Kuharski recepti

Umjetnost zivljenja. Kulinarstvo. Recepti.Savjeti kako napraviti bolje.
Poruka
Autor/ica
Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Kuharski Recepti

#161 Post Postao/la beca »

ozbiljna_de je napisao/la:Veliki pozz. svima....
Molim za pomoc...ako neko zna kako se pravi pita maslenica bila bih jako zahvalna da mi to sto prije napise.
Unaprijed velikooooo hvala

ja pravim ovako-dakle domaća, onako kao što je moja nana pravila

tijesto se zakuha kao za pitu, dakle mlakom vodom (brašno, ulje, so, nekoliko kapi ulja), kada odstoji (otprilike pola sata) razviješ jufku, ali jedno 5x deblju nego kao za pitu unutra staviš jedno jaje, dvije kašike mlijeka i dvije pavlake, poslije toga složiš i pečeš...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Kuharski Recepti

#163 Post Postao/la beca »

ozbiljna_de je napisao/la:Velika ti hvala !

nema na čemu :D

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Kuharski Recepti

#165 Post Postao/la im_ex »

beca_jovi je napisao/la: razviješ jufku, ali jedno 5x deblju nego kao za pitu unutra staviš jedno jaje, dvije kašike mlijeka i dvije pavlake, poslije toga složiš i pečeš...
Jufku razvijam iste debljine kao i za ostale pite. Od sastojaka koje si pomenula, koristim samo pavlaku, koju skupa s margarinom rastopim, dodam so. Rastop mutiti vilicom ili jos bolje onom zicom_mutilicom, koja je imala ulogu danasnjeg mixera. Bez jaja, dakle [Happy.gif]

Razvijenu jufku sjechi na manje komade, preljevom kasikom kapati samo polovinu tog komada tijesta (da maslanica ne bude silna, da iz nje ne cijedi masnoca) pa polagati u tepsiju, i tako redom.
Voditi racuna da se za zavrsnicu ostavi cjelovit dio tijesta.
Kad je maslanica vec porumenila, preliti je sa posve malo vrelog preljeva, kog obicno ostane po slaganju maslanice. Poklopiti tepsijom na kratko, da odmekne, a onda, mm ... prste da polizes [mmmux2.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Odgovori