Kućna apoteka

Sve o Zdravlju vasa licna misljenja i iskustva
Poruka
Autor/ica
Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#2 Post Postao/la Tourniquet »

E ovako doktora nisam vidioo... ima vishe godina.. mislim da mi je bio potreban..
uglavnom sve to sredim sam.. sreca pa nisam bolestan..
nesto slicno kao vidovita.. samo gripa, prehlada i nekad glava..

Gripu i prehladu uglavnom cajevi i med, ako grlo boli, onda uzmem kasiku meda i stavim usta i pustim da se polako topi.. izuzetno dobro pomogne i procisti grlo..
Za zacepljen nos, vruc caj i malo nos namaknes nad casu da ti para ulazi.. isto pomogne..

Takodje sto vidovita spomenula, sprziti secer i zaliti sa prokuhanim mlijekom (ali ovo ja izbjegavam jel ne pijem mlijeko).. al dobro pomaze..

Takodje sam i ja imao tretman sa toplim uljem za uho, a za stolicu.. pomogne drvena daska koja se zagrije i na tome se sjedi :D ... a moze i na stomak... i kuhana cokolada jer ona zatvara :D..

A kad sam bio dijete ogrebotine, posjekotine i slicno, bile moja svakodnevnica. Za zaustavljanje krvarenja sam uvijek koristio neku travu, ali ne znam kako se zove.. Ima je svugdje .. i vrlo brzo zaustavi krvarenje..
Glava kad boli.. samo san i odmor.. i dobro se najesti i to je to :D...

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#4 Post Postao/la belly_dancer »

nikad se nisam jako ogrebala,tako da nemam pojma sta se za to stavlja..za male povredice je dovoljan flaster i ja sretna..prehlada kod mene zahtjeva njegu jer sam sklona upalama pluca(mada nekontam zasto se kaze upala,kad mi nista ne upadne :D )..to su onda svi moguci preparati-pare,cajevi,kupke,septolete i druge ljekarije..gripe nisam nikake posebne dozivila jer mi se direktno pluca "nadraze" pa tako da tu fazu preskacem..a za upale pluca su mi potrebni samo tjedni mirovanja i ono:take it slow.. :wave:

zahvaljujem na temi =D>
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#6 Post Postao/la Tourniquet »

slika

mislim da je ovo.. stolisnik ili hajducica.. ili kunica.. Moze zaustavit i vece krvarenje..
samo ga treba malo istrljati prije stavljanja na ranu.. i normalno ako vece krvarenje i vishe nji treba..


vidovita.. i ta obloga od meda takodje dobro pomaze.. ali ja vishe koristim da jedem, jer lakse je..

a posto sam prije nekoliko dana imao malo problema sa ocima.. rekli su mi da stavim kesicu od kamilice caja na oko.. onako srednje mlako.. i da to ispira oko, ako puno suzi ili tesko se otvara..
meni je pomoglo :D ..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#7 Post Postao/la belly_dancer »

meni znaju cesto kapilarice u oku puknit pa mi oko bude krvavo unutra..bjelo ono..
je znate sta za to??nes prirodno?
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#12 Post Postao/la sabinax »

Uh ja bas ne volim kod doktora i sintetièke medikamente...pokusam sve prirodnim putem dok se moze...a kada vise ne moze...onda doktoru...
Za rane koje se gnoje...trputac (bokvica)...natuckati i staviti na ranu, zamotati gazom
Ulje gospine trave za puno toga...kod raznoraznih ranica da brze zacijele, kada te ujede komarac, ako imas aftu (ranicu) u ustima
Èuvarkuæa se nakapa u uho kada boli
Krema od nevena zacjeljuje rane br¾e
Kada boli zub...operes ga kaladontom
za temperaturu...toplo-hladno tu¹iranje

Za glavu neofen...i to tek kada se vise ne moze izdrzati :(

Odgovori