RAK DOJKE-Rano otkrivanje

Sve o Zdravlju vasa licna misljenja i iskustva
Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: RAK DOJKE-Rano otkrivanje

#16 Post Postao/la nella26 »

Danas jako česta pojava kod žena, kako starijih tako i mlađih.
Svaka žena/djevojka bi trebala ići na redovan pregled.
Uf, jako mi je teško pisati o ovome jer sam još uvijek istraumirana.
Prije par mjeseci sam se udarila i to me boljelo i nisam išla doktoru.Čim je bol prestala zaboravila sam na to.Dok me opet nije počelo boljeti sve češće isve jače.
Nazvala sam doktora i rekla šta je u pitanju, i kaže mi da odmah dođem.
Pri prvom pregledu ustanovljeno je da je unutrašnja struktura te dojke veća od druge, nezgodan udarac koji može izazavati pojavu najgoreg i podhitno uputnica na ultrazvuk.
S obzirom na ažurnost naših doktora minimalno sam opet trebala čekati mjesec dana.
A sumnjati u najgore je teško izdržati jedan dan a ne mjesec.
Mislila sam da ću poludjeti, i ne dao Bog nikome taj osjećaj.
Sreća moja pa sam imala prijatelja koji radi u domu zdravlja i odem kod njega on mi odmah izvadi krv i pošalje u bolnicu na analize pri kojima se može otkriti i najmanja upala.
Morala sam i to čekati do sutradan.
Nalazi su bili uredu i odveo me kod svoje kolegice koja radi ultrazvuk.
Žena je dva puta uradila ali traga od riječi prethodne doktorice nije bilo.
Sve je bilo uredu, hvala dragom Bogu.
Ztao savjet svim ženama redovno se kontrolišite.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: RAK DOJKE-Rano otkrivanje

#17 Post Postao/la mrki62 »

nella26
Da bi se uopšte sumljalo na rak ( na dojki ) , mora se biti pažljiv na promjene kože ( smežurana kao pomoranča ) , zatim neprirodne kvržice ( napipaš , najbolje kod tuširanja ) a da bi se odklonule sve sumlje ,...... uradi se mamografija .

Klikni i vidi o čemu je riječ.
Upamti , rak ne boli i ako misliš da će bolovi ukazati na rak , varaš se .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: RAK DOJKE-Rano otkrivanje

#18 Post Postao/la nnejra »

Svaka žena bi trebala ići redovno na preglede. Postoje određene rizične grupe npr. djevojke čije su majke imale karcinom dojke . Te djevojke obavezno moraju obratiti pažnju na preglede i prevenciju. Takođe ishrana značajno utiče na karcinom, treba izbaciti crveno meso, gazirana pića, piti što više vode , jesti svježe povrće i voće i sl. stvari.Jedna važna stvar čim primjetite prilikom tuširanja bilo kakvu promjenu neka vam to bude alarm za uzbunu i odmah reagujte. Ako otkrijete na vrijeme imate šansu.

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: RAK DOJKE-Rano otkrivanje

#19 Post Postao/la nella26 »

mrki62 je napisao/la:uradi se mamografija
prvo rade ultrzvuk, ako nije uredu taj nalaz onda ide mamografija, takva je procedura kod djevojaka koje nisu rađale i dojile djecu.
mrki62 je napisao/la:Upamti , rak ne boli i ako misliš da će bolovi ukazati na rak , varaš se .
Znam da ne boli akoje rak u pitanju, ali svakako mi nije bilo prijatno s obzirom šta me boli, ali pored toga što me bolilo prvo je počelo da trni i uvijek sam osjećala trnjenje i bol, pa je poslije bol počeo udarati u ruku.
Uglavnom, nije ništa opasno bilo, ciste su u pitanju koje su rezultat poremećenog mjesečnog ciklusa.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: RAK DOJKE-Rano otkrivanje

#21 Post Postao/la andro »

slika
slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: RAK DOJKE-Rano otkrivanje

#22 Post Postao/la andro »

VELIKO OTKRIĆE ZNANSTVENIKA
Otkriven gen koji uzrokuje rak dojke

Znanstvenici su pronašli oštećeni gen koji je povezan s polovicom svih slučajeva karcinoma dojki. Riječ je o otkriću za koje znanstvenici tvrde da je najvažnije od 1970-ih godina
Novo otkriće pomoći će znanstvenicima u razumijevanju načina na koji se rak razvija, a može dovesti i do otkrića novih lijekova.

Svaki čovjek rođen je s tim genom koji nosi naziv NRG1. Međutim, otkriveno je da se kod nekih ljudi tijekom života taj gen oštećuje što može izazvati razvoj raka.

Oštećeni gen NRG1 pronađen je kod polovice pacijenata koji boluju od karcinoma dojke. Smatra se da je taj gen odgovoran i za karcinome crijeva, jajnika i krvi.
Kad je gen ispravan, služi kao zaštita koja sprečava razvoj stanica tumora. Kad je gen oštećen, ne može obavljati funkciju zaštite.

Točan razlog zbog kojeg dolazi do oštećenja gena još uvijek nije poznat. Međutim, već samo identificiranje gena daje nadu u poboljšanje metoda za liječenje i sprečavanje raznih vrsta karcinoma.

'Vjerujem da je otkriće gena NRG1 iznimno veliko, jer nam daje uvid u bolje metode koje možemo koristiti u borbi protiv raka dojke', istaknuo je dr. Paul Edwards sa sveučilišta Cambridge.
slika
slika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: RAK DOJKE-Rano otkrivanje

#23 Post Postao/la beca »

hajd, napokon lijepa vijest, Bogu hvala

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: RAK DOJKE-Rano otkrivanje

#24 Post Postao/la nella26 »

I ja se stvarno nadam da će ovo doprinijeti poboljšanju liječenja i da će biti od velike koristi jer je broj oboljelih sve veći i veći
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: RAK DOJKE-Rano otkrivanje

#26 Post Postao/la mrki62 »

Eto , usput sam svratio i na ovu temu .
Ako niste znali , postoji i hormonska terapija liječenja raka dojke .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori