Resursi za zdravlje

Sve o Zdravlju vasa licna misljenja i iskustva
Poruka
Autor/ica
Avatar
badgirl
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2649
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: austrija

Resursi za zdravlje

#1 Post Postao/la badgirl »

Jeste li ikad razmisljali o tome koji su vase osobni resursi za zdravlje?
Po definiciji WHO-a (world health organization) postoji vise resursi za zdravlje , podjeljenje u :

Situationalni Resursi za zdravlje ( vanjske, ekoloske , organizatorske....)
Kao npr. imati dovljno zdrave hrane tj. sam pristup, higijena, infrastruktura, cist zrak, cista voda , medicinska obskrba i pristup medicini , bolnice , socijalna njega , osiguranje , zivotni status ( mjesecna primanja, stan , kuca...)

Socialni Resursi:
Familija, prijatelji, partnerstvo...

one na koje ja ciljam su
Osobni Resursi za zdravlje:
a to su npr. unutrasnji mir, osjecaj slobode, optimizam , obrazovanje, nada i
Egoizam, samopouzdanje i samouvjerenost ili samopostovanje

Koliko su proglaseni ili prisutni kod vas osobno ti osobni resursi za zdravlje , posebno egoizam , samopouzdanje i samouvjerenost ili samopostovanje ?
Posjedujete li neku osobnu resursu koju bi nadovezali navedenom ?



od mene:
O resursima za zdravlje razmisljam jer moram i to svakodnevno u ili na poslu . Moja obaveza kao medicinska sestra je da unapredjujem zdravlje , da tako razmisljam i tako postupam kao i da budem primjer ....sta nije bas lako , kao ni savjetovanje o zastiti i unaprjedjenju zdravlja.
Kod mene osobno su navedeni rasursi prisutni i koristim ih . na osnovu toga npr. djela egoizma i samouvjerenosti ili samopouzdanja kod mnogih izazivam utisak da sam hladna osoba , da mislim samo na sebe ...kada me bolje upoznaju uvjere se da nije tako . Mislim da je svatko za sebe zaduzen , obavezan i da svatko sam najbolje zna sta mu je u nekim trenutcima potrebno i sta mu pomaze ...ali dosta ih prije misli na druge nego na sebe , jer ih to ispunjava , to ih cini sretnim , sta bi se isto na neki nacin moglo uzeti u podglavlje resurse zdravlja jer sve sta nas cini sretnima pridonosi osjecaju blagostanja tj. da se dobro osjecamo , pozitivno . No druga strana je (koja nam necini dobro )da u toj brizi o drugima zaboravljamo na sebe , slijedi osjecaj iscrpljenja i potom steta zdravlju pojedinca.
Voli me kada to najmanje zasluzujem !!!!
http://de.youtube.com/watch?v=GAB20l0j8 ... re=related

Avatar
badgirl
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2649
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: austrija

Re: Resursi za zdravlje

#3 Post Postao/la badgirl »

razumijem te papaya i ista sam ...ali
neke istvari ili neke osobe nemozes ostraniti tako lako od sebe ..
evo uzmimo primjer , sta je ujedno i spajanje sa temom sta u starosti ...
muz ti je invalid , ili jako bolestan ili star ...malo je takvih osoba koje bi da bi sebe zastitili odveli njega i smjestili u dom . Mnogi to nebi mogli razumijeti ...ja mogu i smatram normalno iako sama to nebi mogla uciniti . i istovremeno dok se brinem o njemu ja stetim svom zdravlju :!:
Voli me kada to najmanje zasluzujem !!!!
http://de.youtube.com/watch?v=GAB20l0j8 ... re=related

Avatar
badgirl
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2649
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: austrija

Re: Resursi za zdravlje

#7 Post Postao/la badgirl »

Ma razlicita doba , razlicite bolesti ..to je uvjek tako bilo i uvjek ce i biti .

Bolesti danasnjeg doba su skoro sve bolesti blagostanja . Kao npr.
Diabetes Melitus ( secer) ,
Hypertonie( visok tlak) ,
Kardio-vaskularne bolesti,
Adipositas (debljina)
i naravno da ne zaboravim carcinome (rak) .
Bolesti blagostanja znaci da nas upravo nas dobar status zivota cini bolesnima . Nigdje nemoramo ici pjesice , hrane imamo na izobilj, a sve oko nas je carcinogeno.
Danas se covjek mora svjesno prtiv tih utjecaja boriti . A kako ?
Najvaznije preventivno sprijeciti bolest . Znaci pokusati nedopustiti da obolimo . To ide na razne nacine. Ukloniti sve sta je stetno za nase zdravlje. Jasno mi je da je to nemoguce , ali puno toga je u nasim rukama ,sve se to da ukloniti nasim osobnim resursama za zdravlje npr. cigarete , alkohol , stress... Vazno ili bilo bi pozeljno napraviti neki balanc izmedju onoga sta nas cini zdravim i onog sta nas cini bolesnim. Dok god balace postoji, ostat cemo zdravi , a cim prevazu komponenti koji nas cine bolesnima ...gotovo je :!:
Voli me kada to najmanje zasluzujem !!!!
http://de.youtube.com/watch?v=GAB20l0j8 ... re=related

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Resursi za zdravlje

#8 Post Postao/la sabinax »

nemam vremena ovo ranije citati.....ali nadam se da sam shvatila temu

sami utjecemo na svoje zdravlje...u to sam prilicno sigurna
prehrana, nacin zivota, vjezbanje
psihicka stabilnost, rad na sebi, meditacija
drustveni odnosi svakako

jucer sam slusala jako zanimljivu emisiju o ljecenju raka, gdje jedan doktor individualno pristupa pacjentima i vodi razgovore s njima o njima i njihovoj bolest, vrlo je vazan pozitivan stav o sebi i svom tijelu, stav kojim smo svijesni da svoje tijelo cesto izlazemo raznim toxinima i stresovima...i kad shvatimo da brigom o sebi stvaramo dobar resurs za svoje zdravlje...zivot ce nam biti puno laksi
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Resursi za zdravlje

#9 Post Postao/la beca »

mislim da danas ne postoji osoba u sarajevu, ili bilo gdje drugo u bih da je prezivjela rat a da je potpuno zdrava...ako nista ruke su joj se otegle dok je noslila vodu :)

ma strasno ljudi, ne znam sta bih prije rekla, tj. napisala...hiljade ljudi dnevno umire od raznih tumora, nekakvih divljih bolesti koje se, cini mi se, tek razvijaju....a nije ni cudo, sta se sve izdesavalo....stres je prvi uzrocnik ovih bolesti...iako su ljudi toga svjesni, oni ne mogu pobjeci od stresa...ev prva ja, toliko se skupi nekih sitnica, problemcica i to sve skupljas u sebi, ne da ti se nasmijati, a da na to ne pomislis....

onda ishrana...kako zivimo brzim tempom zivota, ne da nam se jesti zdravu hranu...a hrana koja je zdrava je toliko bitna.....

onda cigarete

pa san

pa svasta pomalo....

vidim kod mene sve naopako.... [Happy.gif]

bar sam svjesna... [mmmux2.gif]

sex produzava zivot i poboljsava zdravlje.....

bar nesto prakticiram [mmmux2.gif] [laugh.gif]

Avatar
badgirl
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2649
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: austrija

Re: Resursi za zdravlje

#10 Post Postao/la badgirl »

beca_jovi je napisao/la:mislim da danas ne postoji osoba u sarajevu, ili bilo gdje drugo u bih da je prezivjela rat a da je potpuno zdrava...ako nista ruke su joj se otegle dok je noslila vodu :)
Sa ovim me podsjeti na Aerona Antonovsky i njegov salutogenesis konzept(da ga tako prevedem). Salutogenesis znaci formacija zdravlja ..znaci kako dolazis ili ostajes zdrav sta se istovremeno ogranicava od patogenesis sta znaci formacija bolesti .
E taj A. Antonovsky je pored tog konzepta pravio mnoga istrazivanja sa pitanjem " Sta odrzava ljude zdravima". Npr. istrazivao je u 70tim godinama kako se zene prilagodjavaju ili dozivljavaju , prolaze kroz Menopauzu . Kroz svoja istrazivanja otkrio je nesto jako vazno ..Posto je u njegovoj grupi (toj populaciji) zena bilo i zena koje su prezivjele holokaust primjetio je da jedan manji procenat tih zena(29%) vrlo dobro se prilagodjava kroz fazu Menopauze a ne kao sto je mislio da ce bas one koje su toliko toga propatile najvise problema imati u menopauzi . Na osnovu toga pokrenuo je mnoge nove studie i istrazivanja, kao prvo mislio je da su te zene ojacale ,kao ono ....ako me holokaust nije ubio nece me nista vise ubiti ...ali ta hypoteza je bila pogresna .
Na kraju svojih istrazivanja je formulirao konzept " Sense of Coherence" .To je jedan poseban stav u zivotu koji nastaje u mladosti i osteje ti cijeli zivot .
"SoC" je stalni osjecaj povjerenja . Povjerenja da imamo dovoljno resursi pomocu kojih je moguce sve prepreke u zivotu prevazici i povjerenje da sve sta u zivotu prodjemu ima nekog smisla i da je vrijedno nase muke . Kratko receno da zivot ima smisla i da se vrijedi boriti za njega :!:
ma strasno ljudi, ne znam sta bih prije rekla, tj. napisala...hiljade ljudi dnevno umire od raznih tumora, nekakvih divljih bolesti koje se, cini mi se, tek razvijaju....a nije ni cudo, sta se sve izdesavalo....stres je prvi uzrocnik ovih bolesti...iako su ljudi toga svjesni, oni ne mogu pobjeci od stresa...ev prva ja, toliko se skupi nekih sitnica, problemcica i to sve skupljas u sebi, ne da ti se nasmijati, a da na to ne pomislis....
Pozitivno misljenje cini cuda :!:
onda ishrana...kako zivimo brzim tempom zivota, ne da nam se jesti zdravu hranu...a hrana koja je zdrava je toliko bitna.....
Za neke stvari se mora uzeti vremena , treba izvagati sta je vazno i staviti prioritet
onda cigarete

pa san

pa svasta pomalo....

vidim kod mene sve naopako.... [Happy.gif]

bar sam svjesna... [mmmux2.gif]

sex produzava zivot i poboljsava zdravlje.....

bar nesto prakticiram [mmmux2.gif] [laugh.gif]
Balanc je vazan draga ...cigarete ti skracuju zivot a sex produzava :lol:
Voli me kada to najmanje zasluzujem !!!!
http://de.youtube.com/watch?v=GAB20l0j8 ... re=related

Avatar
badgirl
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2649
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: austrija

Re: Resursi za zdravlje

#12 Post Postao/la badgirl »

vidovita_dzemila je napisao/la:da, i kako da budemo zdravi kad neki dan čitam spisak kancerogenih prehrambenih proizvoda i među njima zvijezda majoneza i gljive iz konzerve. a da ne govorim kineske igračke sa nekom kancerogenom plastikom
Kao prvo tako razmisljati je pogresno . Nesmijes dopustiti da prevlada osjecaj nemocnosti , da imas osjecaj sve sta radis je tako i tako nista . To je najvaznije , Nemogu dovoljno naglasiti koliku moc ima pozitivno misljenje i povjerenje u sebe samog :!:

A kao drugo, sve su to tako male kolicine da nije vrijedno o tome razmisljati . Takve stvari nisu u nasoj moci , nemozemo to promjeniti , jedino sta nam preostaje da vjerujemo u imamo povjerenja u one koji to treba da nadgledaju ,dali to sad bio WHO ili Ministarstvo zdravlja ili sta ja znam tko , da oni znaju sta rade . Da vjerujes da misle u nase dobro , sta im je i duznost . :!:
Voli me kada to najmanje zasluzujem !!!!
http://de.youtube.com/watch?v=GAB20l0j8 ... re=related

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Resursi za zdravlje

#13 Post Postao/la beca »

ja se izvinjavam ako sam pesimisticna, ali bad, mi sebi danas malo mozemo pomoci u vezi sa zdravljem i njegovim cuvanjem....

jedino onaj koji zivi u planinama, na cistom zraku i jede samo domace, za njega ima nade...od nas nema nista, samo mozemo moliti Boga da se ne patimo...pisala sam o stresu/ko danas u gradu nije pod stresom/ za razliku od cobana/kod njega orilo gorilo, nema se zasto sekirati/, izlazimo na mjesta koja su zadimljenja, zapusena, zrak nam je samo takav, proizvodi u trznim centrima na akciji samo takvog kvaliteta/ kikiriki pola kg marka dobijes gratis zivotinjicu na debelom crijevu....

a nasi su ljudi povodljivi...marka je marka jbg

za sve je kriva drzava i opet drzava

i podjite od cega god zelite, stavite temu koju god hocete, sve se to vrati politici i polazi od politike...

draga bad mozemo se mi cuvati i utjecati na sitnice, a bitnije stvari/ voda, zrak, geni / su ipak do nekog ko je malo gore vise...

Avatar
badgirl
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2649
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: austrija

Re: Resursi za zdravlje

#14 Post Postao/la badgirl »

Kao prvo ...sta ti doprinosi takvo misljenje . sta imas od toga sto mislis da si sama tako i tako nemozes pomoci ....nista , ama bas nista ...samo nezadovoljstvo . Moc Optimizma , vjere , nade , egoizma itd...ima neopisivo pozitvnu moc ... :!:

A kao drugo stres ...vrlo dobro znam sta je stres . Kao samohrana majka dvoje dijece sa full time job imas stresa koliko te volja ...ali samo ako zivot kao takav shvatas .
Sters vecinom sebi sami pravimo .Mada imas pravo da i sam zivot u gradu je stresan , buka zbrka ...tesko je u tome zadrzati hladnu glavu i biti smiren. Ali zato mozemo uzeti par minuta dnevno za sebe da bi izjednacili opet onaj balanc . Svejedno sta radili u tih 20 min , dali meditirali , setali , odmarali , posjetili fitnes centar ili nesto skroz lijevo donosi dobro i izjednacava balancu.

Razmisli malo sta ti radis sama od sebe za svoje zdravlje !
Mozemo se mi protiviti koliko hocemo , cinjenica je da je nase zdravlje u nasim rukama i da je svaki pojedinac odgovoran sam za sebe i za svoje zdravlje ,i donosi svakodnevno odluke u zivotu koje ga ili vode zdravlju ili bolesti .
Voli me kada to najmanje zasluzujem !!!!
http://de.youtube.com/watch?v=GAB20l0j8 ... re=related

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Resursi za zdravlje

#15 Post Postao/la andro »

Psihosomatske tegobe: Gdje boli kad duša boli?

Bolest nije uvijek apel tijal, ona se ponekad javi kako bi nas opomenula da sa našom psihom nije sve u redu, smatraju ruski eksperti za psihosomatske bolesti.

Kad vam doktor kaže "sve je to na nervnoj bazi", on ne želi da vas utješi, već hoće da sugeriše kako uzrok vaših tegoba vjerovatno nije samo fiziološki. U tom slučaju tradicionalno liječenje tijela valja dopuniti rješavanjem emocionalnih problema. Ipak, podaci do kojih su došli psiholozi različitih usmjerenja ne znače da ste, ako imate alergiju, sigurno dijete iz propalog braka. Sve ovo ne treba shvatiti kao pouzdanu dijagnozu, već kao podsticaj za razmišljanje o sebi i bavljenje osjećanjima. Obratite se doktoru specijalisti zbog svih tegoba ili psihijatru ukoliko ne možete da riješite emocionalne probleme.

NESIGURNOST - ALERGIJA
Alergijama su često sklone osobe koje negiraju sopstvene kapacitete, ne znaju da se suprotstave niti da izraze nezadovoljstvo. Moguće je da su se roditelji osobe koja pati od alergija puno svađali i imali sasvim suprotne poglede na svijet.

PERFEKCIONIZAM - ARTRITIS
Ovo je bolest velikih perfekcionista, pretjerano odgovornih ljudi, koji ne znaju da kažu ne i vjeruju da ih niko ne voli. Za osobe koje pate od artritisa uglavnom važi da se stalno spremaju da nekom sve saspu u lice, ali to nikada ne urade.

NIZAK EMOTIVNI IQ – SRČANE TEGOBE
Problemi sa srcem povezani su sa nebrigom o sopstvenim osjećanjima. Čovjek koji sebe ne smatra vrijednim ljubavi, ne vjeruje da ona postoji ili sebe sputava u želji da pokaže toplinu i nježnost prema drugima imaće, po pravilu, problema sa nekim srčanim oboljenjem.

STRAH OD SIROMAŠTVA – OBOLJENJA KIČME
Oboljenja donjeg dijela povezuju se sa strahom od siromaštva i gubitka finansijske podrške.
Oboljenja srednjeg dijela mogu da signaliziraju da patite od osjećaja krivice ili da živite u prošlosti.
Oboljenja gornjeg dijela signaliziraju vašu potrebu da dobijete moralnu podršku.

STRAH OD SMRTI - BOLESTI ŠTITNE ŽLIJEZDE
Pacijenti koji imaju poremećaj rada tireoidne žlijezde imaju dubok, nesvjestan strah od smrti. Nije rijedak slučaj da je takva osoba u ranom djetinjstvu doživjela neku traumu, na primjer smrt roditelja ili nekog od koga je zavisila. Zatim se trudi da osjećaj zavisnosti kompenzuje preranim odrastanjem i zrelošću, potrebom da brine o nekom kako se sama ne bi osjećala zavisno. Zato kod tih ljudi strada organ koji reguliše metabolizam svih tkiva u organizmu.

PORODIÄŒNA NEUROZA - BRONHITIS
Nervoza u kući, loša atmosfera i osjećaj bezizlaznosti koji ima neko od vaših najbližih može da uzrokuje bronhitis.

KOMPEKS NIŽE VRIJEDNOSTI - VEGETATIVNA DISTONIJA
Funkcionalne smetnje u oblasti autonomnog, vegetativnog nervnog sistema povezuju se sa infantilnošću, kompleksom niže vrijednosti, sumnjičavošću i samoobmanjivanjem.

BES – UPALNI PROCESI
Sklonost raznim upalnim procesima razvija se zbog mnoštva životnih situacija koje vas ljute i čine razočaranim.

SAMOSAŽALJENJE - GASTRITIS
Javlja se kao posljedica potisnutog samosažaljenja ili usljed nesposobnosti da se izađe na kraj sa situacijom "svi su protiv mene".

OPSESIVNOST - HEMOROIDI
Hemoroidi mogu biti izazvani stalnim strahom da ništa nećete završiti u roku, nesposobnošću da riješite nagomilane probleme, da se odbranite od uvreda, strahom od gubitka kontrole nad emocijama, kao i strahom od bilo koje vrste separacije.

PRITISAK PODSVJESTI - HERPES SIMPLEKS
Pored uobičajenih uzroka ove neprijatne boljke, postoji i jedan skriven i jako moćan, a to je snažna nesvjesna želja da se čine loše, socijalno neprihvatljive stvari.

NEZADOVOLJSTVO SOBOM - VISOK PRITISAK
Javlja se kao posljedica pretjerane odgovornosti i želje da se bez predaha radi. Osobe koje pate od visokog pritiska se previše trude da opravdaju tuđa očekivanja, da budu bitni i dobiju poštovanje drugih, što ih često dovodi u situaciju da zaborave na svoje potrebe. Zato razvoju ovog oboljenja naročito doprinose situacije u kojima osoba ne uspjeva da zadobije poštovanje svoje ličnosti. Ignorisanje i nipodaštavanje stvaraju u njemu permanentno nezadovoljstvo sobom, koje ne može da se kanališe. To dovodi do stalnog "gutanja uvreda", a onda i do hipertenzije.

MALODUÅ NOST - NIZAK PRITISAK
Radio ne radio, svira ti radio, to bi otprilike bila maksima čovjeka koji pati od hipotenzije. Niskom pritisku skloni su malodušni ljudi, koji u ranom djetinjstvu nisu dobivali dovoljno ljubavi. Oni slabo vjeruju da će bilo šta što urade imati smisla i efekta. Njima vlada osjećanje nemoći i rezigniranosti.

NAPETOST - GLAVOBOLJA
Osoba koja se stalno žali na glavobolju, a nema ozbiljan fiziološki problem, bukvalno je sazdana od psihološke i fizičke napetosti. Ova vrsta stresa nije izazvana obavezama i načinom života, već sopstvenim unutrašnjim konfliktima. Dolazi od osjećanja niže vrijednosti, poniženja, kao i do nedostatka snage i vještine da se u situacijama koje to realno zahtjevaju suprotstavimo i odbranimo.

NEDOSTATAK LJUBAVI - DIJABETES
Ovoj bolesti doprinose bol i tuga, kao i nesposobnost da se ljubav daje i prima. Dijabetičar ne pokazuje privrženost, mada žudi za njom. Na nesvesnom nivou on odbija ljubav iako mu je ona duboko potrebna.

NEPRIHVATANJE SPOLNOSTI - GINEKOLOÅ KI PROBLEMI
Raznim ginekološkim problemima doprinosi neprihvatanje sopstvene ženstvenosti, kao i svjesno ili nesvjesno uvjerenje da je sve što ima veze sa seksom i spolnim organima prljavo i grešno. Vaginalne infekcije mogu da se jave kao tjelesno ispoljavanje neiskazane ljutnje na partnera. Žene koje su bile žrtve seksualnog nasilja takođe pate od ovih bolesti, u ovom slučaju izazvanih osjećanjem krivice i želje da same sebe kazne.

AMBIVALENCIJA - ZUBOBOLJA
Zubi se više kvare ljudima koji ne znaju šta hoće, ne vjeruju da je cilj koji su sebi postavili dostižan, koji su ambivalentni i misle da su teškoće i prepreke na koje nailaze nepremostive.

OTPOR PREMA OBAVEZAMA - MIGRENA
Preduslovima migrene smatra se mržnja prema obavezama i svemu što je nužno, otpor prema realnom toku života, ali i strah od seksualnosti. Ljudi koji žele da budu savršeni, kao i oni u kojima se nakupilo mnogo nezadovoljstava u životu, pate od ove bolesti.

UNUTRAÅ NJI NEMIR - DERMATOLOÅ KI PROBLEMI
Kožna oboljenja signalizuju da osobu muči unutrašnji nemir, strahovi, kao i odricanje odgovornosti za sopstvena osjećanja.

SAMOOSUĐIVANJE - BUBREZI
Bolesti bubrega u vezi su sa samoosudom, kriticizmom, razočaranjem i nesrećom. Bubrežnim bolesnicima neprekidno se čini da ih neko obmanjuje i ponižava. Ovakva i slična osjećanja izazivaju nezdrave hemijske reakcije u organizmu.

STALNA BRIGA - CISTITIS
Česte upale bešike imaju ljudi koji su opterećeni brigom, koji se boje slobode i opsjednuti su problemima prošlosti.

STRAH OD SEKSA - FRIGIDNOST
Frigidnost počiva na strahu od upuštanja u relacije, na strahu od gubitka kontrole i ispoljavanja svog bića. Ponekad je izazvana i željom da se uvijek bude perfektan. Takođe, može da signalizira strah od uživanja i uvjerenje da je seks loša stvar.
slika
slika

Odgovori