Kolaci koji se ne peku

Umjetnost zivljenja. Kulinarstvo. Recepti.Savjeti kako napraviti bolje.
Poruka
Autor/ica
Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Kolaci koji se ne peku

#46 Post Postao/la vornevljev »

Jebiga ja sam mislio da je ovo malo jednostavnije,al' dobro u svakom slučaju hvala za recept.

Nemam sad curu,a da imam kol'ko je sutra ona bi to meni pripremila,šta ćeš težak je život nas umjetnika.........hahahahahaha.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Kolaci koji se ne peku

#47 Post Postao/la maida_20 »

Sastojci

1 kg jabuka
1 vrećica pudinga od vanilije
10 dag šećera
30 dag piškota ili keksa koji su pri ruci
po želji tučeno slatko vrhnje i
čokoladne mrvice
Priprema
Ogulite jabuke i narežite ih na kriške. Skuhajte kompot od 5 dl vode, jabuka i šećera. Izvadite jabuke iz kompota i dobro ih ocijedite, a na preostaloj tekućini skuhajte puding. Pazite, za puding upotrijebite samo 4 dl tekućine da ne bi bio prerijedak, ostatak iskoristite za namakanje keksa!
Kad se puding malo ohladi, slažite kolač: red keksa, red jabuka, red pudinga. Na vrhu neka budu keksi. Po želji ukrasite tučenim vrhnjem i čokoladom.

Evo ovaj ja danas kolac pravila,pa reko i vama recept da zapisem :P ...ukusan je pravo i nema puno peripetije caskom za napraviti...

Avatar
_ramayana_
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 654
Pridružen/a: 09 Sep 2008 02:00

Re: Kolaci koji se ne peku

#48 Post Postao/la _ramayana_ »

GRILAŽ KRIŠKE

140 g kristal secera
140 g oraha
140 g secera u prahu
4 zumanjka
140 g maslaca
2 oblatne

Postupak:Secer stavite u siru posudu i otopite na laganoj vatri do zlatno zute boje.Umjesajte grubo narezane orahe i odmah istresite na dasku ili na tanjir navlazen vodom,ohladite i grubo sameljite ili usitnite oklagijom. Zumanjke pjenasto istucite sa secerom u prahu.Stavite u vodenu kupelj i zumanjke sa secerom nastavite kuhati,stalno mijesajuci dok smjesa ne postane pjenasta i gusta.Umjesajte maslac narezan na listice i mijesajte zajedno s kremom od zumanjaka dok se ne otopi.U vrucu kremu umijesajte pripremljeni krokanat od oraha,dobro izmijesajte i toplu kremu odmah rasporedite na oblatnu.Zatim polozite drugu oblatnu,stavite teret i dobro ohladite.Kolac narezite na kriske i posluzite uz tople i hladne napitke.

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Kolaci koji se ne peku

#49 Post Postao/la odysseus »

Evo i od mene skroman dodatak...Prvo sto sam od slatka naucio praviti bila je BAJADERA! Sastojci:60dkg secera,
  • 21dkg margarina,
  • 21dkg mljevenih oraha,
    • 21dkg mljevenog kjeksa petit beure,
        • 12 kasika vode
        ,
        • 4 kasike ruma.
        GLAZURA:4 rebra cokolade
        • 4kasike vode
        • 1 kasika secera.
PRIPREMA:60 dkg secerai 12 kasika vode kuha se6-7minuta.U vrucu masu staviti 21 dkg margarina,21 dkg oraha,21 dkg kjeksa,4 kasike ruma i sve dobro izmjesati. SMJESA se podijeli u dva dijela;u jedan dio staviti 2 rebra istopljene cokolade i izmjesati.U namascen pleh staviti tamni dio i poravnati ga,zatim na njega staviti drugi dio i opet poravnati.Preliti glazurom od cokolade i staviti u hladnjak!NISTA SE NE PECE! [smile.gif]
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Kolaci koji se ne peku

#51 Post Postao/la odysseus »

vidovita_dzemila je napisao/la:lijepo OD.samo u mene se to pojede za dan i po
De Mila ako je to istina onda ste svi ko sumo rvaci!!! [Happy.gif]
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Kolaci koji se ne peku

#56 Post Postao/la sabinax »

Mačje oči

500 g mljevenih keksa
2,5 dcl mlijeka
1 šalica šećera
100 g čokolade za kuhanje
2 žlice kakaa
2 veće banane
orasi

Vako: staviti u zdjelu mlijeko, margarin, šećer, čokoladu za kuhanje, kakao...to mjesati dok se ne spoji zatim dodati mljevene kese i orahe
to bude kao jedna gusta smjesa, razvuči aluminijsku foliju i pola smjese tanko razvuci, na to staviti jednu cijelu bananu, zajedno s njom zarolati u foliju, tako uraditi i s drugom polovicom smjese i drugom bananom
kad se malo ohlati sloziti na pladanj jedno pored drugog, kad se reže rezu se obe rolade odjednom tako da ispadne kao macje oci

zao mi je ali nemam sliku...vec smo pojeli [smile.gif]
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Kolaci koji se ne peku

#58 Post Postao/la indeks »

Sta su bajami,svega ti? [eusa_think.gif] [laugh.gif]

Evo jedan,nisam ga jos pravila,ali probala jesam....mmmmmnjamiiiiiiii [Happy.gif]
PISKOTA TORTA
300 gr ljesnjaka(preprziti u tavi)i krupno samljeti
6 jaja
1 margarin
1 maslac
300 gr staub secera
400 gr petit keksa(mljeven)
5-6 kasika kandiranog secera
3-4 dcl gustog soka(po zelji)
3 kutije piskota
3 slaga

PRIPREMA:
Umutiti zumanca,maslac,margarin,dodati secer,keks,ljesnjake,sok,otopljen secer(sipati u smjesu istodobno ga mijesajuci)i posebno umucen snijeg od bjelanaca.
U serpu od 5 l(hebes kalup za tortu :lol: ),redati piskote umocene u mlijeko,po dnu i okolo.Sasuti smjesu unutra,i piskote ponovo poredati odozgo.
Ostaviti u zamrzivac,najmanje 5-6 sati,izvaditi,okrenuti serpu naopacke i istresti ga na pladanj za tortu.Za kraj,premazati i ukrasiti slagom.Prijatno [icon_help.gif] :lol:

Avatar
diisaaa
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2663
Pridružen/a: 28 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Kolaci koji se ne peku

#59 Post Postao/la diisaaa »

bajami su koliko sam skontala bademi
najljepše mjesto na svijetu...je biti pored tebe

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Kolaci koji se ne peku

#60 Post Postao/la beca »

vidovita_dzemila je napisao/la:odličan odličan odličan


najprije se skuha oko pola litra kafe, prespe se u zdjelu kad se telva slegne i pošećeri

na suhoj tavi poprže se bajami 10-15min i samelju...može se 10-ak njih isjeckati nožem

fil:

umutiti mixerom 4 jaja i 250gr. šećera i kuhati na pari 10-15min. ostaviti da se skroz ohladi. na pari malko omekšati 250gr maslaca/putera al paziti da se ne počne topiti. posuti s malo šećera u prahu i izmixati da bude kremasto. sastaviti dvije smjese, dodati mljevene bajame i 200 gr. čokolade u prahu. ostaviti kašikicu za posuti po vrhu.

fil nakratko staviti u zamrzivač jedno desetak minuta da bude čvrst.

uzeti oko 400 grama piškota. namakati u kafu i redati na tablu. da bude 3 po duljini i 7 po širini ukupno 21 u 1 red.
suhi dio redati prema dole. preko toga čitav fil, pa drugi red piškota. sad suhi dio prema gore. na vrh i okolo slatko vrhnje od pola litra. ja nisam imala nažalost pa sam manje pakovanje stavila

treba ga ostaviti da stoji 24 sata ali je najbolji poslije 48 sati ili barem 36





slika


nikad nisam imala oštar nož u kući :lol:
inače urednije izgleda

slika

ovo danas pravim...

Odgovori