Menstrualne tegobe

Sve o Zdravlju vasa licna misljenja i iskustva
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Menstrualne tegobe

#2 Post Postao/la nella26 »

Super tema.
Ali me i nađe.
Ja se bukvalno raspadam, rijetko kad da me stomak ne boli, neredovna i traje po 10 dana a svaki dan me boli stomak.
Pijem baralgin i uvin čaj.
Kantarion je jako dobar i preporučljiv ali ja ništa gadnije u životu nisam probala.
Analgin nipošto ne trebaš piti kao ni andol.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
becanka
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 8666
Pridružen/a: 25 Apr 2007 02:00
Lokacija: VieNNa

Re: Menstrualne tegobe

#3 Post Postao/la becanka »

Neznam dali ima dole kod nas u Bosni kupiti.
Jastucic, u njemu su kospice od tresanje,
taj se jastucic podgrije u mikro par minuta,
i onda se stavi na stomak. Jako je dobro i pomaze.
slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Menstrualne tegobe

#5 Post Postao/la nella26 »

Možda to zagrijavanje pomaže ali ne znam koliko je to pametno jer ne smiješ se pariti i sl. zagrijavati zato što možeš dobiti odljev.
Analgin nije dobar kao ni andol jer razrjeđuje krvna zrnca i možeš isto doboto odljev.
Alkohol povećava temperaturu tijela i ubrzava krvotok tako da isto može doći do odljeva.
Dakle, iako neke stvari pomažu prividno nisu dobre.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Menstrualne tegobe

#6 Post Postao/la Emmi »

ja pred sami ciklus budem toliko nervozna da mi svi moraju bjezati sa ociju, boli me glava i stomak i nemogu doci sebi nikako, kao prvo moram uzeti nesto za smirenje (na biljnoj bazi) a za bolove neuzimam nista, trpim ih vec sam se nekako navikla na njih....... [Happy.gif]
slika

Avatar
becanka
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 8666
Pridružen/a: 25 Apr 2007 02:00
Lokacija: VieNNa

Re: Menstrualne tegobe

#7 Post Postao/la becanka »

[eusa_think.gif]
Hmm...

Ovi jastucici se koriste isto za bebe kad ih stomacic boli.

Avatar
string
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1054
Pridružen/a: 08 Dec 2008 16:45

Re: Menstrualne tegobe

#8 Post Postao/la string »

Bolna menstruacija naziva se stručno dismenoreja. Razlikujemo primarnu, odnosno esencijalnu, i sekundarnu. Primarna znači da je sve u redu, ali da postoje bolovi. Sekundarna znači da postoje neki patološki procesi u zdjelici. Većina žena ima primarnu dismenoreju, pa ćemo se njome ovdje najviše pozabaviti.

Primarna dismenoreja je bol koja se javlja prilikom menstruacije i nije povezana ni s kakvim patološkim procesom u zdjelici. Čak 70 posto adolescentica navodi da ima bolne menstruacije, a 15 posto ne može obavljati svakodnevne aktivnosti zbog bolova.

Blaga bol i nelagoda koje se javljaju u vrijeme ovulacije ili menstruacije ne pripadaju dismenoreji.

Dismenoreja nastaje zbog jakih kontrakcija mišića maternice. Kontrakcije potiču molekule koje se stvaraju u tijelu, a zovu se prostaglandini. Najviše prostaglandina stvori se u prvim satima menstruacije i tada je bol najjača.

Å to napraviti kod bolne menstruacije?

Ako ste spolno aktivni i ne želite trudnoću, najbolje je započeti terapiju oralnom hormonskom kontracepcijom. Te tabletice smanjuju razinu prostaglandina koji dovode do grčeva.

Ukoliko ne želite piti hormone u tableticama, za smanjenje razine prostaglandina uzimaju se lijekovi iz skupine nesteroidnih antireumatika. Mogu se kupiti u ljekarni bez recepta. Najčešće se preporučuju ibuprofen (Ibuprofen, Brufen, Neofen) do 1200 miligrama na dan i ketoprofen (Knavon, Ketofen, Ketonal) do 150 miligrama na dan.

Ukoliko imate izrazito jake grčeve, preporuča se lijek uzeti noć prije menstruacije ili najkasnije na prvi, najmanji znak bolova. Nemojte čekati da bolovi budu jaki da bi uzeli lijek, jer tada su prostaglandini već sintetizirani i lijek nema na što djelovati.
Sve bude i prodje...sve dodje pa bude...i opet prodje....pa dodje...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Menstrualne tegobe

#9 Post Postao/la nella26 »

BeCaNkA je napisao/la:[eusa_think.gif]
Hmm...

Ovi jastucici se koriste isto za bebe kad ih stomacic boli.
Pa za drugu vrstu bolova nije opasno, možeš koristiti i to je dobro zgrijavati stomak ako imaš bolove ali što se tiče menustrualnih bolova tu treba izbjegavati takva zgrijavanja, sjednja uz radijator i sl.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
becanka
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 8666
Pridružen/a: 25 Apr 2007 02:00
Lokacija: VieNNa

Re: Menstrualne tegobe

#12 Post Postao/la becanka »

nella26 je napisao/la:
BeCaNkA je napisao/la:[eusa_think.gif]
Hmm...

Ovi jastucici se koriste isto za bebe kad ih stomacic boli.
Pa za drugu vrstu bolova nije opasno, možeš koristiti i to je dobro zgrijavati stomak ako imaš bolove ali što se tiče menustrualnih bolova tu treba izbjegavati takva zgrijavanja, sjednja uz radijator i sl.
Aha, to nisam znala.
Ja rijetko imam bolove, a kad imam, onda je bas neizdrzljiv bol, koji traje cijeli dan,
pa uzmem taj jastucic par minuta, i smiri mi bol, ali nisam do sad ni jednom primjetila negativno.
[smile.gif] Covjek uci dok je ziv.

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Menstrualne tegobe

#13 Post Postao/la ra-ja »

string je napisao/la:Bolna menstruacija naziva se stručno dismenoreja. Razlikujemo primarnu, odnosno esencijalnu, i sekundarnu. Primarna znači da je sve u redu, ali da postoje bolovi. Sekundarna znači da postoje neki patološki procesi u zdjelici. Većina žena ima primarnu dismenoreju, pa ćemo se njome ovdje najviše pozabaviti.

Primarna dismenoreja je bol koja se javlja prilikom menstruacije i nije povezana ni s kakvim patološkim procesom u zdjelici. Čak 70 posto adolescentica navodi da ima bolne menstruacije, a 15 posto ne može obavljati svakodnevne aktivnosti zbog bolova.

Blaga bol i nelagoda koje se javljaju u vrijeme ovulacije ili menstruacije ne pripadaju dismenoreji.

Dismenoreja nastaje zbog jakih kontrakcija mišića maternice. Kontrakcije potiču molekule koje se stvaraju u tijelu, a zovu se prostaglandini. Najviše prostaglandina stvori se u prvim satima menstruacije i tada je bol najjača.

Å to napraviti kod bolne menstruacije?

Ako ste spolno aktivni i ne želite trudnoću, najbolje je započeti terapiju oralnom hormonskom kontracepcijom. Te tabletice smanjuju razinu prostaglandina koji dovode do grčeva.

Ukoliko ne želite piti hormone u tableticama, za smanjenje razine prostaglandina uzimaju se lijekovi iz skupine nesteroidnih antireumatika. Mogu se kupiti u ljekarni bez recepta. Najčešće se preporučuju ibuprofen (Ibuprofen, Brufen, Neofen) do 1200 miligrama na dan i ketoprofen (Knavon, Ketofen, Ketonal) do 150 miligrama na dan.

Ukoliko imate izrazito jake grčeve, preporuča se lijek uzeti noć prije menstruacije ili najkasnije na prvi, najmanji znak bolova. Nemojte čekati da bolovi budu jaki da bi uzeli lijek, jer tada su prostaglandini već sintetizirani i lijek nema na što djelovati.
@string je najbolje objasnio ...bas kao doktor.... [eusa_think.gif] [eusa_clap.gif]

PARITI SE PRILIKOM OVIH BOLOVA NESMIJE NI SLUCAJNO... :!: :!:

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Menstrualne tegobe

#14 Post Postao/la nnejra »

Jedno pitanje za forumašice: Kako liječite menstrualne migrene, izuzev tableta ? Pokušavam naći alternativni metod jer ne volim biti ovisnik o bilo kakvim tabletama.

Odgovori