznam kome da je potrebna pomoc.

zamisli situaciju da nekom od tvojih bliznjih treba jedan bubreg i utvrdi se da tvoj odgovara i da si ti jedini moguci donator organa....sta bi uradio,darivao organ ili tog nekog osudio na smrt i ako mu ti mozes pomoci?


ako je darivanje organa dozvoljeno za zivota(mislim na muslimane),onda je to sigurno dozvoljeno i nakon smrti....mislim da je TOURNi vec rekao da je muslimanima zabranjeno darivanje organa na njihovu stetu jer bi to znacilo samoubistvo a to je veliki grijeh za muslimane....
JA SAM ZA DARIVANJE!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
Sabinam
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 867
Pridružen/a: 06 Sep 2007 02:00
Lokacija: Croatia

#39 Post Postao/la Sabinam »

papaya-republic je napisao/la:Jel stvarno nije dozvoljeno muslimanima?

Jehovini svjedoci su navodno nasli u Bibliji jedan tekst i tako protumacili. da se ne smije mjesati krv.
Jeste bilo je u Hrvatskoj jedan slucaj...gdje roditelji nisu htjeli da se njihovom djetetu da tuda krv jer to vjera ne dozvoljava, mislim da je to djete umrlo, a ja to zovem fanatizam :mad:

Ja sam krv dala jednom i to kada sam bila trudna za vrijeme rata kada je bio poziv na radiu da se trazi moja krvna grupa.

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#41 Post Postao/la belly_dancer »

ako ce neko meni drag od mog bubrega zivit jos godinama a ja sam krepalo,pa naravno da da..a ako je neki osudenik za silovanje ma goni ga kvrago odma..
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: donacija organa

#42 Post Postao/la maida_20 »

humano jeste i nemam ništa protiv toga ali pitam se onda zašto je to zabranjeno kod muslimana?
Zanima me ono baš...ima li ko možda odgovor?

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re:

#43 Post Postao/la Bijesanpuz »

ToUrNiQuEt je napisao/la:Nije zabranjeno doniranje organa, pod uslovom da to doniranje ne steti samom davaocu organa..
To je za zivota.. Znaci mozes donirat ali da tebi nece naskodit.. REcimo jedan bubreg..

A zabranjeno bi bilo da je osoba ziva, dam primjer, majka koja hoce da donira svoje srce djetetu, jer bi to znacilo smrt majke i to je zabranjeno..
Znaci samo ako ne steti darivaocu organa.

A isto onda znaci da je dozvoljeno darivanje i poslije smrti.. Jer tad mu organi vishe ne trebaju, a ako moze spasiti neciji zivot to je dozvoljeno..

Jer u islamu se preporucuje pomoc onima kojima je potrebna.. Ali ako se da dozvola prije nego sto umre..
citirat cu ovog pametnog momka [icon_chuckel.gif] [icon_chuckel.gif] On je sve rekao :D
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Re:

#44 Post Postao/la maida_20 »

BijesanPuz je napisao/la:
ToUrNiQuEt je napisao/la:Nije zabranjeno doniranje organa, pod uslovom da to doniranje ne steti samom davaocu organa..
To je za zivota.. Znaci mozes donirat ali da tebi nece naskodit.. REcimo jedan bubreg..

A zabranjeno bi bilo da je osoba ziva, dam primjer, majka koja hoce da donira svoje srce djetetu, jer bi to znacilo smrt majke i to je zabranjeno..
Znaci samo ako ne steti darivaocu organa.

A isto onda znaci da je dozvoljeno darivanje i poslije smrti.. Jer tad mu organi vishe ne trebaju, a ako moze spasiti neciji zivot to je dozvoljeno..

Jer u islamu se preporucuje pomoc onima kojima je potrebna.. Ali ako se da dozvola prije nego sto umre..


citirat cu ovog pametnog momka [icon_chuckel.gif] [icon_chuckel.gif] On je sve rekao :D

ahaaam...joj nisam taj odgovor vidjela...hvala pametni momče [Happy.gif]

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re: donacija organa

#45 Post Postao/la Bijesanpuz »

Nema na cemu :D [Happy.gif] [Happy.gif] [Happy.gif]
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Odgovori