Zmijeeee

Umjetnost zivljenja. Kulinarstvo. Recepti.Savjeti kako napraviti bolje.
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re:

#19 Post Postao/la im_ex »

papaya je napisao/la: men´ zao zmije
uff, meni, vala, nije ... to treba odmah u glavu (valjda) .... mislim, ne smijem ja, al nadje se vec neko ko smije [mmmux2.gif]


ah, da, da se pohvalim - nosim na dushi dva zmijcheta [mmmux2.gif]
Sad se k'o, eto, i kofrchim, a da ste me mogli vidjeti pri ataku, suze bi vas oblile ... vishe odskakah ja pri udarcima metlom (metla sa drvenim drzachem), a od straha (pritisak mi varirO) sluh mi bjeshe narushen najmanje sat vremena .... ako me je ko promatrao, hahah [laugh.gif]

Kolko znam, nije lose paliti staru gumu u blizini kuce ... kao, miris sagorijevanja gume ih odbija ... kazu nasi stari.

Da sam ja neko, zalagala bih se da se iskorijeni ta meni mrska sorta gmizavaca, pocev od zmija, zelenbacha, dazhdevnjaka ... pfuuuj su
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Zmijeeee

#20 Post Postao/la paparaci »

pa alde, sta bi sa kucom i zmijama? je l' ih se prijateljica rijesila ili ono rodica bijese?! ne znam [Happy.gif]

neka malo okrci oko kuce.
ma ima ih i kod nas. ja sam ih se natamanio jedno ljeto. bilo ih se nakotilo. ali to su bile vecinom sve vodene. cim neko od familije vrisne, ja cizme obujem, lopatu u ruke i ko indijana dzons skocim u rjecicu [laugh.gif] sad je to uz rjecicu sve dobro sredjeno, tako da ih skoro i nema. ponekad se koja pojavi, ali nista strasno.

kad se sjetim kako sam jednom sa drustvom gazio Sanicu(rijeka) uzvodno od jednog kupalista. kaze jedan jaran kako ih na ovom dijelu ima dosta. bom mi smo pazili, ali ni na jednu nismo naisli. kad smo se vracali, stvari su drukcije izgledale [Happy.gif]

u medjuvremenu smo se uvijek zezali, trzali jedne druge ono "pazi, eto zmije", itd.
najednom smo nesto zastali i pricali, kad ce ti meni jedan od njih "heeeej, eto ti zmije kraj noge!" - ma daj, rekoh, ne zajebavaj - "ozbiljno ti kazem!" - aha. jest. -"a ma ne zajebavam se! de pogledaj!" - ja kako spusti pogled, kad stvarno zmija-san [Happy.gif] meni kraj noge tj. stopala. ali skroz uz stopalo. ja to kad sam vidio. skocio sam ko gazela [laugh.gif]

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Zmijeeee

#21 Post Postao/la im_ex »

[oha.gif]

Džinovska zmija u dolini Male Usore

slika

Stanovnici Teslića zaokupljeni su porijeklom džinovske zmije koju su pored rijeke Mala Usora vidjeli rođaci Siniša i Milan Nedić iz prigradskog naselja Đulići.
Da bi svoju priču potkrijepili dokazima oni su zmiju, dužine oko pet metara, snimili mobilnim telefonom i to je najtraženiji snimak među Teslićanima koji ne mogu da vjeruju da na ovom području obitava ogromna zmija kakvu su mogli da vide samo na filmovima.

http://www.youtube.com/watch?v=40mBQwefndk

Na snimku se jasno vidi crna zmija omotana oko drveta, koja nije pokazala agresiju prema ovim mladićima.

Sedamnaestogodišnji Siniša i petnaestogodišnji Milan pokazali su zavidnu hrabrost kada nisu pobjegli "brzinom svjelosti" sa mjesta događaja nego su htjeli da se obračunaju sa nepozvanim gostom. Čim su se pribrali od prvobitnog šoka krenuli su u napad.

"Htjeli smo da uhvatimo zmiju, pa smo posjekli drvo na kojem je bila. Ali 'rašlje' koje smo pripremili za hvatanje bile su velike, pa se zmija izmigoljila i pobjegla u ogromnu rupu u zemlji“, ispričao je Siniša.


On kaže da ne zna o kakvoj je vrsti riječ, jer nikada ranije nije vidio ni sličnu zmiju.

Mjesto gdje su Nedići pronašli zmiju nalazi se odmah pored vode i puno je naplavina. Mnogi se pitaju da li je takva vrsta zemljišta pogodovala da zmija dobije džinovske razmjere.

Viši kustos - zoolog u Muzeju Republike Srpske Branislav Gašić rekao je Srni, nakon što je pogledao snimak džinovske zmije, da zbog lošeg kvaliteta nije moguće sa sigurnošću raspoznati vrstu zmije.

Gašić kaže da je vrlo vjerovatno da je riječ o izuzetno krupnom primjerku smuka, najvjerovatnije običnog evropskog smuka (Elaphe longissima Laurenti, 1768) koji može dostići dužinu do dva metra, a da je manje vjerovatno, ali ne i nemoguće, da se možda radi o još krupnijem četveroprugom smuku (Elaphe ljuatuorlineata Lacepede, 1789.), koji je mediteransko-submediteranska vrsta.

On je dodao da na snimku nema predmeta poznate veličine, zbog čega nije moguće sa sigurnošću procijeniti stvarnu veličinu primjerka koji se vidi, ali da se na osnovu pozicije snimatelja i zmije može procijeniti da je njena dužina oko dva do dva metra i 20 centimetara.

"Ono što se sa sigurnošću može reći jeste da drugih zmija, čija dužina prelazi dva metra, nema, ne samo kod nas, nego ni u cijeloj Evropi, pa i šire. Zmije koje prelaze četiri metra dužine isključivo su suptropske i tropske vrste, te nije vjerovatno da bi se mogle prilagoditi i preživjeti zimske uslove u našim krajevima, posebno ne pojedinačno uneseni primjerci. Takva mogućnost je krajnje nevjerovatna", istakao je Gašić.

Biolog u Zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa RS Dejan Radošević rekao je Srni da je iznenađen veličinom zmije i dodao da je najvjerovatnije riječ o smuku.

Radošević ističe da je bez stručne determinacije i laboratorijske analize nemoguće dati relevantan podatak o kojoj vrsti i dimenzijama je riječ.

Među Teslićanima se, ubrzo nakon što se pojavio snimak, pročulo da je i na gradskoj plaži Radolinka primijećena jedna ogromna zmija, ali to su već nepotvrđene informacije.

Stanovištvo iznosi razne sumnje koje se uglavnom odnose na porijeklo "džinovskog gmizavca". Svi se vraćaju na prve poslijeratne godine kada se govorilo da su sa pripadnicima međunarodnih vojnih snaga stigli i sanduci sa zmijama, nepoznatim za ove prostore. Međutim, mnogi primjerci od tih "nezvanih i nepoznatih gostiju" nisu mogli da opstanu, jer im nije odgovarala klima.

Gašić tvrdi da ne može biti riječi o nekakvim "mutantima", jer su mutacije veoma sitne promjene u genomu (tačkaste mutacije).

To, u vezi sa dopremom zmija u sanducima, te bacanjem istih u rijeke, od strane MVS, cula sam vec po okoncanju rata.
Kako god, uzasno, uzasnoooo
Zao mi Teslicana, zamisli koji strah je zavladao po ovoj vijesti.
Strah se uvukao sirom BiH, ali kako je tek njima, uhh
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Zmijeeee

#23 Post Postao/la im_ex »

Stresem se svaki put kad se sjetim tog jutrosnjeg infa, brrrrr [icon_help.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Zmijeeee

#24 Post Postao/la nella26 »

Uh ne volim ih nikako.
Prošle godine ja bila sa rajom na jezeru i otišli nas četvoro pedalinom se vozat i kažem im ja na sredini jezera da stanu da malo skačem.Skoknula ja i plivam a moj drug mirno "Nela popenji se na pedalinu evo ide zmija sa ove strane prema tebi" ja mislim zeza me, ja nastavim, a njih troje počnu se derati, uhvatim se ja za pedalinu da se popenjem ali kako sam se prije toga mazala nekim uljem bila masna pa klizim sa one pedaline ne mogu da se popenjem.Jedva nekako uspijem ali nisam se skroz popela već se klackala na njoj do obale [To funny.gif] i sad kad se sjetimo zezaju me za to klackanje [To funny.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Zmijeeee

#26 Post Postao/la nella26 »

vidovita_dzemila je napisao/la:kravušac ili kravosis
[To funny.gif]

a nedo bog fuli kravinu sisu :lol:
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Zmijeeee

#27 Post Postao/la im_ex »

Ja se i dalje samo zgrozavam ... s tim u vezi, nema sile da bih se mogla nasmijati.
Kad su strucnjaci u nedoumici o kakvoj je vrsti zmije rijec, a obzirom da mi se cini duzom od dva metra, a znajuci da je jos ziva, samo se stresam.

Zamisli koje zlo i koje traume ce mozda izazvati.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Zmijeeee

#28 Post Postao/la sabinax »

slicna zmija kao sto kaze dzemila ima kod nas...zove se Crni gad odvratna je, crna, velika, lijena.....ali potpuno bezopasna.....mislim da se ljudi vise boje zmija zbog nekih prica ili njenog izgleda nego sto je uopce opasna
gledam neki dan gustera to je ustvari zmija samo s nogama [Happy.gif] i bas je sladak
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Odgovori