AIDS ( SIDA ) 1. decembar, Dana borbe protiv AIDS-a

Sve o Zdravlju vasa licna misljenja i iskustva
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

AIDS ( SIDA ) 1. decembar, Dana borbe protiv AIDS-a

#1 Post Postao/la andro »

Obilježavanje 1. decembra, Dana borbe protiv AIDS-a



Crvena traka je opći simbol za solidarnost s ljudima koji su HIV pozitivni i onima koji žive s AIDS-om. Ujedinjuje ljude u zajedničkoj borbi protiv ove bolesti.

Internacionalni je simbol svjesnosti o problemu HIV/AIDS-a te nade da će se AIDS epidemija, bolest i patnje jednog dana završiti.

Crvenu traku može nositi svako, pokazujući solidarnost sa 40 miliona ljudi širom svijeta koji žive s HIV/AIDS-om.

Crvenu traku je 1991. godine osmislila Kompanija “Visual AIDS” iz New Yorka, a ona je ubrzo postala dobro poznat simbol koji daje nadu društvu da će ova bolest biti izlječiva,
slika

Prema izvještajima na svijetu je trenutno virusom HIV-a zaraženo 33,4 miliona ljudi. Također, u izvještaju WHO-a i UNAIDS-a stoji da je od početka širenja zaraze, ovim virusom zaraženo 60 miliona ljudi uključujući i 25 miliona preminulih.


Manifestacija HIV-a

Uzročnik HIV (Human Immunodeficiency Virus) je retrovirus koji napada specifične ćelije odbrane organizma, ćelije iz grupe leukocita, koje direktno učestvuju u imunološkoj reakciji protiv mnogih bolesti i tako čini imunološki sistem čovjeka bespomoćnim da se brani od bolesti, pa čak i onih na koje je inače otporan.

HIV se najčešće prenosi seksualnim činom, miješanjem nekih od tjelesnih izlučevina oboljelog s onima zdravog čovjeka (sjemena tekućina, krv), sa majke na dijete u trudnoći ili drugim dijelovima organizma u kojima je koncentracija ovog virusa velika. Može se zaraziti i upotrebom iste igle koju je koristio zaraženi, te transfuzijom.

AIDS se na organizmu ne manifestuje neposredno kao neke druge bolesti, već pojavom takozvanih oportunističkih bolesti, odnosno infekcija. HIV virus znatno oslabi imunološki sistem čovjeka, a to iskorištavaju kako mikroorganizmi koji redovno žive u i na čovjeku, tako i organizmi koji dolaze izvana. Ostatak imunološkog sistema nije dovoljno jak da se odupre HIV virusu, pa je bolesnik dobra podloga za razne infekcije kao što su upale, te obolijevanje od raka. Često se za sve HIV oboljele greškom smatra da imaju AIDS, međutim postoje slučajevi da HIV pozitivne osobe žive i preko deset godina bez ikakvog znaka bolesti. Osoba na kraju umire od raznih infekcija pluća, tumora ili drugih bolesti. Zvaničnici u UNAIDS-u ističu da su lijekovi spasili skoro tri miliona života, ali i upozoravaju da bi cijena tih lijekova mogla drastično da skoči. Ljudi koji su na terapiji moraju da uzimaju lijekove do kraja života. U BiH su dostupni besplatni lijekovi za osigurane, a kako navode zvaničnici u UNAIDS-u, njihova cijena će u narednom periodu da raste i u slučaju da epidemija počne da jenjava.

:arrow: :arrow: :arrow:

http://www.google.ba/url?sa=t&source=we ... E2SzjlDzFQ
slika
slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: AIDS ( SIDA ) 1. decembar, Dana borbe protiv AIDS-a

#2 Post Postao/la nella26 »

Nažalost, najmanje 2 milona ljudi godišnje umire od side i opet narod neće da nosi kondome, a dvoje umre od svinjske gripe i počnu nositi maske.
Kod nas je problem što je malo informisanosti od ove bolesti, mislim da bi u školama trebali napraviti neke programe koji bi ukazivali na sprječavanje zaražavanja i ikao je mali broj registrovanih od ove bolesti (kod nas) mislim da ih ima više samo što niko ne ide doktoru, a i sama činjenica da virus može biti u organizmu i mutirati do 10 godina bez ikakvih nagovještaja je strašno.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: AIDS ( SIDA ) 1. decembar, Dana borbe protiv AIDS-a

#4 Post Postao/la paparaci »

ne znam brate. da se ljudi ne ponasaju kao zivotinje ne bi ovog skoro ni bilo. meni je samo zao onih slucajeva gdje je uzrok neopreznost i nepaznja doktora.

Odgovori