Dodaci prehrani...potreba ili bespotreban trošak

Sve o Zdravlju vasa licna misljenja i iskustva
Poruka
Autor/ica
Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Dodaci prehrani...potreba ili bespotreban trošak

#1 Post Postao/la sabinax »

Dolazi proljece....stalno smo bombardirani raznim reklamama o potrebnim dodacima prehrani: vitamini, minerali, tvari za poboljsanje zdravlja koje se moze uzeti bez recepta.. (omega 3, za regeneraciju jetre, za poboljsanje mokrenja, za mr¹avljenje, za prostatu, za sve sto se moze zamisliti)
Sta mislite o tome, jeli to nepotrebno i nacin samo da se ljudima izvuku pare iz dzepa (jer takvi dodatci su u pravilu vrlo skupi) ili mislite da svakako pridonose poboljsanju naseg zdravlja i zivota?
Dali koristite kakve od tih preparata?
Ako da dali ih redovito ili povremeno uzimate?
Kako odluèite sta cete uzimati a sta ne, dali na preporuku ljeènika, prijatelja ili na preporuku reklama?
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#2 Post Postao/la sabinax »

Moj stav je ovakav...
Mislim da se skoro sve dodatke koji se nude u ljekarnama moze naci u redovitoj prehrani ili u prirodi, samo treba malo prouciti literaturu i imati volje pronaci ono sta nam treba, a ako i to ne znamo mislim da se raznolikom prehranom unosi dovoljno svih tvari koje trebamo.
Ja recimo od svega koristim jedino Omega3, a smjesno mi je reci zasto to redovito koristim, hehheheh samo zato jer mi je ukusno.
Od ostalih skoro nista ili povremeno koristim, jer moja mama je fanatik u tome i ona redovito kupuje kojesta pa ponekad i meni kupi kakve vitamine, kalcij i sl. ali kod mene tome redovito prode vijek trajanja pa na kraju moram baciti.
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#5 Post Postao/la Megaskotica »

Jesam za uzimanje vitamina,smatram da se hranom i prehranom ne mogu unijeti svi potrebni vitamini ,posto jedemo nezdravu hranu koja po mom misljenju ne zadovoljava kriterij vitaminsko organske prehrane ,pa ju je potrebno uzeti sintetickim putem.
Nisam pobornik ne kontroliranog unosenja vitamina al s vremena na vrijeme smatram neophodnim uzeti neki od kvalitetnih proizvodjaca.
poput recimo Dr.Theiss koji sadrze prirodne enzime
Cinjenicno stanje jest da vecina takvih preparata ima dobru osnovu da potpomogne oslabljenom organizmu da se brze oporavi ,stekne imununoloski status ,pa cak i pomogne u svim sferama tijelesnog ,mentalnog boljeg zdravlja.
Ali samo kontroliranim unosom.

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#6 Post Postao/la Tourniquet »

Ma samo fina domaca hrana i nista ti vishe ne treba..

sad proljece. pa malo zeljanica, pa grah, pa kupus, pa salate.. pa ovo pa ono...

zar je moguce da u onako maloj tableti ima recimo vishe vitamina od dobre hrane'?... pa tesko vjerovat..


Ne volim nikakve dodatne stimulanse.. samo hrana i to je to

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#7 Post Postao/la ra-ja »

Ako niste u mogusnosti da uzimate zdravu hranu koja sadrzi dovoljne kolicine vitamina i minerala potrebnih za nas organizam...Tada smo prisiljeni da to unosimo sa tabletama...
To se cesto desi u zimskom periodu ...ako je oskudno snabdjevanje namjernicama....

I sama uzmem.... ali rijetko..... tu sumecu tabletu...Multivitamin...Calcij...ili Magnezium..... :)

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#8 Post Postao/la paparaci »

a sto ne bi moglo. inace sam za zdravu ishranu i nisam bas ljubitelj tih raznoraznih preparata, mada povremeno uzmem po koju vitaminsku sumecu tabletu. za moj pojam to nije losa stvar, jer sadrzi koncentrisano mnostvo vitamina. a da bi unijeli sve te vitamine u organizam, morali li bi mnogo sta pojesti :D obracam paznju da redovno unosim te neke "standardne" vitamine u sebe. margarin koji koristim je jako praktican, jer s njim unosim vitamine A, D, E i Omega 3&6. malo me je iznenadio komentar od kristaline gdje je navela da je omega 3 jako stetan?! mada je dobar za mnoge stvari u organizmu....
mislim da se ne treba previse opterecavati s tim preparatima. jer dokaz su nasi najbliznji. mislim prvenstveno na najstariju generaciju. mnogi su prozivjeli zdrav i dug vijek, bez kojekakvih preparata.

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#9 Post Postao/la Megaskotica »

pitanje je sta je zdrava hrana?

ajde da malo elaboriram :) bas am kratka zadnje vrijeme :chuckel:


Misljenja sam da ako je nesto prirodno ne mora znaciti i da je zdravo ,neki moj sud o tome.
Nisam pobornik sintetickih preradjevina u prehrani ali smatram i da nije neko zlo ako uzmemo npr,jednu lubenicu u koju se ubrizgava zeleni i crveni kristalon za boju i koja dodje u prodavnicu kao nasa domaca autohtorna sorta..mislim da vecina ljudi nema uvjeta da sami sebi omoguci uzgoj svojih proizvoda pa je prisiljena sebe tjesiti da jedu nesto domace ,bez konzervansa i kemikalija ,no stvarnost je ipak drugacija..
Da ne pricamo o kumicama s placa ,koje se bas hvataju za to domace je a tretiraju i biljke i zivotinje koncentratima ,umjetnim gnojivima i sl.stvarima..
Po meni nitko danas ne jede zdravu hranu..
Ono najobicnije pile nece opstati ako mu nedas smjese 1,2 ,pa onda koncentrata..a sta je to neko sinteticki hranjeno zivince..koje unesemo u organizam.
I smatramo da smo unijeli zdravu hranu i dobili vitamina hmm..ne nismo..
I na kraju tko mi kaze da se recimo termickom obradjenom hrane unese neki vitamin ,grdno se prevario ,jer konkretno vitamin C na 100 stupnjeva nestaje..recimo najobicnija juha..
Najbolje bi bilo uzimati nepreradjenu hranu ,ali koliko bi mi to morali unesti dnevno vocaka i povrca d abi zadovoljilji dnevni unos vitamina ,pitam vas !?
Nema te hrane koja bi zadovoljila pogotovo obradjene koja bi zadovoljila nasu potrebu za vitaminima i mineralima u dnevnom unosu.
P a ako je to tako sto ne pribjeci laksoj alternativi ako smo svjesni gornjeg izrecenog?!
Zadnja izmjena: Megaskotica, dana/u 13 Apr 2008 03:48, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
thelastsamurai
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1824
Pridružen/a: 21 Jan 2007 02:00
Lokacija: Macedonia
Kontakt:

#10 Post Postao/la thelastsamurai »

volim samo ona sta je prirodno...

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#13 Post Postao/la sabinax »

S necim se ne slazem Dzemka...najsiromasnija hrana je i najzdravija... po meni....smijali smo se jednom prilikom kada su nas posjetili rodaci iz Bosne i vele: najzdraviji smo bili kada je bio rat, nije bilo ulja, maslaca, secera, kave...a liftovi nisu radili...tada smo bili najzdraviji
Ili sto veli moja mama, nekad su ljudi komad kruha (ali pravog ono kuci pecenog) i komad sira (ali pravog ovcjeg) i ajd na polje i sit si cjelo prijepodne, danas kojekakvi sendvici, kruh supalj...mozes pojesti cijelu kilu, kojekakvi dodaci, jogurti s vocem (vise secera u njima nego icega), kojekakve grickalice, bedastoce sve nepotrebno....najedi se zelja ili dobre manestre i sit si i zdraviji
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#15 Post Postao/la sabinax »

©umeæe tablete mogu prikriti znakove upozorenja za rani rak prostate
Dodaci prehrani koje uzimate mogu pomoæi raku da uspjesnije promakne, tvrde znanstvenici Istra¾ivaèkog centra za rak Fred Hutchinston. Kalcij prikriva prve znakove upozorenja na rani rak prostate. Prekomjerno koristenje kalcija smanjuje stopu porasta PSA tjekom vremena, tako da se prilikom pretraga nije mogao koristiti kao pokazatelj otkrivanja raka prostate. Ujedno se pokazalo da velika kolicina kalcija smanjuje razinu vitamina D koji je povezan sa zdravljem prostate.
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Odgovori