Oko - ogledalo zdravlja

Sve o Zdravlju vasa licna misljenja i iskustva
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Oko - ogledalo zdravlja

#1 Post Postao/la mrki62 »

slika

Oèi nam daju dragocene informacije o stanju na¹eg zdravlja i o izvjesnim poremeæajima do kojih eventualno mo¾e doæi, otkrivaju na¹u liènost i „filtriraju“ unutra¹nje stanje.

„Pa¾ljivim posmatranjem oèiju neke osobe moguæe je otkriti koje su slabe taèke koje je nasledila od roditelja i koji poremeæaji se mogu eventualno razviti“, obja¹njava dr Rudi Lanca, predsednik Nacionalne federacije naturopata. To je ujedno i sr¾ iridologije (iris, du¾ica na latinskom), drevnog metoda koji koriste naturopate, specijalisti koji se pre svega bave prevencijom i koji, koristeæi razlièite prirodne tehnike, poku¹avaju da organizam dovedu u ravnote¾u.

„Prvi korak u iridolo¹koj analizi je posmatranje boje oèiju pacijenta. Boja oèiju je karakteristika koja nam mo¾e dati interesantne informacije“, ka¾e dr Lanca. Naturopata posmatra i tumaèi razlièite znake koji se èitaju iz oèiju. Ba¹ kao ¹to je refleksologija stopala bazirana na pretpostavci da se na stopalu „ogledaju“ svi na¹i organi, tako i iridologija govori o posebnim zonama na telu, koje se odra¾avaju u oèima.

Da bi se uradila precizna i detaljna analiza potrebni su struènost i instrumenti kojima raspola¾e iridolog.

Onaj ko ima dobro zdravlje, uravnote¾en naèin ¾ivota i, pre svega, dobar genetski materijal (¹to znaèi da nije nasledio predispoziciju da se razviju te¹ka oboljenja), ima neke vrlo precizne karakteristike oka. „Idealno je, znaèi, imati ¾iv, prozraèan i jasan pogled, sa savr¹eno okruglom zenicom koja, podvrgnuta konstantnoj svetlosti, ne menja dimenzije, a beonjaèa je homogena i bela“, obja¹njava dr Lanca. „Kada se na beonjaèi pojave popucali kapilari, to znaèi izvesnu osetljivost venskog sistema, koji se mo¾e odnositi na èitavo telo. Ukoliko na beonjaèi ima ¾uækastih taèkica, to znaèi da postoji rizik od visokog holesterola i triglicerida, pa samim tim, i rizik od srèanih problema.

Iridolog pa¾ljivo posmatra celu okularnu zonu, ali na du¾ici se mogu proèitati najva¾niji znaci. Zato ¹to je pokazatelj dobrog zdravlja, obojeni deo oka ne bi trebalo da ima tamne mrlje, a „tkanje“ bi trebalo da ima dobar i kompaktan konstrast.

„Ali, ako se udubimo u neèiji pogled, ne dobijamo samo informacije o zdravlju te osobe, veæ i o njenoj liènosti“, ka¾e Marko Pakori, psihoterapeut, struènjak za govor tela.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#4 Post Postao/la mrki62 »

ekranka je napisao/la:ja se uplasila slike :biggrin:

al je istina napisano :)
Zar si sumljala u mene :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#5 Post Postao/la belly_dancer »

meni su kao maloj znale oci krvarit iznutra.zilica mi je neka pucala..a sta ces..
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
Sabinam
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 867
Pridružen/a: 06 Sep 2007 02:00
Lokacija: Croatia

#6 Post Postao/la Sabinam »

Meni se cini da mi sada oci i nisu bas najbajnije...nakon 5 sati lupanja po kompjuteru a i kasno je vec, a ja sam citala da mrljice koje imamo na sarenici mogu tocno pokazati koju bolest imamo, ovisno o tome gdje se nalaze.

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#7 Post Postao/la belly_dancer »

sada su mi dosta umorne..eh-monitori :D
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Oko - ogledalo zdravlja

#8 Post Postao/la andro »

Simptomi i kako ih riješiti: Kompjuterski zamor očiju!

Naučna istraživanja i statistike pokazali su da čak 80 posto ljudi koji svakodnevno rade na kompjuteru imaju neke od simptoma kompjuterskog zamora očiju.

Taj se problem manifestuje kao crvenilo, peckanje i suhoća očiju, ali se isti, uvođenjem malih promjena velikog značaja, može itekako ublažiti i/ili spriječiti. Stoga, pri čestom korištenju kompjutera svakako uzmite u obzir savjete kolega sa IT-InfoNEWS portala kojima ćete rad na kompjuteru učiniti lagodnijim za vaše oči.

1. Najvažniji korak u sprečavanju i liječenju "očnih kompjuterskih" problema je godišnji pregled kod oftamologa.

2. Za odmornije oči i veću produktivnost važna je i odgovarajuće prilagođena rasvjeta. Trebalo bi, koliko je to moguće, izbjegavati neonske lampe, a prostorija u kojoj se radi trebala bi biti upola manje osvijetljena nego što je to u većini današnjih kancelarija. Treba izbjeći refleksiju svjetla sa strane (bilo od sunca ili lampe) na ekranu.

3. Povećajte kontrast na zaslonu. Kontrast između pozadine zasona i znakova bi trebao biti maksimalan, dok je, kad su u pitanju boje, najbolja kombinacija crnog teksta na bijeloj podlozi.

4. Korisni netehnološki "gadget" je i držač za tekst. Gledanje u tiskani materijal, pa u kompjuter, također uzrokuje zamor. Stoga bi štampani tekst trebao stajati na držaču uza zaslon i biti prikladno osvjetljen (npr. Stolnom lampom).

5. Pazite na pravilno držanje i udaljenost od monitora. Monitor bi trebao biti postavljen tačno ispred očiju na udaljenosti od 40 do 70 cm.

6. Trepćite češće. Pri radu na kompjuteru ljudi trepću tri puta manje od normalnog, a treptanjem suzne žlijezde stvaraju suze koje vlaže oko i tako ih štite od suhoće i nadraženosti.

7. Vježbajte oči. Svakih pola sata trebalo bi odvratiti pogled sa zaslona i nekoliko sekundi fokusirati ga na neki udaljeni predmet. Dobro je i ustati i pogledati u daljinu kroz prozor. Takođe, možete naizmjenično gledati dalek pa blizak predmet. Svim navedenim vježbama opuštaju se mišići za fokusiranje.

8. Svakih sat vremena uputno je napraviti desetominutnu pauzu i razgibati tijelo. Dobro će doći i očima.

9. Koristite filtere na zaslonu, antirefleksne naočale, umjetne suze ili fiziološku otopinu za vlaženje očiju (uz prethodno savjetovanje sa doktorom ili apotekarom), a posao si možete olakšati i ako, kad vam vrijeme i sredstva dopuste, dio teksta/stranica isprintate pa čitate sa papira.
slika
slika

Odgovori