Znate li koju ljekovitu biljku

Sve o Zdravlju vasa licna misljenja i iskustva
Poruka
Autor/ica
Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#46 Post Postao/la indeks »

Mislis na kunicu?
Kao djeca smo znali stavljati kunicu na ranu ili posjekotinu,uberes,izgnjecis i lagano pritisnes na ranu........ :)
Cuvarkuca takodje,iz licnog iskustva,pouzdano pomaze kod upale uha,kad boli i boli,ali zanimljivo mi bilo to sto se morala ukrasti,tako kazu stari,da bi pomogla,morala se ukrasti od komsije........ :D :D

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#47 Post Postao/la paparaci »

indeks je napisao/la:
paparaci je napisao/la:caj od drinovog cvata pomaze kod kamenca. najbolje je ako ga sami uberete i osusite. zatim ujutro i navece popiti po solju tog caja. djeluje cak nakon prve solje! kamenac se lagano razgradjuje i na na kraju potpuno nestane. u to su me uvjerila dva slucaja od jaranove familije. pa sad.... sretno :lol:
Ovo prvi put cujem........... :) mislis na bubrezne kamence?Velis isprobano?Bas fino,da znam........
Ja znam samo da je mama imala obicaj da me ujutro,cini mi se na Djurdjev dan,budi laganim sibanjem prucem od drenjka,kao navodno,da budem zdrava............. :) :)

jest, za bubrezni. hahhaha. sibalo je i mene i za zdravlje :D ev me ko drinic :D

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#48 Post Postao/la sabinax »

Mislim da se zove stolisnik, Dinko.
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#49 Post Postao/la indeks »

paparaci je napisao/la:
indeks je napisao/la:
paparaci je napisao/la:caj od drinovog cvata pomaze kod kamenca. najbolje je ako ga sami uberete i osusite. zatim ujutro i navece popiti po solju tog caja. djeluje cak nakon prve solje! kamenac se lagano razgradjuje i na na kraju potpuno nestane. u to su me uvjerila dva slucaja od jaranove familije. pa sad.... sretno :lol:
Ovo prvi put cujem........... :) mislis na bubrezne kamence?Velis isprobano?Bas fino,da znam........
Ja znam samo da je mama imala obicaj da me ujutro,cini mi se na Djurdjev dan,budi laganim sibanjem prucem od drenjka,kao navodno,da budem zdrava............. :) :)

jest, za bubrezni. hahhaha. sibalo je i mene i za zdravlje :D ev me ko drinic :D
Ko drinic,al tek kad si ispisao kamence................ :lol: :lol: :lol:

dinko
@ #bol-chat
Postovi: 648
Pridružen/a: 17 Sep 2006 02:00
Lokacija: C:\WINDOWS\system32\bol-chat.exe
Kontakt:

#50 Post Postao/la dinko »

indeks je napisao/la:Mislis na kunicu?
Kao djeca smo znali stavljati kunicu na ranu ili posjekotinu,uberes,izgnjecis i lagano pritisnes na ranu........ :)
Cuvarkuca takodje,iz licnog iskustva,pouzdano pomaze kod upale uha,kad boli i boli,ali zanimljivo mi bilo to sto se morala ukrasti,tako kazu stari,da bi pomogla,morala se ukrasti od komsije........ :D :D
Da bas kunica ...
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

Avatar
Danielle
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1163
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#51 Post Postao/la Danielle »

Ako niste znali ,zara ili kopriva je jedna jako korisna biljka.Koristi se u kozmetici.Odlicna je za predproljetnje ciscenje organizma od stetnih materija koje su se tokom zime natalozile u tijelu.Koristi se protiv reumaticnih oboljenja,cisti krv.

Svako je koristi za sta mu treba.A ja,ja je najvise volim u zeljanici.Jedva cekam kad se zara zazeleni pored puta pa da je roknem u tepsiju.Dobro doslo proljece ili dbro dosla zaro u tepsiju :P :P

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#53 Post Postao/la ra-ja »

Poznata ljekoviuta biljka koja se zove bokvica...Rasprostranjena je sirom svijeta...Poznata kao lijek za zacjeljivanje rana.
Inace raste pri zemlji ...sirih listica...koji se malo zdrobe i previju na ranu..
Kada vas ujede pcela a nelazite se na livadi gdje ima bokvica ..kunica i nana.....sastavite te tri biljke medju rukama i i protrljajte mjesto uboda ..
Ublazice bol a i otok ce biti mnogo manji ili ga uopste nece biti...

Podbjel je odlicna biljka za disajne puteve ...bronhitis...kasalj....
Moze se koristiti svjez ili suh kao caj.... :-k

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#56 Post Postao/la ra-ja »

Prela je dobra za upalu bubrega ...ali se mora voditi racuna nesmije se dugotrajno piti....

Zara je dobra za ucvrscenje korijena kose kao i za rast kose ...a daje joj i sjaj......

Zadnja voda za ispiranje kose neka bude caj od..... koprive ili zare....Svako ce primjetiti da vam je kosa predivna.... :P

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#57 Post Postao/la sabinax »

hamid_islam je napisao/la:ima jedna ljekovita biljka koja se zove èuvarkuæa ona se iscedi i njezin sok se ugreje i sipa se u uho. u 95% sluèajeva lijeèi upalu uha.
Evo ovo je èuvarkuæa iz mog vrta
slika
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#58 Post Postao/la ra-ja »

Ako imate zanokticu...dobro je par puta provuci kroz vrelu vodu prst koji vas boli....

Za problem gnojenja oko prsta ...dobro je staviti paradajz...ili previti pire
od paradajza....ili suhu sljivu malo nakvasiti izvaditi kospicu i staviti sljivu na prst...


Rakija cista sljivovica..je dobra za dezinfekciju koze....prilokom ujeda insekata...ili posjekotine..ili ogrebotine.....
Kada neko od vasih ukucana kaslje ...za brzu intervenciju da bih se kasalj smirio...natopiti gazu sa mlakom rakijom i previti vrat...
Masazu prilikom povecane temperature ...masira se cijelo tijelo...sa rakijom i tada temperatura spada.... :)

Zalfija je dobra za ispiranje prilikom infekcije usta.....

Odgovori