Briga o zdravlju

Sve o Zdravlju vasa licna misljenja i iskustva
Poruka
Autor/ica
Avatar
Amigo_x
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 532
Pridružen/a: 18 Sep 2007 02:00

#31 Post Postao/la Amigo_x »

Treniraj i jedi ono sto valja...nije tesko samo ljudi ljeni :)

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#32 Post Postao/la ra-ja »

Svaki covjek je barometer svog organizma te zna i sam sta mu kada kako i gdje odgovara......
Ako vodi racuna o svom zivotu kako je valjano...znaci da vodi racuna i o zdravlju..... :-k

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: briga o zdravlju

#33 Post Postao/la maida_20 »

Evo male pomoći...kako vrštit samokontrolu svoga zdravlja...

SAMOPREGLED DOJKI

Samopregled ostaje najbolji način za rano otkrivanje raka dojke. Radi se jednom mesečno, posle ciklusa. Ako primetite kvržicu, sukrvicu iz bradavice, bilo šta neuobičajeno, odmah idite kod lekara.
Da biste se samopregledali, lezite, stavite jastuk ispod leve lopatice i levu ruku podignite iznad glave. Prislonite vrhove tri srednja prsta desne ruke na levu dojku. Blago pritisnite i kružnim pokretima pretražujte od periferije prema bradavici, a zatim i ispod pazuha. Cilj je da se napipa svaka promena, ulegnuće, zadebljanje, čvorić. Ponovite na drugoj strani. Na kraju blago stisnite bradavice da proverite iscedak.

KONTROLA SRCA

Radi se svaka tri do četiri meseca. Okrenite levi dlan nagore. Desnom rukom obuhvatite levi članak, pa vrhom kažiprsta i srednjeg prsta napipajte puls. Kad ga osetite, brojte otkucaje 15 sekundi (gledajte na sat). Pomnožite rezultat sa četiri: dobićete broj otkucaja u minutu. Puls se kod zdravih osoba kreće od 60 do 90 otkucaja u minutu. Ako je vaš niži od 60, a redovno vežbate, znači da ste u dobroj kondiciji. Ako vam je puls brži od 80 otkucaja u minutu (a niste pili kafu), uzrok može biti anemija ili štitasta žlezda. Ako osetite bilo kakve tegobe, odmah se javite lekaru.

MERENJE ADIPOZNOG TKIVA


Samokontrola se radi na šest meseci. Treba sesti i uštinuti mesto iznad kuka, na levoj ili desnoj strani struka. Ako ste uštinuli dva i po centimetra ili više masnog tkiva, vreme je za dijetu. Masne naslage na stomaku povećavaju rizik od srčanih bolesti i dijabetesa tipa 2.

TEST ZA DRHTAVICE


Položite ruku na sto, stavite preko nje list papira i gledajte da li i koliko podrhtavaju ivice. Iako se retko događa, papir koji snažno vibrira ukazuje na neurološki poremećaj kao što je Parkinsonova bolest ili obolelu tireoideu. Ako treba, idite kod lekara. Kontrola se radi jednom godišnje.

KONTROLA KRVOTOKA


Kažiprstom pritiskajte nokat na suprotnoj ruci dok ne pobeli. Pustite, a onda izbrojte koliko je sekundi bilo potrebno da mu se vrati boja. Test ne treba raditi na hladnom mestu jer će rezultat biti pogrešan. Stručnjaci kažu da vaši nokti odražavaju zdravlje vaših arterija. Ako prođe više od pet sekundi pre nego što se vrati boja, loša vam je cirkulacija.

OPIPAVANJE ÄŒVOROVA


Stavite ruke ispod oba uha, tamo gde se završava vilica. Vrhovima prstiju proveravajte da li su limfni čvorovi na vratu uvećani ili otečeni. Kad ih prate simptomi nazeba, uvećani limfni čvorovi posledica su infekcije sinusa ili gripa.

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: briga o zdravlju

#34 Post Postao/la paparaci »

bosanka100 je napisao/la:Koliko se brinete o zdravlju, idete li redovito kod doktora, pazite li da jedete zdravo, dali vje¾bate redovito?????......

pa prilicno pazim na zdravlje. gledam da makar jednom u dvije godine odem na generalni pregled (krv, mokraca). na ishranu ne obracam mnogo paznje. jedem ono sto mi je volja. ponekad gledam da unesem i nesto korisno od hrane tj. nesto s puno vitamina ili nesto s vitaminima koje rjetko unosim u organizam. dok sam bio mladji bavio sam se mnogo sportom, sad vec slabije tj. nikako. jedino sto volim setati i voziti biciklo. za vise jednostavno nemam vremena a i neke volje. kadkad uradim par sklekova i drugih vjezbi. vodim racuna o liniji. vise ljeti, nego zimi [Happy.gif]
et, u glavnom to bi bilo to.

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: briga o zdravlju

#35 Post Postao/la Bebana_de »

Izgleda sam magnet postala ...lepi se svaka bolestina na mene,,jedno mi jos ne zalece vec se drugo pritaftarilo,,,ma nek ide dodavola vise sve,,,
pomislih prode op,,evo bice dobro ,,nema vise sta da me potrefi kad ono davla ista stvar me pogodi samo na drugu stranu,,,tako da sam od podne u bedaku,,,
sve jovo na novo,,,opet iz pocetka ,,,
ali ovog puta se nadam da ce biti poslednja op,,,inace dajem otkaz i idem u drugi svet,,, [Happy.gif] ma salim se.....
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: briga o zdravlju

#36 Post Postao/la maida_20 »

Bebana_de je napisao/la:Izgleda sam magnet postala ...lepi se svaka bolestina na mene,,jedno mi jos ne zalece vec se drugo pritaftarilo,,,ma nek ide dodavola vise sve,,,
pomislih prode op,,evo bice dobro ,,nema vise sta da me potrefi kad ono davla ista stvar me pogodi samo na drugu stranu,,,tako da sam od podne u bedaku,,,
sve jovo na novo,,,opet iz pocetka ,,,
ali ovog puta se nadam da ce biti poslednja op,,,inace dajem otkaz i idem u drugi svet,,, [Happy.gif] ma salim se.....
ned daj se Bebana... [icon_flower.gif]

Nije sve ni tako crno...to malo život zahebava i preispituje čovjeka...

Sve bude i prođe...moramo biti OPTIMISTI

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: briga o zdravlju

#37 Post Postao/la ra-ja »

Trening za mozak....

Proces _ STARENJE _ mozga moze da se uspori , pa cak i izbjeci, promjenom nacina zivota. Evo nekoliko nacina ,kako da izostrite um.
To je problem i kod mladjih ljudi,,,a posebno onih stariji...

Joga je odlican nacin da se uspori starenje, postoje sjajni preparati protiv bora, zdrava ishrana takodje podmladjuje....Sve je to tacno,ali zaboravili smo na mozak koji i te kako stari,a njegovom podmladjivanju rijetko ko razmislja...
Japanci su razvili novi program koji uz pomoc jednostavnih rijeci brojeva odredjuju starost sive mase, t.j mozga...Prema rezultatima testa program stvara konkretan plan aktivnosti s ciljem da se vas mozak vrati u svoje najbolje godine-dvadesete...
Demencija i Alchajmerova bolest ,nazalost danas proganja jednog od dvadesetoro ljudi starijih od 65 godina,pa nije ni cudo sto mnogi osjecaju strah od te bolesti.
Bolest kako i sami znamo kakve probleme donosi...
Dobra vijest glasi,proces starenja se mozda moze da se uspori , pa cak izbjegne.promjenom nacina zivota i treningom mozga ..Evo nekoliko nacina kako ce te odrzati dobro fungcionisanje mozga,bez obzira na godine starosti.

1. GLASNO CITAJTE...

Glasno citanje ,poput prekidaca,ukljucuje mozak,a ako se kombinuje sa jednostavnim racunanjem,moze pomoci u sprecavanju siptoma demencije, ili da ih cak i iskorijeni. Samo jedan minut glasnog citanja na dan koristice vasem mozgu. Sto je tekst konplikovaniji ,to ce vise pomoci...

2. UCITE NOVE RIJECI...

Jedna studija ,nastala u Americi,otkrila je kako je igranje kompjuterskih igara moze povezati sa smanjenjem rizika od demencije..kao i mnoge druge igre...
Svaki dan u rijecniku pronadjite novu rijec izgovorite je na glas...i upotrebljavaj te je prilikom komunikacije...

3. PIJTE SOK OD CRVENOG GREJPA I CRNO VINO....

Posebno dobro naucno otkrice koje dokazuje da je za zdravlje dobro ukoliko se konzumira nesto ukusno.Pokazalo se da polifenoli usporavaju starenje mozga.Tih antioksidansa najvise ima u soku od crvenog grejpa i naravno u crnom vinu...
Grejp je inace jedino voce koje nema uopste calorija i moze se koristiti prilikom dijete...

4. JEDITE DA BISTE OSTALI BISTRI...

Borovnica sadzi antocijanide ,pigmente koji mu daju boju,a djeluje na mozak,pokrecuci komunikaciju izmedju nervnih celija.Ima ih u brusnicama,tresnjama ,jagodama,crvenim ribizlama...Biljni ektrogeni koje sadrzi Soja povecavaju sposobnost ucenja i pamcenja kod zena.Avokado sadrzi omegu 3-6-9,masne kiseline i vitamin E, neophodne za zdravlje mozga.Njima su bogati orasi i riba..posebno bakalar,grgec ,losos i tunjevina...

5. PROMIJENITE NAVIKE...

Idite na firtnes.kako biste tijelo odrzali gipkim,ali svakodnevno bi trebalo da vjezbate i svoj mozak.Vjezbe su jednostavne.P?okusajte rutinski da perete zube lijevom rukom,zatvorite oci prilikom kupanja.ili bar jednom nedeljno idite na posao putem koji inace nekoristite...

6. KORISTITE GA ILI CETE GA IZGUBITI...

Naucnici su proucavali cirkulaciju krvi.i protok iu predfrontalnoj kori mozga,i otkrili kako on najbolje radi za vrijeme citanja na glas i rijesavanjem jednostavnih matematicki zadataka, A sve sto mozak stavlja u stanje pasivnosti t.j mirovanja ,poput gledanja TV pogodujr njrgovom starenju...

7.PRIPAZITE NA H FAKTOR...

Holesterol u krvi .zbog nepravilne i nekvalitetne ishrane u kasnijim dobi dovodi do gubitka pamcenja.Zato treba jesti manje masno meso vise ribu i proteine biljnog porijekla, vise povrca ,bijeli luk i sto manje soli,caja,kafe i alkohola.
Odricanje od pusenja ce pomoci ,podjednako kao i multivitamin...

Slucajno sam se sjetila jedne moje drugarice...koja je bila relativno mlada...a morala je zapisivati sve sto treba kupiti i obaviti za taj dan...inace zaboravi...
Vec tada je imala los predznak...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: briga o zdravlju

#39 Post Postao/la paparaci »

ma brstim ih ja ko koza [laugh.gif]

pa jedem razlicite pahuljice. imaju tvrde sa cokoladnim punjenjem, one obicne bez icega, sa secerom, itd. a mozda ti mislis na "müsli" [eusa_think.gif]
to je sitnije, ima i sa grozdjicama i ljesnjacima. ja to samo sa mlijekom jedem. nekad pospem po koju kasikicu kakaoa preko. samo sto ugrijem u mikrovalnoj. bude ukusnije i lakse se jede nekako.

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: briga o zdravlju

#41 Post Postao/la paparaci »

pa sta ja znam. ne vodim racuna o tome da li je kaloricno ili nije. bitno je da mi je ukusno [Happy.gif]

a sto se tice vocnog jogurta, volim ga i ja nekad pojesti. rado popijem nesto poput mlijeka bas sa tim nekim bakterijama koje su dobre za imuni sistem valjda.

sto stvarno volim, jesu ovi vocni tecni jogurti ili mlijeko sa vocem i raznim vitaminima ili samo kiselo mlijeko. uH [icon_chuckel.gif]

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: briga o zdravlju

#43 Post Postao/la paparaci »

mmmmmmmmmmhhhhhhhhhhhhhhhh


slika


evo vidis ovo skroz dole, uz dva kolutica banane. to je haslama, Cvijete [icon_chuckel.gif]

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: briga o zdravlju

#45 Post Postao/la beca »

paparaci je napisao/la: to je haslama [icon_chuckel.gif]
a sto ne pojdnostavis pa kazes tresnja....sve mi poznato, citam od jutros i kontam [eusa_wall.gif] ....mi kazemo aslama...vrsta tresnje...e da znas na sta sam sve pomislila....
ako znas sta je hasure

Odgovori